Microsoft կորպորացիան նախատեսում է OpenAI ընկերության մշակած արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաները կիրառել իր Office հավելվածներում, այդ թվում՝ Word-ում, Outlook-ում և PowerPoint-ում, տեղեկացնում The Information-ը` հղում անելով իրազեկ աղբյուրին։
Ենթադրվում է, որ ԱԲ-ի շնորհիվ օգտատերերը կկարողանան իրենց տեքստերում ներառել նաև հուշումների հիման վրա ավտոմատ կերպով գեներացված տեքստերից հատվածներ։ Ի թիվս այլ առաջադրանքների, ԱԲ-ն կարող է օգտագործվել էլեկտրոնային նամակների տեքստեր ստեղծելու համար, որոնք ավտոմատ կերպով գեներացվում են այն տեղեկության հիման վրա, որն օգտատերը կցանկանար փոխանցել նամակն ստացողին:
2019 թ․ Microsoft-ը մեկ միլիարդ ԱՄՆ դոլար է ներդրել OpenAI-ում՝ իր արտադրանքի համար նոր տեխնոլոգիաներ մշակելու նպատակով։ 2021 թ․ ընկերությունը ներկայացրել է Copilot գործիքը, որը ծրագրավորողներին օգնում է OpenAI-ի հետ համատեղ ստեղծած կոդը գրելու համար։
Անցյալ շաբաթ համացանցում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Microsoft-ը կարող է OpenAI-ի ԱԲ-ով աշխատող ChatGPT բոտն օգտագործել հղումների ցանկի փոխարեն Bing որոնողական համակարգում որոնման արդյունքները բնական լեզվով տրամադրելու համար: Նախկին և ներկա աշխատակիցների կարծիքով՝ հնարավոր է, որ ընկերությունը նույն գործիքներն ինտեգրի Microsoft 365 գրասենյակային փաթեթի արդյունավետությունը բարելավելու նպատակով: Աղբյուրներից մեկը The Information-ին հայտնել է, որ ընկերությունը մեկ տարուց ավելի է, ինչ մշակում է էլփոստի և փաստաթղթերի ստեղծման անհատականացված գործիքներ՝ մշակելով մեքենայական ուսուցման մեթոդներ, որոնք հիմնված են հաճախորդների տվյալների վրա:
Պարբերականը պարզաբանում է, որ ԱԲ տեխնոլոգիաների հաջող ներդրման համար անհրաժեշտ է ապահովել մի շարք պայմաններ․ օրինակ՝ ChatGPT-ը միշտ չէ, որ ճշգրիտ արդյունքներ է տալիս, մասամբ այն պատճառով, որ այն անընդհատ չի սկանավորում ինտերնետը նորությունների կամ թարմացումների համար: Եթե Microsoft-ի ԱԲ-ի օգնությամբ տեքստերի գեներացման գործիքները կեղծ կամ վիրավորական տեղեկություններ տրամադրեն, ապա դրա պատճառով մարդիկ գուցեև չօգտվեն այդ ծառայությունից։
Պետք է նաև ապահովվի անհրաժեշտ գաղտնիություն, որպեսզի հնարավոր լինի ԱԲ-ն ապահով կերպով կարգավորել առանձին հաճախորդների համար, որպեսզի բացառվեն նրանց տվյալների նկատմամբ չարտոնված մուտքի ռիսկերը: Պարբերականի աղբյուրը նշել է, որ Microsoft-ն աշխատում է OpenAI GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) և GPT-4 բնական լեզվի մշակման ալգորիթմների գաղտնիության պահպանման մեթոդների վրա:
Բացի դրանից, շատ կարևոր է նաև, որ ԱԲ-ի վրա հիմնված գործիքներն աշխատեն անսխալ, որպեսզի հաճախորդները չվախենան այդ սխալներից և չհրաժարվեն նոր ֆունկցիաներն օգտագործելուց:

Microsoft Corporation plans to use artificial intelligence (AI) technology developed by the OpenAI company in its Office applications, including Word, Outlook and PowerPoint, The Information reports, citing an informed source.
It is assumed that thanks to AI, users will be able to include in their texts also fragments of automatically generated texts based on prompts.
Among other tasks, AI can be used to create Email texts that are automatically generated based on the information the user would like to convey to the recipient of the Email.
In 2019, Microsoft invested one billion USD in OpenAI to develop new technology for its products.
In 2021 company introduced the Copilot tool, which helps programmers to write code created jointly with OpenAI.
Last week, reports surfaced online that Microsoft could use OpenAI's AI-powered ChatGPT bot to provide natural language search results on the Bing search engine instead of a list of links. According to former and current employees, the company could integrate the same tools to improve the efficiency of the Microsoft 365 office suite. A source told The Information that the company has been developing personalized Email and document creation tools for more than a year, by developing machine learning techniques based on customer data.
The newspaper explains that a number of conditions must be ensured for the successful introduction of AI technology. For example, ChatGPT does not always provide accurate results, in part because it does not continuously scan the internet for news or updates. If Microsoft's AI-assisted text generation tools provide false or offensive information, people may not use the service because of it.
Necessary privacy must also be ensured to enable the secure configuration of AI for individual customers to eliminate the risks of unauthorized access to their data. The magazine's source noted that Microsoft is working on privacy-preserving methods for the OpenAI GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) and GPT-4 natural language processing algorithms.
Apart from that, it is also very important that AI-based tools work without errors, so that customers do not fear these errors and refuse to use new features.