Իր առաջին LlamaCon AI մշակողների համաժողովում Meta-ն ներկայացրել է Llama API-ն՝ սահմանափակ նախադիտման տեսքով, որը ծրագրավորողներին թույլ է տալիս ստեղծել հավելվածներ իրենց հայտնի Llama մոդելներով։ Միաժամանակ ընկերությունը գործարկել է նաև անկախ Meta AI օգնականի հավելված, որը հիմնված է Llama 4 մոդելի վրա և ներառում է անհատականացված տեքստային, ձայնային և պատկերային հնարավորություններ՝ մրցակցելու ChatGPT-ի և այլ AI օգնականների հետб գրում է TechCrunch-ը։
Meta AI անկախ հավելված
Meta-ի այս նոր հավելվածը նրա ամենախոշոր քայլն է սպառողական AI ոլորտում։ Այն Llama 4-ի հզորությունը դուրս է բերում սոցիալական հարթակներից՝ դարձնելով այն առանձին հավելված՝ հասանելի iOS և Android համակարգերում։ Հավելվածն ունի զրույցի ինտերֆեյս պատկերների ստեղծման և խմբագրման հնարավորությամբ, ինչպես նաև փորձարարական ձայնային տեխնոլոգիա՝ բնական երկխոսությունների համար։ Այս ձայնային տարբերակը թույլ է տալիս օգտատերերին զուգահեռաբար օգտագործել այլ հավելվածներ՝ միևնույն ժամանակ շփվելով AI-ի հետ։
Meta AI-ն առանձնանում է այն հնարավորությամբ, որ կարողանում է անհատականացնել օգտատիրոջ փորձը՝ հիմնվելով Meta-ի հսկայական տվյալների բազայի վրա։ Այն հիշում է նախընտրությունները և օգտվում է օգտատիրոջ կողմից Meta-ի հարթակներում արդեն իսկ տրամադրված տեղեկատվությունից։ Հավելվածում կա նաև սոցիալական «Discover» բաժին, որտեղ օգտատերերը կարող են տեսնել, թե ինչպես են ուրիշները օգտագործում AI-ն և կիսվել իրենց փորձով։ Ray-Ban Meta ակնոցների տերերի համար հավելվածն այժմ փոխարինում է նախկին Meta View-ը՝ թույլ տալով կառավարել սարքը և բովանդակությունը։
Ray-Ban ակնոցների ինտեգրում
Ray-Ban Meta ակնոցները անցել են տեսախցիկով ակնոցներից դեպի բարձր տեխնոլոգիական AI սարքեր։ Llama մոդելների ինտեգրմամբ ակնոցները դարձել են ձեռքերից անկախ օգնականներ՝ ունակ տեսողական և ձայնային մուտքամուտի ընկալման։ Սկզբում օգտագործվում էր Llama 2, այժմ՝ Llama 3.1 70B մոդելը՝ բազմազան (multimodal) հնարավորություններով, որոնք թույլ են տալիս նոր ձևով փոխազդել շրջապատի հետ։
AI հնարավորությունների շարքում են՝ իրական ժամանակում լեզվի թարգմանություն (անգլերեն, ֆրանսերեն, իտալերեն և իսպաներեն), շրջապատի տեսողական վերլուծություն, «խելացի հիշողություն» (օրինակ՝ հիշել, որտեղ եք կայանել մեքենան), և սոցցանցերում գործողություններ առանց ձեռքի միջամտության (օրինակ՝ Instagram-ում հրապարակում կամ Messenger-ով հաղորդագրություն ուղարկել)։ Օգտատերերը կարող են ակտիվացնել այս ֆունկցիաները «Hey Meta» հրամանով։ Ակնոցներն աջակցում են նաև երաժշտության հոսքային ծառայություններին՝ ինչպես Spotify, Apple Music, այնպես էլ Shazam։
Llama API-ի հնարավորություններ մշակողների համար
Llama API-ն մշակողներին տրամադրում է ամբողջական գործիքակազմ՝ AI-ով աշխատող հավելվածներ ստեղծելու համար։ Հիմնական հնարավորությունները ներառում են աջակցություն Llama մոդելների մի քանի տարբերակների (Llama 4 Maverick, Llama 4 Scout, և Llama 3-ի մի քանի տարբերակներ), SDK-ներ Python, TypeScript և Go լեզուների համար (իսկ Ruby և Java աջակցությունը շուտով կհավելվեն), ինչպես նաև համատեղելիություն OpenAI SDK-ի հետ՝ դյուրին տեղափոխման համար։
API-ն աջակցում է ֆունկցիայի կանչի հնարավորությանը, ինչը թույլ է տալիս մոդելներին գործարկել հատուկ ֆունկցիաներ՝ ինչպես տվյալների բազայի հարցումներ կամ էլ․ նամակների ուղարկում։ Այն նաև ապահովում է կառուցվածքային ելքային ձևաչափեր և հարմարեցման (fine-tuning) ընտրանքներ։
Մշակողները կարող են հեշտությամբ սկսել՝ ստեղծելով API բանալի մեկ սեղմումով և օգտվելով ինտերակտիվ սանդղակներից (playground) մոդելներն ուսումնասիրելու համար։ API-ն ապահովում է ինչպես տեքստային, այնպես էլ բազմաֆորմատ հնարավորություններ (կախված մոդելից), այդ թվում՝ պատկերների վերլուծություն և տեսողական տրամաբանություն։ Կարգավորելի պարամետրերն ընդգրկում են՝ temperature, max tokens, frequency penalty։ Վերջին սերնդի մոդելներում հասանելի է նաև 128,000 նշանի կոնտեքստի երկարություն, ինչը թույլ է տալիս մշակել ավելի երկար փաստաթղթեր և բարդ տրամաբանական առաջադրանքներ։

На своей первой конференции для разработчиков LlamaCon компания Meta анонсировала ограниченный preview-выпуск Llama API, который позволяет создавать приложения на базе популярных моделей Llama, а также отдельное приложение Meta AI на основе Llama 4. Этот ИИ-ассистент с персонализированными текстовыми, голосовыми и визуальными функциями готов бросить вызов ChatGPT и другим конкурентам, пишет TechCrunch.
Приложение Meta AI
Новое standalone-приложение Meta AI — это самый смелый шаг компании в сторону потребительского ИИ. Оно выводит мощь Llama 4 за пределы социальных платформ Meta, предлагая пользователям iOS и Android полноценное приложение с чатом, возможностями генерации и редактирования изображений, а также экспериментальной технологией полнодуплексной речи для более естественных голосовых диалогов. Эта фича позволяет продолжать общение с ИИ, даже переключившись на другие приложения.
В отличие от ChatGPT или Claude, Meta AI выделяется персонализацией благодаря огромным массивам пользовательских данных Meta. Приложение запоминает предпочтения и опирается на информацию из профилей и активности на платформах компании. Ещё одна фишка — социальный раздел «Discover», где можно подсмотреть, как другие используют ИИ, и делиться своими экспериментами. Для владельцев очков Ray-Ban Meta приложение заменяет старое Meta View, позволяя управлять очками и обрабатывать снятые с них медиа.
Интеграция с Ray-Ban Meta
Очки Ray-Ban Meta из простых камер превратились в продвинутые ИИ-гаджеты. С интеграцией моделей Llama они стали полноценными hands-free ассистентами, понимающими визуальные и аудио-входы. Изначально работавшие на Llama 2, теперь очки используют модель Llama 3.1 70B с мультимодальными возможностями, которые открывают новые способы взаимодействия с окружающим миром.
Среди функций — перевод в реальном времени (английский, французский, итальянский, испанский), анализ окружения, «умная» память (например, где вы припарковали машину) и hands-free взаимодействие с соцсетями: постинг в Instagram или отправка сообщений в Messenger. Всё активируется голосовой командой «Hey Meta», что делает общение с ИИ удобным на ходу. Плюс, очки поддерживают стриминг музыки через Spotify, Apple Music и Shazam, становясь универсальным спутником без необходимости тянуться за телефоном.
Возможности Llama API для разработчиков
Llama API — это мощный инструментарий для создания ИИ-приложений. Он поддерживает разные модели Llama (включая Llama 4 Maverick, Llama 4 Scout и версии Llama 3), предлагает SDK на Python, TypeScript, Go (скоро добавят Ruby и Java) и совместимость с OpenAI SDK для лёгкой миграции существующих проектов. API умеет вызывать пользовательские функции, вроде запросов к базам данных или отправки писем, и поддерживает продвинутые фичи: структурированные выходные данные и тонкую настройку моделей.
Разработчики могут стартовать с создания API-ключа в один клик и экспериментировать в интерактивных playgrounds. API работает как с текстовыми, так и с мультимодальными задачами (например, анализ изображений), в зависимости от модели. Настройки вроде температуры, максимального числа токенов или штрафа за частотность позволяют гибко управлять результатами. А увеличенный контекст до 128 тысяч токенов в новых моделях даёт возможность обрабатывать длинные документы и сложные логические задачи.