Հայտնի են Twitter-ում Իլոն Մասկի անցկացրած հարցման արդյունքները, որով Մակսը Twitter-ի հետ կապված հերթական խնդիրներից հետո որոշել էր սոցցանցում գրանցված օգտատերերի շրջանում պարզել, թե արդյոք ինքը պետք է հեռանա սոցցանցի ղեկավարի պաշտոնից։ Հարցմանը մասնակցածների մեծ մասը տոկոսային փոքր առավելությամբ կողմ է քվեարկել Մասկի հեռանալու օգտին։ Ընդորում՝ Twitter-ի տնօրենի մի քանի պոտենցիալ թեկնածուներ արդեն կան, այդ թվում՝ ինքնաառաջադրվածներ։
Հարցման արդյունքները
Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնից Մասկի հեռանալու օգտին քվեարկել է հարցմանը մասնակցածների 57,5%-ը, դեմ՝ 42,5%-ը։ Ընդհանուր առմամբ հարցմանը մասնակցել է մոտ 17 մլն մարդ։
Մինչև քվեարկության մեկնարկը Մասկը խոստացել էր, որ կհետևի դրա արդյունքներին ու համապատասխան որոշում կկայացնի։ «Արդյո՞ք ես պետք է հեռանամ Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնից: Ես կհետևեմ այս հարցման արդյունքներին»,- գրել էր նա։ Առայժմ պարզ չէ, թե արդյոք Մասկը կկատարի խոստումը և կհեռանա պաշտոնից։
Հարցման արդյունքների մասին լուրերի ֆոնին Tesla-ի բաժնետոմսերի գինը բարձրացել է 4-5%-ով։ Tesla-ի շատ ներդրողներ կարծում են, որ Մասկը չպետք է իր ողջ ուշադրությունը սևեռի պակաս կարևոր նախագծերի վրա և պետք է ավելի շատ ժամանակ հատկացնի առաջնահերթ բիզնեսներին:
Հիշեցնենք, որ հարցմանը նախորդել են մի շարք սկանդալային իրադարձություններ՝ կապված սոցցանցի քաղաքականության փոփոխությունների հետ, որոնց մասին վերջին շաբաթներին հայտարարել Twitter-ի նոր սեփականատերը: Մասնավորապես, օգտատերերին արգելվել է Twitter-ում տարածել որոշ մրցակից սոցցանցերի ռեսուրսների հղումներ (բացառությամբ YouTube-ի, OnlyFans-ի և մի շարք այլ ցանցերի)։ Մի քանի օր առաջ արգելվեց մարդկանց գտնվելու վայրի, նրանց հասցեների և կոնտակտների մասին անձնական տվյալների հրապարակումը, ինչից հետո Twitter-ն արգելափակեց ամերիկացի մի շարք հայտնի լրագրողների, մեկնաբանների օգտահաշիվները, որոնք իրենց հրապարակումներում անդրադարձել էին Մասկին, քննադատել նրան։ Իհարկե, ավելի ուշ նրանցից մի քանիսի օգտահաշիվներն ապաարգելափակվեցին։
Թեկնածուներ՝ Մասկի շրջապատից
Նոյեմբերին Իլոն Մասկն ասել էր, թե մտադիր է գտնել մեկին, որը կարող է իր տեղը զբաղեցնել Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնում, սակայն վերջերս նա հայտարարեց, որ ոչ մեկին չի տեսնում որպես իր իրավահաջորդ։ «Խնդիրը ոչ թե գլխավոր տնօրեն գտնելն է, այլ այն, որ նա Twitter-ը կենդանի պահի»,- ասել էր նա՝ ի պատասխան մի մեկնաբանության, թե ինքն արդեն գտել է իրեն փոխարինողին։
Ինչպես տեղեկացնում է Bloomberg-ը, հիմա արդեն հարցման լուրերի ֆոնին գտնվել են հնարավոր թեկնածուներ, ընդորում՝ ոչ միայն Մասկի շրջապատից։ Ըստ պարբերականի՝ Twitter-ի ներկայիս ղեկավարի թիմակից Ջեյսոն Կալականիսը, PayPal-ի նախկին ղեկավար Դեյվիդ Սաքսը և Andreessen Horowitz-ի գործընկեր Սրիրամ Կրիշնանը այս իրավիճակում այս կամ այն ​​չափով կարող են հավակնել այս պաշտոնին։
Ուշագրավ է, որ Կալականիսը նույնիսկ իր սեփական հարցումն է անցկացրել Twitter-ում, որում քննարկվում էր թե՛ իր, և թե՛ Դեյվիդ Սաքսի թեկնածությունը: Վերջինս ստացել է ձայների 31,1%-ը, ինքը՝ Կալականիսը սահմանափակվել է ձայների 8,2%-ով, իսկ ամենաշատը հավաքել է «այլ թեկնածու» տարբերակը՝ 39,1%։ Հարցմանը մասնակցել է Twitter-ի 13,879 օգտատեր:
Երեք հնարավոր թեկնածուներն էլ Մասկի հետ են եղել այն օրը, երբ վերջինս գնացել էր Twitter-ի գլխամասային գրասենյակ՝ սոցցանցը ձեռք բերելուց անմիջապես հետո: Ըստ տեղեկությունների՝ երեքին էլ հասանելիություն է տրվել ընկերության մասին կարևոր տեղեկություններին, նաև որոշումներ կայացնելու իրավունք ինչպես անձնակազմի կառավարման, այնպես էլ Twitter-ի գովազդատուների հետ հարաբերությունների ոլորտներում: Կալականիսը և Սաքսը հետագայում հերքել են ընկերության կառավարմանն իրենց առնչությունը:
Այլ թեկնածուներ
Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջարկել է Լեքս Ֆրիդմանը, որը Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում արհեստական բանականության ոլորտում հետազոտություններով է զբաղվում։ Նա հայտարարել է, թե պատրաստ է ղեկավարել ընկերությունը լրիվ դրույքով և առանց փոխհատուցման։ Սակայն Մասկը նրան հորդորել է փոխել միտքը և հիշեցրել Twitter-ում ներդրված խնայողությունները կորցնելու ռիսկերի, ինչպես նաև նման աշխատանքի բարդության մասին։
Ըստ Financial Times-ի աղբյուրների՝ Twitter-ի ղեկը կարող է ստանձնել Facebook-ի նախկին տնօրեն Շերիլ Սանդբերգը: Եթե ​​նա չհամաձայնի նման առաջարկին, այլընտրանքային թեկնածուն կլինի Սառա Ֆրիարը, որը նախկինում զբաղեցրել է Square-ի ֆինանսական տնօրենի պաշտոնը։
Twitter-ի ղեկավարի հնարավոր իրավահաջորդի թեկնածությունը քննարկելիս մոտ մեկ ամիս առաջ Իլոն Մասկը մերժել էր T-Mobile ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ջոն Լեգերիի թեկնածությունը։

The results of the poll conducted by Elon Musk on Twitter, through which Musk decided to find out among the registered users of the social network whether he should leave the position of the head of the social network after a series of problems with Twitter, are known. A majority of those who took part in the poll voted for Musk's departure by a slim percentage margin. In addition, there are already several potential candidates for the post of Twitter director, including self-nominees.
Poll results
57.5% of those who took part in the poll voted for Musk's departure as Twitter CEO, while 42.5% voted against. All in all about 17 million people took part in the poll.
Before the poll began, Musk promised that he would follow up on the results and make a decision. "Should I step down as head of Twitter? I will abide by the results of this poll," he wrote. It is still unclear whether Musk will keep his promise and leave office.
Amid the news about the results of the survey Tesla stock price rose by 4-5%. Many Tesla investors believe that Musk should not focus all his attention on less important projects and should devote more time to priority business areas.
The survey was preceded by a series of scandalous events related to changes in the policy of the social network, which the new owner of Twitter announced in recent weeks. In particular, users were banned from sharing on Twitter links to the resources of some competing social networks (with the exception of YouTube, OnlyFans and a number of other networks). A few days ago, it was forbidden to publish personal data about the location of people, their addresses and contacts, after which Twitter blocked the accounts of a number of well-known American journalists, commentators, who referred to Musk in their publications and criticized him. Of course, the accounts of some of them were later unblocked.
Candidates from Musk's inner circle
Elon Musk said in November that he intended to find someone who could take his place as Twitter CEO, but recently said he did not see anyone as his successor. "The question is not finding a CEO, the question is finding a CEO who can keep Twitter alive," he said in response to a comment that he had already found his replacement.
According to Bloomberg, amid the news of the survey, there are already possible candidates, and not only from Musk's entourage. According to the newspaper, Jason Calacanis, a teammate of the current Twitter CEO, David Sacks, former head of PayPal, and Sriram Krishnan, a partner at Andreessen Horowitz, may apply for this position to some extent in the current situation.
Notably, Calacanis even conducted his own Twitter poll, discussing both his candidacy and that of David Sacks. The latter received 31.1% of the vote, Calacanis himself was limited to 8.2% of the vote, and the "other candidate" received the most at 39.1%. A total of 13,879 Twitter users took part in the poll.
All three potential candidates were with Musk on the day he visited Twitter's headquarters shortly after acquiring the social network. All three were reportedly given access to important information about the company, as well as decision-making authority in both personnel management and relations with Twitter's advertisers. Calacanis and Sacks later denied any involvement in running the company.
Other candidates
Lex Fridman, who does research in artificial intelligence at the Massachusetts Institute of Technology, has offered his candidacy to head Twitter. He said he would be willing to run the company on a permanent basis and without remuneration. However, Musk urged him to change his mind and reminded him of the risks of losing his savings invested in Twitter, as well as the complexity of such a job.
According to Financial Times sources, former Facebook CEO Sheryl Sandberg could take over Twitter. If he does not agree to such an offer, Sarah Friar, formerly Square's chief financial officer, would be an alternative candidate.
About a month ago, while discussing a possible successor to the head of Twitter, Elon Musk rejected the candidacy of John Legere, the former CEO of T-Mobile.