Սմիթսոնյան ինստիտուտի և Մերիլենդի համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են Լուսնի վրա անսպասելի երիտասարդ տեկտոնական կառույցներ: Այս բացահայտումը, որը հրապարակվել է Planetary Science Journal (PSJ) ամսագրում, կասկածի տակ է դնում այն տեսակետը, որ Լուսինը վաղուց կորցրել է իր երկրաբանական ակտիվությունը:
Ի՞նչ են հայտնաբերել գիտնականները
Վերլուծելով Լուսնի հակառակ կողմը՝ մասնագետները գրանցել են 266 փոքր լեռնաշղթաներ: Դրանց տարիքը չի գերազանցում 200 միլիոն տարին, այսինքն, դրանք զգալիորեն ավելի երիտասարդ են, քան նախկինում ենթադրվում էր:
Հետազոտողները օգտագործել են խառնարանների հաշվարկման մեթոդը. որքան քիչ խառնարաններ կան մակերեսին, այնքան երիտասարդ է երկրաբանական օբյեկտը:
«Մենք տեսնում ենք, որ Լուսնի վրա տեկտոնական ակտիվությունը շարունակվել է վերջին միլիարդ տարիների ընթացքում և, հնարավոր է, շարունակվում է մինչ օրս», – նշել է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Ժակլին Քլարկը:
Ինչու՞ է դա կարևոր
Լուսինը շարունակու՞մ է սեղմվել
Գիտնականները ենթադրում են, որ նոր լեռնաշղթաները կապված են Լուսնի չափերի աստիճանական նվազման հետ՝ պայմանավորված նրա ընդերքի սառչելով: Բացի այդ, դրանց ձևավորման վրա կարող է ազդել Լուսնի ուղեծրի փոփոխությունը:
Լուսինը կարող է սեյսմիկ ակտիվ լինել
Ավելի վաղ աստղագետները գրանցել են լուսնային երկրաշարժեր, բայց այժմ ավելի շատ ապացույցներ կան, որ դրանք պայմանավորված են ոչ միայն մետեորիտների հարվածներով, այլև ներքին երկրաբանական գործընթացներով:
Ինչպե՞ս կանդրադառնա դա ապագա առաքելությունների վրա
Անվտանգ վայրերի ընտրություն վայրէջքի համար
Եթե Լուսինն իսկապես սեյսմիկ ակտիվ է, ապագա առաքելությունները, ինչպիսիք են NASA-ի Artemis ծրագիրը և չինական լուսնային բազաները, պետք է հաշվի առնեն հնարավոր ռիսկերը:
Երկրաֆիզիկական սարքավորումների օգտագործում
Գիտնականները առաջարկում են տիեզերանավերը հագեցնել երկրաֆիզիկական սարքավորումներով՝ Լուսնի ընդերքային կառույցներն ուսումնասիրելու համար: Սա կօգնի կանխատեսել հնարավոր երկրաշարժերը և ընտրել լուսնային ենթակառուցվածքների կառուցման համար օպտիմալ գոտիներ:
Լուսինը մնում է ակտիվ օբյեկտ
Նոր բացահայտումն ապացուցում է, որ Լուսինը պարզապես Երկրի «մեռած» արբանյակը չէ, այլ դինամիկ համակարգ, որտեղ մինչ օրս շարունակվում են երկրաբանական գործընթացները: Սա նոր հնարավորություններ է բացում գիտության և ապագա տիեզերական հետազոտությունների համար:

Researchers from the Smithsonian Institution and the University of Maryland have discovered unexpectedly young tectonic structures on the Moon. The discovery, published in the Planetary Science Journal (PSJ), challenges the idea that the Moon has long since lost its geological activity.
What did the scientists find?
By analyzing the far side of the Moon, experts have identified 266 small ridges. Their age does not exceed 200 million years, which is much younger than previously thought.
The researchers used a crater counting method - the fewer craters on the surface, the younger the geological feature.
“We see that tectonic activity on the Moon has been ongoing for the last billion years and may still be ongoing,” said Jacqueline Clark, one of the authors of the work.
Why is this important?
Is the Moon continuing to shrink?
Scientists suggest that the new ridges are associated with a gradual decrease in the size of the Moon due to the cooling of its interior. Their formation could also have been affected by changes in the lunar orbit.
The Moon may be seismically active
Astronomers have previously recorded moonquakes, but now there is more evidence that they are caused not only by meteorite impacts, but also by internal geological processes.
How will this affect future missions?
Selecting safe landing sites
If the Moon is indeed seismically active, future missions such as NASA's Artemis program and Chinese lunar bases should take the possible risks into account.
Using ground penetrating radar
Scientists propose equipping spacecraft with geophysical equipment to study the subsurface structures of the Moon. This will help predict possible earthquakes and choose the best areas for building lunar infrastructure.
The Moon remains an active object
The new discovery proves that the Moon is not just a "dead" satellite of the Earth, but a dynamic system in which geological processes are still taking place. This opens up new opportunities for science and future space exploration.