Մութ մատերիան կարող էր ձևավորվել նույնիսկ Մեծ պայթյունից առաջ՝ Տիեզերքի վաղ ընդլայնման փուլում: Այս վարկածը առաջ են քաշել Օսթինի Տեխասի համալսարանի հետազոտողները: Տեսությունը, որը կոչվում է ջերմ ինֆլյացիա, հրապարակվել է Physical Review Letters (PRL) ամսագրում և նոր պատկերացում է առաջարկում առեղծվածային մատերիայի ծագման մասին, որը կազմում է տիեզերքի մեծ մասը:
Ավանդական և նոր մոտեցումներ
Համաձայն ընդհանուր ընդունված գաղափարների՝ Տիեզերքն առաջացել է Մեծ պայթյունից հետո, որին հաջորդել է տիեզերական ինֆլյացիան՝ տիեզերքի արագ ընդլայնումը։ Սակայն, այլընտրանքային տեսությունները հուշում են, որ ինֆլյացիան կարող էր սկսվել մինչև Մեծ պայթյունը:
Ջերմ ինֆլյացիայի մոդելում գիտնականներն առաջարկում են, որ այս փուլում Տիեզերքը եղել է մասնիկների և ճառագայթման «տաք բաղնիք»: Այս միջավայրում թույլ փոխազդեցությունները կարող էին հանգեցնել մութ մատերիայի մասնիկների առաջացմանը:
Նոր ուսումնասիրության հիմնական բացահայտումները
Ջերմ ինֆլյացիա և մութ նյութ. Ուսումնասիրության համաձայն՝ մութ մատերիան կարող էր հաջողությամբ ձևավորվել ինֆլյացիայի ժամանակ՝ չնայած տարածության էքսպոնենցիալ ընդլայնմանը, ինչը հակասում է այլ մոդելների մեծամասնությանը:
Մաթեմատիկական ճշգրտություն. Ստեղծված մոդելը թույլ է տալիս հաշվարկել մութ մատերիայի քանակը, որը համապատասխանում է ժամանակակից աստղագիտական դիտարկումներին։
«Մեր մոդելի յուրահատուկությունն այն է, որ մութ մատերիան հաջողությամբ ստեղծվում է ինֆլյացիա ժամանակ: Մյուս մոդելների մեծ մասում այն ամենը, ինչ ձևավորվում է այս ժամանակահատվածում, անհետանում է Տիեզերքի էքսպոնենցիալ ընդլայնման պատճառով», - ասում է հետազոտության համահեղինակ, տեսական աստղաֆիզիկոս Քեթրին Ֆրիզը:
«Տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման ապագա դիտարկումները, ինչպիսիք են CMB-S4 փորձերը, կարող են հաստատել ջերմ ինֆլյացիայի մեր տեսությունը», - ասում է հետազոտության մեկ այլ համահեղինակ Գաբրիել Մոնտեֆալկոնեն:
Եթե ջերմ ինֆլյացիայի տեսությունը հաստատվի, դա կարող է փոխել մեր պատկերացումները վաղ Տիեզերքի էվոլյուցիայի մասին և առաջարկել մութ մատերիայի ձևավորման նոր մեխանիզմ:

Темная материя могла образоваться еще до Большого взрыва, в ходе фазы раннего расширения Вселенной. Такую гипотезу выдвинули исследователи из Техасского университета в Остине. Эта теория, названная теплой инфляцией, была опубликована в Physical Review Letters (PRL) и предлагает новый взгляд на происхождение загадочной субстанции, составляющей значительную часть космоса.
Традиционные и новые подходы
Согласно общепринятым представлениям, Вселенная возникла после Большого взрыва, за которым последовала космическая инфляция — стремительное расширение пространства. Однако альтернативные теории предполагают, что инфляция могла начаться еще до Большого взрыва.
В модели теплой инфляции ученые предполагают, что во время этой фазы Вселенная представляла собой «горячую ванну» из частиц и радиации. Слабые взаимодействия в этой среде могли привести к образованию частиц темной материи.
Основные выводы нового исследования
Теплая инфляция и темная материя: Согласно исследованию, темная материя могла успешно образоваться во время инфляции, несмотря на экспоненциальное расширение пространства, что противоречит большинству других моделей.
Математическая точность: Созданная модель позволяет рассчитать количество темной материи, которое соответствует современным астрономическим наблюдениям.
«Уникальность нашей модели заключается в том, что темная материя успешно создается во время инфляции. В большинстве других моделей все, что образуется в этот период, исчезает из-за экспоненциального расширения Вселенной», — рассказала теоретический астрофизик Кэтрин Фризе, соавтор исследования.
«Будущие наблюдения за реликтовым излучением, такие как эксперименты CMB-S4, могут подтвердить нашу теорию о теплой инфляции», — отметил другой соавтор исследования Габриэле Монтефальконе.
Если теория теплой инфляции подтвердится, она может изменить наше понимание эволюции ранней Вселенной и предложить новый механизм формирования темной материи.