Արևը կարող է կործանարար գերբռնկումներ առաջացնել շատ ավելի հաճախ, քան նախկինում ենթադրվում էր: Այս եզրակացության են եկել Մաքս Պլանկի ինստիտուտի գիտնականները։ Նրանց տվյալներով՝ նման իրադարձություններ կարող են տեղի ունենալ մոտավորապես 100 տարին մեկ անգամ՝ պոտենցիալ վտանգ ներկայացնելով Երկրի համար։ Աշխատանքը հրապարակվել է Science ամսագրում։
Ի՞նչ է գերբռնկումը
Գերբռնկումը աստղի մակերեսին էներգիայի ծայրահեղ պոռթկում է, որը շատ անգամ ավելի հզոր է, քան Երկրի վրա գրանցված ամենաուժեղ արևային բռնկումները: Օրինակ՝ 1859 թվականի հայտնի գեոմագնիսական փոթորիկը, որը հայտնի է որպես Քարինգթոնի իրադարձություն, որը խաթարեց հեռագրական հաղորդակցությունն ամբողջ աշխարհում, ուներ գերբռնկման ուժի ընդամենը 1%-ը:
Ի՞նչ են պարզել գիտնականները
Հետազոտողները վերլուծել են G տիպի 57 հազար աստղերի՝ այսպես կոչված դեղին թզուկների ակտիվությունը, որոնց թվում է նաև մեր Արևը: Իրենց աշխատանքի ընթացքում նրանք 2527 աստղերի վրա արձանագրել են 2889 սուպեր բռնկում, ինչը թույլ է տվել եզրակացնել, որ նման երեւույթները տեղի են ունենում միջինը 100 տարին մեկ անգամ։
Հետազոտության առաջատար հեղինակ, դոկտոր Վալերի Վասիլևը նշել է, որ ինքը և իր գործընկերները զարմացած են, որ Արեգակին նման աստղերն այդքան հաճախ սուպեր բռնկումներ են առաջացնում:
Այնուամենայնիվ, հարցը, թե որքան հաճախ են նման իրադարձություններ տեղի ունենում մեր Արեգակի վրա, դեռ բաց է մնում:
Ինչու են սուպեր բռնկումները վտանգավոր
Սուպերբռնկումները հաճախ ուղեկցվում են կորոնային զանգվածի արտանետումներով՝ լիցքավորված մասնիկների հսկա հոսքերով, որոնք, երբ հարվածում են Երկրի մագնիսական դաշտին, առաջացնում են հզոր գեոմագնիսական փոթորիկներ։ Նման փոթորիկների հետևանքները կարող են աղետալի լինել.
- Էներգետիկ ցանցերում և արբանյակային կապի խափանումները.
- Ենթակառուցվածքի խափանումներ հաղորդիչ օբյեկտներում առաջացող հոսանքների պատճառով.
- ուղեծրային արբանյակների և նավիգացիոն համակարգերի վնաս:
Այսպես, 1989 թվականին հզոր գեոմագնիսական փոթորիկը Կանադայում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ անջատման պատճառ դարձավ։ Իսկ «Քարինգթոնի իրադարձության» հետ համեմատվող իրադարձությունները վերջին 15 հազար տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել ընդամենը ինը անգամ, որոնցից մեկը տեղի է ունեցել մոտ 774 թվականին։
Ի՞նչ անել
Գիտնականները շեշտում են արեգակնային ակտիվության խորը ուսումնասիրության և գերբռնկումների կանխատեսման համակարգերի մշակման անհրաժեշտությունը։ Սա մարդկությանը հնարավորություն կտա նախապես պատրաստվել և նվազագույնի հասցնել վնասը, որ կարող են պատճառել նման իրադարձությունները:

The Sun may produce devastating superflares much more frequently than previously thought. This conclusion was reached by scientists from the Max Planck Institute. According to their findings, such events could occur approximately once every 100 years, posing a potential threat to Earth. The study was published in the journal Science.
What is a Superflare?
A superflare is an extreme release of energy on the surface of a star, which is many times more powerful than the strongest solar flares ever recorded on Earth. For example, the famous geomagnetic storm of 1859, known as the Carrington Event, which disrupted telegraph communications worldwide, had only 1% of the power of a superflare.
What Did the Scientists Discover?
Researchers analyzed the activity of 57,000 G-type stars—so-called yellow dwarfs, which include our Sun. During the study, they observed 2,889 superflares on 2,527 stars, allowing them to conclude that such phenomena occur, on average, once every 100 years.
The lead author of the study, Dr. Valery Vasiliev, noted that he and his colleagues were surprised to find that stars similar to the Sun produce superflares so frequently.
However, the question of how often such events occur specifically on our Sun remains open.
Why Are Superflares Dangerous?
Superflares are often accompanied by coronal mass ejections—giant streams of charged particles that, when interacting with Earth's magnetic field, cause powerful geomagnetic storms. The consequences of such storms could be catastrophic:
• Disruptions to power grids and satellite communications;
• Damage to infrastructure due to currents induced in conductive objects;
• Harm to orbital satellites and navigation systems.
For example, in 1989, a powerful geomagnetic storm caused a massive power outage in Canada. Events comparable to the Carrington Event have occurred only nine times in the last 15,000 years, one of which was around the year 774.
What Should Be Done Next?
Scientists emphasize the need for in-depth studies of solar activity and the development of superflare forecasting systems. This would enable humanity to prepare in advance and minimize the damage such events could cause.