Nike-ը ներկայացրել է Air Max 1000-ը՝ ընկերության առաջին սպորտային կոշիկները, որոնք գրեթե ամբողջությամբ պատրաստվել են 3D տպագրության միջոցով: Նոր արտադրանքը ստեղծվել է Zellerfeld-ի հետ համագործակցությամբ, որն արդեն փորձ ունի կոշիկների 3D տպագրության ոլորտում։ Սպորտային կոշիկներն անցյալ շաբաթավերջին ցուցադրվել են Լաս Վեգասում անցկացված ComplexCon ցուցահանդեսի այցելուներին:
Դիզայնի առումով նոր Air Max 1000-ը Air Max 1-ի թարմացված տարբերակն է, որը հայտնվեց 1987-ին և Nike-ի առաջին սպորտային կոշիկներն էր՝ կրունկի մեջ օդային բարձիկով, որը պահպանվում է նաև Air Max 1000-ում։ Սպորտային այս կոշիկն ամբողջությամբ պատրաստված է 3D տպագրության միջոցով, բացառությամբ օդային բարձիկի։
Air Max 1000- -2.jpg (246 KB)
Տարբեր խտության և հյուսվածքների շերտերը միախառնելու շնորհիվ՝ Air Max 1000-ի ստորին միջնաշերտը մնում է ամուր, իսկ վերին հատվածը՝ ավելի ճկուն և հարմարավետ: Սա թույլ է տալիս կոշիկները հագնել և հանել առանց թելերի օգտագործման: 3D տպագրության օգտագործումը նաև Nike-ին թույլ է տվել իրագործել եզակի ուրվագծային դիզայն, որը, ըստ ընկերության, հնարավոր չէր լինի ստեղծել կոշիկի արտադրության ավանդական տեխնոլոգիաներով:
Nike-ը սկզբում հայտարարել է Air Max 1000-ը վառ կարմիր գույնով, սակայն ավելի ուշ միջոցառման ժամանակ ներկայացվել են նաև տարբեր գույների տարբերակներ՝ ներառյալ սպիտակ, կապույտ և սևի և կանաչի խառնուրդ: Նախնական խմբաքանակը բաղկացած է 1000 զույգից, որոնք ցուցահանդեսի այցելուները կարող էին նախապես պատվիրել։ Nike-ը դեռ չի բացահայտել Air Max 1000-ի ավելի լայնածավալ արտադրության ծրագրերը և չի հայտնել նոր սպորտային կոշիկների մանրածախ գինը:

Nike has unveiled the Air Max 1000, the company’s first sneakers almost entirely produced using 3D printing. The new model was developed in partnership with Zellerfeld, a company experienced in 3D-printed footwear. The sneakers were showcased to attendees at ComplexCon, which took place last weekend in Las Vegas.
In terms of design, the Air Max 1000 is a reimagined version of the Air Max 1, which debuted in 1987 as Nike’s first sneakers featuring an air cushion in the heel. This iconic feature has been retained in the Air Max 1000, although the air cushion itself was not 3D-printed. The rest of the sneakers were crafted using 3D printing technology.
Air Max 1000- -2.jpg (246 KB)
By blending layers of varying densities and textures, the sole of the Air Max 1000 remains firm and supportive at the bottom, while the upper part of the shoe is more flexible and comfortable. This design allows the sneakers to be slipped on and off without the need for laces. The use of 3D printing also enabled Nike to achieve a unique contoured design that, according to the company, would be impossible to create using traditional footwear manufacturing methods.
Initially, Nike introduced the Air Max 1000 in a vibrant red color, but later showcased additional versions in white, blue, and black-green at the event. The first batch consists of 1,000 pairs, available for pre-order by attendees of the exhibition. Nike has yet to reveal plans for broader production of the Air Max 1000 or disclose the retail price of the new sneakers.