Դաշնային պահուստային համակարգը հինգշաբթի՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների արդյունքների հրապարակման հաջորդ օրը նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ևս 0․25 կետով` հասցնելով 4․50- 4,75 տոկոսային միջակայքի, քանի որ դրամավարկային քաղաքականության պատասխանատուները սկսել են գնահատել այն տնտեսական փոփոխությունները, որ կարող են սկսվել հաջորդ տարի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարմամբ։
Համակարգի ղեկավար Ջերոմ Փաուելը հայտարարել է, որ նախագահական ընտրությունները կարճաժամկետում ազդեցություն չեն ունենա ԱՄՆ դրամավարկային քաղաքականության վրա։
Միաժամանակ Փաուելը նշել է, որ Դաշնային պահուստային համակարգը շարունակելու է գնահատել իրավիճակը՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի փոփոխության տեմպերն ու նպատակակետը որոշելու համար, քանի որ գնաճի տեմպերի նվազման և նպատակային 2 տոկոսին մոտենալու ֆոնին ղեկավարությունը կվերանայի ներկայիս կոշտ քաղաքականությունը։
Wall Street-ի երեք հիմնական ինդեքսները երեքշաբթի անկում են գրանցել, քանի որ ներդրողները ֆիքսել են հետընտրական շահույթի մի մասը և սպասում են այս շաբաթ հրապարակվող ԱՄՆ գնաճի զեկույցին։
Dow Jones Industrial Average-ը նվազել է 0․86 տոկոսով, S&P 500-ը՝ 0․29 տոկոսով, իսկ Nasdaq Composite-ը՝ 0․09 տոկոսով։
Նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտրության հետ կապված ոգևորությունն անկում է ապրել, քանի որ վտանգ կա, որ նոր վարչակազմի քաղաքականությունը կարող է արագացնել գնաճը։ Միևնույն ժամանակ Եվրոպական բաժնետոմսերի արժեքը նվազել է 2 տոկոսով, քանի որ Եվրոպական կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Թրամփի կողմից մաքսատուրքերի բարձրացումը կդանդաղեցնի համաշխարհային տնտեսության աճը։ Ուշագրավ է, որ 6 տոկոս անկում է ապրել անգամ Թրամփի հաղթանակից հետո 40 տոկոս աճ գրանցած Tesla-ի բաժնետոմսերի գինը, իսկ փոքր կապիտալիզացիայի ինդեքս Russell 2000-ը փակվել է 1․8 տոկոս անկմամբ՝ երկուշաբթի արձանագրած 3 տարվա ամենաբարձր արդյունքը գրանցելուց հետո։
Եվրոպական բանկերի համար ավելի է բարդանում կրճատել եկամուտների տարբերությունը ամերիկացի գործընկերների նկատմամբ, քանի որ Wall Street-ում սպասում են ֆինանսական ավելի մեծ ազատականացման Թրամփի երկրորդ պաշտոնավարումով։
Եվրոգոտու երկրներում և Մեծ Բրիտանիայում գործող բանկերը 2008-2009 թվականի ճգնաժամից սկսած սահմանափակված էին ցածր եկամուտներով և թույլ տնտեսություններով, մինչդեռ ԱՄՆ բանկերը կտրուկ աճ են գրանցել և մեծ կշիռ ստացել շուկայում՝ հատկապես ներդրումային բանկինգի ոլորտում։
Եվրոպական բանկերը միայն այս տարի են սկսել վերականգնել իրենց զիջած դիրքերը․ մինչ այս շաբաթ դրանք առաջ էին անցնում ամերիկացի գործընկերներից, և հույսեր կային, որ ԱՄՆ-ն կընդունի Բանկերի միջազգային կարգավորող համակարգի՝ Basel III-ի որոշ կետեր, որոնցով ԱՄՆ բանկերից պահանջվում էր ավելի մեծ կապիտալ պահել՝ թույլ տալով հավասարացնել մրցակցության պայմանները։
Սակայն Թրամփի հաղթանակը փոխել է իրավիճակը։ JPMorgan-ի, Goldman Sachs-ի, Morgan Stanley-ի բաժնետոմսերը կտրուկ աճել են, իսկ եվրոպական բանկերի STOXX Europe 600 ինդեքսը մեկ շաբաթում նվազել է ավելի քան 1 տոկոսով։
ԱՄՆ գրեթե բոլոր ոլորտներում գործող ընկերությունները ակտիվորեն փոխառություններ են վերցնում՝ օգտվելով մեծ պահանջարկից և համեմատաբար բարենպաստ պայմաններից։
Citi, Goldman Sachs, HSBC, և BNP Paribas բանկերը այն 13 ընկերությունների թվում են, որոնք երեքշաբթի ներդրումային վարկանիշով պարտատոմսեր են վաճառել։ Սա ներդրումային վարկանիշով պարտատոմսերի վաճառքի ամենածանր օրն է եղել սեպտեմբերի 4-ից ի վեր, երբ 19 գործարք էր կատարվել։
Ընկերությունները ձգտում են փոխառություններ վերցնել, քանի որ անցյալ շաբաթ փաստացի չունեին այդ հնարավորությունը ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների և Դաշնային պահուստային համակարգի նիստի պատճառով։ Շատ ընկերություններ ձգտում են փոխառություններ վերցնել հենց այս շրջանում, երբ ռիսկերի պարգևավճարներն ավելի ցածր են, սակայն եկամտաբերությունը կարող է աճել ԱՄՆ նոր վարչակազմի պաշտոնավարմամբ։
ԱՄՆ դոլարի ինդեքսը մեծ աճ է գրանցում Դոնալդ Թրամփի՝ մեծ մաքսատուրքերի ներդրման սպառնալիքների ֆոնին:
Bloomberg Dollar Spot ինդեքսը երեքշաբթի հասել է 2022 թվականի նոյեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարադակին՝ միաժամանակ նվազագույնի հասցնելով եվրոյի փոխարժեքը:
Իլոն Մասկը մոտ է կարողության սեփական ռեկորդը գերազանցելուն հետընտրական շրջանում Tesla-ի բաժնետոմսերի աճի շնորհիվ:
Bloomberg-ի միլիարդատերերի ինդեքսի համաձայն աշխարհի ամենահարուստ մարդը գրեթե 21 միլիարդ դոլար է աշխատել երկուշաբթի Tesla-ի բաժնետոմսերի 9 տոկոս աճի շնորհիվ՝ հասցնելով հարստությունը 335 միլիարդ դոլարի:
Tesla-ի և SpaceX-ի հիմնադրի կարողությունն այս տարի աճել է 105 միլիարդ դոլարով, ինչը նրան 100 միլիարդ դոլարով ավելի հարուստ է դարձնում երկրորդ տեղը զբաղեցնող Ջեֆ Բեզոսից:
Chipotle-ի բաժնետոմսերը երեքշաբթի 1.1% աճել են Սքոթ Բոաթռայթի՝ արագ սննդի ցանցի գլխավոր տնօրեն նշանակելու լուրերի ֆոնին:
Բոաթռայթը ընկերության վաղեմի աշխատակից է, ով իրականացնում էր գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի գործառույթները օգոստոսին Բրայան Նիկոլի՝ Starbucks տեղափոխվելուց հետո: Ներդրողներից շատերն էին այս պաշտոնին երաշխավորել նրան և ոգևորությամբ են ընդունել երեկ կայացված որոշումը:

Федеральная резервная система снизила ставку рефинансирования еще на 0,25 базисного пункта до диапазона от 4,50% до 4,75% в четверг, на следующий день после результатов президентских выборов в США, поскольку монетарные политики начали оценивать экономические изменения, которые могут начаться на следующей неделе. новоизбранный президент Дональд Трамп у власти.
Глава системы Джером Пауэлл заявил, что президентские выборы не окажут влияния на монетарную политику США в краткосрочной перспективе.
При этом Пауэлл отметил, что Федеральная резервная система продолжит оценивать ситуацию для определения темпов и цели изменения ставки рефинансирования, поскольку руководство будет пересматривать текущую жесткую политику на фоне снижения темпов инфляции и приближения к целевой показатель в 2 процента.
Три основных индекса Уолл-стрит упали во вторник, поскольку инвесторы зафиксировали часть прибыли после выборов и ожидают отчета по инфляции в США, который выйдет на этой неделе.
Промышленный индекс Dow Jones упал на 0,86 процента, S&P 500 — на 0,29 процента, а Nasdaq Composite — на 0,09 процента.
Энтузиазм вокруг избрания избранного президента Дональда Трампа угас на фоне опасений, что политика новой администрации может ускорить инфляцию. Тем временем европейские акции упали на 2 процента, поскольку представители Европейского центрального банка заявили, что повышение тарифов Трампом замедлит глобальный экономический рост. Примечательно, что цена акций Tesla, которая выросла на 40% после победы Трампа, упала на 6%, в то время как индекс Russell 2000 компаний с малой капитализацией закрылся снижением на 1,8% после достижения трехлетнего максимума в понедельник.
Европейским банкам становится все труднее сокращать разрыв в доходах со своими американскими коллегами, поскольку Уолл-стрит ожидает большей финансовой либерализации во время второго срока Трампа.
Банки в еврозоне и Великобритании были ограничены низкими доходами и слабой экономикой после кризиса 2008-2009 годов, в то время как банки США резко выросли и завоевали долю рынка, особенно в инвестиционно-банковской сфере.
Европейские банки начали восстанавливать утраченные позиции только в этом году. до этой недели они опережали своих американских коллег, и существовала надежда, что США примут некоторые положения Базеля III международной системы банковского регулирования, которые требовали от американских банков держать больше капитала, обеспечивая равные условия игры.
Однако победа Трампа изменила ситуацию. Акции JPMorgan, Goldman Sachs и Morgan Stanley резко выросли, а индекс европейских банков STOXX Europe 600 за неделю упал более чем на 1 процент.
Американские компании почти во всех отраслях активно заимствуют, пользуясь высоким спросом и относительно выгодными условиями.
Citi, Goldman Sachs, HSBC и BNP Paribas входят в число 13 компаний, продавших облигации инвестиционного уровня во вторник. Это был самый тяжелый день для продаж облигаций инвестиционного уровня с 4 сентября, когда было заключено 19 сделок.
Компании изо всех сил пытаются получить займы, потому что на прошлой неделе у них не было такой возможности из-за президентских выборов в США и заседания Федеральной резервной системы. Многие компании стремятся брать кредиты в это время, когда премии за риск ниже, но доходность может вырасти с приходом к власти новой администрации США.
Индекс доллара США растет на фоне угроз Дональда Трампа ввести высокие тарифы.
Спотовый индекс доллара Bloomberg во вторник достиг самого высокого уровня с ноября 2022 года, в то время как евро снизился.
Илон Маск близок к тому, чтобы побить собственный рекорд благосостояния благодаря резкому росту акций Tesla после выборов.
Согласно индексу миллиардеров Bloomberg, самый богатый человек в мире заработал почти 21 миллиард долларов благодаря 9-процентному росту акций Tesla в понедельник, в результате чего его состояние достигло 335 миллиардов долларов.
Состояние основателя Tesla и SpaceX в этом году выросло на 105 миллиардов долларов, что сделало его на 100 миллиардов долларов богаче, чем занявший второе место Джефф Безос.
Акции Chipotle выросли на 1,1% во вторник на фоне новостей о том, что Скотт Боутрайт был назначен генеральным директором сети быстрого питания.
Боутрайт долгое время работал в компании и исполнял обязанности генерального директора после того, как Брайан Никол перешёл в Starbucks в августе. Многие инвесторы поручились за эту должность и поддержали вчерашнее решение.