Ինչպե՞ս կարող է խելացի կառավարումն ազդել Հայաստանում պետական եւ մասնավոր սեկտորի վրա։ Ի՞նչ է խելացի տնտեսությունն ու ինչի՞ համար է այն հարկավոր։ Ի՞նչ խնդիրների է այսօր բախվում բանկային համակարգը նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը զուգընթաց։ Ի՞նչ են խելացի ենթակառուցվածքները եւ ինչու՞ է դրանց զարգացումն այդքան կարեւոր: Այս բոլոր հարցերին էր նվիրված SILICON MOUNTAINS 2022 տեխնոլոգիական գագաթաժողովը, որն անցկացվել է Երեւանում դեկտեմբերի 9-ին։
Գագաթաժողովի կազմակերպիչ Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց, որ միջոցառումը կարող է բիզնեսին եւ պետական սեկտորին ցույց տալ, թե ինչպես ժամանակակից տեխնոլոգիաները կարող են նպաստել դրանց զարգացմանը եւ ինչ կարող են դրանց տալ։ Նա նշեց, որ իրական արդյունավետ զարգացման եւ վերափոխման համար ե՛ւ բիզնեսը, ե՛ւ պետական սեկտորը պետք է ոչ միայն նոր տեխնոլոգիաներ ներդնեն, այլեւ փոխեն փիլիսոփայությունը, մտածելակերպը։
«Մենք, իհարկե, կարող ենք ներդնել տեխնոլոգիաներ եւ ավտոմատացնել դրանք, ինչն այսօր անում ենք «ձեռքով»։ Բայց դա դժվար կլինի հեղափոխական որոշում անվանել։ Պետք է արմատապես փոխել բիզնեսի փիլիսոփայությունը, մոդելը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացումը», - ասաց նա։
Խելացի կառավարում պետական ծառայությունների ոլորտում․ ի՞նչ իրավիճակ է Հայաստանում
Այսօր խելացի կառավարում են անվանում ժամանակակից տեխնոլոգիաների եւ թվայնացման ձեռքբերումների օգտագործմամբ կառավարումը։ Եվ այդ հայեցակարգն ակտուալ է ինչպես պետական կառավարման, այնպես էլ բիզնեսի ոլորտում։
Արմեն Բալդրյանի խոսքով՝ սմարթ տեխնոլոգիաների ներդրումը կարող է պետական կառավարումն ավելի թափանցիկ, արագ դարձնել․ յուրաքանչյուր մարդ կարող է տեսնել եւ հասկանալ կատարվածը, անհրաժեշտության դեպքում՝ մասնակցել կառավարմանը։ Եվ այդ ամենը կբարձրացնի մարդկանց բավարարվածության մակարդակը:
Ճիշտ է, Հայաստանում թվային տեխնոլոգիաների եւ «խելացի» լուծումների ներդրման հետ կապված իրավիճակը դեռ հեռու է իդեալական լինելուց։
SILICON MOUNTAINS 2022 գագաթաժողովի շրջանակում պանելային քննարկման ընթացքում Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Լեա Հակիմը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը հավատարիմ է թվային փոխակերպման գաղափարներին, իսկ Համաշխարհային բանկը Հայաստանը ներառել է այսպես կոչված GovTech-ին զգալի ուշադրություն դարձնող երկրների շարքում։ Բայց չնայած երկրի բնակչության գրեթե 100 տոկոսն ինտերնետ հասանելիություն ունի, միայն մոտ 50 տոկոսն է օգտագործում համաշխարհային ցանցը պետական կառույցների հետ փոխգործակցության համար:
Ինչո՞ւ:
Մի կողմից, խնդիրը կարող է լինել այն, որ ինտերնետում հասանելի հանրային ծառայությունների քանակը իրականում սահմանափակ է: Մյուս կողմից էլ, հնարավոր է, որ բնակչությունը դեռ բավականաչափ իրազեկված չէ կամ չունի անհրաժեշտ գիտելիքներ եւ հմտություններ՝ արդեն իսկ առկա հնարավորություններից օգտվելու համար:
Իր հերթին, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Սիմոն Մանուկյան քոլեջի «Բիզնես եւ տնտեսագիտություն» բաժնի դեկան Վաչե Գաբրիելյանը նշեց, որ այսօր մենք շատ մոտ ենք այն «կրիտիկական կետին», որից հետո ոլորտում կարող է կտրուկ ցատկ տեղի ունենալ, սակայն առայժմ այդ ցատկը երկրում տեղի չի ունենում։ Ըստ նրա՝ Հայաստանում ավելի խելացի կառավարման անցնելու համար անհրաժեշտ է լուծել մի շարք հարցեր, որոնք կապված են տարբեր տվյալների բազաների միջեւ փոխգործակցության հետ, եւ միայն այդ ժամանակ հնարավոր կլինի ակնկալել էքսպոնենցիալ աճ այս ոլորտում: Անհրաժեշտ կլինի նաեւ ստեղծել մի շարք ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ նույնականացման ազգային համակարգ եւ դրան կցված անվտանգության համակարգ։
«Այս տեսանկյունից ինձ շատ զարմացրեց, որ կառավարությունը հարկային հայտարարագրման մասին որոշումն ավելի շուտ է ընդունել, քան նույնականացման համակարգ է ներդրել։ Այլ կերպ ասած, մենք խելացի համակարգեր ենք ներդնում ոչ այդքան խելացի եղանակով», - նշեց Գաբրիելյանը։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանում ձեռնարկվել են e-governance էլեկտրոնային կառավարման համակարգ ներդնելու փորձեր, սակայն հարց է, թե արդյոք դա օգնել է բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը։
Նրա խոսքով՝ այսօր երկրում բավական շատ խնդիրներ կան․ տնտեսության 91 տոկոսն ընդհանրապես չի օգտագործում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ձեռքբերումները, եւ ուստի դրանց եւ մնացած 9 տոկոսի (ՏՏ ոլորտ եւ բանկային համակարգ) միջեւ մեծ ճեղք կա, որի հետ անհասկանալի է՝ ինչ պետք է անել։ Բացի դրանից, երկրում, մի կողմից, կա գործազրկության եւ աղքատության լուրջ խնդիր, մյուս կողմից էլ, որոշ ոլորտներում չեն կարողանում որակավորված աշխատակիցների գտնել։ Եվս մեկ խնդիր է այն, որ այսօր Արարատյան դաշտի պտղաբեր հողերի 50-60 տոկոսը չի մշակվում։
«Խելացի կառավարումը կարող է օգնել լուծելու այդ հարցերը, բայց մենք պետք է լուծենք առավել հիմնարար հարցեր, որպեսզի համակարգն սկսի աշխատել», - նշեց մասնագետը։
Խելացի կառավարում բիզնեսի ոլորտում․ ինչո՞ւ է բիզնեսը պասիվ
Բիզնեսին եւս խելացի կառավարումը կարող է շատ օգուտներ բերել՝ բարձրացնելով ե՛ւ մրցունակությունը, ե՛ւ կառավարման գործընթացում աշխատակիցների ներգրավվածության աստիճանը։
Ինչպես նշեց Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը, եթե Հայաստանում պետական սեկտորում գոնե ինչ-որ բան է արվում կառավարման մոդելը փոխելու եւ բարելավելու համար (արդյունավետ է այդ աշխատանքը, թե՝ ոչ, այլ հարց է), ապա մասնավոր սեկտորը, որքան էլ տարօրինակ է, ավելի պասիվ է։
«Այստեղ կարեւոր է հասկանալ, թե ինչու է մասնավոր սեկտորը պասիվ։ Միգուցե կան ֆինանսական կամ մարդկային ռեսուրսների հետ կապված խնդիրնե՞ր։ Խելացի կառավարման կիրառումը մասնավոր եւ պետական սեկտորներում շատ կարեւոր է, եւ լավ է, որ դա այսօր քննարկվում է։ Այսօրվա միջոցառմանը մենք հստակ քայլեր կձեւակերպենք, որոնք կներկայացնենք ե՛ւ պետությանը, ե՛ւ մասնավոր ընկերություններին։ Այս գագաթաժողովի արդյունքներով մենք կկիսվենք մեր տեսլականով, թե ուր պետք է շարժվել», - ասաց Բալդրյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող աշխատանքի արտադրողականությունը այսօր բավական ցածր է։ Այս ցուցանիշը կարելի է բարձրացնել միայն խելացի տեխնոլոգիաների օգնությամբ։
«Այստեղ շատ կարեւոր է, որ բիզնեսն սկսի հասկանալ եւ ճիշտ գնահատել ժամանակակից տեխնոլոգիաների իրական ուժը։ Առաջին հայացքից կարող է թվալ, որ այս կամ այն նորարարությունն իրականացնելը շատ թանկ է, բայց եթե մի քանի տարվա ընթացքում վերլուծեք իրավիճակը, կարող եք տեսնել, թե ինչպես է զարգանալու ձեր բիզնեսը, ինչ կտրուկ աճ կարող է տեղի ունենալ, եթե որոշեք նորամուծություններ կատարել: Իսկ հաջողակ բիզնեսները կբարձրացնեն Հայաստանի տնտեսության մրցունակությունը միջազգային շուկայում», - հավելեց Բալդրյանը։
Խելացի բանկեր․ ի՞նչ խնդիրներ են ի հայտ գալիս տեխնոլոգիաների ներդրմանը զուգընթաց
Բանկային համակարգը Հայաստանում ամենաառաջադեմներից մեկն է. այն պատրաստակամորեն ընդունում եւ ներդնում է բազմաթիվ նորամուծություններ եւ տեխնոլոգիաներ: Արդեն այսօր ֆինանսական ոլորտում շատ ծառայություններ կարելի է ձեռք բերել առցանց՝ տան համակարգչի կամ սմարթֆոնի միջոցով, եւ այսօր ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են օգտվում նման ծառայություններից:
Ճիշտ է, բանկերի խնդիրներն այսօր նույնպես քիչ չեն, իսկ տեխնոլոգիաների զարգացումը ենթադրում է նոր խնդիրների առաջացում, որոնք նախկինում չեն եղել։ Դրանցից են, օրինակ, կիբեռանվտանգության, օգտատերերի տվյալների արտահոսքի կանխման հետ կապված խնդիրները եւ այլն։
«Այսօր բանկային համակարգի առջեւ շատ խնդիրներ են դրված, այդ թվում՝ ինչպես լուծումներն օգտագործել հաճախորդների տվյալները պաշտպանելու, տվյալների արտահոսքը կանխելու համար։ Բանկերը շատ լուրջ են վերաբերվում այդ խնդրին եւ շատ գումարներ են ծախսում դրա վրա։ Սակայն բավարար չէ պարզապես ձեռք բերել լուծումներ տվյալները պաշտպանելու համար, դրանք պետք է ճիշտ կիրառել եւ ունենալ համապատասխան մասնագետներ, որոնք 24 ժամ կհետեւեն համակարգին, որպեսզի ժամանակին արձագանքեն հնարավոր հարձակմանը», - նշեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Ինչպես իր հերթին նշեց «ԱԿԲԱ բանկ» ԲԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը, բազմաթիվ երկրներում գոյություն ունեն տվյալների պահպանման չափորոշիչներ, եւ շատ կարեւոր է, որ դրանք Հայաստանում էլ լինեն:
«Նոր հեծանիվներ պետք չի հորինել: Կան տեխնոլոգիաներ, ուղղակի դրանք պետք է կիրառել», - նշեց նա:
Անդրեասյանի խոսքով, անվտանգության մակարդակի բարձրացման եւ ստանդարտացման համար կարեւոր դեր կարող է խաղալ ամպային տեխնոլոգիաների օգտագործումը: Այդ տեխնոլոգիաներից, մասնագետի խոսքով, վախենալ պետք չէ, եւ եթե երկրում արգելվում է կարեւոր տվյալները պահել «դրսի» ամպային պահոցներում, ապա պետք է մտածել հենց Հայաստանում նման պահոց ստեղծելու մասին:
«Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության նախագահ-գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ եւս մեկ խնդիր է այն, որ այսօր Հայաստանում տվյալների մի քանի բազա կա, որոնք չեն սինքրոնացվում միմյանց հետ։ Եթե դրանք սինքրոնացվեին, ապա ոլորտում շատ բան դեպի լավը կփոխվեր, հաճախորդներն ավելի հեշտ եւ արագ կնույնականացվեին եւ ստիպված չէին լինի ժամանակ եւ նյարդեր վատնել տարբեր խնդիրների վրա, տարբեր փաստաթղթեր ու տեղեկանքներ ներկայացնելու վրա։
Բանկային համակարգի հետ կապված եւս մեկ խնդիր է այն, որ մարդիկ հաճախ բավարար գիտելիքներ չունեն, որպեսզի ճիշտ օգտվեն բոլոր հնարավորություններից, որոնք այսօր տրամադրվում են։
Ինչպես SILICON MOUNTAINS 2022-ի ընթացքում նշեց Text’nPayMe-ի հիմնադիր Արթուր Կարապետյանը, օրինակ, Իսպանիայում, երեխաներին դեռեւս դպրոցական տարիքից սովորեցնում են, թե ինչպես պետք է օգտվել բանկային համակարգից։ Այդ իրավունքը նրանք ստանում են միայն 16 տարեկանում։ Կարապետյանը վստահ է, որ նման պրակտիկա պետք է ներդնել Հայաստանում, քանի որ երիտասարդներն ավելի հեշտ են նոր բան սովորում, քան մեծահասակները։
«Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության նախագահ-գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ Հայաստանում դպրոցներում ֆինանսական գրագիտության ներդրման ծրագրեր կան, սակայն դրանք բավարար չեն։
«Մենք պետք է հաղթահարենք այդ մեծ ճեղքը, որպեսզի հանրությունն իսկապես ֆինանսապես գրագետ դառնա», - ասաց նա։
Խելացի ենթակառուցվածքներ. Ինչու՞ են դրանք կարեւոր
Խելացի տեխնոլոգիաների ներդրմանը զուգահեռ շատ կարեւոր է նաեւ խելացի ենթակառուցվածքների զարգացումը:
Ինչպես նշեց NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ՀՀ Հանրային ծառայությունների կարգավորող հանձնաժողովի Հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, այսօր Հայաստանում ֆիքսված օպտիկամանրաթելային տեխնոլոգիայի վրա հիմնված ցանցերի ծածկույթը կազմում է մոտ 65 տոկոս, եւ դրանք հասանելի են բնակչության 97 տոկոսին։ Բջջային կապն ընդգրկում է բոլոր բնակավայրերի 100 տոկոսը, ավելին, դրանց 91 տոկոսին հասանելի են միանգամից երկու ցանց: Սա, մասնագետի խոսքով, հիանալի հիմք է նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար։
«ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-Ի (Ռոստելեկոմ) գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի խոսքով, հեռահաղորդակցության ընկերություններն արդեն սկսում են մատուցել թվային ծառայություններ, հնարավորություն տալով մասնավոր ընկերություններին ու պետական մարմիններին իրենց IT ծառայությունները «աութսորս» անել դեպի հեռահաղորդակցության ընկերություններ:
«Խոսքը վերաբերում է դատա կենտրոններին ու ամպային լուծումներին: Մոտ ապագայում կտեսնենք Հայաստանում հեռահաղորդակցության ընկերությունների կողմից լայնածավալ ներդրումներ: Մասնավորապես, մենք նախատեսել ենք հաջորդ տարի ստեղծել ու շահագործման հանձնել բավականին լուրջ դատա կենտրոն, որը ենթադրելու է բոլոր տեսակի ծառայություններ՝ սկսած ինտերնետից վերջացրած քլաուդներով: Սա կարեւոր է բիզնեսի համար, քանի որ մեկ անձից ստանում է բոլոր լուծումները», - նշեց նա:
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանի խոսքով, խելացի ենթակառուցվածքները լուրջ առավելություններ կարող են տալ, օրինակ, արտադրության ոլորտում: Օրինակ, մեկ ռոբոտ կարող է 12 աշխատակցի փոխարինել, եւ այն շատ ավելի արդյունավետորեն կաշխատի՝ 24 ժամ՝ 8 ժամի փոխարեն, առանց հանգստյան օրերի: Խաչատրյանի խոսքով, նման ռոբոտի վրա արված ներդրումն իրեն 3-4 ամիսների ընթացքում կարդարացնի, եւ երբ նման ներդրումներ արտադրության ոլորտում սկսել ավելի շատ անել, 5G-ի պահանջը նկատելիորեն կաճի:
Հիշեցնենք, որ սա SILICON MOUNTAINS 2022-ի արդեն չորրորդ գագաթաժողովն է եւ այս տարվա մեջ երկրորդը։ Նախորդի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել հունիսին, քննարկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են՝ թվային փոխակերպում, կիբեռանվտանգություն եւ ժամանակակից ֆինանսական տեխնոլոգիաներ։
Այժմ այս ցուցակն ընդլայնվել է եւ ներառում է խելացի ենթակառուցվածքներ եւ կառավարում, տնտեսություն եւ բանկային համակարգ։
Խելացի ենթակառուցվածքները եւ հեռահաղորդակցության
Բոլոր չորս թեմաները, «Վիվա-ՄՏՍ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի խոսքով, շատ կարեւոր են, ավելին, դրանք արդյունավետ կաշխատեն միայն միմյանց հետ փոխգործակցության միջոցով։
«Խելացի կառավարումը գլուխն է, խելացի տնտեսությունը՝ սիրտը, խելացի բանկային համակարգը՝ արյունը, իսկ խելացի ենթակառուցվածքը՝ երակային համակարգը։ Այդ ամենը կարող է ապրել առանց մեկը մյուսի, բայց շատ վատ»։

How can smart management affect the public and private sector in Armenia? What is smart economy and why is it needed? What problems does the banking system face today in parallel with the introduction of new technology? What are smart infrastructures and why is their development so important? The SILICON MOUNTAINS 2022 technological summit, which was held in Yerevan on December 9, was dedicated to all these questions.
Armen Baldryan, president of the organizer of this summit, the Union of Employers of Information and Communication Technology (UE ICT), told NEWS.am Tech that the event can show the business and public sectors how modern technology can contribute to their development and what they can get from those technologies. He noted that for real effective development and transformation, both the business and public sectors should not only introduce new technology, but also change their philosophy and way of thinking.
"Of course, we can introduce technology and automate them, which we do ‘manually’ today. But it will be difficult to call it a ‘revolutionary decision.’ It is necessary to radically change the philosophy, the model of business—taking into account the development of modern technology," he said.
What is the situation in Armenia in smart management of public services?
Today, management using modern technology and digitization achievements is called “smart management.” And that concept is relevant both in public administration and business.
According to Armen Baldryan, the introduction of smart technology can make public administration more transparent and faster; each and every person can see and grasp what happened, and if necessary, participate in management. And all that will increase people's satisfaction level.
It is true that the situation related to the implementation of digital technology and "smart" solutions is still far from ideal in Armenia.
During a panel discussion within the framework of the SILICON MOUNTAINS 2022 summit, Lea Hakim, a senior economist at the World Bank, noted that the Armenian government is committed to the ideas of digital transformation, and the World Bank has included Armenia among the countries paying significant attention to “GovTech.” But although almost 100 percent of the country's population has access to the Internet, only about 50 percent use the World Wide Web to interact with government agencies.
Why?
On the one hand, the problem may be that the number of public services available on the Internet is actually limited. On the other hand, it is possible that the population is not yet sufficiently informed, or does not have the necessary knowledge and skills, to take advantage of the already available opportunities.
For his part, Vache Gabrielyan, Dean of the Manoogian Simone College of Business and Economics at the American University of Armenia, noted that today we are very close to the "critical point" after which a sharp jump can take place in the domain, but so far this jump is not happening in the country. According to him, in order to move to smarter management in Armenia, it is necessary to solve a number of issues related to the interaction between different databases, and only then it will be possible to expect exponential growth in this domain. It will also be necessary to create a number of infrastructures, including a national identification system and an attached security system.
"From this point of view, I was very surprised that the government adopted the decision on tax declaration earlier than introducing an identification system. In other words, we introduce smart systems in a not so smart way," Gabrielyan noted.
The president of the Union of Industrialists and Businessmen of Armenia, Arsen Ghazaryan, in his turn noted that attempts have been made to introduce the e-governance electronic management system in Armenia, but the question is whether it helped to increase the efficiency of management.
According to him, there are many problems in Armenia today. A total of 91 percent of the country’s economy does not use the achievements of modern technology at all, and therefore there is a big gap between them and the remaining 9 percent—the IT sector and banking system—with which it is unclear what to do. Apart from that, on the one hand, there is a serious problem of unemployment and poverty in the country, and on the other hand, they cannot find qualified employees in some sectors. Another problem is that today 50-60 percent of the fertile lands of the Ararat valley are not being cultivated.
"Smart management can help to solve these issues. But we need to solve more fundamental issues so that the system starts working," said the specialist.
Smart management in business: Why is business passive?
Smart management can also bring many benefits to business, increasing both competitiveness and the degree of employee involvement in the management process.
Smart management can bring many benefits to business, too, increasing both competitiveness and the degree of employee engagement in the management process.
As UE ICT president Armen Baldryan mentioned, if at least something is being done in the public sector in Armenia to change and improve the management model—whether or not that work is effective is another question—then the private sector, oddly enough, is more passive.
"Here it is important to understand why the private sector is passive. Maybe there are financial or human resource issues? The application of smart management in the private and public sectors is very important, and it is good that it is being discussed today. At today's event, we will formulate clear steps that we will present to both the state and the private companies. With the results of this summit, we will share our vision of where to move," said Baldryan.
According to him, the labor productivity per capita in Armenia is quite low today. This indicator can be increased only with the help of smart technology.
"Here it is very important that the business begins to understand and correctly assess the real power of modern technology. At first glance, it may seem that implementing this or that innovation is very expensive. But if you analyze the situation in a few years, you can see how your business will develop, what sharp growth can happen if you decide to innovate. And successful businesses will increase the competitiveness of Armenia's economy in the international market," added Baldryan.
Smart banking: What problems can introduction of new technologies introduce?
The banking system is one of the most advanced in Armenia; it readily accepts and implements many innovations and technology. Already today, many services in the financial sector can be obtained online through a home computer or smartphone, and more and more people are using such services today.
It is true that the problems of banks are also not few today, and the development of technology implies the emergence of new problems that did not exist before. Among them are, for example, the problems related to cybersecurity, preventing leakage of user data, etc.
"Today, the banking system faces many problems, including how to use solutions to protect customer data, prevent data leakage. Banks take this issue very seriously and spend a lot of money on it. However, it is not enough to simply acquire solutions to protect the data; they must be applied correctly and have appropriate specialists who will monitor the system 24 hours a day in order to respond to a possible [cyber] attack in time," said Artak Hanesyan, President-General Director of the Directorate of Ameriabank CJSC.
Accodring to ACBA Bank CEO Hakob Andreasyan, there are standards for data storage in many countries, and it is very important to have such standards in Armenia as well.
"There is no need to invent new bicycles. The technologies are they, we just need to apply them," he said.
According to Andreasyan, the use of cloud technologies can play an important role in increasing the level of security and standardization in the sphere of smart banking.
There is no need to be afraid of these technologies, and if it is forbidden to store important data in cloud storages located in other countries, we should think about creating such a storage in Armenia.
According to Andranik Grigoryan, Chief Executive Officer and Chairman of the Executive Board of Converse Bank CJSC, another problem is that today there are several databases in Armenia that are not synchronized with each other. If they were synchronized, many things in the country’s banking sector would change for the better, clients would be identified more easily and quickly, and they would not have to waste time and nerves on various issues, and on submitting various documents and references.
Another problem related to the banking system is that people often do not have enough knowledge to properly take advantage of all the opportunities that are provided today.
As Text'nPayMe founder Arthur Karapetian mentioned during SILICON MOUNTAINS 2022, for example, in Spain, children are taught how to use the banking system from school age. They get that right only at the age of 16. Karapetian is sure that such a practice should be implemented in Armenia as well because young people learn something new more easily than adults.
As per Andranik Grigoryan, Chief Executive Officer and Chairman of the Executive Board of Converse Bank CJSC, there are programs to introduce financial literacy in schools in Armenia, but they are not enough.
"We need to overcome that big gap so that the public becomes truly financially literate," he said.
Smart infrastructures: Why are they important?
Along with the introduction of smart technologies, the development of smart infrastructures is a really important task.
As Gevorg Gevorgyan, head of the Communications Department of the RA Public Services Regulatory Commission, mentioned in an interview with NEWS.am Tech, today the coverage of fixed networks based on fiber optic technology in Armenia is about 65 percent, and these technologies are available to 97 percent of the population. Mobile coverage is available on 100 percent of all settlements, and 91 percent of them have access to two networks at once. According to the specialist, this is an excellent basis for introducing new technologies.
According to Hayk Faramazyan, General Director of "JENCE-ALPHA" CJSC (Rostelecom), telecommunications companies are already starting to provide digital services, enabling private companies and state bodies to outsource their IT services to telecommunications companies.
"We are talking about data centers and cloud solutions. In the near future, we will see large-scale investments by telecommunications companies in Armenia. In particular, we plan to create and put into operation a serious data center next year, which will provide all kinds of services, including Internet and cloud services. This is important for business, because it can get all the solutions from one person," he said.
According to Ara Khachatryan, General Director of Yucom CJSC, smart infrastructures can provide serious advantages, for example, in the field of production. For example, one robot can replace 12 workers, and it will work much more efficiently – 24 hours instead of 8 hours, without days off.
According to Khachatryan, the investment made on such a robot will justify itself within 3-4 months, and when more businesses start making such investments, the demand for 5G will increase noticeably.
This is already the fourth summit of SILICON MOUNTAINS 2022 and the second one this year. During the previous one, which took place in June, such topics as digital transformation, cybersecurity, and modern financial technology were discussed.
Now this list has been expanded and includes "smart infrastructure and management, economy, and banking system."
According to Viva-MTS CJSC General Director Armen Avetisyan, all four topics are very important; moreover, they will work effectively only through interaction with each other.
"Smart management is the ‘head,’ smart economy—the ‘heart,’ smart banking system—the ‘blood,’ and smart infrastructure—the ‘venous system.’ All of them can live without each other, but they will live very poorly,” he said.