WhatsApp-ի օգտատերերը պետք է զգույշ լինեն անծանոթներից ուղարկված հաղորդագրություններ ստանալու դեպքում։ Հատկապես վտանգավոր են gif-երը, տեքստային ֆայլերը և հղումներ պարունակող հաղորդագրությունները, որոնք կարող են վնասակար լինել: Այս մասին հայտնում է DEITA լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով կիբեռանվտանգության մասնագետ Շամիլ Մագոմեդովի խոսքերը։
Նման հաղորդագրությունները բացելու դեպքում օգտատիրոջ սարքում կարող են տեղադրվել լրտեսող ծրագրեր, որոնք թույլ են տալիս մուտք գործել սարքում արդեն տեղադրված այլ հավելվածներ: Այսպիսի ռիսկերից պաշտպանելու միակ միջոցը կասկածելի հաղորդագրություններ չբացելն ու դրանք ջնջելն է՝ նշելով որպես սպամ, ասել է մասնագետը։
Նա ընդգծել է, որ տվյալների պաշտպանության հարցում արմատական ​​մոտեցում ցուցաբերելը հաքերային հարձակումներից պաշտպանվելու միակ երաշխիքն է։ WhatsApp-ի օգտատերերը պետք է զգոն լինեն և չվտանգեն իրենց գաղտնիությունը։
WhatsApp-ը հաղորդագրությունների և ձայնային հաղորդակցության ամերիկյան անվճար ծառայություն է, որը պատկանում է Meta-ին: Այն թույլ է տալիս օգտվողներին փոխանակել տեքստային և ձայնային հաղորդագրություններ, կատարել ձայնային և տեսազանգեր, համօգտագործել պատկերներ և այլ տվյալներ: Ամբողջ աշխարհում ամեն ամիս ավելի քան 2 միլիարդ մարդ է օգտվում WhatsApp-ից:

Сообщения, полученные в WhatsApp, которые не нужно открывать
Пользователям WhatsApp следует быть осторожными при получении сообщений от незнакомцев. Особенно опасны гифки, текстовые файлы и сообщения, содержащие ссылки, которые могут нанести вред. Об этом сообщает информационное агентство DEITA со ссылкой на слова специалиста по кибербезопасности Шамиля Магомедова.
Открытие таких сообщений может привести к установке на устройство пользователя шпионского ПО, открывающего доступ к другим приложениям, уже установленным на устройстве. Единственный способ защититься от таких рисков — не открывать подозрительные сообщения и удалять их, помечая как спам, считает специалист.
Он подчеркнул, что радикальный подход к защите данных — единственная гарантия защиты от хакерских атак. Пользователи WhatsApp должны быть бдительными и не подвергать риску свою конфиденциальность.
WhatsApp — бесплатная американская служба обмена сообщениями и голосовой связи, принадлежащая компании Meta. Оно позволяет пользователям обмениваться текстовыми и голосовыми сообщениями, совершать голосовые и видеозвонки, обмениваться изображениями и другими данными. Ежемесячно WhatsApp используют более 2 миллиардов человек по всему миру.