WhatsApp-ի օգտատերերը պետք է զգույշ լինեն անծանոթներից ուղարկված հաղորդագրություններ ստանալու դեպքում։ Հատկապես վտանգավոր են gif-երը, տեքստային ֆայլերը և հղումներ պարունակող հաղորդագրությունները, որոնք կարող են վնասակար լինել: Այս մասին հայտնում է DEITA լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով կիբեռանվտանգության մասնագետ Շամիլ Մագոմեդովի խոսքերը։
Նման հաղորդագրությունները բացելու դեպքում օգտատիրոջ սարքում կարող են տեղադրվել լրտեսող ծրագրեր, որոնք թույլ են տալիս մուտք գործել սարքում արդեն տեղադրված այլ հավելվածներ: Այսպիսի ռիսկերից պաշտպանելու միակ միջոցը կասկածելի հաղորդագրություններ չբացելն ու դրանք ջնջելն է՝ նշելով որպես սպամ, ասել է մասնագետը։
Նա ընդգծել է, որ տվյալների պաշտպանության հարցում արմատական ​​մոտեցում ցուցաբերելը հաքերային հարձակումներից պաշտպանվելու միակ երաշխիքն է։ WhatsApp-ի օգտատերերը պետք է զգոն լինեն և չվտանգեն իրենց գաղտնիությունը։
WhatsApp-ը հաղորդագրությունների և ձայնային հաղորդակցության ամերիկյան անվճար ծառայություն է, որը պատկանում է Meta-ին: Այն թույլ է տալիս օգտվողներին փոխանակել տեքստային և ձայնային հաղորդագրություններ, կատարել ձայնային և տեսազանգեր, համօգտագործել պատկերներ և այլ տվյալներ: Ամբողջ աշխարհում ամեն ամիս ավելի քան 2 միլիարդ մարդ է օգտվում WhatsApp-ից:

WhatsApp users should be careful when receiving messages from strangers. Especially dangerous are gifs, text files and messages containing links that can be harmful. This is reported by the DEITA news agency, citing the words of cyber security specialist Shamil Magomedov.
Opening such messages may install spyware on the user's device that allows access to other applications already installed on the device. The only way to protect against such risks is not to open suspicious messages and delete them by marking them as spam, the specialist said.
He emphasized that taking a radical approach to data protection is the only guarantee of protection against hacker attacks. WhatsApp users should be vigilant and not compromise their privacy.
WhatsApp is a free American messaging and voice communication service owned by Meta. It allows users to exchange text and voice messages, make voice and video calls, share images and other data. More than 2 billion people worldwide use WhatsApp every month.