Հայաստանի Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԱՏՁՄ) և BANA Angels-ը փոխըմբռնման հուշագիր (MoU) են ստորագրել, համաձայն որի 2024-ի Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի՝ WCIT2024/DigiTec-ի օրերին, Հայաստանում կանցկացվի Investor Tour (Ներդրողների այց)։ Այս միջոցառման շրջանակում Հայաստան կժամանեն ներդրողներ աշխարհի տարբեր երկրներից, որոնք ոչ միայն կմասնակցեն կոնֆերանսին, այլև կծանոթանան հայաստանյան ստարտափ էկոհամակարգին, ընկերություններին։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և BANA Angels-ի տնօրեն Սոնա Վեզիրյանը ստորագրել են հուշագիրը՝ հայտարարելով այս մասշտաբային իրադարձության մասին, որը հայկական ստարտափներին ընձեռում է բացառիկ հնարավորություն՝ բացահայտելու ֆինանսական նոր հնարավորություններ և շուկաներ։ Միջազգային ներդրողների ներկայությունը կարող է էականորեն բարձրացնել հայկական ստարտափների ճանաչումը համաշխարհային մակարդակում՝ խթանելով նորարարությունը և նոր գործընկերությունների ստեղծումը։ Սա ոչ միայն կօգնի ստարտափներին ընդլայնել իրենց գործուներության աշխարհագրությունը, այլև կապահովի նրանց մրցունակությունը միջազգային շուկայում՝ ստեղծելով կայուն տնտեսական զարգացում ՏՏ ոլորտում։
«Մեր համագործակցության թիրախում միջազգային ներդրողներն են, որոնք կժամանեն Հայաստան WCIT2024/DigiTec-ի օրերին՝ տեղական ստարտափների հետ հանդիպելու և համագործակցության ուղիներ քննարկելու նպատակով։ Այն ոչ միայն կարևոր է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները ներկայացնելու, այլև միջազգային ներդրողների և տեղական ստարտափների միջև կայուն մասնագիտական կապեր ձևավորելու համար։ Այս պահին մենք արդեն ունենք մեծ թվով հայտեր ներդրողներից, որոնցից շատերը Հայաստան են այցելեու առաջին անգամ։ Սա նաև հնարավորություն է ցուցադրելու Հայաստանի հարուստ ժառանգությունը և ժամանակակից մշակույթը։ Ներդրողների այցի շրջանակում նախատեսել ենք նաև էքսկուրսիաներ պատմական տեսարժան վայրեր, տեղական ուտեստների համտեսներ և մասնակցություն ավանդական տոնակատարությունների»,- ասաց BANA Angels-ի տնօրեն Սոնա Վեզիրյանը։
Bana 3.jpg (783 KB)
Առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվող Ներդրողների այցը նպատակ ունի միջազգային ներդրողներին ծանոթացնելու հայկական առաջատար ստարտափների հետ, նպաստելու փոխգործակցությունների և կապերի ձևավորմանը։ Այս իրադարձության շնորհիվ նախատեսվում է ներդրումների հոսք ապահովել դեպի Հայաստան և հայաստանյան ստարտափ ընկերություններ։ Միջազգային ներդրողները կայցելեն Հայաստանի ամենահաջողակ տեխնոլոգիական ընկերություններ, ձեռներեցների հետ կքննարկեն համագործակցության հնարավորություններն ու կուսումնասիրեն տարածաշրջանի աճը խթանող նորարարական նախագծերը։
«Շատ ուրախ ենք այս համագործակցության համար, քանի որ այն ոչ միայն կնպաստի հայկական ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, այլև դրա միջազգայնացման և հանրայնացման գործում անգնահատելի դերակատարում կունենա։ Հայկական տեխնոլոգիական ոլորտը ԱՏՁՄ-ի առաջնահերթություններից է, այս համագործակցությամբ հնարավորինս շատ «Հրեշտակ ներդրողներ» կժամանեն Հայաստան, ինչը կնպաստի տեղական ստարտափների զարգացմանը՝ տրամադրելով նոր ֆինանսական ռեսուրսներ, փորձագիտական խորհրդատվություն և միջազգային շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություններ»,-ասել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը տեղի կունենա 2024-ի հոկտեմբերի 4-7-ին Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով:
WCIT2024/DigiTec-ը, անցկացման չորս օրերին,  Հայաստանը կվերածի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հանդիսանալով հարթակ ոլորտի և թեմայի շուրջ առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաև WITSA World Cup ստարտափների մրցույթը շուրջ 20 երկրներից ընտրված ստարտափների շրջանում, կներկայացվեն նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
Bana 2.jpg (549 KB)
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի`
• ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար,
• ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարարությունների ու ԱԲ-ի վերջին և ապագա զարգացումների շուրջ,
• Հայաստանը ներկայացնելու միջազգային հարթակներում և դիրքավորելու որպես նոր տեխնոլոգիական հաբ տարածաշրջանի համար,
• խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում:
Համաժողովի օրակարգը ընդգրկում է լայն աշխարհագրությամբ մասնակիցներ՝ ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակներ կայցելեն Հայաստան միջոցառման օրերին:

The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with BANA Angels to collaborate on organizing an Investor Tour during WCIT2024/DigiTec. This partnership offers a unique opportunity for investors from around the world to not only attend the Congress but also explore Armenia's vibrant startup ecosystem.
UATE Executive Director Sargis Karapetyan and BANA Angels Director Sona Veziryan signed the memorandum, announcing this large-scale event, which offers Armenian startups a unique opportunity to explore new financial opportunities and markets. The presence of international investors can significantly enhance the global visibility of Armenian startups, fostering innovation and partnerships. This will not only help startups expand their geography but also ensure their competitiveness in the international market, contributing to economic development in the IT sector and help them to scale.
"Within this collaboration, we aim at targeting international investors, who will visit Armenia during the WCIT2024/DigiTec events to meet with local startups and explore cooperation opportunities. This is not only important for presenting investment opportunities in Armenia but also for establishing long-term professional connections between international investors and local startups. At the moment, we have already received a large number of applications from investors, many of whom will be visiting Armenia for the first time. This is also an excellent opportunity for us to showcase Armenia's rich heritage and modern culture. As part of the Investor tour, we have planned excursions to historical landmarks, local cuisine exploration, and participation in traditional celebrations" director of BANA Angels Sona Veziryan noted.
The Investor Tour, being held in Armenia for the first time, aims to introduce international investors to leading Armenian startups, foster collaborations, and build new connections. This event will enhance investments in Armenia and local startups. International investors will visit the most successful tech companies of Armenia, establish cooperation agreements with entrepreneurs, and explore innovative projects that drive regional growth.
"We are very pleased with this collaboration, as WCIT2024/DigiTec will be held from October 4–7, 2024, in Yerevan, at the Karen Demirtchian Complex. The Congress will emphasize the importance of applied sciences, investment, and technological presence in various regions and economies, centered around the headline "THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics." It will not only contribute to the development of the Armenian IT sector but also play an invaluable role in its internationalization and promotion. The Armenian tech sector development is a priority of the UATE, and through this collaboration, many "Angel Investors" will arrive to support the development of local startups by providing new financial resources, expert advice, and opportunities to enter international markets," Sargis Karapetyan, Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) said.
Over four days, the event will feature a comprehensive high-level program that includes B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups from up to 20 countries, innovation exhibits, business presentations, workshops, and more. Designed to attract thousands of local and international delegates, the Congress offers a diverse agenda catering to various stakeholders. Participants will have the opportunity to explore advanced solutions, best practices, and the latest global ICT developments through interactive seminars and specialized panel discussions.
WCIT2024//DigiTec will survey as a global platform, that aims to:
- Showcase the technological potential of Armenia, and beyond, within the framework of the DigiTec Expo, which will serve as the main expo platform for WCIT2024/DigiTec,
- Strengthen the impact of information technology, raising awareness about innovations and the latest developments in AI,
- Represent Armenia on international platforms and position it as a new technological hub for the region,
- Promote investments and highlight the importance of ICT solutions in various regions and economies.
The conference agenda includes participants from a wide geographic area, with more than 2,000 international delegates expected to visit Armenia during the event.