Ամերիկացի ձեռներեց Իլոն Մասկին պատկանող Starlink ընկերությունը կարող է զրկվել Բրազիլիայում գործունեություն ծավալելու թույլտվությունից, եթե գործարարը չկատարի X սոցիալական ցանցն արգելափակելու պահանջները։ Այս մասին հայտնում է G1-ը՝ հղում անելով Հեռահաղորդակցության ազգային գործակալության նախագահ Կառլոս Բայգորրին։
«Սա համապատասխանում է վարչական վարույթի մասին օրենքին։ Հնարավոր պատժամիջոցները նախատեսված են հեռահաղորդակցության ընդհանուր օրենքով՝ սկսած նախազգուշացումից, տուգանքից, ապա արտոնագրի չեղարկումից»,- ասել է Բայգորրին։
Գործակալության նախագահը հավելել է, որ Starlink-ը կարող է կորցնել երկրում գործելու հնարավորությունը, եթե երկրի կառավարությունը հետ վերցնի արտոնագիրը։
Օգոստոսի 17-ին X սոցիալական ցանցը հայտարարեց Բրազիլիայում իր գործունեությունը հրատապ դադարեցնելու մասին։ Այս որոշումը երկրի իշխանությունների կողմից գրաքննության հարցերի շուրջ Գերագույն դատարանի դատավորների հետ կոնֆլիկտի արդյունք էր։
Օգոստոսի 29-ին Բրազիլիայի Դաշնային Գերագույն դատարանի դատավոր Ալեքսանդրի դե Մորաիսը ծանուցագիր էր ուղարկել Մասկին, որով կարգադրում էր 24 ժամվա ընթացքում Բրազիլիայում X սոցցանցի նոր օրինական ներկայացուցիչ նշանակել։ Սակայն ձեռնարկատերը հրաժարվել էր կատարել այս պահանջը։
Օգոստոսի 30-ին Բրազիլիայի Գերագույն դատարանը որոշում էր կայացրել անհապաղ դադարեցնել սոցիալական ցանցի գործունեությունը երկրում։

Компания американского предпринимателя Илона Маска Starlink может лишиться разрешения на работу в Бразилии, если бизнесмен не выполнит требования по блокировке социальной сети X. Об этом сообщает издание G1 со ссылкой на заявление президента Национального агентства телекоммуникаций Карлоса Байгорри.
«Это соответствует закону об административных процессах. Возможные санкции включают предупреждение, наложение штрафа, а также отзыв лицензии», — заявил Байгорри.
Президент агентства добавил, что Starlink может потерять право на работу в стране, если правительство отзовет свою лицензию.
17 августа социальная сеть X объявила о прекращении своей работы в Бразилии из-за конфликта с Верховным судом страны по вопросам цензуры.
29 августа судья Федерального верховного суда Бразилии Алешандри ди Морайс направил Маску повестку, требуя в течение 24 часов назначить нового законного представителя платформы в стране. Однако предприниматель отказался выполнить это требование.
30 августа Верховный суд Бразилии приказал немедленно прекратить работу социальной сети на территории страны.