SETI-ի այլմոլորակային հետախուզության որոնման ինստիտուտի գիտնականների միջազգային թիմն իրականացրել է 100 ՄՀց հաճախականությամբ այլմոլորակայինների ռադիոազդանշանների միջգալակտիկական առաջին որոնումը: Հետազոտությունն ընդգրկել է 2800 գալակտիկա, ինչը աննախադեպ քայլ էր տիեզերքի ուսումնասիրության մեջ, ասվում է arXiv պորտալի հրապարակման մեջ:
Այս սկանավորումն իրականացնելու համար թիմն օգտագործել է լայն դաշտի ռադիոաստղադիտակը, որը գտնվում է Արևմտյան Ավստրալիայում գտնվող Murchison ռադիոաստղագիտական աստղադիտարանում:
Նախկինում այլմոլորակային բանականության որոնումը կենտրոնացած էր մեր գալակտիկայից բխող ազդանշանների վրա: Սակայն նոր մոտեցումն ուղղված է ավելի հեռավոր գալակտիկական համակարգերի ուսումնասիրությանը, որտեղ, ըստ գիտնականների, կարող են լինել գերքաղաքակրթություններ, որոնք զարգացման առումով զգալիորեն գերազանցում են մարդկությանը։
Հետազոտողները ընդգծել են, որ միջգալակտիկական ազդանշան փոխանցելու համար կպահանջվի էներգիա, որը համարժեք է մեկ կամ մի քանի աստղերի էներգիային:
Թեև առաջին սկանավորման արդյունքոմ, ինչպես և կարելի էր կանխատեսել, չհաջողվեց այլմոլորակայինների ազդանշաններ հայտնաբերել, ստացված տվյալները կօգնեն ավելի լավ կենտրոնացնել հետագա որոնումները, ասում են գիտնականները:

An international team of scientists from the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) Institute has conducted the first intergalactic search for alien radio signals at a frequency of 100 MHz. The study covered 2,800 galaxies, which was an unprecedented step in the study of space, as reported by the publication on the arXiv portal.
To conduct this scan, the team used the Wide Field Radio Telescope located at the Murchison Radio Astronomy Observatory in Western Australia.
Previously, the search for extraterrestrial intelligence focused on signals coming from our galaxy. However, the new approach is aimed at studying more distant galactic systems, where, according to scientists, supercivilizations may exist that are significantly superior to humanity in terms of development.
The researchers emphasized that the transmission of an intergalactic signal would require energy equivalent to the energy of one or more stars.
Although the first scan failed to detect alien signals as predicted, the data obtained will help better focus further searches, scientists believe.