Տարիներ շարունակ հավակնոտ մասնագետներին միշտ ասում էին, որ աշխատավայր  վաղ ներկայանալը և այն ուշ լքելը կարիերայի հաջողության գրավականն է: Գաղափարը պարզ էր. լինելով առաջինը գրասենյակում և լքելով այն վերջինը՝ դուք ցույց եք տալիս ձեր նվիրվածությունն ու հանձնառությունը ձեր աշխատանքին: Սակայն կարիերայի մասնագետների կարծիքով՝ այս խորհուրդը կարող է հնացած լինել այսօր, գրում է Cnbc.com-ը։
Բրիաննա Դոուն, որը մոտ մեկ տասնամյակի փորձ ունի մարկետինգի ոլորտում, ժամանակին հետևել է այս խորհրդին: «Ես ուզում էի ցույց տալ, որ ընկերությունում աճելու մղում և մոտիվացիա ունեմ»,- հիշում է նա: Սակայն այս մոտեցումը զգալի հետևանքներ ունեցավ:
«Ես գերհոգնածության ինտենսիվ ցիկլերի միջով անցա»,- խոստովանում է Դոուն: Չնայած այն բանին, որ նա ավելի ու ավելի շատ ջանքեր էր գործադրում, նա սկսեց գիտակցել, որ երկար աշխատելը վնաս է հասցնում իր անձնական կյանքին և հոգեկան առողջությանը: Այժմ, որպես իր սեփական մարկետինգային գործակալության՝ Verbatim-ի սեփականատեր, Դոուն այլ տեսակետ ունի:
«Ես կարծում եմ, որ առաջ գնալու համար երկար ժամեր աշխատելու գաղափարը հնացել է, հատկապես այսօրվա դարաշրջանում, երբ սահմաններ են դրվում և առաջնահերթությունը տրվում է հոգեկան առողջությանը»,- ասում է նա:
ResumeBuilder-ի կարիերայի հարցերով գլխավոր խորհրդական Սթեյսի Հալերը, որն ավելի քան 30 տարվա փորձ ունի, համաձայն է: «Այսօր մարդիկ բավականաչափ խելամիտ են՝ հասկանալու համար, որ գրասենյակում ութ ժամ նստելով պարտադիր չէ, որ դուք արդյունավետ աշխատող դառնաք»,- բացատրում է Հալերը:
Այսպիսով, ի՞նչն է տանում հաջողության: Ըստ Հալերի՝ հարաբերություններ կառուցելը, մենթորներ գտնելը և հաջողակ գործընկերներին հետևելը շատ ավելի արդյունավետ ռազմավարություններ կիրառելը:
«Օգտագործեք ձեր ժամանակը կապեր հաստատելու, ուրիշներից սովորելու և խորհուրդներ հարցնելու համար»,- խորհուրդ է տալիս նա: Z սերնդի աշխատողների համար, մասնավորապես, աշխատանքի այս ասպեկտների վրա կենտրոնանալը կարող է երկարաժամկետ հաջողության տանել։
Դոուն նաև կարծում է, որ ղեկավարները պետք է վերագնահատեն իրենց ակնկալիքները: Նրանք պետք է ուշադրություն դարձնեն աշխատանքի որակի և նոր հնարավորությունների համար աշխատակիցների ցուցաբերած խանդավառության վրա, և ոչ թե կենտրոնանան, թե որքան ժամանակ է ծախսում աշխատողն իր գրասեղանի վրա:
«Եթե նոր աշխատակիցը հիանալի աշխատանք է կատարում և պահանջում է ավելի շատ պարտականություններ տալ իրեն, դա ավելի կարևոր է, քան այն, թե որքան երկար են նրանք մնում գրասենյակում»,- պնդում է Դոուն:
Այնուամենայնիվ, Հալլերը զգուշացնում է, որ դեռ կարևոր է հավատարիմ մնալ աշխատավայրի մշակույթին: «Տեղում եղե՛ք ժամանակին, բաց մի՛ թողեք հանդիպումները և մի՛ արդարացեք»,- խորհուրդ է տալիս նա և հավելում. «Եթե բոլորը գրասենյակում են 08:30-ից 18։00-ն, ապա այնտեղ եղեք 08:30-ից 18։00-ն: Սակայն շուտ գալը պարզապես ձեզ ցույց տալու համար պարտադիր չէ»:

For years, ambitious professionals have been told that showing up early and staying late is the key to career success. The idea is simple: by being the first in the office and the last to leave, you demonstrate your commitment and dedication to your job. But according to career experts, this advice may be outdated, Cnbc.com reports.
Brianna Doe, a marketing professional with nearly a decade of experience, once followed this advice. Early in her career, Doe often clocked in before anyone else and stayed long after her colleagues had gone home. “I wanted to show that I had the drive and motivation to grow within the company,” she recalls. However, this approach came at a significant cost.
“I experienced intense cycles of burnout,” Doe admits. Despite her efforts to go above and beyond, she realized that working long hours was taking a toll on her personal life and mental health. Now, as the owner of her own marketing agency, Verbatim, Doe has a different perspective. “I believe that the idea of working long hours to get ahead is outdated, especially in today’s era of setting boundaries and prioritizing mental health,” she says.
Stacie Haller, chief career advisor at ResumeBuilder with over 30 years of experience, agrees. “People today are savvy enough to know that just sitting in the office for eight hours doesn’t necessarily make you a productive employee,” Haller explains.
So, what does lead to success? According to Haller, building relationships, finding mentors, and observing successful colleagues are far more effective strategies. “Use your time to establish connections, learn from others, and seek advice,” she advises. For Gen Z workers, in particular, focusing on these aspects of work can set them up for long-term success.
Doe also believes that bosses need to reassess their expectations. Rather than focusing on how much time an employee spends at their desk, managers should pay attention to the quality of work and the enthusiasm employees show for new opportunities. “If a new employee is doing great work and asking for more responsibilities, that should matter more than how late they stay at the office,” Doe argues.
However, Haller cautions that it’s still important to adhere to workplace culture. “Be on time, don’t miss meetings, and don’t make excuses,” she advises. Ultimately, she says, “If everyone is in the office from 8:30 to 6, then be there from 8:30 to 6. But showing up early just to make a point to yourself isn’t necessary.”
In today’s work environment, success is less about the hours you put in and more about the relationships you build, the work you deliver, and the boundaries you set to maintain a healthy work-life balance.