WITSA-ի համաշխարհային գավաթի ազգային հանձնաժողովը սկսում է դիմումների ընդունումը՝ հայկական վաղ փուլերի (early stage) ստարտափներին ընձեռելով բացառիկ հնարավորություն ցուցադրելու իրենց նորարարական լուծումները և մրցելու՝ Հայաստանը միջազգային հարթակում ներկայացնելու համար:
Դիմումների ընդունման ժամկետը մեկնարկել է 2024 թվականի հուլիսի 3-ից և ավարտվելու է հուլիսի 31-ին:
Հայկական early stage/pre-series A ստարտափները կարող են դիմել և մասնակցել մրցույթին: Ազգային հանձնաժողովը կընտրի մոտ 20 ընկերություններ, որոնցից երկուսը եզակի հնարավորություն կունենան Հայաստանը ներկայացնելու WITSA World Cup միջազգային մրցույթում։
WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցանակաբաշխությունը (WITSA World Cup (WWC)) տեղի կունենա WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում Երևանում, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, 2024 թվականի հոկտեմբերին։
Ազգային հանձնաժողովը ստարտափների ընտրությունը կկատարի գնահատման հինգ հիմնական չափանիշներով՝
• նորարարություն,
• հաճախորդների ներգրավում,
• մասշտաբելիություն,
• տեխնոլոգիա հանուն բարօրության,
• ներուժ:
Միջոցառումը նպատակ ունի ընդգծելու հայկական ստարտափների՝ համաշխարհային հարթակում մրցելու հնարավորությունը՝ կենտրոնանալով նորարարության և ազդեցիկ տեխնոլոգիական լուծումներ ստեղծելու ներուժի վրա:
Մանրամասների և հայտադիմումը լրացնելու համար հարկավոր է այցելել https://www.f6s.com/witsa-national-competition-armenia կայքէջ։
2024 թվականին WITSA World Cup միջազգային մրցույթին կմասնակցեն 32 ստարտափներ 16 երկրներից և 6 մայրցամաքներից, ինչը հայաստանյան ստարտափներին ընձեռում է բացառիկ հնարավորություն ներկայանալու և մրցելու գլոբալ հարթակում։
Այս տարվա մայիսին, Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) հայտարարեց 2024 թվականի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) անցկացումը Հայաստանում՝ սերտ համագործակցելով ԴիջիԹեք Հայաստանի հետ։ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ` էթիկայի շրջանակներում» խորագրի ներքո WCIT2024-ը կմեկտեղի մեծանուն խոսնակների ելույթներ, պանելային քննարկումներ, B2B հանդիպումներ, բարձր ճանաչում ունեցող ստարտափների համար WITSA-ի համաշխարհային գավաթը (WITSA World Cup (WWC)), նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ և շատ այլ միջոցառումներ:
WCIT 2024/DigiTec համաժողովը կծառայի որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցության մեծացման, ներդրումների կարևորության և տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում (ՏՀՏ) լուծումների կարևորությունը ընդգծող համաշխարհային հարթակ։ Վերջին տարիներին Հայաստանը, հանդիսանալով տարածաշրջանի տեխնոլոգիական հաբ, իր շուրջն է համախմբել գլոբալ բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք այստեղ հիմնել են իրենց գիտահետազոտական (R&D) գրասենյակներն ու մասնաճյուղերը։
WCIT-ի մասին
Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT, Facebook) հեղինակավոր համաշխարհային միջոցառում է, որը կազմակերպվել է ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից: WCIT-ը համախմբում է տեխնոլոգիայի առաջնորդներին, ոլորտի մասնագետներին, կառավարության ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից՝ ուսումնասիրելու և ձևավորելու տեխնոլոգիայի ապագան և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա:
WITSA-ի մասին
ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը (WITSA) ՀՏ ոլորտի միությունների կոնսորցիում է աշխարհի ավելի քան 80 երկրից: WITSA-ն ներկայացնում է գլոբալ ՏՀՏ արդյունաբերությունը և պաշտպանում է այնպիսի քաղաքականություն, որը խթանում է արդյունաբերության աճն ու զարգացումը միջազգային մակարդակով:
ԱՏՁՄ-ի մասին
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը համախմբում է ոլորտի ավելի քան 160 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ ԱՏՁՄ-ն նվիրված է արդյունաբերության աճին թիրախային նախագծերի միջոցով՝ հիմնադրել համապարփակ տեխնոլոգիական կրթություն Հայաստանում («Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ), դյուրացնել մուտքը համաշխարհային շուկա և փորձի փոխանակում կազմակերպված պատվիրակությունների միջոցով։
Բացի այդ, ԱՏՁՄ-ն զգալի ազդեցություն ունի նաև իրավական դաշտի վրա՝ քաղաքականության մշակման և կառավարության հետ համագործակցության միջոցով՝ խթանելով մրցակցային, բայց համագործակցային բիզնես միջավայրը։ ԱՏՁՄ-ն հայտնի է խոշոր միջոցառումների կազմակերպմամբ, որոնք ընդգծում են հայկական տեխնոլոգիական առաջընթացը։ Հատկանշական է WCIT 2019-ի հյուրընկալումը, գալիք WCIT 2024-ը և ամենամյա DigiTec Expo-ն, որն անցկացվում է արդեն մոտ 20 տարի՝ ցուցադրելով նորարարություններն ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային լսարանին։ Այս ջանքերի շնորհիվ ԱՏՁՄ-ն շարունակում է բարձրացնել Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային տեխնոլոգիական միջավայրում։
ԴիջիԹեք-ի մասին
ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն ամենամյա միջոցառում է, որը 2005 թվականից իրականացնում է Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԱՏՁՄ)՝ համախմբելով և արտացոլելով Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, նորարարությունն ու հեռանկարները։
Ամեն տարի 80,000 այցելուներով ցուցահանդեսը դարձել է համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներին ծանոթանալու հարթակ: 2023-ին ԱՏՁՄ-ն կազմակերպել է միանգամից երկու ցուցահանդես, որոնցից յուրաքանչյուրում մասնակցել է 120 ընկերություն և հյուրընկալվել ավելի քան 100 խոսնակ: Մինչև 2023-ի ավարտը մասնակից ընկերությունները ԴիջիԹեքի շնորհիվ կատարել են 100 միլիոն դրամից ավելի գործարքներ։ ԴիջիԹեք 2024-ն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 4-6-ին՝ «Մերիդիան» էքսպոկենտրոնում (Ոսկերիչների 1, Երևան):

The WITSA World Cup National Competition in Armenia is now open for applications, offering Armenian early stage startups a unique opportunity to showcase their solutions and compete on an international stage.
The application period for the Armenian national competition starts from July 3, 2024, and will end on July 31, 2024.
Armenian Pre-series A startups are invited to apply and participate in this exciting competition. Up to 20 companies will be selected to compete in the national event, with two unique startups earning the honor of representing Armenia at the WITSA World Cup international competition.
The WITSA World Cup (WWC) will take place in frames of the WCIT2024/DigiTec in Yerevan, Armenia, at the Karen Demirtchian Complex, in October 2024.
The selection process for the national competition will focus on five key evaluation criteria:
• innovation,
• customer traction,
• scalability,
• tech for good,
• and potential.
This event highlights the opportunity for Armenian startups to compete on a global stage, with a focus on innovation and the potential to create impactful tech solutions.
For more details and to submit applications, please visit https://www.f6s.com/witsa-national-competition-armenia
This year the WITSA World Cup (WWC) international competition will feature 32 startups from 16 countries across 6 continents, providing a global platform for Armenian startups to compete and gain exposure.
In May 2024,  the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) announced about hosting of the World Congress on Innovation and Technology (WCIT) 2024 in Armenia in close cooperation with DigiTec. Under the headline “THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics,” WCIT 2024/DigiTec will feature a high-level Congress program, B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups, innovation showcases, business presentations, workshops, and more.
The WCIT 2024/DigiTec Congress will provide a global stage to showcase the transformative power of information technologies, emphasizing the critical role of applied sciences, investments, and their reach across diverse regions and economies. Recently, Armenia has become a key technological hub, attracting a wave of global technology companies that have established their research and development (R&D) offices and branches in the country.
About WCIT
The World Congress on Innovation and Technology (WCIT) is a global catalytic platform of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA) - a consortium of over 80 information technology (IT) industry associations from economies around the world. For 40 years, technology leaders—CEOs and investors, policymakers and government officials, academics and technologists—have joined in this annual event to discuss the state of the industry, where it is headed, and what it means for our future. Past speakers include Bill Clinton, Vint Cerf, Bill Gates, Ginni Rometty, Larry Ellison, Anne Mulcahey, Faqir Chand Kohli, and Michael Dell.                                                              .
About WITSA
The World Innovation, Technology, and Services Alliance (WITSA) is an alliance of tech industry associations from 80 countries and economies. WITSA is dedicated to advocating policies that advance industry growth and development; facilitating international trade and investment in tech products and services; strengthening WITSA members’ national industry associations; and providing members with a broad network of professional contacts.  WITSA’s global signature platform, the World Congress on Innovation & Technology (WCIT), is the premier global industry-sponsored tech conference.
About UATE
The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) represents over 160+ high-tech companies in Armenia, including both local and international firms. UATE is dedicated to driving industry growth through key initiatives: establishing comprehensive technology education across Armenia (Armath Engineering Makerspaces), facilitating global market access, and exchanging expertise through organized delegations. Additionally, UATE significantly influences the legal field through policy-making and government cooperation, fostering a competitive yet collaborative business environment.
UATE is renowned for organizing major events that highlight Armenian technological advancements. Notably, it hosted WCIT in 2019 and is set to host it again in 2024, while also annually organizing the DigiTec Expo for nearly 20 consecutive years showcasing innovations to both local and global audiences. Through these efforts, UATE continues to elevate Armenia’s presence in the global tech landscape.                                                                                                        .
About DIGITEC
The Digitec exhibition is an annual event organized by the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) since 2005, showcasing Armenia's tech potential, innovation, and prospects. With up to 80,000 attendees each year, the exhibition serves as a platform to explore global technological trends. Digitec continues to evolve. In 2023, UATE organized two simultaneous exhibitions, each featuring 120 companies and hosting over 100 speakers. By the end of 2023, participating companies facilitated over 100 million AMD in transactions during Digitec2023.
DigiTec 2024 is scheduled to take place this year from October 4th to 6th at the "Meridian" Expo Center (Voskerichinen 1, Yerevan).