Կարելի է կարդալ բուն նամակը և հասկանալ, թե արդյոք ձեզ առաջարկվում է ինչ-որ շահում. «Դու այսօր գումար ես շահել»: Սակայն դու հասկանում ես, դու ոչ մի տեղ ներդրում չես արել, նման բան չես արել, և հանկարծ այն հենց այնպես ընկավ երկնքից: Ո՛չ, այդպես չի լինում։
Այդ մարդիկ պատրաստված են, հոգեբանություն են հասկանում, ճնշում են բանեցնում, որպեսզի մարդիկ իրենց իսկ անվտանգությանը սպառնացող քայլեր տարբեր քայլեր անեն։ Օրինակ՝ քարտդ գողացել են, շտապ, շտապ արգելափակել։ Եվ այսպես վստահություն են ձեռք բերում, ինչպես գուշակները։
Ներշնչման տարբեր տեխնիկաներ են կիրառել, արդյունքում ընկերս վարկ ունի, որը մարում է։ Նա մտել է իր բանկային հավելված, նրան հեռախոսով ասել են՝ ինչ անել, նա վարկ է վերցնել և այդ գումարն ուղարկել է ինչ-որ մարդու։ Նրան ներշնչել են, որ այդպես պետք է անել, որ դա վարկից խուսափելու ամենահուսալի միջոցն է՝ վերցնել նոր վարկ և դա փոխանցել այլ անձի։
Հայաստանում բոլորը սոցցանցերում շատ ժամանակ են անցկացնում, ու որքան էլ տխուր է, մարդկանց մեծ մասը տարված է մոլախաղերով։ Այսինքն՝ եթե մարդուն հաղորդագրություն ուղարկեն, որ դու հաղթել ես, ապա կասկածներ չեն առաջանա, որովհետև, ընդհանուր առմամբ, բնակչության մեծ մասը խաղում է, և չարագործները դա գիտեն, նրանք նախնական տեղեկություններ են հավաքում։ Նման հաղորդագրություն ուղարկելով հազարավոր մարդկանց՝ նրանք գիտեն, որ 10%-ը կարձագանքի դրան:
Նրանք կարող են տնօրենի անունից նամակ ուղարկել հաշվապահություն՝ նախապես ուսումնասիրելով նրա նամակները։ Հաշվապահը կտեսնի. «Այսինչ հաշվին գումար փոխանցիր հիմա»: Իսկ ի՞նչ է նա անելու։ «Շեֆն ինձ գրել էր, ուրեմն փոխանցեմ»։ Կամ նրանք կգաղտնագրեն ձեր ամբողջ աշխատանքը։
Եթե ​​վերցնենք Covid-ի պատմությունը, ապա չարագործների մեծ մասն օգտագործում էր նորությունների հոսքը․ ինչպես պաշտպանվել, ԱՀԿ չափանիշները ... Ներբեռնեք ֆայլը։ Դուք աշխատավայրում եք: Մի գավաթ սուրճով մի փոքր շեղվեցիք: «Օ՜, հետաքրքիր է»: Ներբեռնում եք այն, կարդում, իսկ ներսում վիրուսն արդեն աշխատում է և հավաքում բոլոր տվյալները։
Ուղղություններից մեկը գովազդն է։ Գովազդային հարթակները գնում են ձեր մասին անձնական տվյալներ և այնուհետև նպատակաուղղված ձեզ են ուղարկում այս կամ այն գովազդը, այնպես, ինչպես աշխատում են առցանց առևտրի հարթակները։
Երբ բլոկչեյնի միջոցով քեզանից 1000 դրամ են գողացել, դա ոչ ոքի չի անհանգստացնի։ Սակայն եթե միլիոնավոր դոլարներ են գողացել, ապա դա այլ հարց է։ Իսկ այսպես՝ 1000 մեկից, 1000՝ երկրորդից և այդպես շարունակ, արդեն որոշակի գումար է կուտակվում։ Այո, բլոկչեյնն այն ավելի է բարդացնում։
Նեյրոցանցերն ակտիվորեն կօգտագործվեն։ Չարագործների կողմից վիրուսների և նամակների ստեղծման գործընթացն ավելի արագ և անհատականացված կդառնա: Բարդ պայքար է ծավալվելու կիբեռանվտանգությամբ զբաղվողների և նեյրոցանցերի միջև։
Ձեր քարտի տվյալները մի՛ տրամադրեք ում պատահի, բաց աղբյուրներում և սոցցանցերում մի՛ բացահայտեք ձեր անձնագրի տվյալները: Այն ամենը, ինչ վերաբերում է անձամբ ձեզ, թող պահպանվի թղթային տարբերակով, որը գիտեք, որ պահարանում է, բայց ոչ համացանցում, քանի որ թվային հետքը չի անհետանում։
ՄԱՐՏՈՒՆ ՄԻՆԱՍՅԱՆ
ARMOURIX ընկերության գործադիր տնօրեն։
Կիբեռանվտանգության փորձագետ՝ ներթափանցման թեստավորման ոլորտում: Պրակտիկ մասնագետ և կիբեռանվտանգության մրցաշարերի մասնակից։

Насколько страшно ставить везде один и тот же пароль? Интервью со специалистом по кибербезопасности Мартуном Минасяном
13 мая, 2024  21:17
Можно прочитать само письмо, и понять, если тебе предлагают выигрыш какой-то: «Ты выиграл сегодня деньги». Но ты понимаешь, ты никуда не вкладывал, ты ничего не делал такого, и тут раз, тебе просто с небес упало. Нет, так не бывает
Эти люди научены, они понимают психологию, они давят на различные небезопасные вещи, допустим, с вашей карты украли, срочно, срочно заблокируйте, и так входят в доверие. Как гадалки
Использовали различные техники внушения, по итогам у моего товарища висит кредит, который он выплачивает. Он вошел в свое банковское приложение, они по телефону говорили, что ему делать, он нажал взять кредит. Взял кредит и переслал эти деньги человеку. Ему внушили, что так надо делать, что это верный способ избежать кредита – это взять новый кредит, и перекинуть другому человеку
У нас в Армении все сидят в социальных сетях, и как это ни грустно, большинство людей помешаны на азартных играх. То есть, если присылают сообщение с тем, что ты выиграл, подозрений никаких не будет. Потому что в целом, большинство населения играет, и злоумышленники это знают, они пробивают предварительную информацию. Разослав тысячам такое сообщение, они знают, что 10% откликнутся на это
Они могут от имени директора послать письмо в бухгалтерию, предварительно изучив его письма. Бухгалтер увидит: «Переведи деньги на этот счет сейчас!» И он что сделает. «Мне шеф написал, давай переводить». Или они зашифруют всю вашу работу
Если взять ковидную историю, большинство злоумышленников использовали новостную ленту: как обезопасить себя, стандарты ВОЗ… Скачайте файл. Вы на работе. Чуть-чуть отвлеклись за чашкой кофе. «О, интересно!». Скачали, почитали, а там уже внутри вирус работает и собирает все данные
Одно из направлений – это реклама. Рекламные площадки скупают персональную информацию о вас и уже на вас целенаправленно отправляют вот эту рекламу, так же как работают маркетплейсы
Когда у вас 1000 драмов украли через блокчейн, то никто не будет заморачиваться. Да если миллионы долларов, тогда второй вопрос. Но так: 1000 у одного, 1000 у второго и т.д., набралась определенная сумма. Да, блокчейн усложняет
Активно будут использоваться нейросети. Процесс создания вирусов, писем от злоумышленников, он будет быстрее, и персонализированнее. Будет усложненная борьба между кибербезопасникамни и нейросетями
Не вводите данные своей карты кому попало, в открытых источниках и соцсетях не разглашайте свои паспортные данные. Все, что касается вас лично, пускай хранится на вашей бумажке, которая, вы знаете, что в шкафу лежит, хорошо, но не в интернете. Потому что цифровой след не исчезает
МАРТУН МИНАСЯН
CEO компании ARMOURIX.
Эксперт по кибербезопасности направления Тестирование на проникновение.  Практикующий специалист и участник турниров по кибербезопасности.