Բիթքոյնի գինը գերազանցել է 53,000 դոլարը, որն ամենաբարձր գինն է ավելի քան երկու տարվա ընթացքում։ Դրան նպաստել է աճող լավատեսությունը, որ բիթքոյնի վրա հիմնված սփոթ ներդրումային ֆոնդերի միջոցով ներդրողների շարունակական պահանջարկը ամենամեծ կրիպտոարժույթի գինը կվերադարձնի ռեկորդային մակարդակի, նշել է Bloomberg-ը:
«Բիթքոյնը շարունակում է իր աճը, որին աջակցում է սփոթ ներդրումային ֆոնդերի ուժեղ ներհոսքը»,- ասել է GSR կրիպտոներդրումային ընկերության արտաբորսային գլոբալ առևտրի բաժնի ղեկավար Սպենսեր Հալարնը:
Բիթքոյնը մեկ օրում թանկացել է 3,3%-ով՝ հասնելով 53,600 դոլարի: Այն վերջին անգամ այս գնով վաճառվել էր 2021-ի դեկտեմբերին և դրանից մոտ մեկ ամիս առաջ հասել էր պատմական առավելագույնին՝ մոտ 59,000 դոլար։
Ներդրողներն ավելի քան 5 միլիարդ դոլար են ներդրել ինը սփոթ ներդրումային ֆոնդերում, որոնք առևտուրն սկսել են անցյալ ամիս: Ներդրողներին լավատեսություն է ներշնչել նաև 155,4 միլիոն դոլար արժողությամբ 3000 բիթքոյնի գնումը MicroStrategy Inc. ծրագրային ապահովմամբ զբաղվող ընկերության կողմից, որը բիթքոյնի ձեռքբերումը դարձրել է իր կորպորատիվ ռազմավարության մաս: Ընկերությունը փետրվարին ավարտված գնման մասին հայտարարել է երկուշաբթի: Այժմ այն ունի մոտ 10 միլիարդ դոլար արժողությամբ բիթքոյն:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին բիթքոյնի գինն ակտիվորեն աճել էր և հասել է $50,000-ի սահմանային նշագծին՝ մեկ օրում փաստացի թանկանալով 3,5%-ով: Ավելի ուշ, իհարկե, փոխարժեքը փոքր-ինչ կարգավորվել էր՝ նվազելով մինչև 49,800։

Цена биткойна превысила 53 000 долларов США, что стало самой высокой ценой за более чем два года. Это было вызвано растущим оптимизмом относительно того, что продолжающийся спрос инвесторов через спотовые инвестиционные фонды на основе биткойнов подтолкнет цену крупнейшей криптовалюты обратно к рекордным максимумам, отметило Bloomberg.
«Биткойн продолжает свой рост, поддерживаемый сильным притоком спотовых инвестиционных фондов», — сказал Спенсер Халларн, руководитель отдела глобальной внебиржевой торговли криптовалютной инвестиционной компании GSR.
Биткойн вырос на 3,3% за день до $53 600. Последний раз он торговался по этой цене в декабре 2021 года и примерно за месяц до этого достиг рекордного максимума в $59 000.
Инвесторы вложили более 5 миллиардов долларов в девять спотовых взаимных фондов, торги которых начались в прошлом месяце. Покупка MicroStrategy Inc. 3000 биткойнов на сумму 155,4 миллиона долларов также вселила инвесторам оптимизм. компанией-разработчиком программного обеспечения, которая сделала приобретение Биткойна частью своей корпоративной стратегии. В понедельник компания объявила о приобретении, завершившемся в феврале. Сейчас у него есть биткойны на сумму около 10 миллиардов долларов.
Напомним, 12 февраля цена биткоина активно росла и достигла порога в $50 000, фактически увеличившись за один день на 3,5%. Позже, конечно, курс немного скорректировался, опустившись до 49 800.