iPad Air-ի, iPad Pro-ի և MacBook Air-ի նոր մոդելները, հավանաբար, կթողարկվեն այս տարվա գարնանը։ Այս մասին հայտնում է MacRumors-ը՝ հղում անելով ինսայդեր և Bloomberg-ի թղթակից Մարկ Գուրմանին։
Գուրմանը պնդում է, որ Apple-ի նոր արտադրանքը կներկայացվի 2024-ի մարտին կամ ապրիլին, որից հետո ընկերությունը կսկսի նախապատրաստվել դեվելոպերների WWDC համաժողովին, որը կանցկացվի հունիսին։
Փորձագետների կարծիքով՝ հաջորդ iPad Air-ը հասանելի կլինի 10,9 և 12,9 դյույմ տրամագծով էկրաններով։ Ըստ որոշ լուրերի՝ iPad Air-ը նույնպես կանցնի ավելի հզոր Apple չիպի՝ M2-ի:
Խոսվում է, որ նոր iPad Pro-ն կունենա 11 և 13 դյույմանոց էկրաններ: Սպասվում է, որ դրանք կլինեն նաև Apple-ի առաջին պլանշետները OLED մատրիցայով: Ճիշտ է, դա ամենայն հավանականությամբ կբերի պլանշետների արժեքի բարձրացման։ Հատկապես եթե դրանք նաև ստանան M3 պրոցեսորներ։
MacBook-ներից միայն Air line-ը հավանաբար կստանա թարմացում: Սպասվում է, որ Apple-ը կներկայացնի 13 և 16 դյույմանոց մոդելներ՝ նորագույն M3 չիպով, և դրանց դիզայնը առանձնապես չի փոխվի։ Հնարավոր է, որ այս դյուրակիր համակարգիչները նաև ստանան Wi-Fi 6E-ի աջակցություն։
Նշենք, որ այս պահին, մինչ նոր մոդելների թողարկումը, Apple-ի լավագույն պլանշետի մոդելը համարվում է iPad Air 4-ը՝ 97,7% դրական արձագանքներով։ Իսկ Apple-ի ամենահզոր սարքը 2023-ի մարտի դրությամբ եղել է 12,9 դյույմանոց iPad Pro 6 պլանշետը՝ հիմնված Apple M2-ի վրա:

New models of iPad Air, iPad Pro and MacBook Air will most likely appear in the spring of this year. This was reported by MacRumors with reference to insider and Bloomberg correspondent Mark Gurman.
Gurman claims that Apple's new products will be presented in March or April 2024, after which the company will begin preparing for the WWDC developer conference, which will be held in June.
According to experts, the next iPad Air will be available with displays with a diameter of 10.9 and 12.9 inches. According to some rumors, the iPad Air will also switch to a more powerful Apple chip, the M2.
The new iPad Pro is rumored to have 11- and 13-inch screens. They are also expected to be the first Apple tablets with OLED matrices. True, this will most likely lead to an increase in the cost of tablets. Especially if they also get M3 processors.
Of the MacBooks, only the Air line is likely to receive the update. Apple is expected to introduce 13- and 16-inch models with the latest M3 chip, and their design will not change much. It is possible that laptops will also receive support for Wi-Fi 6E.
Note that at the moment, until new models are released, the best tablet model from Apple is considered to be the iPad Air 4 with 97.7% positive reviews. The 12.9-inch iPad Pro 6 tablet based on the Apple M2 was named the most powerful device from Apple for March 2023.