iPad Air-ի, iPad Pro-ի և MacBook Air-ի նոր մոդելները, հավանաբար, կթողարկվեն այս տարվա գարնանը։ Այս մասին հայտնում է MacRumors-ը՝ հղում անելով ինսայդեր և Bloomberg-ի թղթակից Մարկ Գուրմանին։
Գուրմանը պնդում է, որ Apple-ի նոր արտադրանքը կներկայացվի 2024-ի մարտին կամ ապրիլին, որից հետո ընկերությունը կսկսի նախապատրաստվել դեվելոպերների WWDC համաժողովին, որը կանցկացվի հունիսին։
Փորձագետների կարծիքով՝ հաջորդ iPad Air-ը հասանելի կլինի 10,9 և 12,9 դյույմ տրամագծով էկրաններով։ Ըստ որոշ լուրերի՝ iPad Air-ը նույնպես կանցնի ավելի հզոր Apple չիպի՝ M2-ի:
Խոսվում է, որ նոր iPad Pro-ն կունենա 11 և 13 դյույմանոց էկրաններ: Սպասվում է, որ դրանք կլինեն նաև Apple-ի առաջին պլանշետները OLED մատրիցայով: Ճիշտ է, դա ամենայն հավանականությամբ կբերի պլանշետների արժեքի բարձրացման։ Հատկապես եթե դրանք նաև ստանան M3 պրոցեսորներ։
MacBook-ներից միայն Air line-ը հավանաբար կստանա թարմացում: Սպասվում է, որ Apple-ը կներկայացնի 13 և 16 դյույմանոց մոդելներ՝ նորագույն M3 չիպով, և դրանց դիզայնը առանձնապես չի փոխվի։ Հնարավոր է, որ այս դյուրակիր համակարգիչները նաև ստանան Wi-Fi 6E-ի աջակցություն։
Նշենք, որ այս պահին, մինչ նոր մոդելների թողարկումը, Apple-ի լավագույն պլանշետի մոդելը համարվում է iPad Air 4-ը՝ 97,7% դրական արձագանքներով։ Իսկ Apple-ի ամենահզոր սարքը 2023-ի մարտի դրությամբ եղել է 12,9 դյույմանոց iPad Pro 6 պլանշետը՝ հիմնված Apple M2-ի վրա:

Новые модели iPad Air, iPad Pro и MacBook Air появятся, скорее всего, весной текущего года. Об этом сообщает издание MacRumors со ссылкой на инсайдера и корреспондента Bloomberg Марка Гурмана.
Гурман утверждает, что новинки от Apple будут представлены в марте или апреле 2024 года, после чего компания начнет готовиться к конференции разработчиков WWDC, которая пройдет в июне.
По прогнозам специалистов, следующий iPad Air будет доступен с дисплеями диаметром 10,9 и 12,9 дюйма. По некоторым слухам, iPad Air также перейдет на более производительный чип Apple — M2.
Новые iPad Pro, по слухам, получат экраны на 11 и 13 дюймов. Также ожидается, что они станут первыми планшетами Apple c OLED-матрицами. Правда это, скорее всего, приведет к повышению стоимости планшетов. Особенно если они получат также процессоры М3.
Из MacBook-ов обновление, скорее всего, получит только линейка Air. Ожидается, что Apple представит 13- и 16-дюймовые модели с новейшим чипом М3, причем дизайн их особенно не изменится. Не исключено, что ноутбуки также получат поддержку Wi-Fi 6E.
Отметим, что на данный момент, пока новые модели не вышли, лучшей моделью планшетов от Apple считается iPad Air 4 с 97,7% положительных отзывов. А самым мощным устройством от Apple на март 2023 года был назван 12.9-дюймовый планшет iPad Pro 6 на базе Apple M2.