Samsung ընկերությունը կարող է հրաժարվել իր Galaxy սմարթֆոններում Google որոնողական համակարգն օգտագործելուց և այն փոխարինել Microsoft-ի Bing որոնողական համակարգով,  տեղեկացնում է The New York Times-ը։
Պարբերականը նշում է, որ Google-ի աշխատակիցները «ցնցվել են»՝ իմանալով, որ  հարավկորեական ընկերությունն այլ գործընկեր է փնտրում։ Մինչև վերջերս Bing որոնողական համակարգը նույնիսկ մրցունակ չէր, սակայն ամեն ինչ փոխվեց, երբ դրան ավելացվեց արհեստական ​բանականություն և չատբոտ, որը կարող է «շփվել» օգտատերերի հետ։
Ըստ The New York Time-ի, որը հասանելիություն է ստացել Google-ի ներքին գրագրություններին, Samsung-ի մտադրությունների մասին լուրը «խուճապ է» առաջացրել Google-ում: Սմարթֆոն արտադրողի հետ այս պայմանագիրը, որը երաշխավորում է Google-ի որոնողական համակարգի տեղադրումը բոլոր Galaxy սմարթֆոններում, Google-ին տարեկան 3 մլրդ դոլար է բերում։
Մրցակիցներից հնարավոր սպառնալիքները Google-ին ստիպել են քայլեր ձեռնարկել, և ընկերությունն արդեն աշխատում է որոնողական նոր ծառայություն ստեղծելու ուղղությամբ, որը  հիմնված կլինի նորագույն տեխնոլոգիաների վրա։ Բացի դրանից, ընթացիկ որոնողական համակարգը նույնպես կարդիականացվի և հիմնված կլինի արհեստական ​​բանականության գործառույթների վրա, հայտնում է NYT-ը:
Նոր որոնողական համակարգը օգտվողներին կառաջարկի շատ ավելի անհատականացված փորձառություն, քան ընկերության ներկայիս ծառայությունը, որը կփորձի կանխատեսել օգտատերերի կարիքները:
Google-ի ներկայացուցիչ Լարա Լևինն ասել է, թե ամեն գաղափար չէ, որ իրականություն է դառնում, սակայն ընկերությունը ոգևորված է արհեստական բանականությամբ աշխատող նոր գործառույթներ ինտեգրել որոնմանը, ինչի մասին հանրությանը կտեղեկացնեն շուտով։
Ավելի վաղ Google-ի գործադիր տնօրեն Սունդար Պիչայը հայտարարել էր, որ ընկերությունը նախատեսում է իր որոնողական համակարգում ներդնել արհեստական բանականության գործառույթ, որն ի տարբերություն այլ ընկերությունների նմանատիպ գործիքների, կխոսի։  Ակնկալվում է, որ դա կօգնի ընկերությանը մրցել ChatGPT չատբոտի հետ, ինչպես նաև լուծել բիզնեսում առկա մի շարք այլ խնդիրներ։

Samsung may stop using Google search service in its Galaxy smartphones and replace it with Microsoft's Bing search engine, reports The New York Times.
The newspaper notes that Google employees were "shocked" to learn that the South Korean company is looking for another partner. Until recently, the Bing search engine wasn't even competitive, but that all changed when it added artificial intelligence and a chatbot that can "communicate" with users.
According to The New York Times, which obtained access to internal Google documents, the news of Samsung's intentions caused "panic" at Google. This contract with the smartphone manufacturer, which guarantees the installation of Google's search engine on all Galaxy smartphones, brings Google 3 billion dollars a year.
Potential threats from competitors have forced Google to take action, and the company is already working on creating a new search service that will be based on the latest technologies. In addition, the current search system will also be updated and based on artificial intelligence functions, reports NYT.
The new search engine will offer users a much more personalized experience than the company's current service, which will try to anticipate users' needs.
Google representative Lara Levin said that not every idea becomes a reality, but the company is excited to integrate new features powered by artificial intelligence into search, which will be announced to the public soon.
Earlier, the CEO of Google, Sundar Pichai, announced that the company plans to introduce an artificial intelligence function into its search engine, which, unlike similar tools of other companies, will speak. It is expected that this will help the company to compete with the ChatGPT chatbot, as well as solve a number of other problems in the business.