Ավարտվել է NASA-ի InSight առաքելությունը, որն ավելի քան չորս տարի Մարս մոլորակի վերաբերյալ գիտական եզակի տվյալներ է հավաքել և ուղարկել Երկիր։ NASA-ի՝ Հարավային Կալիֆոռնիայում գտնվող Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայի դիսպետչերները երկու անընդմեջ փորձերից հետո չեն կարողացել կապ հաստատել մարսագնաց սարքի հետ, ինչից հետո եզրակացրել են, որ սպառվել է արևային էներգիայով աշխատող զոնդի էլեկտրաէներգիան և այն շարքից դուրս է եկել։
Ինչպես տեղեկացնում է NASA-ն, զոնդի հետ վերջին անգամ կապ էին հաստատել դեկտեմբերի 15-ին, դրանից հետո սարքը պետք է կապի դուրս գար դեկտեմբերի 15-ին, սակայն դա տեղի չի ունեցել։
InSight զոնդը Մարսի վրա աշխատել է չորս տարի՝ նախատեսված երկուսի փոխարեն: Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում առաքելության ղեկավարները ակնկալում էին, որ սարքը շուտով կարող է շարքից դուրս գալ․ դրա արևային վահանակները ծածկված էին փոշու հաստ շերտերով, որոնք արգելափակում էին արևի լույսը, որն անհրաժեշտ էր էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար: Փոշին հնարավոր չի եղել հեռացնել մանիպուլյացիաների միջոցով, ոչ էլ նույնիսկ փոթորիկները են կարողացել դա անել: 2022 թ․ մայիսին InSight-ի արևային վահանակներն արդեն արտադրում էին իրենց սկզբնական հզորության ընդամենը մոտ 10%-ի չափ էլեկտրաէներգիա։ Սարքի կողմից արված վերջին «սելֆիում» նույնպես կարելի է տեսնել, որ այն պատված է փոշով։
Համեմատության համար նշենք, որ ահա այսպիսի տեսք ուներ սարքը առաքելության սկզբում։
Էլեկտրաէներգիան խնայելու համար վերջին ամիսներին մասնագետները ստիպված են եղել անջատել զոնդի բոլոր գործիքները, բացի սեյսմոգրաֆից և տեսախցիկից։
InSight զոնդը գործարկվել է Կալիֆոռնիայի Վանդենբերգ ռազմաօդային բազայից 2018 թ. մայիսի 5-ին։ Այն Մարսի վրա վայրէջք է կատարել վեցամսյա թռիչքից հետո՝ նոյեմբերի 26-ին։ Վայրէջքից մոտ 10 շաբաթ անց զոնդը սկսել է գիտական տվյալներ հավաքել, որոնք պետք է օգնեն ավելին իմանալ Մարսի ներքին կառուցվածքի և դրա կլիմայի մասին:
Անցած չորս տարիների ընթացքում տիեզերանավը շատ օգտակար տվյալներ է հավաքել Մարսի ներքին շերտերի, դրա հեղուկ միջուկի (որը շատ ավելի մեծ է, քան Երկրի միջուկը, նույնիսկ երկու մոլորակների չափերի տարբերությունը հաշվի առնելով), մակերեսի տակ գտնվող և հիմնականում մարած մագնիսական դաշտի զարմանալիորեն փոփոխական մնացորդների ու բազմաթիվ «մարսաշարժերի» (Մերսի վրա տեղի ունեցող երկրաշարժ – խմբ․) մասին: Մոլորակի մակերևույթին տեղադրված SEIS սեյսմոգրաֆը գրանցել է ավելի քան 1300 «մարսաշարժ», որոնցից մի քանիսը համեմատաբար հզոր են եղել։ Դրանցից մի քանիսը երկրաբանական բնույթ են կրել, իսկ մյուսները եղել են երկնաքարերի հարվածների հետևանք։
Այս առաքելության ընթացքում ձախողվել է միայն 5 մետր խորությամբ Մարսի հորատման աշխատանքը։ Սարքը համալրված է Գերմանական օդատիեզերական կենտրոնի տրամադրած հատուկ գործիքով, որը պետք է հորատեր մոլորակի մակերեսը 5 մետր խորությամբ, հորատված վայր տաներ սենսորներով լարը․ հենց այդ սենսորներն էլ պետք է անհրաժեշտ խորության վրա չափեին ջերմաստիճանը։ Այս տեղեկությունը գիտնականներին կօգներ հաշվարկել, թե որքան էներգիա է մնացել մոլորակի ձևավորումից հետո:
«Խլուրդ» մականունով այդ գործիքը նախատեսված էր փափուկ և ավազոտ հող փորելու համար, սակայն InSight-ի շուրջը հողը անսպասելիորեն կոշտ է եղել, արդյունքում այն կարողացել է հորատել ընդամենը 40 սմ և սենսորները տեղադրվել են այդ խորության վրա: Առաքելության այս մասը չի կարելի կատարյալ ձախողում համարել, քանի որ սենսորները շատ օգտակար տեղեկություններ են հավաքել, որոնք պետք կգան հաջորդ առաքելությունների ժամանակ:

NASA's InSight mission has ended after more than four years of collecting unique scientific data on the planet Mars. Dispatchers at the agency's Jet Propulsion Laboratory (JPL) in Southern California, after two consecutive attempts, were unable to contact the spacecraft and concluded that the solar-powered probe had run out of energy and had retired.
The last communication session with the probe, according to NASA, was held on December 15, after which on December 18, the device did not reach the scheduled communication session.
The InSight probe has been on Mars for four years instead of the planned two. Over the past few months, mission leaders anticipated that the spacecraft may soon be out of service: its solar panels were covered with thick layers of dust, which blocked the sunlight needed to generate electricity. There was no way to remove this dust - neither manipulation nor even storms were able to clean the panels. By May 2022, InSight's solar panels were producing only about 10% of their original power output. In the latest "selfies" taken of the apparatus, you can also see that it is all covered in dust.
For comparison, here's what the vehicle looked like at the beginning of the mission:
In recent months, to save energy, experts have had to turn off all of the probe's instruments except the seismograph and camera.
The InSight probe was launched from Vandenberg Air Force Base in California on May 5, 2018. It landed on Mars after a 6-month mission, on Nov. 26, 2018. About 10 weeks after landing, the probe began collecting scientific data to help learn more about the inner workings of Mars and its climate.
According to NASA, over four years the spacecraft has provided much useful data about the interior of Mars, its liquid core (which is much larger than the core of Earth - even considering the size difference between the two planets), the surprisingly variable remnants beneath the surface of its mostly extinct magnetic field and the large number of "Mars shocks." The SEIS seismograph installed on the planet's surface recorded over 1,300 "Mars shocks," some of which were relatively powerful. Some of these "Mars shocks" were of geological origin, while others were the result of collisions with meteorites.
The only failure was the drilling of Mars to a depth of 5 meters that was planned as part of the mission. The apparatus was equipped with a special tool provided by the German Aerospace Center (DLR), which was to plunge to a depth of 5 meters and pull a tether with sensors that would measure the temperature at the desired depth. This information would help scientists calculate how much energy was left by the formation of the planet.
The tool, nicknamed the "mole," was designed to drill loose sandy soil, but the soil around InSight was unexpectedly hard, and the sensors had to be placed at a depth of 40 cm. This part of the mission was not a complete failure, as the sensors still collected a lot of useful information, which will come in handy in future missions.