10 անսպասելի իր, որ Artemis 1 առաքելության շրջանակում թռել են Լուսին
Նոյեմբերի 16-ին հաջողությամբ մեկնարկել է NASA-ի Artemis անօդաչու առաքելությունը՝ Orion տիեզերանավն ուղարկելով Լուսին։ Տիեզերանավի վրա տիեզերագնացներ չկան. հաջորդ՝ օդաչուավոր առաքելությունը նախատեսված է միայն 2025 թ․: Բայց դա չի նշանակում, որ տիեզերանավն ամբողջովին դատարկ է թռել։ Տիեզերանավում մի քանի անսպասելի և հետաքրքիր իրեր կան:
Փորձենք պարզել, թե կոնկրետ ինչ են գիտնականներն ուղարկել Լուսին, և ամենակարևորը՝ ինչո՞ւ:
Callisto վիրտուալ օգնական
Amazon-ի Alexa վիրտուալ օգնականն արդեն 10 տարի է, ինչ օգտագործվում է Երկրի վրա՝ կառավարելով տարբեր սարքեր, ինչպիսիք են բարձրախոսները, հեռախոսները և կենցաղային տեխնիկան: Դրա հիման վրա ստեղծվել է վիրտուալ օգնական Callisto-ն, որը կաշխատի տիեզերքում։
Ըստ space.com-ի՝ Callisto-ն հատուկ ստեղծվել է Cisco Webex վիդեոկոնֆերանսների ծրագրային ապահովման հետ աշխատելու համար՝ Orion տիեզերանավի վրա ձայնային տեխնոլոգիաների, տեսանկարահանման և արհեստական ​​ինտելեկտի ինտեգրման համար: Գիտնականների կարծիքով՝ ապագայում այս տեխնոլոգիան տիեզերագնացները կարող են օգտագործել խորը տիեզերքի ուսումնասիրության ժամանակ։
Snoopy խաղալիք շուն
Snoopy-ի խաղալիք շունը Orion տիեզերանավում ծառայում է որպես անկշռության ցուցիչ:
artemis-mission-items
Տիեզերագնացները թռիչքների ժամանակ հաճախ իրենց հետ տանում են փոքրիկ խաղալիքներ, որոնցով կարելի է հասկանալ, որ իրենք արդեն զրոյական ձգողության գոտում են։ Այս թռիչքի ժամանակ տիեզերանավում տիեզերագնացներ չկան, բայց շունը, այնուամենայնիվ, հայտնվել է պարկուճում։
LEGO-ի չորս փոքրիկ ֆիգուրներ
Orion-ի վրա գտնվող LEGO-ի չորս փոքրիկ ֆիգուրները ներկայացնում են NASA-ի տիեզերագնացներին, մինչդեռ LEGO-ի ցամաքային վեց վերահսկիչներից բաղկացած թիմը աջակցում է խմբին տիեզերքում:
Orion-ով այժմ Լուսին են թռչում «Քեյթը» և «Քայլը» LEGO Education-ի SPIKE Prime համակարգից, ինչպես նաև «Ջուլիան» և «Սեբաստիանը» LEGO City խաղալիքների շարքից: Բոլոր չորս ֆիգուրները ներկայացված են Build to Launch: STEAM Exploration Series շարքում, որը ներառում է տիեզերքի և գիտության մասին 10-շաբաթյա ​թվային բովանդակություն LEGO Education կայքում:
artemis-mission-items-2
Շոն ոչխարը
Orion տիեզերանավի վրա կա ևս մեկ խաղալիք ուղևոր՝ Շոն անունով ոչխարը: Թե ինչ դեր է նա կատարում տիեզերանավի վրա, հայտնի չէ։
Երկու մանեկեն և «լուսնակեն»
Տիեզերանավի վրա գտնվող երեք մանեկենները (ավելի ճիշտ՝ երկու սովորական մանեկեն և մեկ «լուսնակեն» –  [բառախաղ է, նկատի ունի լուսնագնացի հագուստով մանեկեն]) ցույց կտան, թե որքան վտանգավոր կարող է լինել տիեզերագնացների համար Երկրի ստորին ուղեծրերը ճառագայթումից պաշտպանող Վան Ալենի ճառագայթային գոտիներից այն կողմ դուրս գալը:
Տիեզերագնացները, երբ հասնում են Երկրի բարձր ուղեծիր և դրանից բարձր, խոցելի են դառնում տիեզերական ճառագայթների նկատմամբ, որոնք գալիս են խորը տիեզերքից։ Սակայն բավարար տեղեկատվություն այդ ռիսկերի մասին դեռ չկա:
Բոլոր երեք մանեկեններն ունեն ճառագայթումը չափող 5600 սենսորներ, իսկ դրանցից մեկը  կրելու է ճառագայթումից պաշտպանվելու համար նախատեսված AstroRad բաճկոն: Ստացված տվյալները կօգնեն հասկանալ, թե որքան վտանգավոր է ճառագայթումը թռիչքի ժամանակ և որքանով է բաճկոնը պաշտպանում դրանից։
artemis-mission-items-1
Խմորիչ բջիջները
Կենդանի օրգանիզմները Երկրից տիեզերական ճանապարհորդություն են սկսել Biosentinel կոչվող խորանարդի վրա, որը, ինը այլ խորանարդների հետ միասին, «փաթեթավորված» է եղել տիեզերական արձակման համակարգի վերին հատվածում:
Խմորիչ բջիջները նաև կօգնեն ուսումնասիրել ճառագայթման ազդեցությունը կենդանի օրգանիզմների վրա և հասկանալ, թե ինչպես կարելի է պաշտպանվել դրա բացասական ազդեցությունից:
Ջրի որսորդ
Lunar IceCube-ը խորանարդ է Լուսնի վրա ջրի և այլ պոտենցիալ ռեսուրսների որոնման համար: Որքան շատ ռեսուրսներ հնարավոր լինի գտնել տեղում, ապագա առաքելությունների ժամանակ տիեզերագնացներն այդքան քիչ ռեսուրսներ իրենց հետ կտանեն տիեզերք։
Վայրէջքի փոքրիկ մոդուլ
Վայրէջքի փոքրիկ նանոմոդուլը Artemis 1-ի մանիֆեստի միակ մասն է, որը վայրէջք կկատարի լուսնի մակերեսին:
Սա փոքր տիեզերանավ է՝ ընդամենը 1 կգ քաշով, որը նախատեսված է լուսնային ուղեծրում խորանարդիկից անջատվելուց հետո Լուսին թռչելու համար։
Աստերոիդների որսորդ
Մեկ այլ խորանարդ՝ NEA Scout (Ear-Earth Asteroid) հետախույզը, կօգտագործի արևային առագաստ դեպի թիրախային աստերոիդը ճանապարհորդելու համար:
Այն դեռ պետք է երկամյա առաքելություն իրականացնի, որի շրջանակում աստերոիդներ է  նկարելու NEACam-ի միջոցով (20 մեգապիքսելանոց պատկերի սենսորով), որպեսզի ավելին իմանա աստերոիդների պտույտի, ձևի, փոշու և տիեզերքում դրանց դիրքի մասին:
Տվյալ լուսանկարները կօգնեն աստերոիդների վրա վայրէջք կատարելու ապագա առաքելությունների ժամանակ և կարող են նաև գիտնականներին ավելի շատ բան պատմել այն մասին, թե ինչպես են ձևավորվել և զարգացել տիեզերական այս ապարները:
Ջրով աշխատող տիեզերանավ
EQUilibriUm Lunar-Earth point 6U (EQUULEUS) տիեզերանավը նախատեսված է Երկրի և Լուսնի միջև ուղեծրի ճառագայթումը ուսումնասիրելու համար:
Այս խորանարդն ունի նոր ջրային շարժիչ համակարգ, ինչը թույլ է տալիս նվազագույնի հասցնել սովորական վառելիքի սպառումը:
Առաքելության ղեկավարները տվյալներ են հավաքում պլազմասֆերայի՝ մագնիտոսֆերայի ներքին շրջանի մասին։
Այս գոտին ունի «սառը» պլազմա, որն իրենից ներկայացնում է էլեկտրոններից զուրկ ատոմներով գազ։ Սա ճառագայթման պոտենցիալ օգտակար փորձ է, որը կարող է նաև օգնել ապագա առաքելությունների ժամանակ դեպի Լուսին ցածր էներգետիկ թռիչքներ պլանավորելու համար:

16 ноября успешно стартовала беспилотная миссия NASA Artemis 1, отправив на луну космический корабль Orion. Космонавтов на борту корабля нет – ближайшая пилотируемая миссия запланирована лишь на 2025 год. Но это не значит, что корабль полетел совершенно пустой. На его борту есть несколько неожиданных и интересных вещей.
Попробуем выяснить, что именно ученые отправили на Луну – и, главное, зачем.
Виртуальный помощник Alexa от Amazon используется на Земле уже более 10 лет, контролируя различные устройства, такие как динамики, телефоны и бытовая техника. На его основе создали виртуального помощника Callisto, который будет работать в космосе.
Как рассказывает space.com, Callisto был специально создан для работы с программным обеспечением для видеоконференций Cisco Webex, интеграции голосовых технологий, видео и искусственного интеллекта на борту космического корабля Orion. По словам ученых, в будущем эта технология может быть использована астронавтами при исследовании дальнего космоса.
Игрушечный пес Снупи служит индикатором невесомости в космическом корабле «Орион».
Космонавты часто берут с собой в полеты небольшие игрушки, по которым можно понять, что они уже находятся в невесомости. В этом полете космонавтов нет, но песик все равно оказался в капсуле.
Четыре минифигурки LEGO на борту Ориона изображают астронавтов НАСА, в то время как команда из шести наземных диспетчеров LEGO поддерживает группу в космосе.
На Луну сейчас летят персонажи «Кейт» и «Кайл» из системы SPIKE Prime от LEGO Education, а также «Джулия» и «Себастьян» из линейки игрушек LEGO City. Все четыре фигурки представлены в серии «Build to Launch: STEAM Exploration Series», которая включает 10-недельный цифровой контент о космосе и науке на вебсайте LEGO Education.
Еще один игрушечный пассажир на борту Ориона – барашек Шон. Какую именно роль он выполняет на корабле – неизвестно.
Три манекена на борту корабля (точнее, два обычных манекена и один «лунакен») покажут, насколько опасен может быть для астронавтов выход за пределы радиационных поясов Ван Аллена, которые защищают нижние орбиты Земли от радиации.
Астронавты становятся уязвимы для космических лучей из глубокого космоса, когда они достигают высокой околоземной орбиты и выше, но информации об этих рисках все еще недостаточно.
Все три манекена оснащены 5600 датчиками для измерения радиации, а один из них будет носить жилет для защиты от радиации AstroRad. Полученные данные помогут понять, насколько опасна радиация во время полета и насколько жилет защищает от нее.
Живые организмы с Земли отправились в космическое путешествие на борту кубсата под названием Biosentinel, который вместе с девятью другимим кубсатами был «упакован» в верхнюю ступень SLS.
Дрожжевые клетки также помогут изучить влияние радиации на живые организмы и понять, как можно защититься от негативного влияния.
Lunar IceCube – кубсат для поиска воды и других потенциальных ресурсов на Луне. Чем больше ресурсов удастся найти на месте, тем меньше нужно будет брать с собой астронавтам в ходе будущих миссий.
Крошечный нанопосадочный модуль — единственная часть манифеста Artemis 1, которая должна будет приземлиться на поверхность Луны.
Это небольшой космический корабль весом всего 1 кг, предназначенный для полета к Луне после отсоединения от кубсата на лунной орбите.
Другой кубсат, NEA (Near-Earth Asteroid) Scout, будет использовать солнечный парус для путешествия к целевому астероиду.
Ему предстоит двухлетняя миссия, в ходе которой он будет фотографировать астероид с помощью NEACam, 20-мегапиксельного датчика изображения, чтобы узнать больше о вращении, форме, пыли и положении астероида в космосе.
Данные изображения помогут будущим астероидным миссиям с приземлением, а также могут рассказать ученым больше о том, как эти космические камни формировались и развивались.
Космический корабль EQUilibriUm Lunar-Earth point 6U (EQUULEUS) предназначен для исследования излучения на орбите между Землей и Луной.
Кубсат имеет новую водную двигательную установку, которая позволяет свести к минимуму потребление обычного топлива.
Руководители миссии собирают данные о плазмосфере, внутренней области магнитосферы.
Эта зона имеет «холодную» плазму, которая относится к газу с атомами, лишенными электронов. Это потенциально полезный радиационный эксперимент, который также может помочь в планировании низкоэнергетических облетов Луны в будущих миссиях.