Starship տիեզերանավի հետ կապը կորել է․ ի՞նչ է տեղի ունեցել
Ամերիկյան SpaceX ընկերությունը հայտնել է, որ կորցրել է Starship տիեզերանավը, որի երրորդ փորձնական արձակումն իրականացվել էր երեկ։ Տիեզերանավի հետ կապը կորել է փորձնական թռիչքի ավարտին, երբ այն մոտենալիս է եղել Երկրի մթնոլորտին։ Ըստ ծրագրի՝ տիեզերանավը պետք է կատարեր մերձերկրյա թռիչք և վայրէջք կատարեր Հնդկական օվկիանոսում։
Տիեզերանավի հետ կապը կորել է թռիչքի 49-րդ րոպեին, երբ սարքը մթնոլորտ է մտել 77 կմ բարձրության վրա։ Տիեզերանավն սկսել է մոտենալ Պարսից ծոցին, սակայն սպասվող «կոշտ վայրէջքը» տեղի չի ունեցել։ Starship-ում ուժեղ ցնցումներ են սկսել, ինչից հետո 65 կմ բարձրության վրա տեսակապն ընդհատվել է։
Նշենք, որ թռիչքը մի քանի նպատակ ուներ՝ տիեզերանավը հասցնել Երկրի ցածր ուղեծիր, Raptor շարժիչի վերագործարկումը տիեզերքում (հաջողությամբ կատարվել է), փորձարկել բեռնախցիկի դռան ֆունկցիոնալությունը (այն հաջողությամբ բացվել է և փակվել), տիեզերքում կատարել կրիոգեն վառելիքի փոխանցում, ինչը ևս հաջողությամբ իրականացվել է։ Վերջին երկու առաջադրանքները կարևոր են նաև կոմերցիոն նպատակներով։ Այնուհետև տիեզերանավը պետք է մտներ Երկրի մթնոլորտ և կոշտ վայրէջք կատարեր Հնդկական օվկիանոսում, սակայն տիեզերանավի հետ կապը կորել է։
Սա առաջին դեպքն է, երբ Starship-ին հաջողվում է իրականացնել պլանավորված թռիչքը։ Նախորդ երկու փորձնական արձակման ժամանակ տիեզերանավը պայթել էր։ Վերջին անգամ՝ 2023-ի նոյեմբերին, պայթել էր հրթիռը, երբ այն անջատվել էր տիեզերանավից։ Առաջին փորձնական արձակման ժամանակ պայթյունը տեղի էր ունեցել թռիչքի ժամանակ։
Starship-ը գերծանր, բազմակի օգտագործման երկաստիճան համակարգ է, որը բաղկացած է Super Heavy մեկնարկային մեքենայից և Starship տիեզերանավից, որը մշակել է SpaceX-ը: Ընկերությունն ակնկալում է, որ ապագայում տիեզերանավը կկարողանա թռնել ուղեծիր և անվնաս վերադառնալ։ Ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել նաև միջմոլորակային թռիչքներ։

Communication with the Starship spacecraft is lost: What's happened?
The American company SpaceX reported that it lost the Starship spacecraft, the third test launch of which was carried out yesterday. Communication with the spacecraft was lost at the end of the test flight as it approached the Earth's atmosphere. According to the plan, the spacecraft was supposed to make a near-Earth flight and land in the Indian Ocean.
Contact with the spacecraft was lost 49 minutes into the flight, when the device entered the atmosphere at an altitude of 77 km. The spacecraft began to approach the Persian Gulf, but the expected “hard landing” did not occur. Strong tremors began in Starship, after which contact was interrupted at an altitude of 65 km.
The flight had several goals: launching the spacecraft into low Earth orbit, restarting the Raptor engine in space (done successfully), testing the functionality of the trunk door (it opened and closed successfully), and transporting cryogenic fuel into space, which was also done successfully. The last two tasks are also important for commercial purposes. The spacecraft was then scheduled to enter Earth's atmosphere and make a hard landing in the Indian Ocean, but contact with the spacecraft was lost.
This is the first time Starship has successfully completed a planned flight. During two previous test launches, the spacecraft exploded. The last time in November 2023, the rocket exploded upon separation from the spacecraft. During the first test launch, an explosion occurred during flight.
Starship is a super-heavy, two-stage reusable system consisting of the Super Heavy launch vehicle and the Starship spacecraft, developed by SpaceX. The company expects that in the future the spacecraft will be able to enter orbit and return unscathed. The company also plans to carry out interplanetary flights.