James Webb աստղադիտակը կօգնի պոտենցիալ բնակելի մոլորակներ գտնել, հասկանալ Երկրի կլիմայական փոփոխությունները
12 նոյեմբերի, 2022  16:22
Աստղագետները վերլուծել են Երկրին նմանվող հեռավոր TRAPPIST-1e մոլորակը՝ ստեղծելու մի շրջանակ, որը կօգնի պարզել, թե արդյոք արեգակնային համակարգից դուրս որևէ մոլորակում հնարավոր է կյանք գոյություն ունենալ կամ արդյոք հնարավոր է, որ նպաստավոր պայմաններ լինեն մարդու բնակության համար, տեղեկացնում է Space.com-ը:
TRAPPIST-1e մոլորակը Trappist-1 համակարգի յոթ աշխարհներից մեկն է, որը պտտվում է Երկրից 39 լուսատարի հեռավորության վրա համեմատաբար սառը M տեսակի գաճաճ աստղի շուրջ: Քանի որ բոլոր այս էկզոմոլորակները քարքարոտ մակերես ունեն, իսկ դրանց չափերը մոտ են Երկրի չափերին, TRAPPIST-1 համակարգը դարձել է տիեզերքում կյանքի որոնման հիմնական կենտրոնը:
Հենց այդ պատճառով էլ James Webb տիեզերական աստղադիտակը հաջորդ տարի կսկսի ինտենսիվ կերպով ուսումնասիրել Trappist-1 համակարգը և TRAPPIST-1e մոլորակը, որը համարվում է երբևէ հայտնաբերված «առավել պոտենցիալ բնակելի» էկզոմոլորակներից մեկը։
Ի՞նչ են արել գիտնականները
Astrophysical Journal-ում հրապարակված նոր հետազոտության շրջանակում գիտնականներն օգտագործել են համակարգիչ՝ մոդելավորելու համար TRAPPIST-1e-ի կլիման, որն ունի գրեթե նույն չափերը, ինչ Երկիրը, պարզապես 40%-ով պակաս զանգված: Մոլորակը գտնվում է իր աստղի շուրջ գտնվող մի շրջանում, որը կոչվում է «բնակելի գոտի»։ Այստեղ ջերմաստիճանը հարմար է հեղուկ ջրի գոյության համար:
Հետևելով, թե ինչպես է էկզոմոլորակի սիմուլացված կլիման արձագանքում ջերմոցային գազերի ավելացմանը, մասնավորապես, ածխաթթու գազի ազդեցությունը եղանակային արտառոց պայմանների և եղանակի փոփոխության արագության վրա, թիմն այնուհետև TRAPPIST-1e-ը համեմատել է Երկրի հետ:
«Այս երկու փոփոխականները վճռորոշ են այլ մոլորակների վրա կյանքի գոյության համար, և դրանք այժմ պատմության մեջ առաջին անգամ խորությամբ ուսումնասիրվում են»,- ասել է ծրագրի ղեկավար և Երուսաղեմի հրեական համալսարանում գործող Ֆրեդի և Նադին Հերմանի անվան աշխարհագրության ինստիտուտի պրոֆեսոր Ասաֆ Հոխմանը։
Հոխմանը և նրա գործընկերները բացահայտել են, որ TRAPPIST-1e-ի մթնոլորտը շատ ավելի զգայուն է ջերմոցային գազերի նկատմամբ, քան Երկրի մթնոլորտը: Իսկ սա նշանակում է, որ TRAPPIST-1e-ի մթնոլորտում ջերմոցային գազերի ավելացումը կարող է հանգեցնել ավելի ծայրահեղ կլիմայական փոփոխությունների, քան դա կարող է տեղի ունենալ Երկրի վրա:
Փորձը կարող է օգնել ավելի լավ հասկանալ Երկրի կլիմայի փոփոխությունները
Նման բարձր զգայունությունը կարող է պայմանավորված լինել նրանով, որ TRAPPIST-1e-ը մակընթացորեն կապված իր աստղի հետ: Սա նշանակում է, որ էկզոմոլորակի մի կողմը մշտապես նայում է աստղի ուղղությամբ, և հենց այս կողմն էլ մշտապես մեծ ծավալով ճառագայթում է ստանում՝ ի տարբերություն Երկրի, որն արևի շուրջը պտտվելիս պտտվում է նաև ինքն իր առանցքի շուրջը:
«Մեր մշակած հետազոտական շրջանակը James Webb-ի դիտումներից ստացված տվյալների հետ միասին գիտնականներին հնարավորություն կտա արդյունավետորեն գնահատել շատ այլ մոլորակների մթնոլորտը՝ առանց այնտեղ տիեզերական անձնակազմ ուղարկելու, որպեսզի ֆիզիկապես այցելեն,- բացատրել է Հոխմանը,- Սա մեզ կօգնի ապագայում տեղեկացված որոշումներ կայացնել այն մասին, թե մարդկանց բնակության համար որ մոլորակներն են լավ թեկնածուներ և, հավանաբար, նույնիսկ այդ մոլորակներում կյանք գտնելու համար»:
Հոխմանը և թիմը կարծում են, որ Երկրի նման էկզոմոլորակի (ինչպիսին է TRAPPIST-1e-ն է) կլիմայի փոփոխականության ուսումնասիրումը կարող է օգնել ավելի լավ հասկանալ մեր մոլորակում ներկայումս տեղի ունեցող կլիմայական փոփոխությունները:
Բացի դրանից, այս պայմանների ուսումնասիրությունը կարող է օգնել գիտնականներին ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես կարող է Երկրի մթնոլորտը փոխվել ապագայում:

Astronomers have analyzed the distant Earth-like planet TRAPPIST-1e to develop a framework that will help scientists determine if any planets outside the solar system could harbor life or could be fit for human habitation, Space.com reports.
TRAPPIST-1e is one of seven worlds in the Trappist-1 system orbiting a relatively cool M-dwarf star located 39 light-years from Earth. The fact that all of these extrasolar planets—or exoplanets—are thought to be rocky or terrestrial worlds that are of similar sizes to Earth has made the TRAPPIST-1 system a primary focus for the search for life elsewhere in the universe.
That's why the James Webb Space Telescope (JWST) next year will begin intensively studying the Trappist-1 system and the TRAPPIST-1e planet, which is considered one of the most “potentially habitable” exoplanets ever discovered.
What have scientists done?
In a new study published in the Astrophysical Journal, scientists used a computer to model the climate of TRAPPIST-1e, which is almost the same size as Earth, but just 40% less massive. The planet is located in a region around its star called the "habitable zone." The temperature here is suitable for the existence of liquid water.
Looking at how the simulated exoplanet's climate responds to increases in greenhouse gases, and particularly the effect of carbon dioxide on extreme weather conditions and on the rate of changes in weather, the team then compared TRAPPIST-1e to Earth.
"These two variables are crucial for the existence of life on other planets, and they are now being studied in depth for the first time in history," project leader and professor at the Fredy & Nadine Herrmann Institute of Earth Sciences at the Hebrew University of Jerusalem (HU), Assaf Hochman, said in a statement.
What Hochman and his colleagues discovered was that TRAPPIST-1e has an atmosphere that is significantly more sensitive to greenhouse gases than that of Earth. This means that an increase in greenhouse gases in the atmosphere of TRAPPIST-1e could lead to more extreme climate changes than would be experienced on Earth.
The study could help better understand Earth's climate change
This increased sensitivity may be because TRAPPIST-1e is tidally locked to its star. This means that one side of the exoplanet permanently faces the star and this “dayside” is constantly bombarded with radiation, unlike Earth which rotates as it orbits the sun.
"The research framework we developed, along with observational data from the JWST, will enable scientists to efficiently assess the atmospheres of many other planets without having to send a space crew to visit them physically," Hochman concluded. "This will help us make informed decisions in the future about which planets are good candidates for human settlement and perhaps even to find life on those planets."
Hochman and the team think that looking at the climate variability of an Earth-like exoplanet such as TRAPPIST-1e could help us better understand climate changes currently underway on our planet.
In addition to this, the study of these conditions could help scientists better understand how the atmosphere of Earth could change in the future.