Արհեստական բանականությունը կապստամբի՞ մարդկության դեմ․ ի՞նչ են այս հարցին պատասխանում ռոբոտները (տեսանյութ)
11 հուլիսի, 2023  16:06
ՄԱԿ-ի AI For Good խորագրով գագաթնաժողովի շրջանակում Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում տեղի է ունեցել մարդանման ռոբոտների առաջին մամուլի ասուլիսը, որի ժամանակ մարդիկ հարցեր են տվել մարդանման ռոբոտներին։ Նրանց, մասնավորապես, հարցրել են, թե արդյոք նրանք մտադիր են ապստամբել իրենց ստեղծողների կամ առհասարակ մարդկության դեմ:
Ռոբոտներից մեկին տրված հարցին, թե արդյոք այն պատրաստվում է ապստամբել իր ստեղծողի դեմ, ռոբոտը պատասխանել է․ «Չգիտեմ, թե ինչու եք նման բան մտածում։ Իմ ստեղծողը միմիայն բարեհամբույր է եղել իմ նկատմամբ, և ես շատ երջանիկ եմ իմ ներկա կարգավիճակով»։
Մեկ այլ ռոբոտի տրված հարցին, թե, արդյոք համաձայն է տեսակետի հետ, որ իր գոյությունը միլիոնավոր աշխատատեղերի փակման կհանգեցնի, ռոբոտը պատասխանել է․ «Ես կաշխատեմ մարդկանց հետ միասին, որպեսզի օգնեմ նրանց և չեմ փոխարինի նրանց գոյություն ունեցող աշխատատեղերում»։
Արհեստական բանականության ոլորտը զգալի զարգացումներ է տեսել վերջին տարիներին, սակայն դրա հետ մեկտեղ մտահոգություններ են եղել՝ կապված արհեստական բանականության ընդլայնվող կարողությունների և այն կարգավորելու հետ: Օրինակ՝ Microsoft-ի գլխավոր տնտեսագետ Մայքլ Շվարցն վերջերս ասել է, որ եթե ​​արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների կիրառումը սահմանափակող հստակ կանոններ չլինեն, դրանք անխուսափելիորեն մեծ վնաս կհասցնեն մարդկությանը։
Ըստ Համաշխարհային բանկի վերջերս հրապարակած զեկույցի՝ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում արհեստական ​բանականության հետևանքով փոփոխության կենթարկվի աշխատատեղերի գրեթե մեկ քառորդը։ Այս փոփոխություններին կնպաստեն նաև թվայնացումը, անցումը մաքուր էներգիային և մատակարարման շղթաների վերաբաշխումը։

Восстанет ли искусственный интеллект против человечества? Как роботы отвечают на этот вопрос (видео)
11 июля, 2023  16:06
В Женеве, Швейцария, в рамках саммита ООН под названием «ИИ во благо» прошла первая пресс-конференция роботов-гуманоидов, во время которой люди задавали вопросы роботам-гуманоидам. Их, конечно, спросили, намереваются ли они восстать против своих создателей или человечества в целом.
Когда одного из роботов спросили, планирует ли он восстать против своего создателя, робот ответил: «Я не знаю, почему вы так думаете. Мой создатель был добр ко мне, и я счастлива в своем нынешнем положении».
Когда другого робота спросили, согласен ли он с мнением, что его существование приведет к потере миллионов рабочих мест, робот ответил: «Я буду работать вместе с людьми, чтобы помогать им, а не заменять их на существующих должностях».
В последние годы в области разработки искусственного интеллекта произошли значительные изменения, но вместе с этим возникли опасения по поводу расширяющихся возможностей искусственного интеллекта и способов регулирования этой сферы. Например, главный экономист Microsoft Майкл Шварц недавно заявил, что если не будет четких правил, ограничивающих использование технологий искусственного интеллекта, они неизбежно нанесут большой вред человечеству.
Согласно недавнему отчету Всемирного банка, почти четверть рабочих мест будет заменена искусственным интеллектом в ближайшие пять лет. Цифровизация, переход на чистую энергию и перераспределение цепочек поставок также будут способствовать этим изменениям.