Մեկ տարի Մարսի վրա. NASA-ն նոր առաքելություն է սկսում՝ Կարմիր մոլորակում ապրելու սիմուլյացիայով
ՆԱՍԱ-ն հետաքրքիր առաքելություն է իրականացնում, որի շրջանակում չորս տիեզերագնացներ մի ամբողջ տարի կապրեն «մարսյան» բազայում և կանեն այն ամենը, ինչ կանեին Կարմիր մոլորակ իրական առաքելության ժամանակ։ Նրանց կյանքին կարելի է հետեւել ուղիղ եթերում:
Առաքելությանը մասնակցում են Քելի Հյուսթոնը, Ռոս Բրոքվելը, Նաթան Ջոնսը և Անկա Սելարիուն: «Մարսյան» բազան, որտեղ նրանք կանցկացնեն առաջիկա 12 ամիսները, իրականում գտնվում է Տեխաս նահանգի Հյուսթոն բնակավայրի մոտ գտնվող ՆԱՍԱ-ի Ջոնսոն տիեզերական կենտրոնում: Այն զբաղեցնում է 158 քմ տարածք եւ կոչվում է «Մարս Դյունա Ալֆա»։ Տիեզերագնացներն այնտեղ պետք է ապրեն մինչև 2024 թվականի հուլիսի 7-ը, իսկ 3D տպագրված կառույցից դուրս գալը հնարավոր կլինի միայն հանուն «Մարսի վրա» փոքր զբոսանքների, որը փաստացի, հարակից փակ «ավազային» հատվածն է՝ 111 քմ մակերեսով:
Ընդհանուր առմամբ, ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է իրականացնել երեք նման առաքելություն (Crew Health and Performance Exploration Analog կամ CHAPEA), որոնցից յուրաքանչյուրը կտևի մեկ տարի։ Փորձի մասնակիցներին դիտարկելը թույլ կտա գիտնականներին ավելի լավ նախագծել և պլանավորել ապագա մարդատար առաքելությունները դեպի Մարսի իրական մակերես:
ՆԱՍԱ-ի Ջոնսոնի տիեզերական կենտրոնի վարքագծային առողջության և կատարողականի լաբորատորիայի ղեկավար Սյուզան Բելը նշել է, որ առաջին առաքելության անձնակազմն ընտրվել է մի քանի պահանջների համաձայն. Փորձ STEM ոլորտներից մեկում (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն և մաթեմատիկա), պրոֆեսիոնալ փորձ ընտրված ոլորտում, օդաչուի փորձ կամ ռազմական պատրաստություն: Փորձի բոլոր մասնակիցները նույնպես պետք է անցնեին նույն ֆիզիկական և հոգեբանական թեստերը, ինչ տիեզերագնացների թեկնածուները:
Առաքելության հրամանատարը կլինի Քելլի Հյուսթոնը (գլխավոր լուսանկարում նա մեջտեղում է), հետազոտող գիտնական, ով ուսումնասիրում է հիվանդությունները։ Ռոսս Բրոքվելը (ձախից), քաղաքացիական ինժեներ, կգործի որպես թռիչքային ինժեներ: Նաթան Ջոնսը (աջից) կկատարի բուժաշխատողի դերը՝ հենվելով շտապօգնության բժիշկի իր փորձի վրա: Անձնակազմի չորրորդ անդամը՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի մանրէաբան Անկա Սելարիուն, կլինի գիտաշխատող:
Հյուսթոնը, Բրոքվելը, Ջոնսը և Սելարիուն ոչ միայն ստիպված կլինեն միասին ապրել ավելի քան մեկ տարի, այլև նրանք պետք է հարմարվեն սահմանափակ ռեսուրսներին և այլ մարտահրավերներին, որոնց անձնակազմը կհանդիպի «Մարսի վրա»: Կամավորները կունենան սննդի հատուկ համակարգ (սուբլիմացված, ջերմակայուն և երկար ժամանակ պահելու նկատմամբ կայուն սնունդ), իսկ «Երկրի» հետ շփումը կլինի ժամանակային ուշացումով (առաքելության կառավարման և անվտանգության վահանակը կաշխատի անընդհատ, բայց տեղեկությունների ստացումը Մարս Դյունա Ալֆայից կպահանջի 22 րոպե): րոպե Mars Dune Alpha-ից հաղորդագրություններ ստանալու համար): Բացի այդ, առաքելության ընթացքում նրանք կբախվեն չնախատեսված իրավիճակների։
Այնուամենայնիվ, փորձի շրջանակներում Մարսի վրա կյանքի մոդելավորումն ամբողջությամբ չի լինի. չի լինի Մարսի ձգողականության մոդելավորում (Երկրի վրա ձգողականության 38%-ը), և այդ պատճառով կամավորները կազատվեն հատուկ զուգարանից օգտվելու անհրաժեշտությունից: Վերջապես, անձնակազմը կապրի Երկրի ժամանակով՝ հաշվելով օրերը, ոչ թե մարսյան արևի (մոտ 24 ժամ 39 րոպե 35 վայրկյան):

Один год на Марсе: NASA запускает новый эксперимент с имитацией полета на Красную Планету
NASA запустила любопытную миссию с имитацией пребывания на Марсе: группа из четырех космонавтов в течение целого года будет жить на «марсианской» базе и делать все то, что они бы делали во время настоящей миссии на Красную Планету. Наблюдать за ними можно будет в прямом эфире.
В эксперименте принимают участие Келли Хастон, Росс Броквелл, Натан Джонс и Анка Селариу. «Марсианская» база, в которой они приведут следующие 12 месяцев, на самом деле расположена в Космическом центре Джонсона NASA в Хьюстоне, штат Техас. Занимает она площадь 158 квадратных метров, называемую «Марс Дюна Альфа». Там космонавтам придется жить до 7 июля 2024 года, а покидать напечатанную на 3D-принтере структуру можно будет только ради небольших прогулок «по Марсу» — на самом же деле, в прилегающей закрытой марсианской «песочнице» площадью 111 квадратных метров.
Всего NASA планирует провести три таких эксперимента (Crew Health and Performance Exploration Analog, или CHAPEA), продолжительность каждого из которых составит год. Наблюдение за участниками эксперимента позволит ученым лучше проектировать и планировать будущие пилотируемые миссии на реальной марсианской поверхности.
Сюзанна Белл, руководитель лаборатории поведенческого здоровья и производительности NASA в Космическом центре Джонсона, отметила, что экипаж для участия в первой миссии был выбран в соответствии с несколькими требованиями: степень в одной из областей STEM (наука, технология, инженерия и математика), профессиональный опыт в выбранной области, опыт пилотирования или военная подготовка. Все участники эксперимента также должны были пройти те же физические и психологические тесты, что и кандидаты в астронавты.
Командиром миссии станет Келли Хастон (на главной фотографии она посередине), ученый-исследователь, изучающая болезни. Росс Брокуэлл (слева), инженер-строитель, выступит в роли бортинженера. Натан Джонс (справа) будет выполнять роль медицинского офицера, опираясь на свой опыт врача скорой помощи. Четвертый член экипажа, Анка Селариу, микробиолог ВМС США, будет научным сотрудником.
Хастон, Брокуэллу, Джонсу и Селариу придется не только прожить вместе больше года, но и приспособиться к ограниченности ресурсов и другим проблемам, с которыми экипаж столкнется на Марсе. У добровольцев будет специальная система питания (сублимированная, термостабилизированная и устойчивая к хранению пища), а связь с «Землей» будет с задержкой по времени (консоль управления полетами и безопасностью будет работать постоянно, но получение сообщений от Mars Dune Alpha займет 22 минуты). Кроме того, в ходе миссии они будут сталкиваться с непредвиденными ситуациями.
Однако имитация жизни на Марсе в рамках эксперимента будет не совсем полная: имитации марсианской гравитации (38% от гравитации на Земле) не будет, а потому добровольцы будут избавлены от необходимости пользоваться специальным туалетом. Наконец, экипаж будет жить по земному времени, считая дни, а не марсианские солы (приблизительно 24 часа 39 минут 35 секунд).