Instagram-ի աշխատանքում գլոբալ խափանում է տեղի ունեցել
Instagram սոցիալական ցանցի աշխատանքում մայիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը գլոբալ խափանում է տեղի ունեցել։ Այս մասին հայտնում է Downdetector առցանց հարթակը, որն իրական ժամանակում տեղեկություն է տրամադրում կայքերի և ծառայությունների կարգավիճակի մասին։
Խափանման պատճառը դեռ հայտնի չէ։ Սակայն Downdetector-ը հայտնում է, որ կարճ ժամանակահատվածում առնվազն մի քանի հարյուր հազար հաղորդագրություն է ստացվել սոցցանցի խափանման մասին։ Օգտատերերից շատերը դժգոհել են, որ Instagram-ի լուսանկարների և տեսանյութերի լրահոսը չի թարմացվում։
Գծապատկերում երևում է, թե խնդրի վերաբերյալ քանի հաղորդագրություն է ստացվել վերջին 24 ժամվա ընթացքում:
instagram-g.png (29 KB)
Հիշեցնենք, որ վերջերս սոցցանցում մի քանի նոր գործառույթներ են ավելացել, որոնք, սակայն, ոչ բոլորին դուր կգան։ Դրանց մեկը գրառումներին GIF-երով պատասխանելու հնարավորությունն է, ինչպես Facebook-ում:
Բացի դրանից, մարտի 20-ից Meta-ն ԱՄՆ-ում գործարկել է Facebook և Instagram սոցցանցերի վճարովի վերիֆիկացման և «կապույտ ստուգանիշի» ծառայություններ։ Վերֆիկացված օգտահաշվի համար ստիպված կլինեն վճարել ամսական 12 դոլար, կամ 15 դոլար, եթե վճարեն App Store-ի և Google Play-ի միջոցով, քանի որ այս հարթակները միջնորդավճար են գանձում:

В работе Instagram произошел глобальный сбой
В ночь с 21 на 22 мая в работе социальной сети Instagram произошел глобальный сбой. Об этом сообщает онлайн-платформа Downdetector, предоставляющая информацию в режиме реального времени о состоянии вебсайтов и сервисов.
Причина сбоя в Instagram, пока неизвестна. Однако ресурс сообщает, что за короткий промежуток времени получено было по меньшей мере несколько сотен тысяч сообщений о неисправности соцсети. Большинство пользователей жаловались на то, что лента с фотографиями и видео в Instagram не обновляется.
На диаграмме показано, сколько за последние 24 часа поступило отчетов о проблемах.
instagram-g.png (29 KB)
Напомним, что в последнее время в соцсети появилось несколько новшеств, которые, однако, далеко не всем придутся по душе. Так, на посты можно отвечать GIF-изображениями, как в Facebook.
Кроме того, с 20 марта компания Meta запустила в США платную верификацию и «синие галочки» для социальных сетей Facebook и Instagram. За аккаунт с верификацией придется платить 12 долларов в месяц — или 15 долларов, если решите платить через магазины App Store и Google Play, так как эти площадки взимают свои комиссии.