Instagram-ի աշխատանքում գլոբալ խափանում է տեղի ունեցել
Instagram սոցիալական ցանցի աշխատանքում մայիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը գլոբալ խափանում է տեղի ունեցել։ Այս մասին հայտնում է Downdetector առցանց հարթակը, որն իրական ժամանակում տեղեկություն է տրամադրում կայքերի և ծառայությունների կարգավիճակի մասին։
Խափանման պատճառը դեռ հայտնի չէ։ Սակայն Downdetector-ը հայտնում է, որ կարճ ժամանակահատվածում առնվազն մի քանի հարյուր հազար հաղորդագրություն է ստացվել սոցցանցի խափանման մասին։ Օգտատերերից շատերը դժգոհել են, որ Instagram-ի լուսանկարների և տեսանյութերի լրահոսը չի թարմացվում։
Գծապատկերում երևում է, թե խնդրի վերաբերյալ քանի հաղորդագրություն է ստացվել վերջին 24 ժամվա ընթացքում:
instagram-g.png (29 KB)
Հիշեցնենք, որ վերջերս սոցցանցում մի քանի նոր գործառույթներ են ավելացել, որոնք, սակայն, ոչ բոլորին դուր կգան։ Դրանց մեկը գրառումներին GIF-երով պատասխանելու հնարավորությունն է, ինչպես Facebook-ում:
Բացի դրանից, մարտի 20-ից Meta-ն ԱՄՆ-ում գործարկել է Facebook և Instagram սոցցանցերի վճարովի վերիֆիկացման և «կապույտ ստուգանիշի» ծառայություններ։ Վերֆիկացված օգտահաշվի համար ստիպված կլինեն վճարել ամսական 12 դոլար, կամ 15 դոլար, եթե վճարեն App Store-ի և Google Play-ի միջոցով, քանի որ այս հարթակները միջնորդավճար են գանձում:

Instagram experiences global outages
On the night of May 21-22, a global outage occurred in the work of the Instagram social network, by the Downdetector online platform reported, which provides real-time information about the status of websites and services.
The cause of the failure is not yet known. However, Downdetector reports that in a short period of time, at least several hundred thousand reports were received about the failure of the social network. Many users have complained that the feed of Instagram photos and videos does not update.
The graph shows how many reports about the problem have been received in the last 24 hours.
instagram-g.png (29 KB)
Instagram recently introduced some new functions, which, however, not everyone will like. One of them is the ability to reply to posts with GIFs, just like on Facebook.
In addition, since March 20, Meta has launched paid verification and "blue check" services for social networks Facebook and Instagram in the United States. Users will have to pay $12 per month for a verified account, or $15 if they pay through the App Store and Google Play, as these platforms charge a commission.