ԱՄԷ-ն նոյեմբերին Լուսին կուղարկի Rashid լուսնագնացը. ի՞նչ է հայտնի այս առաքելության մասին
ԱՄԷ-ն մտադիր է Լուսին ուղարկել իր առաջին լուսնագնացը՝ Rashid անունով: Առաքելության մեկնարկը նախատեսված է նոյեմբերի 9-15-ը, ստույգ ժամկետը հայտնի կդառնա ավելի ուշ։
Եթե ​​առաքելությունը հաջող լինի, ԱՄԷ-ն կդառնա չորրորդ երկիրը, որի լուսնագնացը վայրէջք կկատարի Լուսնի մակերևույթին։ Մինչ այս դա հաջողվել էր անել ԱՄՆ-ին, ԽՍՀՄ-ին և Չինաստանին։
Ի՞նչ է հայտնի Rashid-ի մասին
Rashid-ը քառանիվ լուսնագնաց է, որը կշռում է ընդամենը 10 կգ: Այն ունի երկու բարձրակարգ
տեսախցիկ, ինչպես նաև միկրոսկոպիկ տեսախցիկ, ջերմային պատկերող սարք, զոնդ և մի շարք լրացուցիչ տեխնիկական սարքեր։
UAE Rashid mission
Այն կառուցել են Մուհամեդ բեն Ռաշիդ տիեզերական կենտրոնի ինժեներները։ Առաքելության մշակման հիմնական թիմը բաղկացած է ընդամենը 11 մարդուց, և նրանք այս առաքելության վրա աշխատում են 2017-ից:
Լուսնագնացն անվանվել է Դուբայի փոխնախագահ և կառավարիչ շեյխ Մուհամեդ բեն Ռաշիդի հոր՝ Դուբայի նախկին կառավարիչ, հանգուցյալ շեյխ Ռաշիդ Ալ Սաիդի անունով։
Մասնագետների խումբն արդեն ավարտել է ռովերի փորձարկումները և հաստատել, որ այն պատրաստ է Լուսնային մակերեսի վրա առաջին առաքելությանը։ Դրանում համոզվելու համար մասնագետները արտաքին պայմանների ազդեցության մի շարք թեստեր են անցկացրել՝ ներառյալ ջերմավակուումային, վիբրացիայի և արտաքին հարվածների նկատմամբ դիմադրողականության թեստեր:
Rashid լուսնագնաց արձակման մանրամասները
Լուսնագնացի արձակումը, ինչպես արդեն նշվել է, կարող է տեղի ունենալ նոյեմբերի 9-ից 15-ը ընկած ժամանակահատվածում ցանկացած օր՝ Ֆլորիդայի Կանավերալ հրվանդանի Տիեզերական ուժերի կայանում գտնվող Տիեզերական արձակման համալիր 40-ից, որտեղ շուտով կառաքվի մարսագնացը:
«Ռաշիդն» արձակվելու է SpaceX-ի Falcon 9 հրթիռով և ճապոնական ispace ընկերության Hakuto-R վայրէջքի մոդուլի օգտագործմամբ:
Նախնական պլանի համաձայն՝ լուսնագնացը պետք է վայրէջք կատարի Lacus Somniorum-ում՝ «Երազների լճում», որը լուսնային հասարակածի մոտ է։
Rashid լուսնագնացի առաքելությունը
Ռովերի առաքելությունն է ուսումնասիրել լուսնային հողի հատկությունները, Լուսնի քարագրությունը և երկրաբանությունը, փոշու շարժը, ինչպես նաև մակերևութային պլազմայի և Լուսնի ֆոտոէլեկտրոնային թաղանթի վիճակը։
Լուսնի փոշին կամ ռեգոլիտը հիմնական խնդիրներից մեկն է, որին տիեզերագնացները կարող են բախվել Լուսնի վրա: «Ապոլոն» առաքելության ժամանակ գիտնականներն պարզեցին, որ լուսնային փոշին կպչում է տիեզերական կոստյումներին՝ վնասելով դրանք, առաջացնելով էրոզիա և գործառնական խնդիրներ:
Այսօր տիեզերական գործակալությունները ավելի քան երբևէ վճռական են մարդկանց Լուսին ուղարկելու հարցում, սակայն լուսնային փոշու՝ ածելիի պես սուր մասնիկները մնում են հիմնական խնդիրը, քանի որ դրանք կպչում են գրեթե ամեն ինչին և կարող են շատ վտանգավոր լինել:
Rashid-ը կարող է օգնել այս խնդրին լուծում գտնելու հարցում․ ի թիվս այլ բաների, այն կփորձարկի տարբեր նյութեր լուսնային փոշու դեմ: Տարբեր նյութերի բազմաթիվ փորձնական նմուշներ կկցվեն այս ամենագնացի անիվներին:
Դուբայում թռիչքների կառավարման կենտրոնը նույնպես ակնկալում է հազարավոր պատկերներ ստանալ լուսնագնացից: Նրա տեսախցիկներից մեկը տեղադրված է վերևում՝ դրանով հնարավոր կլինի պանորամային պատկերներ ստանալ ռոբոտին շրջապատող միջավայրից։ Հետևի տեսախցիկը լուսանկարներ կանի, երբ վայրէջք կատարող մոդուլն իր հետևից թափի ռեգոլիտը՝ լուսնային փոշին:
Rashid առաքելությունը կտեւի մեկ լուսնային օր, որը հավասար է 14 երկրային օրվա։ Թիմը հույս ունի, որ լուսնագնաց կկարողանա գոյատևել լուսնային գիշերը, որը նույնպես կտևի 14 օր, որի ընթացքում ջերմաստիճանը կնվազի մինչև -183°C։
Այլ առաքելություններ դեպի Լուսին
«Ռաշիդը» ԱՄԷ-ի միակ առաքելությունը չի լինի դեպի Լուսին. աշխատանքներ են տարվում Լուսնի հետախուզման երկարաժամկետ ծրագրի վրա, որը կներառի մի քանի առաքելություններ:
Նաև, արդեն աշխատանքներ են տարվում «Ռաշիդ-2»-ի վրա։ 2026 թ. իր Chang'e-7 առաքելության շրջանակում Չինաստանը կարող է օգնել՝ արձակելու «Ռաշիդ-2»-ը դեպի Լուսնի հարավային բևեռ:
Նոյեմբերի 14-ին կարող է սկսվել նաև NASA-ի Artemis I լուսնային առաքելությունը, որի նպատակն է փորձարկել հրթիռը և դրան կցված անօդաչու Orion պարկուճը՝ նախապատրաստվելով դեպի Լուսին ապագա առաքելություններին, որոնցում մարդիկ կլինեն:

UAE to send Rashid rover to Moon in November: what is known about the mission?
The UAE is planning to send its first lunar rover, called the Rashid, to the Moon. The mission is scheduled to launch Nov. 9-15, with a more precise date to be known later.
If the mission is successful, the UAE will become the fourth country to land a rover on the surface of the Moon. Before that, the United States, the Soviet Union, and China succeeded.
What is known about the Rashid rover?
Rashid is a four-wheeled lunar rover, which weighs only 10 kg. It has two high-resolution cameras, as well as a microscopic camera, a thermal imager, a probe, and a number of additional technical devices.
UAE Rashid mission
Engineers at the Mohammed Bin Rashid Space Center built it. The core team behind the development of the mission consists of only 11 people, and they have been working on the mission since 2017.
The lunar rover is named after the late Sheikh Rashid Al Saeed, the former ruler of Dubai and father of Sheikh Mohammed bin Rashid, vice president and ruler of Dubai.
A team of experts has already completed tests of the rover and confirmed that it is ready for its first mission on the surface of the Moon. The experts conducted a series of environmental impact tests - including thermal vacuum tests, vibration resistance tests, and external shock tests.
Rashid Moon rover launch details
The lunar rover, as noted, could launch any day between Nov. 9 and Nov. 15 from Space Force Station 40 at Cape Canaveral in Florida, where the rover will soon be delivered.
Rashid will be launched aboard a Falcon 9 rocket owned by SpaceX and using Japan's Hakuto-R landing module from the Japanese company space.
The missions of Rashid rover
The rover's mission is to study the properties of the lunar soil, the petrography and geology of the Moon, the movement of dust, and the condition of the surface plasma and the lunar photoelectronic envelope.
Lunar dust, or regolith, is one of the main problems astronauts may encounter on the Moon. During the Apollo missions, scientists learned that lunar dust sticks to spacesuits, damaging them, and causing erosion and operational problems.
Space agencies are more determined than ever to send humans to the Moon again, but razor-sharp lunar dust particles remain a serious problem, sticking to almost anything and posing serious dangers.
The Rashid rover can help solve this problem by, among other things, testing various materials against lunar dust. Many test samples of different materials will be attached to the wheels of the rover.
The mission control center in Dubai also expects to receive thousands of images from the Moon rover. One of its cameras is located on top - it will be able to take panoramic images of the robot's surroundings. The rear camera will capture images as the landing module ejects the regolith behind it.
The Rashid mission will last one lunar day, which equals 14 Earth days. The team hopes the lunar rover will be able to survive a lunar night that will also last 14 days, during which temperatures will drop to -183°C.
Other missions to the Moon
Rashid will not be the UAE's only mission to the Moon: work is underway on a long-term lunar exploration program that will include several missions.
Work is also already underway on Rashid 2. China may help launch a rover as part of its Chang'e-7 mission to the South Pole of the Moon in 2026.
NASA's Artemis I lunar mission may also be launched on Nov. 14, with the goal of testing a rocket and the Orion unmanned capsule attached to it in preparation for future missions to the moon with humans on board.