Intel-ը և Google Cloud-ը չիպ են ստեղծել տվյալների մշակման կենտրոնների աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար
12 հոկտեմբերի, 2022  14:09
Intel-ը և Google Cloud-ը (պատկանում է Аlphabet Inc-ին) թողարկել են համատեղ արտադրության չիպ, որը կարող է բարելավել տվյալների մշակմամբ զբաղվող կենտրոնների աշխատանքի արդյունավետությունն ու անվտանգությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Reuters-ը, E2000 չիպը, որն ստացել է «Mount Evans» ծածկանունը, DPU (Տվյալների մշակման միավոր) տվյալների մշակման համար նախատեսված համապրոցեսոր է, սակայն Intel-ը նախընտրում է IPU (Ենթակառուցվածքի մշակման միավոր) հապավումը:
E2000 Mount Evans-ում ներդրված է ARM միջուկներով և արագացուցիչներով P4 փաթեթների մշակման տրամաբանությունը՝ հիմնված QuickAssist-ի որոշ IP հասցեների վրա: Չիպը նախատեսված է տվյալների կենտրոնների ենթակառուցվածքի պահպանման հետ կապված առաջադրանքներ կատարելու համար, ներառյալ տվյալների պահպանման ենթահամակարգերի հետ աշխատելն ու տվյալները ցանց ուղարկելը:
Ահա, այսպիսի տեսք ունի այն բաց վիճակում։
Intel-Mount-Evans
Տվյալների կենտրոնների կառուցվածքի բնույթով պայմանավորված՝ ենթակառուցվածքի սպասարկման հետ կապված ծանրաբեռնվածության մի մասն ուղղվում է կենտրոնական պրոցեսորներին, որոնք «ուտում են» պրոցեսորի ռեսուրսները և նվազեցնում հաշվարկների արդյունավետությունը։ E2000-ը օգնելու է լուծել այս խնդիրը:
Ըստ Google-ի տեխնիկական հարցերով փոխտնօրեն Ամին Վահդաթի, E2000-ը կարող է ամբողջությամբ տվյալների կենտրոնների ենթակառուցվածքն առանձնացնել հաճախորդների առաջադրանքներից և բարելավել անվտանգությունը, երբ ամպի միջոցով պրոցեսորները միաժամանակ օգտագործում են մի քանի հաճախորդներ:
Google Cloud-ը նոր E2000 չիպը կառաջարկի տվյալների կենտրոնների համար նախատեսված նոր պրոդուկտում, որը կոչվում է C3 VM։ Այն կաշխատի Intel Xeon 4-րդ սերնդի պրոցեսորներով, որոնք համարվում են Intel-ի ամենահզոր պրոցեսորները, իսկ Google Cloud-ն առաջին ամպային ծառայությունն է, որն օգտագործում է այս շարքի վերջին սերնդի չիպերը:

Intel и Google Cloud разработали чип для повышения производительности центров обработки данных
Intel и Google Cloud от Alphabet Inc выпустили совместно разработанный чип, который может повысить эффективность и безопасность работы центров обработки данных.
Как сообщает Reuters, чип E2000 с кодовым названием Mount Evans представляет собой сопроцессор для обработки данных – DPU (Data Processing Unit), однако Intel предпочитает аббревиатуру IPU (Infrastructure Processing Unit).
E2000 Mount Evans сочетает в себе логику обработки пакетов P4 с ARM-ядрами и ускорителями, основанными на некоторых IP-адресах QuickAssist. Чип предназначен для выполнения задач, связанных с обслуживанием инфраструктуры ЦОД, в том числе – для работы с подсистемами хранения данных и для отправки данных в сеть.
Вот как выглядит карта с открытым чипом:
Intel-Mount-Evans
Из-за специфики структуры центров обработки данных часть связанной с обслуживанием инфраструктуры нагрузки направляется на центральные процессоры, что «съедает» ресурсы CPU и снижает эффективность вычислений. DPU вроде E2000 помогают решить эту проблему.
Как отметил вице-президент Google по разработкам Амин Вахдат, E2000 может полностью отделять инфраструктуру от гостевых задач и повысить безопасность при совместном использовании процессоров в облаке несколькими клиентами.
Google Cloud предложит новый чип E2000 в новом продукте для ЦОД под названием C3 VM, который будет работать на процессорах Intel Xeon 4 поколения. Xeon считаются самыми мощными процессорами Intel, а Google Cloud – первая облачная служба, в которой используется последнее поколение этих чипов.