Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է արբանյակային լայնաշերտ ինտերնետ կապի ապահովմամբ զբաղվող AST SpaceMobile ընկերությունը, որի բաժնետոմսերը անցած աշխատանքային շաբաթվա ընթացքում աճել են 35.20%–ով։ Մեկ բաժետոմսի գինը հասել է 31.19 դոլարի։ Հաջորդը Venture Global–ն է:  Հեղուկ բնական գազի արտադրությամբ և արտահանմամբ ամերիկյան ընկերության բաժնետոմսերն անցած աշխատանքային շաբաթվա ընթացքում աճել են 31.55%–ով՝ հասնելով 15.22 դոլարի։ Եռյակը եզրափակում է Yandex-ից առանձնացած, ենթակառուցվածքային և ամպային ծառայություններ մատուցող Nebius Group N.V. ընկերությունը՝ 31.37% աճով։ Ընկերության մեկ բաժնետոմսի գինը կազմում է 48.28 դոլար։
Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է Lululemon Athletica-ն։ Սպորտային հագուստի և աքսեսուարների արտադրությամբ զբաղվող ընկերության բաժնետոմսերի գինը մեկ շաբաթում նվազել է 16.23%–ով և այժմ կազմում է 265.27 դոլար։ Հաջորդը Brown-Forman Corporation–ն է։ Ալկոհոլային խմիչքների, օրինակ՝ Jack Daniel’s, արտադրությամբ զբաղվող ընկերության բաժնետոմսերի գինը նվազել է 15.69%–ով և հասել 28.11 դոլարի։ Եռյակը եզրափակում է էլեկտրոնային ստորագրության և թվային գործարքների կառավարման լուծումներ առաջարկող DocuSign ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի գինը նվազել է 15.04%–ով և կազմում է 75.28 դոլար։
ԱՄՆ ֆոնդային շուկան նախորդ շաբաթն ավարտել է աճով․ բոլոր երեք հիմնական ինդեքսները գրանցել են զգալի աճ։ S&P 500-ն աճել է 1.5%-ով, Dow Jones-ը՝ 1.17%-ով, իսկ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերով հագեցած Nasdaq-ը՝  2.18%-ով։ Ներդրողներին տնտեսության նկատմամբ վստահություն են ներշնչել աշխատաշուկայի սպասվածից ավելի լավ տվյալները, որոնք նվազեցրել են ռեցեսիայի մտավախությունները, իսկ Դաշնային պահուստային համակարգի վրա թուլացել է ճնշումը՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը շուտափույթ նվազեցնելու հարցում։ Շուկայի աճին նպաստել է նաեւ տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերի աճը, ինչպես նաև ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային նոր բանակցությունների հույսերը։
Ամերիկյան ֆոնդային շուկայի մասնակիցներն ավելի լավատես է դառնում։ Խոշոր բրոքերային ընկերությունները՝ Barclays-ը և Deutsche Bank-ը, բարձրացրել են S&P 500 ինդեքսի տարեվերջյան իրենց կանխատեսվող արժեքը։  Սա հիմնականում պայմանավորված է ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային լարվածության մեղմացմամբ։ Որոշ ընկերություններ նաև նվազեցրել են ռեցեսիայի հավանականությունը։ Goldman Sachs-ը այն գնահատում է 35%, իսկ Barclays-ն ընդհանրապես նման ռիսկ չի տեսնում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Իլոն Մասկի միջև լարվածությունը էական ազդեցություն է ունեցել Tesla-ի բաժնետոմսերի վրա։ Անցած շաբաթ դրանք նվազել են ավելի քան 14%-ով, ինչի հետեւանքով ընկերությունն իր շուկայական արժեքից 152 միլիարդ դոլար է կորցրել։ Ավելի ուշ Tesla-ի բաժնետոմսերը մի փոքր՝ մոտ 4 տոկոսով վերականգնվել են։ Լարվածությունը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ Իլոն Մասկը քննադատել էր Թրամփի հարկային փոփոխությունները, որոնցով առաջարկվում էր դադարեցնել էլեկտրական մեքենաներին  պետական աջակցությունը մինչև 2025-ի վերջը։ Թրամփն էլ սպառնացել էր կրճատել պետական պայմանագրերը Մասկի ընկերությունների, այդ թվում՝ SpaceX-ի հետ։ Վերլուծաբանների կարծիքով՝ այս հակասությունը կարող է լուրջ վնաս հասցնել Tesla-ի բրենդին, որի բաժնետոմսերն այս տարի արդեն նվազել են գրեթե 27%-ով։
Եվրոպական ֆոնդային շուկաները երկրորդ շաբաթն անընդմեջ աճ են ունեցել։ Համաեվրոպական STOXX 600 ինդեքսն անցած շաբաթ աճել է 0.6%-ով։ Գլխավոր խթանները նույնն են, ինչ ԱՄՆ ֆոնդային շուկաների դեպքում՝ ամերիկյան աշխատաշուկայի՝ սպասվածից ավելի լավ տվյալները, ինչպես նաև ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային լարվածության որոշ թուլացումը։
ԱՄՆ բաժնետոմսերի ֆոնդերից ներդրողները շարունակել են գումար դուրս բերել՝ արդեն երրորդ շաբաթ անընդմեջ։ Պատճառը՝ ԱՄՆ առևտրային քաղաքականության շուրջ անորոշությունն է։ Միայն այս շաբաթ այս ֆոնդերից դուրս է բերվել շուրջ 7.4 միլիարդ դոլար։ Եվրոպական բաժնետոմսերի ֆոնդերը, ընդհակառակը, մոտ 2.7 միլիարդ դոլարի ներհոսք են գրանցել։ Ներդրողներին լավատեսություն են ներշնչել ԵՄ տարածքում գնաճի նվազումը և ԵԿԲ–ի կողմից սպասվող վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցումը։Պարտատոմսերի ֆոնդերը շարունակել են գրավել ներդրումներ։ Պարտատոմսերի համաշխարհային ֆոնդերը գրանցել են 16.17 միլիարդ դոլարի ներհոսք:
Հեջ-ֆոնդերը մայիս ամիսը փակել են շահույթով։ JPMorgan-ի տվյալներով՝ հեջ ֆոնդերի միջին շահույթը կազմել է 3%։ Խոշոր խաղացողներից Millennium-ի և Balyasny-ի շահույթն ամսվա ընթացքում աճել է ավելի քան 1%-ով,  իսկ AQR Capital-ի որոշ ուղղություններ՝ շուրջ 2.4%-ով։
Broadcom-ի բաժնետոմսերն անցած ուրբաթ նվազել են ավելի քան 3%-ով՝ չնայած ընկերության եկամտային կանխատեսումն ավելի բարձր էր, քան ենթադրում էին վերլուծաբանները։ Չիպ արտադրող հսկան, որն արհեստական բանականության համար նախատեսված չիպեր է մատակարարում Apple-ին և Samsung-ին, չնայած ԱԲ շուկայի բարձր պահանջարկին, խոցելի է դարձել նախագահ Թրամփի փոփոխական առևտրային քաղաքականության և արտահանման սահմանափակումների նկատմամբ։ Այս տարի Broadcom-ի բաժնետոմսերն աճել են մոտ 12%–ով, սակայն այժմ ընկնում են՝ սպասվածից ավելի համեստ աճի պատճառով։
ԱՄՆ–ում աշխատատեղերի աճը մայիսին դանդաղել է՝ պայմանավորված նախագահ Թրամփի մաքսատուրքային քաղաքականության շուրջ շարունակվող անորոշությամբ։ Մայիս ամսվա ընթացքում ստեղծվել է 139,000 նոր աշխատատեղ, ինչը զգալիորեն պակաս է մարտի և ապրիլի նախնական տվյալների համեմատ։ Գործազրկության մակարդակը մնացել է անփոփոխ՝ 4.2%։ Չնայած դրան՝ աշխատավարձերը մայիսին աճել են 0.4%–ով, ինչը վկայում է աշխատաշուկայի կայունության մասին։
Եվրոպական կենտրոնական բանկը վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդեն ութերորդ անգամ նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ հաստատելով, որ եվրագոտու գնաճը վերահսկողության տակ է։ Բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2.25%-ից հասցրել է 2%–ի՝ այն անվանելով «չեզոք մակարդակ, որը ոչ խթանում է, ոչ էլ խոչընդոտում տնտեսությունը»։ Այս որոշումը կայացվել է ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր առևտրային պատերազմի վտանգի պայմաններում, որն արդեն բացասաբար է անդրադառնում բիզնես ներդրումների և արտահանման վրա։

Среди компаний с капитализацией не менее 10 млрд. долларов наибольший рост на прошлой неделе зафиксировала компания AST SpaceMobile, занимающаяся обеспечением спутниковой широкослойной интернет-связи. Ее акции за прошедшую рабочую неделю выросли на 35,20%. Цена одной акции достигла отметки в 31,19 долларов. Далее следует компания Venture Global. Акции американской компании по производству и экспорту сжиженного природного газа за прошедшую рабочую неделю выросли на 31,55%, достигнув отметки в 15,22 долларов. Тройку лидеров замыкает отделенная от Yandex компания Nebius Group N.V., предоставляющая инфраструктурные и облачные сервисы — с ростом на 31,37%. Цена одной акций компании составляет 48,28 долларов.
А вот тройку лузеров — компаний с крупной капитализацией, зафиксировавших самые большие убытки, открывает Lululemon Athletica. Стоимость акций компании по производству спортивной одежды и аксессуаров за неделю упала на 16,23% и сейчас составляет 265,27 долларов. Далее следует Brown-Forman Corporation. Цена акций компании, занимающейся производством алкогольных напитков, например, таких как Jack Daniel's, упала на 15,69%, достигнув отметки в 28,11 долларов. Замыкает тройку DocuSign — компания, предлагающая решения для электронной подписи и управления цифровыми сделками, цена акций которой упала на 15,04% и составляет 75,28 долларов.
Фондовый рынок США завершил прошлую неделю ростом: все три основных индекса зафиксировали значительный рост. S&P 500 вырос на 1,5%, Dow Jones — на 1.17%, а Nasdaq — на 2,18%. Инвесторов в отношении экономики воодушевили превзошедшие ожидания данные по рынку труда, которые ослабили опасения по поводу рецессии. А давление на Федеральную резервную систему ослабло — в вопросе скорейшего снижения процентной ставки рефинансирования. Росту рынка поспособствовали также рост акций технологических компаний и надежда на новые торговые переговоры США-Китай.
Участники американского фондового рынка становятся более оптимистичными. Крупнейшие брокерские компании Barclays и Deutsche Bank повысили свою прогнозируемую стоимость на конец года по индексу S&P 500. Это связано в основном со смягчением торговой напряженности между США и Китаем. Некоторые компании также снизили вероятность рецессии. Goldman Sachs оценивает ее в 35%, тогда как Barclays, вообще, не видит такого риска.
Напряженность между президентом США Дональдом Трампом и Илоном Маском оказала существенное влияние на акции Tesla. На прошлой неделе цена на эти акции упала более чем на 14%, в результате чего компания потеряла 152 млрд. долларов своей рыночной стоимости. Позже акции Tesla немного восстановились, примерно на 4%. Напряжение возникло после того, как Илон Маск раскритиковал налоговые изменения Трампа, которыми предлагалось прекратить государственную поддержку электромобилей до конца 2025 года. Трамп же пригрозил разорвать государственные договоры с компаниями Маска, в том числе с SpaceX. По мнению аналитиков, это противоречие может серьезно повредить бренду Tesla, акции которого в этом году уже упали практически на 27%.
Европейские фондовые рынки растут вторую неделю подряд. Общеевропейский индекс STOXX 600 вырос на прошлой неделе на 0,6%.
Инвесторы продолжают выводить деньги из фондов акций США третью неделю подряд, что обусловлено неопределенностью вокруг торговой политики США. Только на этой неделе из фондов было выведено около 7,4 млрд. долларов. Европейские фонды акций, наоборот, зафиксировали приток около 2,7 млрд. долларов. Инвесторы были воодушевлены снижением инфляции на территории ЕС и ожидаемым снижением ставки рефинансирования ЕЦБ. Фонды облигаций продолжали привлекать инвестиции. Мировые фонды облигаций зафиксировали приток в размере 16,17 млрд. долларов.
Хедж-фонды закрыли май с прибылью. По данным JPMorgan, средняя прибыль хедж-фондов составила 3%. Среди крупных игроков прибыль Millennium и Balyasny за месяц выросла более чем на 1%, а по части некоторых направлений AQR Capital — примерно на 2,4%.
В прошлую пятницу акции Broadcom упали более чем на 3%, несмотря на то, что прогноз доходов компании оказался выше предположений аналитиков. Занимающийся производством чипов гигант, который поставляет чипы, предусмотренные для искусственного интеллекта, Apple и Samsung, стал уязвимым к меняющейся торговой политике президента Трампа и экспортным ограничениям, несмотря на высокий спрос на рынке ИИ. Акции Broadcom выросли примерно на 12% в этом году, но теперь падают после более слабого, чем ожидалось роста.
В мае рост числа рабочих мест в США замедлился, поскольку сохранялась неопределенность вокруг политики таможенных пошлин президента Трампа. В мае было создано 139000 новых рабочих мест, что ниже предварительных показателей за март и апрель. Уровень безработицы остался неизменным — на уровне 4,2%. Несмотря на это, заработная плата в мае выросла на 0,4%, что свидетельствует о стабильности рынка труда.
Европейский центральный банк уже в восьмой раз в течение года снизил ставку рефинансирования, подтвердив, что инфляция в еврозоне находится под контролем. Банк довел ставку рефинансирования с 2,25% до 2%. Решение было принято в условиях угрозы возможной торговой войны с США, что уже отрицательно влияет на бизнес-инвестиции и экспорт.