Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է արբանյակային լայնաշերտ ինտերնետ կապի ապահովմամբ զբաղվող AST SpaceMobile ընկերությունը, որի բաժնետոմսերը անցած աշխատանքային շաբաթվա ընթացքում աճել են 35.20%–ով։ Մեկ բաժետոմսի գինը հասել է 31.19 դոլարի։ Հաջորդը Venture Global–ն է:  Հեղուկ բնական գազի արտադրությամբ և արտահանմամբ ամերիկյան ընկերության բաժնետոմսերն անցած աշխատանքային շաբաթվա ընթացքում աճել են 31.55%–ով՝ հասնելով 15.22 դոլարի։ Եռյակը եզրափակում է Yandex-ից առանձնացած, ենթակառուցվածքային և ամպային ծառայություններ մատուցող Nebius Group N.V. ընկերությունը՝ 31.37% աճով։ Ընկերության մեկ բաժնետոմսի գինը կազմում է 48.28 դոլար։
Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է Lululemon Athletica-ն։ Սպորտային հագուստի և աքսեսուարների արտադրությամբ զբաղվող ընկերության բաժնետոմսերի գինը մեկ շաբաթում նվազել է 16.23%–ով և այժմ կազմում է 265.27 դոլար։ Հաջորդը Brown-Forman Corporation–ն է։ Ալկոհոլային խմիչքների, օրինակ՝ Jack Daniel’s, արտադրությամբ զբաղվող ընկերության բաժնետոմսերի գինը նվազել է 15.69%–ով և հասել 28.11 դոլարի։ Եռյակը եզրափակում է էլեկտրոնային ստորագրության և թվային գործարքների կառավարման լուծումներ առաջարկող DocuSign ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի գինը նվազել է 15.04%–ով և կազմում է 75.28 դոլար։
ԱՄՆ ֆոնդային շուկան նախորդ շաբաթն ավարտել է աճով․ բոլոր երեք հիմնական ինդեքսները գրանցել են զգալի աճ։ S&P 500-ն աճել է 1.5%-ով, Dow Jones-ը՝ 1.17%-ով, իսկ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերով հագեցած Nasdaq-ը՝  2.18%-ով։ Ներդրողներին տնտեսության նկատմամբ վստահություն են ներշնչել աշխատաշուկայի սպասվածից ավելի լավ տվյալները, որոնք նվազեցրել են ռեցեսիայի մտավախությունները, իսկ Դաշնային պահուստային համակարգի վրա թուլացել է ճնշումը՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը շուտափույթ նվազեցնելու հարցում։ Շուկայի աճին նպաստել է նաեւ տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերի աճը, ինչպես նաև ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային նոր բանակցությունների հույսերը։
Ամերիկյան ֆոնդային շուկայի մասնակիցներն ավելի լավատես է դառնում։ Խոշոր բրոքերային ընկերությունները՝ Barclays-ը և Deutsche Bank-ը, բարձրացրել են S&P 500 ինդեքսի տարեվերջյան իրենց կանխատեսվող արժեքը։  Սա հիմնականում պայմանավորված է ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային լարվածության մեղմացմամբ։ Որոշ ընկերություններ նաև նվազեցրել են ռեցեսիայի հավանականությունը։ Goldman Sachs-ը այն գնահատում է 35%, իսկ Barclays-ն ընդհանրապես նման ռիսկ չի տեսնում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Իլոն Մասկի միջև լարվածությունը էական ազդեցություն է ունեցել Tesla-ի բաժնետոմսերի վրա։ Անցած շաբաթ դրանք նվազել են ավելի քան 14%-ով, ինչի հետեւանքով ընկերությունն իր շուկայական արժեքից 152 միլիարդ դոլար է կորցրել։ Ավելի ուշ Tesla-ի բաժնետոմսերը մի փոքր՝ մոտ 4 տոկոսով վերականգնվել են։ Լարվածությունը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ Իլոն Մասկը քննադատել էր Թրամփի հարկային փոփոխությունները, որոնցով առաջարկվում էր դադարեցնել էլեկտրական մեքենաներին  պետական աջակցությունը մինչև 2025-ի վերջը։ Թրամփն էլ սպառնացել էր կրճատել պետական պայմանագրերը Մասկի ընկերությունների, այդ թվում՝ SpaceX-ի հետ։ Վերլուծաբանների կարծիքով՝ այս հակասությունը կարող է լուրջ վնաս հասցնել Tesla-ի բրենդին, որի բաժնետոմսերն այս տարի արդեն նվազել են գրեթե 27%-ով։
Եվրոպական ֆոնդային շուկաները երկրորդ շաբաթն անընդմեջ աճ են ունեցել։ Համաեվրոպական STOXX 600 ինդեքսն անցած շաբաթ աճել է 0.6%-ով։ Գլխավոր խթանները նույնն են, ինչ ԱՄՆ ֆոնդային շուկաների դեպքում՝ ամերիկյան աշխատաշուկայի՝ սպասվածից ավելի լավ տվյալները, ինչպես նաև ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային լարվածության որոշ թուլացումը։
ԱՄՆ բաժնետոմսերի ֆոնդերից ներդրողները շարունակել են գումար դուրս բերել՝ արդեն երրորդ շաբաթ անընդմեջ։ Պատճառը՝ ԱՄՆ առևտրային քաղաքականության շուրջ անորոշությունն է։ Միայն այս շաբաթ այս ֆոնդերից դուրս է բերվել շուրջ 7.4 միլիարդ դոլար։ Եվրոպական բաժնետոմսերի ֆոնդերը, ընդհակառակը, մոտ 2.7 միլիարդ դոլարի ներհոսք են գրանցել։ Ներդրողներին լավատեսություն են ներշնչել ԵՄ տարածքում գնաճի նվազումը և ԵԿԲ–ի կողմից սպասվող վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցումը։Պարտատոմսերի ֆոնդերը շարունակել են գրավել ներդրումներ։ Պարտատոմսերի համաշխարհային ֆոնդերը գրանցել են 16.17 միլիարդ դոլարի ներհոսք:
Հեջ-ֆոնդերը մայիս ամիսը փակել են շահույթով։ JPMorgan-ի տվյալներով՝ հեջ ֆոնդերի միջին շահույթը կազմել է 3%։ Խոշոր խաղացողներից Millennium-ի և Balyasny-ի շահույթն ամսվա ընթացքում աճել է ավելի քան 1%-ով,  իսկ AQR Capital-ի որոշ ուղղություններ՝ շուրջ 2.4%-ով։
Broadcom-ի բաժնետոմսերն անցած ուրբաթ նվազել են ավելի քան 3%-ով՝ չնայած ընկերության եկամտային կանխատեսումն ավելի բարձր էր, քան ենթադրում էին վերլուծաբանները։ Չիպ արտադրող հսկան, որն արհեստական բանականության համար նախատեսված չիպեր է մատակարարում Apple-ին և Samsung-ին, չնայած ԱԲ շուկայի բարձր պահանջարկին, խոցելի է դարձել նախագահ Թրամփի փոփոխական առևտրային քաղաքականության և արտահանման սահմանափակումների նկատմամբ։ Այս տարի Broadcom-ի բաժնետոմսերն աճել են մոտ 12%–ով, սակայն այժմ ընկնում են՝ սպասվածից ավելի համեստ աճի պատճառով։
ԱՄՆ–ում աշխատատեղերի աճը մայիսին դանդաղել է՝ պայմանավորված նախագահ Թրամփի մաքսատուրքային քաղաքականության շուրջ շարունակվող անորոշությամբ։ Մայիս ամսվա ընթացքում ստեղծվել է 139,000 նոր աշխատատեղ, ինչը զգալիորեն պակաս է մարտի և ապրիլի նախնական տվյալների համեմատ։ Գործազրկության մակարդակը մնացել է անփոփոխ՝ 4.2%։ Չնայած դրան՝ աշխատավարձերը մայիսին աճել են 0.4%–ով, ինչը վկայում է աշխատաշուկայի կայունության մասին։
Եվրոպական կենտրոնական բանկը վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդեն ութերորդ անգամ նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ հաստատելով, որ եվրագոտու գնաճը վերահսկողության տակ է։ Բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2.25%-ից հասցրել է 2%–ի՝ այն անվանելով «չեզոք մակարդակ, որը ոչ խթանում է, ոչ էլ խոչընդոտում տնտեսությունը»։ Այս որոշումը կայացվել է ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր առևտրային պատերազմի վտանգի պայմաններում, որն արդեն բացասաբար է անդրադառնում բիզնես ներդրումների և արտահանման վրա։

Among companies with a capitalization of at least $10 billion, the largest increase last week was recorded by AST SpaceMobile, a satellite broadband internet provider, whose shares increased by 35.20% over the past business week. The price of one share of this company reached $31.19. Next is Venture Global. Shares of this American company producing and exporting liquefied natural gas increased by 31.55% over the past business week, reaching $15.22 per share. This top three is completed by Nebius Group N.V., a company spun off from Yandex, providing infrastructure and cloud services, with an increase of 31.37%. The price of one share of this company is $48.28.
The top three largest-cap companies with the biggest losses last week starts off with Lululemon Athletica. This sportswear and accessories company's share price fell 16.23% to $265.27 per share. Next is Brown-Forman Corporation. The share price of this company, which produces alcoholic beverages such as Jack Daniel's, fell 15.69% to $28.11 per share. This top three is rounded out by DocuSign, a company that offers electronic signature and digital transaction management solutions, whose share price fell 15.04% to $75.28 per share.
The US stock market closed last week on a positive note, with all three major indexes posting significant gains. The S&P 500 rose 1.5%, the Dow Jones Industrial Average went up 1.17%, and the tech-share-heavy Nasdaq Composite increased 2.18%. Better-than-expected labor market data helped boost investors' confidence in the US economy, easing fears of a recession and easing pressure on the Federal Reserve to cut refinancing interest rates soon. The market's gains were also boosted by gains in technology shares and hopes for renewed US-China trade talks.
American stock market participants are becoming more optimistic. Major brokerages Barclays and Deutsche Bank have raised their year-end forecast for the S&P 500 index. This is mainly due to the easing of trade tensions between the US and China. Also, some companies have reduced the probability of a recession. Goldman Sachs estimates it at 35%, while Barclays does not see such a risk at all.
The tension between US President Donald Trump and billionaire entrepreneur Elon Musk has had a significant impact on Tesla shares. They fell by more than 14% last week, as a result of which the company lost $152 billion in its market value. But Tesla shares later recovered slightly, by about 4%. The tension began after Musk criticized Trump's tax changes, which proposed to end state support for electric vehicles by the end of 2025. Trump, in turn, threatened to reduce US government contracts with Musk's companies, including SpaceX. Analysts say this conflict could seriously damage the Tesla brand, whose shares have already fallen by almost 27% so far this year.
European stock markets rose for the second week in a row last week. The pan-European STOXX 600 index rose 0.6% last week. The main drivers are the same as in the case of US stock markets: better-than-expected US labor market data, and some easing of US-China trade tensions.
Investors continued to withdraw money from US equity funds for the third week in a row. The reason is the uncertainty over US trade policy. About $7.4 billion was withdrawn from these funds this week alone. European equity funds, on the contrary, recorded an inflow of about $2.7 billion. Investors were inspired by the decrease in inflation in the EU area and the expected reduction in the refinancing interest rate by the European Central Bank (ECB). Bond funds continued to attract investments. Global bond funds recorded an inflow of $16.17 billion.
Hedge funds closed May with a profit. According to JPMorgan, the average hedge fund profit was 3%. Among the major players, Millennium and Balyasny's profits increased by more than 1% during the month, and some areas of AQR Capital went up by about 2.4%.
Broadcom shares fell more than 3% on Friday, despite the company’s earnings forecast being higher than analysts had expected. The chip giant, which supplies artificial intelligence (AI) chips to Apple and Samsung, has been vulnerable to US President Trump’s shifting trade policies and export restrictions despite strong demand in the AI market. Broadcom shares have risen about 12% this year, but are now falling after weaker-than-expected growth.
US job growth slowed in May as uncertainty over President Trump's tariff policy continued. The US economy added 139,000 jobs in May, considerably down from the preliminary figures for March and April. The unemployment rate in the country remained unchanged at 4.2%. Despite this, wages rose 0.4% in May, suggesting a solid labor market.
The ECB has cut its key refinancing interest rate for the eighth time in a year, confirming that eurozone inflation is under control. The ECB changed the refinancing interest rate from 2.25% to 2%, calling it a neutral level that neither stimulates nor hinders the economy. The decision came amid the risk of a potential trade war with the US, and this is already negatively affecting business investment and exports.