Հոկտեմբերին ԱՄՆ ներմուծման գներն անսպասելիորեն բարձրացել են, ինչը նշանակում է, որ գնաճի խնդիրն ԱՄՆ–ում դեռևս պահպանվում է։ Աշխատանքի դեպարտամենտի տվյալներով՝ հոկտեմբերին ներմուծման գներն աճել են 0,3 տոկոսով՝ սեպտեմբերին 0,4 տոկոս անկումից հետո: Ներմուծման գների աճը հիմնականում պայմանավորված է վառելիքի 1,5% թանկացմամբ, որը մինչեւ այդ երկու ամիս շարունակ նվազում էր։ Այդուհանդերձ, երրորդ ամիսն անընդմեջ պարենային ապրանքների գները նվազում են, հոկտեմբերին դրանք նվազել են 1,6%-ով։ Սննդամթերքն ու վառելիքը չհաշված՝ ներմուծվող ապրանքների հիմնական գներն աճել են 0,4 տոկոսով։ Սա ցույց է տալիս, որ գնաճը Դաշնային պահուստային համակարգի նպատակային՝ 2% մակարդակին հասցնելու ջանքերն առանձնապես առաջընթաց չեն գրանցում:
Հոկտեմբերին ԱՄՆ արտադրական գները աճել են, ինչը հիմնականում պամանավորված է այնպիսի ծառայությունների գների աճով, ինչպիսիք են ներդրումային պորտֆելների կառավարումը և ավիափոխադրումները։ Աշխատանքի դեպարտամենտի տվյալներով՝ հոկտեմբերին Արտադրական գների ինդեքսը (PPI) աճել է 0,2%-ով՝ սեպտեմբերին գրանցված աննշան աճից հետո։ Հոկտեմբերին, նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ, ինդեքսն աճել է 2,4%-ով։
Այս տվյալները հաշվի առնելով՝ տնտեսագետները կարծում են, որ Դաշնային պահուստային համակարգը 2025 թվականին ավելի քիչ կնվազեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքները, քան նախկինում ենթադրվում էր: Դաշնային պահուստային համակարգի ղեկավար Ջերոմ Փաուելը նույնպես հայտարարել էր, որ տնտեսությունը նշաններ չի ցույց տալիս, որ այն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների արագ նվազեցման կարիք ունի եւ դանդաղ նվազեցումն ավելի խելամիտ կլինի:
Առայժմ անորոշ է, թե մինչեւ որքան ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգը կշարունակի նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, թեև մինչեւ այս պահը կատարված նվազեցումները նշանակում են՝ կա վստահություն, որ գնաճը վերադառնում է իր 2% նպատակակետին, հայտարարել է դաշնային պահուստային համակարգի պաշտոնյաներից Ջեֆրի Շմիդը:
Այս վստահությունը, նրա խոսքով, հիմնված է աշխատանքի և արտադրանքի շուկաներում վերջին ամիսներին հաստատված հավասարակշռության վրա։ Շմիդը չի մեկնաբանել՝ ինքը կողմ է, թե դեմ, որ Կենտրոնական բանկը դեկտեմբերի 17-18-ին կայանալիք հանդիպմանը եւս քառորդ տոկոսային կետով նվազեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը:
Wall Street-ի փորձագետները կանխատեսում են, որ Թրամփի առաջարկած հարկերի կրճատումը առաջիկա տարիներին կհանգեցնի բաժնետոմսերի գների զգալի աճին։ Թրամփը ցանկանում է կորպորատիվ հարկի դրույքաչափը 21%-ից իջեցնել 15%-ի։ Goldman Sachs-ում կարծում են, որ հարկերի կրճատումը կարող է առաջիկա երկու տարում S&P 500-ի ընկերությունների շահույթը ավելացնել ավելի քան 20%-ով: Goldman Sachs-ը կանխատեսում է, որ S&P 500-ի մեկ բաժնետոմսի շահութաբերությունը 2025 թվականին կաճի 11 տոկոսով, իսկ 2026 թվականին՝ 7 տոկոսով՝ հասնելով 288 դոլարի՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց: Նրանց գնահատմամբ՝ կորպորատիվ հարկի դրույքաչափի յուրաքանչյուր 1% նվազում կարող է մեկ բաժնետոմսի շահութաբերությունը ավելացնել մոտ 1%-ով։
Goldman Sachs-ը և Morgan Stanley-ն կանխատեսում են, որ S&P 500 ինդեքսը մինչև հաջորդ տարվա վերջ կարող է հասնել 6500-ի, ինչը 10% աճ է ներկայիս մակարդակի համեմատ: Ակնկալվում է, որ այս աճը տեղի կունենա ԱՄՆ տնտեսության ընդլայնման և կորպորատիվ եկամուտների աճի շնորհիվ: Goldman Sachs-ը ակնկալում է 11% եկամուտների աճ 2025 թվականին՝ 12% ընդհանուր եկամտաբերությամբ` ներառյալ շահաբաժինները: Նրանք նաև կանխատեսում են շարունակական հաջողություններ այնպիսի առաջատար ընկերությունների բաժնետոմսերի համար, ինչպիսիք են «Հրաշալի յոթնյակի» ընկերությունները։
Morgan Stanley-ում կարծում են, որ շահույթների աճը կշարունակվի, քանի որ տոկոսադրույքները նվազում են, իսկ բիզնեսի վստահությունը ընտրություններից հետո բարելավվում է:
Ամերիկյան ֆոնդային բորսաները նոյեմբերի 19–ին փակվել են ոչ միանշանակ արդյունքներով: Dow Jones-ը նվազել է 0.3%–ով, S&P 500-ն աճել է 0.4%–ով, իսկ Nasdaq-ն աճել է ավելի քան 1%-ով, ինչին նպաստել է Nvidia-ի բաժնետոմսերի գրեթե 5% աճը՝ ընկերության եկամուտների մասին սպասվող հաշվետվության վերաբերյալ վերլուծաբանների խիստ լավատեսական կանխատեսումների ֆոնին: Նոյեմբերի 19–ին ֆոնդային բորսաների առեւտուրը ցույց է տվել, որ ներդրողները հիմնականում անտեսել են Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի թեժացման հետ կապված:

U.S. import prices unexpectedly rose in October, suggesting that inflation is still a problem in the United States. The Labor Department said import prices rose 0.3 percent in October, after falling 0.4 percent in September. The increase in import prices was largely driven by a 1.5 percent increase in fuel prices, which had been falling for two months prior. However, food prices fell for the third consecutive month, falling 1.6 percent in October. Core import prices, excluding food and fuel, rose 0.4 percent. This suggests that efforts to bring inflation to the Federal Reserve’s 2 percent target are not making much progress.
U.S. producer prices rose in October, led by higher prices for services such as investment portfolio management and air travel. The Labor Department said the Producer Price Index (PPI) rose 0.2% in October, after a slight increase in September. The index rose 2.4% in October from a year earlier.
Given these data, economists believe that the Federal Reserve will cut interest rates less in 2025 than previously thought. Federal Reserve Chairman Jerome Powell also said that the economy is not showing signs that it needs to cut interest rates quickly and that a slower rate cut would be more prudent.
It is still unclear how long the US Federal Reserve will continue to cut interest rates, although the cuts so far indicate confidence that inflation is returning to its 2% target, Federal Reserve Bank Governor Jeffrey Schmid said.
That confidence, he said, is based on the balance established in the labor and product markets in recent months. Schmid did not comment on whether he was in favor or against the central bank cutting interest rates by another quarter of a percentage point at its meeting on December 17-18.
Wall Street experts predict that Trump's proposed tax cuts will lead to a significant increase in stock prices in the coming years. Trump wants to reduce the corporate tax rate from 21% to 15%. Goldman Sachs believes that the tax cuts could increase the profits of S&P 500 companies by more than 20% in the next two years. Goldman Sachs predicts that the profitability of one share of the S&P 500 will increase by 11% in 2025 and by 7% in 2026, reaching $ 288 per share. According to their estimates, every 1% decrease in the corporate tax rate can increase the profitability of one share by about 1%.
Goldman Sachs and Morgan Stanley predict that the S&P 500 could reach 6,500 by the end of next year, a 10% increase from its current level. This growth is expected to come from an expansion in the US economy and rising corporate profits. Goldman Sachs expects earnings growth of 11% in 2025, with a total return of 12% including dividends. They also predict continued success for stocks of leading companies such as the “Magnificent Seven”.
Morgan Stanley believes that earnings growth will continue as interest rates fall and business confidence improves after the election.
US stock markets closed mixed on November 19. The Dow Jones Industrial Average fell 0.3%, the S&P 500 rose 0.4%, and the Nasdaq Composite Index rose more than 1%, led by a nearly 5% gain in Nvidia shares amid analysts' bullish outlook for the company's upcoming earnings report. Stock market trading on November 19 showed investors largely ignoring the escalating Russia-Ukraine war.