ԱՄՆ նոր աշխատատեղերի թիվը սեպտեմբերին նվազել է՝ հասնելով ավելի քան 3,5 տարվա նվազագույնին, սակայն թափուր աշխատատեղերի անկումը գրեթե ամբողջությամբ գրանցվել է հարավում, ինչը ենթադրում է, որ Հելեն և Միլթոն փոթորիկները բացասաբար են ազդել աշխատուժի պահանջարկի վրա: Սեպտեմբերին ԱՄՆ–ում բացված աշխատատեղերը նվազել են 418,000-ով՝ հասնելով 7,443,000–ի։ Աշխատանքի ընդունվածների թիվն ավելացել է 123,000-ով, աշխատանքից ազատվածների թիվը՝ ավելացել 165 հազարով։ Տնտեսագետները պնդում են, որ նման անկման պատճառը փոթորիկներն ու ավիատիեզերական արդյունաբերության ոլորտի աշխատողների գործադուլներն են, որոնք ժամանակավորապես կզսպեն աշխատատեղերի աճը նաեւ հոկտեմբերին: Այդուհանդերձ, նրանք համոզված են, որ ԱՄՆ–ում աշխատաշուկայի պատկերը էականորեն չի փոխվել սեպտեմբերին գրանցված աշխատավարձերի աճից հետո:
Աշխատանքի դեպարտամենտի մռայլ զեկույցին հակադարձել է Conference Board-ի հարցումը, որը ցույց է տալիս, որ սպառողների ընկալումները աշխատաշուկայի նկատմամբ զգալիորեն բարելավվել են հոկտեմբերին, ինչի արդյունքում սպառողների վստահության ինդեքսն աճել է՝ հասնելով 9 ամսվա առավելագույնին: Սպառողների վստահության ինդեքսն այս ամիս բարձրացել է մինչև 108,7, ինչն էական բարելավում է սեպտեմբերի 99,2-ի համեմատ: Ավելի շատ սպառողներ են ասել, որ ծրագրում են առաջիկա 6 ամիսներին ավտոմեքենա կամ կենցաղային տեխնիկա գնել, տուն գնել պլանավորող սպառողների մասնաբաժինը մնացել է անփոփոխ։ Ընդ որում, սպառողներին քիչ են մտահոգում նոյեմբերի 5-ին կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները:
Ավելացել է այն սպառողների թիվը, ովքեր կարծում են, որ երկրում բավականաչափ աշխատատեղեր կան։ Սեպտեմբերի 31 տոկոսի համեմատ՝ հոկտեմբերին նման սպառողների թիվը 35 տոկոս է եղել: Միեւնույն ժամանակ, նվազել է այն սպառողների թիվը, ովքեր կարծում են, որ թափուր աշխատատեղ գտնելը դժվար է՝ 16,8% հոկտեմբերին՝ նախորդ ամսվա 18,6%-ի համեմատ:
Սեպտեմբերին ԱՄՆ-ում նոր տների վաճառքն աճել է մինչև վերջին գրեթե 1 ու կես տարվա ամենաբարձր մակարդակը, քանի որ գնորդները շտապել են օգտվել հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքների անկումից: Անցյալ ամիս նոր տների վաճառքներն աճել են 4,1%-ով՝ հասնելով 738,000 միավորի, ինչը ամենաբարձր մակարդակն է 2023 թվականի մայիսից ի վեր, հայտարարել է Առևտրի դեպարտամենտը։ Սեպտեմբերին՝ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ, նոր տների վաճառքն աճել է 6,3%-ով: Հիփոթեքային վարկերն ԱՄՆ–ում սեպտեմբերին նվազել էին՝ ամսվա վերջին հասնելով ավելի քան 1 ու կես տարվա նվազագույնին, այն բանից հետո, երբ Դաշնային պահուստային համակարգը սկսել էր նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը:
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը նոյեմբերի 7-ին վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կնվազեցնի 25 բազային կետով։ Այսպես են կարծում Reuters-ի հարցմանը մասնակցած բոլոր 111 տնտեսագետները, ընդ որում, նրանց 90%-ից ավելին կանխատեսում է ևս մեկ քառորդ տոկոսային կետով նվազեցում դեկտեմբերին, ինչի արդյունքում հիմնական տոկոսադրույքը կկազմի 4.25%-4.50%: Դաշնային պահուստային համակարգի քաղաքականության պատասխանատուների հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է սկսել նոյեմբերի 5-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո։ Սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ երկու թեկնածուների շանսերը գրեթե հավասար են, թեեւ վերջին շրջանում հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը առավելություն է ստանում։ Տնտեսագետների կարծիքով՝ 2025 թվականի առաջին երկու եռամսյակներում Դաշնային պահուստային համակարգը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կնվազեցնի 50 բազային կետով, իսկ տարվա վերջին եռամսյակում՝ ևս 25 բազային կետով՝ հիմնական տոկոսադրույքը մինչև 2025 թվականի վերջը հասցնելով 3,00%-3,25 %–ի։
ԱՄՆ-ում բիզնես ակտիվությունը հոկտեմբերին աճել է ուժեղ պահանջարկի ֆոնին, իսկ ընկերություններն իրենց ապրանքների և ծառայությունների գները բարձրացրել են վերջին 4 ու կես տարվա ընթացքում գրանցված ամենադանդաղ տեմպերով, ինչը ցույց է տալիս, որ տնտեսությունը չորրորդ եռամսյակը սկսել է կայուն հիմքերով: Հինգշաբթի S&P Global-ը հայտնել է, որ իր PMI ինդեքսը, որն արտացոլում է արտադրական և ծառայությունների ոլորտների դինամիկան, այս ամիս բարձրացել է՝ հասնելով 54,3–ի՝ սեպտեմբերի 54–ի համեմատ: Ընդհանրապես՝ 50-ից բարձր ցուցանիշը վկայում է մասնավոր հատվածի ընդլայնման մասին: Մանրածախ վաճառքի տվյալները ցույց են տալիս, որ երրորդ եռամսյակում տնտեսական աճը ավելի մեծ արագություն է հավաքել։
Իսկ եվրագոտում բիզնես ակտիվությունը այս ամիսն շարունակել է մնալ դանդաղ աճի միջակայքում, քանի որ պահանջարկը՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտերկրից նվազել է, չնայած ընկերությունները շատ քիչ են բարձրացրել գները։ S&P Global-ի կազմած եվրագոտու PMI ինդեքսը հոկտեմբերին աճել է ընդամենը 0,1 տոկոսով՝ սեպտեմբերի համեմատ եւ այժմ կազմում է 49,7։ Չնայած աճին՝ այս ցուցանիշը դեռ ցածր է 50-ից, ինչը նշանակում է, որ եվրոգոտում բիզնեսը դեռ դուրս չի գալիս խնայողական ռեժիմից։
Երրորդ եռամսյակի եկամուտների մասին տվյալները ցույց են տալիս, որ S&P 500–ի կորպորացիաների շահույթները շուտով կտրուկ կաճեն, հայտնել է Bank of America–ն։ S&P 500–ի ընկերությունների մեկ երրորդից ավելին հրապարակել է երրորդ եռամսյակի հաշվետվությունները, որոնցում նախորդ տարվա համեմատ 56 տոկոսով ավելացել է «հատակ» բառի օգտագործումը ստացված եկամուտների վերաբերյալ։ Սա փորձագետներին հիմք է տվել կանխատեսելու, որ ամենավատն արդեն անցյալում է խոշոր ընկերությունների համար, որոնք արդեն մոտ երկու տարի աշխատում են ցածր պահանջարկի պայմաններում։
Նախկինում նման իրավիճակ արձանագրվել է 2009 և 2020 թվականներին։ Եկամուտների վերաբերյալ «հատակ» եզրույթի զգալի աճ էր գրանցվել ընկերությունների եռամսյակային զեկույցներում, ինչին երկու դեպքում էլ հաջորդել էր S&P 500-ի ընկերությունների բաժնետոմսերի շահութաբերության 75% աճ։
Google-ի սեփականատեր Alphabet-ի շնորհիվ հոկտեմբերի 29–ին Nasdaq-ի ինդեքսը հասել է պատմական առավելագույնին, չնայած ԱՄՆ առաջիկա ընտրությունների շուրջ ներդրողների անորոշությանը: Տեխնոլոգիական ինդեքսն աճել է 0,8 տոկոսով՝ տարեսկզբի համեմատ գրանցելով ավելի քան մեկ քառորդի չափով աճ։ Սա տեղի է ունեցել այն բանի շնորհիվ, որ տեխնոլոգիական հսկա Alphabet-ի բաժնետոմսերը բորսայի փակվելուց հետո աճել են 4 տոկոսով։
Ընկերության եկամուտները երրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակի համեմատ աճել են 15 տոկոսով՝ հասնելով 88,3 միլիարդ դոլարի։ Ամենամեծ ներդրումն այս աճի մեջ ունեցել է գովազդից ստացված եկամուտը, որն աճել է 10 տոկոսով՝ հասնելով մոտ 66 միլիարդ դոլարի:

Число новых рабочих мест в США упало в сентябре до более чем 3,5-летнего минимума, но сокращение вакансий почти полностью произошло на Юге, что позволяет предположить, что ураганы Хелен и Милтон оказали негативное влияние на спрос на рабочую силу. Число вакансий в США в сентябре упало на 418 000 до 7 443 000. Число принятых на работу увеличилось на 123 000, количество уволенных увеличилось на 165 000. Экономисты утверждают, что причиной такого спада являются ураганы и забастовки работников аэрокосмической отрасли, что также временно сдержит рост числа рабочих мест в октябре. Однако они убеждены, что картина рынка труда в США существенно не изменилась с момента зарегистрированного в сентябре повышения зарплат.
Мрачный отчет Министерства труда был опровергнут опросом Conference Board, который показал, что восприятие потребителями рынка труда значительно улучшилось в октябре, в результате чего индекс потребительского доверия поднялся до девятимесячного максимума. Индекс потребительского доверия вырос до 108,7 в этом месяце, что является значительным улучшением по сравнению с сентябрьскими 99,2. Больше потребителей заявили, что планируют приобрести автомобиль или бытовую технику в ближайшие 6 месяцев, доля потребителей, планирующих купить дом, осталась неизменной. Более того, потребители меньше обеспокоены президентскими выборами в США, которые состоятся 5 ноября.
Выросло число потребителей, считающих, что в стране достаточно рабочих мест. По сравнению с 31 процентом в сентябре, в октябре число таких потребителей составило 35 процентов. При этом количество потребителей, считающих, что найти вакансию сложно, в октябре упало до 16,8% по сравнению с 18,6% месяцем ранее.
Продажи новых домов в США выросли в сентябре до самого высокого уровня почти за полтора года, поскольку покупатели поспешили воспользоваться падением ставок по ипотечным кредитам. По данным Министерства торговли, продажи новых домов выросли на 4,1% до 738 000 единиц в прошлом месяце, что является самым высоким уровнем с мая 2023 года. Продажи новых домов выросли на 6,3% в сентябре по сравнению с сентябрем прошлого года. Ипотечное кредитование в США упало в сентябре, достигнув в конце месяца минимума за последние полтора года, после того как Федеральная резервная система начала снижать ставки рефинансирования.
Федеральная резервная система США снизит ставку рефинансирования на 25 базисных пунктов 7 ноября. Такого мнения придерживаются все 111 экономистов, опрошенных Reuters, причем более 90% прогнозируют еще одно снижение на четверть процентного пункта в декабре, в результате чего ключевая ставка достигнет 4,25-4,50%. Следующее заседание политиков Федеральной резервной системы планируется начать сразу после президентских выборов в США 5 ноября. Опросы показывают, что шансы двух кандидатов практически равны, хотя в последнее время преимущество получает кандидат от республиканской партии Дональд Трамп. По мнению экономистов, Федеральная резервная система снизит ставку рефинансирования на 50 базисных пунктов в первых двух кварталах 2025 года и еще на 25 базисных пунктов в последнем квартале года, доведя основную процентную ставку до 3,00%-3,25% к 2025 году. конец 2025 года.
Бизнес активность в США выросла в октябре на фоне высокого спроса, а компании повышали цены на свои товары и услуги самыми медленными темпами за четыре с половиной года, что позволяет предположить, что экономика начала четвертый квартал на прочной основе. S&P Global сообщило в четверг, что его индекс PMI, отражающий динамику секторов производства и услуг, вырос в этом месяце до 54,3 по сравнению с 54 в сентябре. Как правило, значение выше 50 указывает на расширение частного сектора. Данные по розничным продажам показывают, что экономический рост ускорился в третьем квартале.
А бизнес активность в еврозоне в этом месяце продолжала оставаться в диапазоне медленного роста, поскольку спрос, как внутренний, так и внешний, упал, хотя компании подняли цены очень незначительно. Индекс PMI еврозоны, составляемый S&P Global, в октябре вырос всего на 0,1 процента по сравнению с сентябрем и сейчас составляет 49,7. Несмотря на рост, этот показатель по-прежнему ниже 50, а это значит, что бизнес в еврозоне еще не вышел из режима жесткой экономии.
Данные о доходах за третий квартал свидетельствуют о том, что корпоративные прибыли компаний, входящих в индекс S&P 500, вскоре резко вырастут, сообщил Bank of America. Более трети компаний из индекса S&P 500 опубликовали свои отчеты за третий квартал, в которых на 56 процентов увеличилось использование слова «пол» применительно к прибыли. Это дало экспертам повод прогнозировать, что худшее уже позади для крупных компаний, которые вот уже почти два года работают в условиях низкого спроса.
Ранее такая ситуация фиксировалась в 2009 и 2020 годах. Произошло значительное увеличение термина «минимальная» прибыль в квартальных отчетах компаний, за которым в обоих случаях последовало 75%-ное увеличение прибыльности акций компаний, входящих в индекс S&P 500.
Благодаря владельцу Google Alphabet, индекс Nasdaq достиг рекордного максимума 29 октября, несмотря на неопределенность инвесторов в отношении предстоящих выборов в США. Технологический индекс увеличился на 0,8 процента, зафиксировав рост более чем на четверть по сравнению с началом года. Это произошло благодаря тому, что акции технологического гиганта Alphabet выросли на 4 процента после закрытия.
Выручка компании в третьем квартале выросла на 15 процентов по сравнению с третьим кварталом прошлого года, достигнув 88,3 миллиарда долларов. Наибольший вклад в этот рост внесли доходы от рекламы, которые выросли на 10 процентов и составили почти 66 миллиардов долларов.