Հայաստանը յուրահատուկ աշխարհագրական դիրք ունի և պետք է սկսի օգտագործել այն իր շահերի համար՝ զարգացնելով առևտուրը և այլ կարևոր ոլորտներ։ Նյու Յորքում տեղի ունեցած Orion Summit 2023-ի ժամանակ ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Ռաֆայել Գևորգյանը։ (լուսանկարներ)
Ելույթ ունենալով «Ջուղայի թվային ցանց» թեմայով քննարկման ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Նյու Յորքի Հարվարդ ակումբում (Harvard Club)՝ փոխնախարարը նշեց, որ մանկության տարիներին հաճախ է նայել աշխարհի քարտեզին և տարակուսել՝ ինչպե՞ս ստացվեց, որ Հայաստանը գտնվում է նման վայրում՝ երկու թշնամի հարևանների միջև։ Մեկ այլ հարևան Իրանն է, որի հետ Հայաստանը նույնպես սահման ունի, բայց ստացվում է, որ պատժամիջոցների պատճառով այն կիսափակ է։ Հայաստանի միակ «ելքը» դեպի արտաքին աշխարհ Վրաստանն է, բայց այնտեղ էլ այլ խնդիրներ կան։ Իսկ ծովային ենթակառուցվածքներ և նավահանգիստներ Հայաստանը չունի։
«Ես միշտ մտածել եմ, որ մեր բախտը չի բերել, որ ծնվել ենք նման աշխարհագրություն ունեցող երկրում։ Բայց ժամանակ է անցել, և հիմա կարծում եմ, որ մեր աշխարհագրական դիրքն իսկապես յուրահատուկ է, սակայն մենք չենք օգտագործում դրա ներուժը։ Երկար տարիներ մենք բավականաչափ ներդրումներ չենք կատարել կարևոր ենթակառուցվածքներում, որպեսզի օգտագործենք մեր տեղադիրքի ներուժը»,- ասաց Գեւորգյանը։
orion-summit-2023-day4-2.JPG (147 KB)
Նրա խոսքով, երկրում աշխատանքներ են տարվում, որոնք կօգնեն օգտագործել հենց այս ներուժը։ Այսպես․ ավելի քան 10 տարի առաջ սկսվեցին «Հյուսիս-Հարավ» նախագծի աշխատանքները, և ակնկալվում է, որ մինչև 2026-ի վերջ այս ոլորտում արդեն նկատելի ձեռքբերումներ կլինեն։ Նախարարությունն աշխատում է նաև մեկ այլ կարևոր նախագծի՝ այսպես կոչված ցամաքային (միջմոդալ) նավահանգիտի վրա։
«Նմանատիպ բոլոր նախագծերն ուղղված են նրան, որ սկսենք օգտագործել մեր առևտրային ուղիների ներուժը։ Մենք հիմա շատ ենք մտածում Հնդկաստանից Եվրոպա առևտրային ուղու մասին։ Մեր նպատակն է արդիականացնել ներքին մուլտիմոդալ առևտրային ուղիները Մումբայի և եվրոպական նավահանգիստների միջև: Եվ երբ մենք հասնենք դրան, մեր գտնվելու վայրն այլևս խնդիր չի լինի, և դա մեծ օգուտ կբերի Հայաստանում բոլորին»,- նշեց փոխնախարարը։
orion-summit-2023-day4-3.JPG (164 KB)
Հեռավոր անցյալում հայերը, որոնք դարեր շարունակ հաղորդակցության մեծ հնարավորություններ չունեին, կարողացել են մեծ ցանց ստեղծել տնտեսագիտության, իրավունքի, առևտրի և նորարարության ոլորտներում։ Այս ցանցը գոյություն է ունեցել 300 տարի։ Այժմ հայ մասնագետներն իրենց առաջ խնդիր են դրել վերստեղծել նման ցանց, բայց, իհարկե, կիրառելով նորարարական լուծումներ։ Խոսքը, իհարկե, «Ջուղայի թվային ցանց»-ի մասին է, որը պաշտոնապես ներկայացվել է անցյալ տարվա գագաթնաժողովի ժամանակ, այն նաև եղել է հունիսի 19-23-ը Նյու Յորքում անցկացված Orion Summit 2023-ի (ինֆորմացիոն գործընկերը NEWS.am Tech-ն է) վերջին պանելային նիստի թեման։
Իրադարձություններով հագեցած չորս օրերի ընթացքում գագաթնաժողովի ավելի քան 100 մասնակիցներ քննարկեցին մի շարք հարցեր, թե ինչպես Հայաստանը գրավիչ դարձնել համաշխարհային ներդրումների համար, ինչպես նպաստել երկրի և դրա տնտեսության զարգացմանը և ինչ դեր կարող են խաղալ այս ամենում ժամանակակից տեխնոլոգիաները։
orion-summit-2023-day4-1.JPG (97 KB)
Գագաթնաժողովի ընթացքում Orion Worldwide Innovations Armenia-ի գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Դիանա Արզումանյանը ներկայացրեց նաև նոր պրոդուկտ՝ Orion Score-ը։ Այն համապարփակ համակարգ է, որն օգտակար է ինչպես ներդրողների, այնպես էլ ստարտափների համար: Orion Score-ը կարող է օգտագործվել ստարտափների աճը չափելու համար՝ հիմնված հավաստի տեղեկությունների վրա՝ առանց գուշակությունների անհրաժեշտության։ Այս համակարգը ստարտափներին կօգնի արագ տեմպերով զարգանալ՝ ներդրումներ ներգրավելով և մուտք ունենալով դեպի գլոբալ ցանցեր և կապիտալ, իսկ ներդրողները կկարողանան արագ և տեղեկացված որոշումներ կայացնել իրենց ներդրումների վերաբերյալ:

Armenia has a unique geographical position and should start using it for its own interests, developing trade and other important sectors, Raphael Gevorgyan, deputy minister of economy of Armenia, said at a discussion during Orion Summit 2023 held in New York. (photosession)
Speaking during a discussion dedicated to Digital Julfa Network and held at Harvard Club, the deputy minister said that in his childhood he often looked at the world map and wondered how it could have happened that Armenia is located in such a place, between two hostile neighbors. Another neighbor is Iran, with which Armenia also has a border, but it turns out that it is partially closed due to sanctions. Armenia's only "exit" to the outside world is Georgia, but there are other problems there as well. In addition, Armenia does not have sea infrastructures and ports.
"I always thought that we were not lucky to be born in a country with such a geography. However, time has passed and now I think that our geographical position is really unique, but we are not using its potential. For many years, we have not invested enough in important infrastructures to use the potential of our location," said Gevorgyan.
According to him, work is being carried out in the country, which will help to use this potential. More than 10 years ago, the work on the "North-South" project began, and it is expected that by the end of 2026 there will already be significant achievements in this area. The ministry is also working on another important project, the so-called land (intermodal) port.
"All similar projects are aimed at starting to use the potential of our trade routes. We are now thinking a lot about the trade route from India to Europe. Our aim is to modernize domestic multimodal trade routes between Mumbai and European ports. And when we achieve that, our location will no longer be a problem, and it will greatly benefit everyone in Armenia," the Deputy Minister noted.
In the distant past, Armenians, who for centuries did not have great opportunities for communication, were able to create a large network in the fields of economics, law, trade and innovation. This network has existed for 300 years. Now, Armenian specialists have set themselves the task of recreating such a network, but, of course, using innovative solutions. We are talking, of course, about the Julfa Digital Network, which was officially presented at last year's summit, it was also the topic of the last panel session at Orion Summit 2023 held in New York on June 19-23 (NEWS.am Tech is the information partner of the summit)․
During four days full of events, more than 100 participants of the summit discussed a number of issues, how to make Armenia attractive for global investments, how to contribute to the development of the country and its economy, and what role modern technologies can play in all this.
During the summit, Diana Arzumanyan, executive director and co-founder of Orion Worldwide Innovations Armenia, presented a new product – Orion Score. It is a comprehensive system that is useful for both investors and startups. Orion Score can be used to measure startup growth based on reliable data without the need for guesswork. This system will help startups grow at a fast pace by attracting investments and access to global networks and capital, and investors will be able to make quick and informed decisions about their investments.