Lonestar Data Holdings-ը շատ հավակնոտ ծրագրեր ունի․ ընկերությունը նախատեսում է տվյալների մշակման կենտրոններ կառուցել Լուսնի վրա, իսկ նման կենտրոններից առաջինի կառուցումը նախատեսվում է այս տարի։ Ներդրումների սկզբնական փուլում ընկերությունը կարողացել է 5 մլն դոլար ներգրավել։
Ինչպես տեղեկացնում է DataCenter Dynamics-ը, գումարը ստացվել է Scout Ventures, Seldor Capital, 2 Future Holding, The Veteran Fund, Irongate Capital, Atypical Ventures և KittyHawk Ventures վենչուրային ներդրողներից:
Ընկերության ղեկավար Քրիստոֆեր Ստոտի խոսքով՝ մասնագետներն արդեն պատրաստել են անհրաժեշտ սարքավորումները և նախատեսում են 2023 թ․ մասնակցել լուսնային երկու առաքելությունների, որոնցից առաջինը պետք է սկսվի երկրորդ եռամսյակում։ Այս առաքելություններին մասնակցության համար վճարելու նպատակով էլ կօգտագործվի ստացված ֆինանսավորումը:
Առաջին առաքելությունն ի սկզբանե նախատեսված էր այս ամիս, սակայն NASA-ն խնդրել է Intuitive Machines-ին, որը պատասխանատու է լուսնային առևտրային ծրագրերի իրականացման համար, հետաձգել առաքելությունը (մինչև 2023 թ․ երկրորդ եռամսյակ) և փոխել վայրէջքի վայրը (Լուսնի հարավային բևեռ):
Երկրորդ առաքելությունը, որը ևս Intuitive Machines-ի միջոցով կիրականացվի, նախատեսված է այս տարվա չորրորդ եռամսյակում, իսկ երրորդ առաքելությունը՝ արդեն 2025 թ․։
Առաջին առաքելության ժամանակ Lonestar-ը նախատեսում է Լուսին ուղարկել տվյալների կենտրոնի թեթև սարքավորումներ. ընկերությունը կառաջարկի տվյալների կրկնօրինակման ծառայություն վթարային վերականգնման համար, ծայրամասային հաշվողական ծառայություններ Լուսնի վրա հիմնված առաքելությունների համար: Ընկերության առաջին տվյալների կենտրոնը Լուսնի վրա կլինի արևային էներգիայով աշխատող սերվեր և գրքի չափեր ունեցող պահեստավորման մոդուլ:
Տվյալների կենտրոնի սարքավորումները, որոնք հիմնված են բազմամիջուկ RISC-V պրոցեսորների վրա, մշակել է Skycorp տիեզերական լոգիստիկ ընկերությունը, իսկ NVMe SSD-ն մշակել է Phison ընկերությունը։
«Մենք կարծում ենք, որ Լուսնի՝ Երկրի ամենակայուն արբանյակի ընդգրկումը համաշխարհային տնտեսության մեջ հաջորդ քայլն է դեպի Նոր տիեզերական տնտեսություն: Տվյալների անվտանգությունը և պահպանումը կարևոր դեր կխաղան Լուսնի հաջորդ սերնդի ուսումնասիրության մեջ», - ասել է Scout Ventures-ի հիմնադիր և կառավարիչ գործընկեր Բրեդ Հարիսոնը:

Lonestar Data Holdings планирует до конца 2023 года построить дата-центр на Луне: Компания привлекла инвестиции в размере $5 млн
8 марта, 2023  12:00
У Lonestar Data Holdings весьма амбициозные планы: компания планирует построить на Луне центры обработки данных, причем строительство первого из таких центров запланировано уже на этот год. В ходе начального раунда инвестиций компания привлекла $5 млн.
Как рассказывает DataCenter Dynamics, деньги получены от венчурных инвесторов Scout Ventures, Seldor Capital, 2 Future Holding, The Veteran Fund, Irongate Capital, Atypical Ventures и KittyHawk Ventures.
Как утверждает глава компании Кристофер Стотт, специалисты уже подготовили необходимое оборудование и планируют принять участие в двух лунных миссиях в 2023 году, первая из которых должна стартовать уже во втором квартале. На оплату участия в этих миссиях и будет направлено полученное финансирование.
Первая миссия изначально была запланирована на этот месяц, однако NASA попросило компанию Intuitive Machines, ответственную за выполнение коммерческих лунных программ, перенести миссию (на второй квартал 2023 года) и изменить место высадки (в район Южного полюса Луны).
Вторая миссия — также с Intuitive Machines — запланирована на четвертый квартал текущего года, а третья миссия — уже на 2025 год.
В ходе первой миссии Lonestar планирует отправить на Луну легкое оборудование центра обработки данных; компания предложит услугу резервного копирования данных для аварийного восстановления, услуги периферийных вычислений для миссий, базирующихся на Луне. Первый дата-центр компании на Луне будет представлять собой сервер и модуль хранения размером с книгу, работающие на солнечной энергии.
Оборудование дата-центра на базе многоядерных процессоров RISC-V разработано космической логистической компанией Skycorp, а NVMe SSD — компанией Phison.
«Мы считаем, что включение Луны — самого стабильного спутника Земли — в мировую экономику является следующим шагом к Новой космической экономике. Безопасность и хранение данных будут играть важную роль в новым поколении лунных исследований», — отметил основатель и управляющий партнер Scout Ventures Брэд Харрисон.