Investico ընկերությունը Marriott International հյուրանոցային ցանցը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի հետ համատեղ և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ հայտարարել են մի նախագծի մեկնարկի մասին, որն իր հայեցակարգով առաջինը կլինի Հայաստանում։ Դա VILLAGIO ակումբային բնակելի թաղամասի կառուցման նախագիծն է, որը Smart Valley Armenia հայկական նորարարական հովտի սիրտը կդառնա: Հովիտը կտեղակայվի Երևանի և աթոռանիստ Էջմիածնի միջև։
Հայկական նորարարական հովտի նախագծի իրականացման համար SMART VALLEY ARMENIA նախագծի հիմնադիր Մեցո Իգիթյանը և Հայաստանի Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ռազմավարական գործընկերության մասին հուշագիր են ստորագրել։
Villagio
Իսկ Investico ընկերության կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Ղազարյանը Marriott International հյուրանոցային ցանցը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի հետ համաձայնագիր է կնքել VILLAGIO նախագիծն սկսելու մասին, որը հովտի չորս բնակելի թաղամասերից առաջինը կլինի:
Ըստ Մեցո Իգիթյանի՝ SMART VALLEY ARMENIA-ն ստեղծվում է որպես համաշխարհային կարգի նորարարական հովիտ, որն առաջադեմ տեխնոլոգիաներ ստեղծելու և զարգացնելու նպատակով ներդրողներին, նախագծերին և փորձագետներին համախմբում է պրոֆեսիոնալ համայնքի մեկ էկոհամակարգում, ինչպես նաև ստեղծում աշխատանքային և ապրելու համար հարմարավետ պայմաններ միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան:
«Տարիների ընթացքում տարբեր երկրների փորձագետների և մասնագետների թիմը ուսումնասիրել է համաշխարհային լավագույն փորձը Հայաստանում Կալիֆոռնիայի Սիլիկոնային հովտի անալոգը ստեղծելու նպատակով: Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը և հավաքելով բոլոր համարձակ մտքերը՝ մենք մտածեցինք ստեղծագործական տարածքներ ստեղծելու գաղափարներ, մշակեցինք ուրբանիզացման չափանիշներ և ընտրեցինք գրավիչ տեսարաններով մի վայր Երևանի և աթոռանիստ Էջմիածնի միջև:
Կարևոր է, որ քաղաքային տարածքը դասավորվի հնարավորինս էրգոնոմիկ և ներդաշնակ։ Ուստի ընտրվել է զարգացման սկզբունքը, ըստ որի կառուցվում են ցածրահարկ շենքեր՝ տեղաբաշխման ողջամիտ խտությամբ։ Բոլոր անհրաժեշտ շենքերը (բնակարան, ենթակառուցվածք, գրասենյակային և կրթական տարածքներ, բժշկական կենտրոններ, հանգստի և ժամանցի օբյեկտներ) պետք է լինեն քայլելու հեռավորության վրա: Իրականում սա այլ մակարդակ է և կյանքի այլ որակ, ավելի ճիշտ՝ սա այլ ապրելակերպ է»,- իր խոսքում ասաց Մեցո Իգիթյանը։
Villagio-event
Առաջին փուլում կիրականացվի VILLAGIO ակումբային բնակելի թաղամասի կառուցումը, որը SMART VALLEY ARMENIA-ում նախատեսված չորս թաղամասերից առաջինն է:
Investico-ի կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Ղազարյան.
«Villagio-ն սկզբունքորեն նոր մակարդակի թաղամաս է նրանց համար, ովքեր իսկապես գնահատում են որակը, զուսպ շքեղությունը, էկոլոգիան և բնության հետ միասնությունը: Բնակելի համալիրների կառուցումը նոր պահանջներ կստեղծի սպառողների մոտ: Սա իր հերթին կհանգեցնի համալիրների կառուցմանը միջազգային չափանիշներին համապատասխան և դեպի մեր երկիր կգրավի զբոսաշրջիկների, ներդրողների, ինչպես նաև այցելուների, որոնք կկարողանան ապրել ու աշխատել ավելի հարմարավետ միջավայրում»։
VILLAGIO թաղամասը բաղկացած կլինի միջազգային հյուրանոցային ցանցի 4-5* կատեգորիայի հյուրանոցային համալիրից, որը կունենա 150 հյուրանոցային համար, 105 բնակարան, 33 թաունհաուս և 14 վիլլա, ինչպես նաև մանկական զարգացման կենտրոն, սուպերմարկետ, հացի փուռ, սրճարաններ, ռեստորաններ, քովորքինգի տարածք, դեղատուն, ֆիթնես ակումբ, սպա կենտրոն, բացօթյա լողավազաններ, թենիսի կորտեր, սպորտային դաշտեր և ամառային ամֆիթատրոն:
«VILLAGIO նախագիծը շատ հետաքրքրեց մեզ և Marriott-ին, մենք որոշեցինք մեր ներդրումն ունենալ դրանում: Villagio-ն հետաքրքիր է հատկապես նրանով, որ այն ներառում է ոչ միայն հյուրանոցային համալիր, այլև կոմերցիոն անշարժ գույքի այլ տեսակներ, ինչպիսիք են թաունհաուսները, բնակարանները, վիլլաները, որոնք հարմար են երկարատև մնալու համար: Սա կգրավի նրանց, ովքեր գնահատում են հարմարավետությունը, և գնելով պրեմիում դասի անշարժ գույք, նրանք նաև ծառայություններ կստանան միջազգային բրենդից»,- իր ելույթում հայտարարեց Marriott International հյուրանոցային ցանցի կառավարմամբ զբաղվող միջազգային ընկերության ապրանքանիշերը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի գլխավոր տնօրեն Կարինա Գալուստյանցը։
VILLAGIO ակումբային թաղամասի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2025 թ., իսկ Smart Valley Armenia նորարարական հովտի նախագծի իրականացման ընդհանուր ժամկետը, որը ներառում է գրասենյակային համալիրներ, կլաստերներ, լաբորատորիաներ, Արվեստի տուն, Գիտության և տեխնոլոգիաների ազգային ինստիտուտը, նախատեսված է մինչև 2028թ.։

Investico company, together with Synergy Comfort Hotels representing the Marriott International hotel chain, and with the support of the Armenian government, have announced the launch of a project that will be the first in its concept in Armenia. It is the construction project of the VILLAGIO club residential district, which will become the heart of the innovative Armenian valley of Smart Valley Armenia. The valley will be located between Yerevan and Etchmiadzin, the center of the Armenian Apostolic Church.
For the implementation of this Armenian innovative valley project, the founder of the SMART VALLEY ARMENIA project, Metso Igityan, and the governor of the Armavir Province of Armenia, Edvard Hovhannisyan, have signed a memorandum on strategic partnership.
Villagio
And Vyacheslav Ghazaryan, the managing partner of Investico, signed an agreement with Synergy Comfort Hotels representing the Marriott International hotel chain to start the VILLAGIO project, which will be the first of four residential districts in the aforesaid valley.
According to Metso Igityan, SMART VALLEY ARMENIA is being created as a world-class innovation valley that brings together investors, projects, and experts in one ecosystem of the professional community to create and develop advanced technologies, and also creates comfortable working and living conditions that meet the highest international standards.
"Over the years, a team of experts and specialists from various countries studied the world's best practices in order to create an analogue of California's Silicon Valley in Armenia. Studying the world experience and gathering all the brave minds, we thought of ideas for creating creative spaces, developed urbanization standards, and chose a place with attractive views between Yerevan and Etchmiadzin, the seat of the Armenian Church.
It is important that the urban space is arranged as ergonomically and harmoniously as possible. Therefore, a development principle was chosen according to which low-rise buildings are built with a reasonable distribution density. All necessary buildings—housing, infrastructure, office and educational spaces, medical centers, recreation and entertainment facilities—shall be within walking distance. In fact, this is a different level and a different quality of life; more precisely, this is a different way of life," Metso Igityan said in his remarks.
Villagio-event
In the first phase, the VILLAGIO club residential district will be constructed, which is the first of the four districts planned in SMART VALLEY ARMENIA.
Vyacheslav Ghazaryan, managing partner of Investico: “Villagio is a fundamentally new-level neighborhood for those who truly value quality, discreet luxury, ecology, and unity with nature. The construction of residential complexes will create new demands among consumers. This, in turn, will lead to the construction of complexes that meet international standards and will attract tourists, investors, as well as visitors to our country, who will be able to live and work in a more comfortable environment."
The VILLAGIO district will consist of a 4-5* category hotel complex of an international hotel chain, which will have 150 hotel rooms, 105 apartments, 33 townhouses and 14 villas, as well as a children's development center, a supermarket, a bakery, cafes, restaurants, a co-working space, a pharmacy, fitness club, spa, outdoor pools, tennis courts, sports fields, and a summer amphitheater.
"The VILLAGIO project was of great interest to us and Marriott; we decided to contribute to it. Villagio is particularly interesting because it includes not only a hotel complex, but also other types of commercial real estate such as townhouses, apartments, villas suitable for long-term stays. This will attract those who value comfort; and by purchasing premium real estate, they will also receive services from an international brand," Karina Galustyants, General Director of Synergy Comfort Hotels, representing the brands of the international company managing the Marriott International hotel chain, announced in her address.
The construction of the VILLAGIO club district is planned to be completed in 2025. And the total implementation timeframe for the Smart Valley Armenia innovative valley project—which includes office complexes, clusters, labs, the House of Arts, the National Institute of Science and Technology—is planned by 2028.