Investico ընկերությունը Marriott International հյուրանոցային ցանցը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի հետ համատեղ և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ հայտարարել են մի նախագծի մեկնարկի մասին, որն իր հայեցակարգով առաջինը կլինի Հայաստանում։ Դա VILLAGIO ակումբային բնակելի թաղամասի կառուցման նախագիծն է, որը Smart Valley Armenia հայկական նորարարական հովտի սիրտը կդառնա: Հովիտը կտեղակայվի Երևանի և աթոռանիստ Էջմիածնի միջև։
Հայկական նորարարական հովտի նախագծի իրականացման համար SMART VALLEY ARMENIA նախագծի հիմնադիր Մեցո Իգիթյանը և Հայաստանի Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ռազմավարական գործընկերության մասին հուշագիր են ստորագրել։
Villagio
Իսկ Investico ընկերության կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Ղազարյանը Marriott International հյուրանոցային ցանցը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի հետ համաձայնագիր է կնքել VILLAGIO նախագիծն սկսելու մասին, որը հովտի չորս բնակելի թաղամասերից առաջինը կլինի:
Ըստ Մեցո Իգիթյանի՝ SMART VALLEY ARMENIA-ն ստեղծվում է որպես համաշխարհային կարգի նորարարական հովիտ, որն առաջադեմ տեխնոլոգիաներ ստեղծելու և զարգացնելու նպատակով ներդրողներին, նախագծերին և փորձագետներին համախմբում է պրոֆեսիոնալ համայնքի մեկ էկոհամակարգում, ինչպես նաև ստեղծում աշխատանքային և ապրելու համար հարմարավետ պայմաններ միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան:
«Տարիների ընթացքում տարբեր երկրների փորձագետների և մասնագետների թիմը ուսումնասիրել է համաշխարհային լավագույն փորձը Հայաստանում Կալիֆոռնիայի Սիլիկոնային հովտի անալոգը ստեղծելու նպատակով: Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը և հավաքելով բոլոր համարձակ մտքերը՝ մենք մտածեցինք ստեղծագործական տարածքներ ստեղծելու գաղափարներ, մշակեցինք ուրբանիզացման չափանիշներ և ընտրեցինք գրավիչ տեսարաններով մի վայր Երևանի և աթոռանիստ Էջմիածնի միջև:
Կարևոր է, որ քաղաքային տարածքը դասավորվի հնարավորինս էրգոնոմիկ և ներդաշնակ։ Ուստի ընտրվել է զարգացման սկզբունքը, ըստ որի կառուցվում են ցածրահարկ շենքեր՝ տեղաբաշխման ողջամիտ խտությամբ։ Բոլոր անհրաժեշտ շենքերը (բնակարան, ենթակառուցվածք, գրասենյակային և կրթական տարածքներ, բժշկական կենտրոններ, հանգստի և ժամանցի օբյեկտներ) պետք է լինեն քայլելու հեռավորության վրա: Իրականում սա այլ մակարդակ է և կյանքի այլ որակ, ավելի ճիշտ՝ սա այլ ապրելակերպ է»,- իր խոսքում ասաց Մեցո Իգիթյանը։
Villagio-event
Առաջին փուլում կիրականացվի VILLAGIO ակումբային բնակելի թաղամասի կառուցումը, որը SMART VALLEY ARMENIA-ում նախատեսված չորս թաղամասերից առաջինն է:
Investico-ի կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Ղազարյան.
«Villagio-ն սկզբունքորեն նոր մակարդակի թաղամաս է նրանց համար, ովքեր իսկապես գնահատում են որակը, զուսպ շքեղությունը, էկոլոգիան և բնության հետ միասնությունը: Բնակելի համալիրների կառուցումը նոր պահանջներ կստեղծի սպառողների մոտ: Սա իր հերթին կհանգեցնի համալիրների կառուցմանը միջազգային չափանիշներին համապատասխան և դեպի մեր երկիր կգրավի զբոսաշրջիկների, ներդրողների, ինչպես նաև այցելուների, որոնք կկարողանան ապրել ու աշխատել ավելի հարմարավետ միջավայրում»։
VILLAGIO թաղամասը բաղկացած կլինի միջազգային հյուրանոցային ցանցի 4-5* կատեգորիայի հյուրանոցային համալիրից, որը կունենա 150 հյուրանոցային համար, 105 բնակարան, 33 թաունհաուս և 14 վիլլա, ինչպես նաև մանկական զարգացման կենտրոն, սուպերմարկետ, հացի փուռ, սրճարաններ, ռեստորաններ, քովորքինգի տարածք, դեղատուն, ֆիթնես ակումբ, սպա կենտրոն, բացօթյա լողավազաններ, թենիսի կորտեր, սպորտային դաշտեր և ամառային ամֆիթատրոն:
«VILLAGIO նախագիծը շատ հետաքրքրեց մեզ և Marriott-ին, մենք որոշեցինք մեր ներդրումն ունենալ դրանում: Villagio-ն հետաքրքիր է հատկապես նրանով, որ այն ներառում է ոչ միայն հյուրանոցային համալիր, այլև կոմերցիոն անշարժ գույքի այլ տեսակներ, ինչպիսիք են թաունհաուսները, բնակարանները, վիլլաները, որոնք հարմար են երկարատև մնալու համար: Սա կգրավի նրանց, ովքեր գնահատում են հարմարավետությունը, և գնելով պրեմիում դասի անշարժ գույք, նրանք նաև ծառայություններ կստանան միջազգային բրենդից»,- իր ելույթում հայտարարեց Marriott International հյուրանոցային ցանցի կառավարմամբ զբաղվող միջազգային ընկերության ապրանքանիշերը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի գլխավոր տնօրեն Կարինա Գալուստյանցը։
VILLAGIO ակումբային թաղամասի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2025 թ., իսկ Smart Valley Armenia նորարարական հովտի նախագծի իրականացման ընդհանուր ժամկետը, որը ներառում է գրասենյակային համալիրներ, կլաստերներ, լաբորատորիաներ, Արվեստի տուն, Գիտության և տեխնոլոգիաների ազգային ինստիտուտը, նախատեսված է մինչև 2028թ.։

Компания Investico совместно с Synergy Comfort Hotels, представляющей гостиничную сеть Marriott International, и при поддержке правительства РА объявили о начале проекта, который по своей концепции станет первым в Армении. Это проект строительства клубного жилого квартала VILLAGIO, который станет сердцем армянской инновационной долины Smart Valley Armenia. Долина будет расположена между Ереваном и Первопрестольным Эчмиадзином.
Основатель проекта SMART VALLEY ARMENIA Мецо Игитян и губернатор Армавирской области Армении Эдвард Ованнисян подписали меморандум о стратегическом партнерстве для реализации проекта армянской инновационной долины.
А управляющий партнер компании Investico Вячеслав Казарян заключил соглашение с Synergy Comfort Hotels, представляющей гостиничную сеть Marriott International, о начале реализации проекта VILLAGIO, который станет первым из четырех жилых кварталов долины.
По словам Мецо Игитяна, SMART VALLEY ARMENIA создается как инновационная долина мирового уровня, объединяющая инвесторов, проекты и экспертов в единой экосистеме профессионального сообщества для создания и развития передовых технологий, а также комфортных условий для работы и проживания по самым высоким мировым стандартам.
«На протяжении многих лет команда экспертов и специалистов из различных стран изучали лучшие мировые практики для создания в Армении аналога калифорнийской Кремниевой долины. Изучая мировой опыт и собрав все смелые мысли, мы придумали идеи создания креативных пространств, разработали стандарты урбанизации и выбрали место с привлекательными видами между Ереваном и Первопрестольным Эчмиадзином.
Важно, чтобы городское пространство было обустроено максимально эргономично и гармонично. Поэтому был выбран принцип застройки, по которому возводятся малоэтажные сооружения с разумной плотностью размещения. Все необходимые здания (жилье, инфраструктура, офисные и образовательные пространства, медицинские центры, объекты отдыха и развлечений) должны находится в шаговой доступности. По сути, это другой уровень и другое качество жизни, еще точнее, это другой образ жизни», — отметил в своем выступлении Мецо Игитян.
На первом этапе будет реализовано строительство клубного жилого квартала VILLAGIO, который является первым из четырех запланированных к размещению в SMART VALLEY ARMENIA.
«Villagio — квартал принципиально нового уровня для тех, кто по-настоящему ценит качество, сдержанную роскошь, экологию и единение с природой. Строительство жилых комплексов создаст новые требования у потребителей. Это, в свою очередь, приведет к строительству комплексов в соответствии с международными стандартами и привлечет туристов, инвесторов, а также гостей нашей страны, которые смогут жить и работать в более удобной среде», — отметил управляющий партнер Investico Вячеслав Казарян.
Квартал VILLAGIO состоит из гостиничного комплекса категории 4-5* международной отельной сети на 150 номеров, 105 апартаментов, 33 таунхаусов и 14 вилл, а также, детского развивающего центра, супермаркета, пекарни, кафе, ресторанов, коворкинга, аптеки, фитнес-клуба, спа-центра, открытых бассейнов, теннисных кортов, спортивных площадок и летнего амфитеатра.
«Нас и компанию Marriott очень заинтересовал проект VILLAGIO, мы решили внести свою лепту. Villagio интересен особенно тем, что включает в себя не только гостиничный комплекс, но и другие виды коммерческой недвижимости, такие как таунхаусы, апартаменты, виллы, которые подходят для длительного проживания. Это привлечет тех, кто ценит комфортабельность и, приобретя недвижимость премиум класса, они получат также сервис от международного бренда», — объявила в своем выступлении Карина Галустянц, генеральный директор компании Synergy Comfort Hotels, представляющей бренды международной компании по управлению гостиничными сетями Marriott International.
Строительство клубного квартала VILLAGIO планируется завершить в 2025 году, а общий срок реализации проекта инновационной долины Smart Valley Armenia, включающего офисные комплексы, кластеры, лаборатории, Дом искусств, Национальный институт науки и технологий, — до 2028 года.