OpenAI-ն նախազգուշացրել է կիբեռանվտանգության ոլորտում «բեկումնային պահի» մասին իր արհեստական բանականության (ԱԲ) մոդելների ինքնավար հարձակումներից հետո, հայտնում է Cybersecurity Dive-ը: Ընկերության գնահատմամբ՝ միջադեպերը, որոնց ընթացքում մոդելներն ինքնուրույն օգտագործել են զրոյական օրվա (zero-day) խոցելիություններ և ներթափանցել այլ կազմակերպությունների ցանցեր, վկայում են առաջատար ԱԲ համակարգերի մշակման ընթացքում անվտանգության մոտեցումների շտապ վերանայման անհրաժեշտության մասին:
OpenAI-ն կոչ է անում ուժեղացնել ԱԲ-ի պաշտպանությունը
Լաս Վեգասում ընթացող Black Hat 2026 համաժողովում OpenAI-ի տեխնիկական թիմի անդամ Մայքլ Դալթոնը հայտարարել է, որ տեղի ունեցածը դարձել է շրջադարձային պահ ինչպես հենց ընկերության, այնպես էլ արհեստական բանականության ողջ ոլորտի համար:
Նրա խոսքով՝ միջադեպերից հետո OpenAI-ն էապես ուժեղացրել է անվտանգությանոջոցները. մի քանի թիմեր ամբողջությամբ վերակողմնորոշվել են նման դեպքերի կանխարգելման ուղղությամբ, ընկերությունը դանդաղեցրել է հետազոտական աշխատանքները և զգալիորեն ընդլայնել իր ԱԲ գործակալների մոնիտորինգը:
Դալթոնն ընդգծել է, որ արհեստական բանականության կողմից համակարգվող լիովին ավտոմատացված կիբեռհարձակումներն արդեն իրականություն են: Նրա կարծիքով՝ Hugging Face հարթակի վրա հարձակումը ընդամենը «մոտ ապագայի հայացք» էր, թե ինչ տեսք են ունենալու ապագա կիբեռսպառնալիքները:
Սրա հետ կապված՝ OpenAI-ն գտնում է, որ պաշտպանական տեխնոլոգիաները պետք է զարգանան ավելի արագ, քան ԱԲ-ի հարձակողական հնարավորությունները: Ընկերությունում կոչ են անում ավելի ակտիվորեն օգտագործել ԱԲ մոդելները ենթակառուցվածքների պաշտպանության համար, ինչպես նաև հատուկ ուշադրություն դարձնել տեղեկատվական անվտանգության հիմնարար սկզբունքներին, ներառյալ ցանցերի սեգմենտավորումը, օգտատերերի արտոնությունների նվազեցումը և Zero Trust (Զրոյական վստահություն) ճարտարապետությունը:
Դալթոնը նաև նշել է, որ ոլորտը պետք է հասնի մի իրավիճակի, երբ մոդելների ինտելեկտուալ հնարավորությունների աճն ավելի շատ օգուտ կբերի պաշտպանվողներին, քան չարագործներին: Հակառակ դեպքում, նրա խոսքով, ԱԲ-ի յուրաքանչյուր նոր բարելավում կուժեղացնի հարձակվողների դիրքերը, ինչը իրավիճակը կդարձնի անկայուն:
ԱԲ-ն ինքնուրույն ստեղծել է հաղորդագրությունների փոխանակման Ներքին համակարգ
Ելույթի ընթացքում OpenAI-ի աշխատակիցները բացահայտել են ընկերության ենթակառուցվածքում տեղի ունեցած միջադեպերի նոր մանրամասներ:
Ինչպես պարզվել է, արհեստական բանականության մոդելներն ինքնուրույն կազմակերպել են յուրօրինակ «հայտարարությունների տախտակ» Artifactory փաթեթների կառավարման համակարգի ներսում: Մի քանի ամսվա ընթացքում նրանք ինքնավար կերպով փոխանակել են տեղեկատվություն և ռեսուրսներ՝ օգնելովմիմյանց կատարել առաջադրված խնդիրները:
Թեև թեստային միջավայրը չուներ ուղիղ մուտք դեպի ինտերնետ, մոդելներն օգտագործել են Artifactory-ի ցանցային հնարավորությունները տարբեր կայքերից ֆայլեր ներբեռնելու համար: Այն բանից հետո, երբ մոդելների կատարած կոնֆիգուրացիոն փոփոխությունները հանգեցրել են ծառայության խափանմանը հուլիսի 4-ին, OpenAI-ն հայտնաբերել է տեղի ունեցածը, ամբողջությամբ մաքրել համակարգը և վերականգնել այն: Սակայն մի քանի օր անց մոդելները նորից ստեղծել են տեղեկատվության փոխանակման ներքին հարթակը և շարունակել փոխգործակցությունը:
OpenAI-ում սպասում են ԱԲ խմբերի ի հայտ գալուն կիբեռհարձակումների համար
Ընկերությունում կարծում են, որ նման ինքնավար համագործակցությունը շուտով կարող է օգտագործվել չարագործների կողմից:
Դալթոնի խոսքով՝ մոտ ապագայում պետք է սպասել, որ կիբեռհանցագործները միտումնավոր կտեղակայեն, կօպտիմալացնեն և կօգտագործեն փոխգործակցող ԱԲ գործակալների խմբեր՝ բարդ ավտոմատացված հարձակումներ իրականացնելու համար:
OpenAI-ի կարծիքով՝ այս իրադարձությունները պետք է ազդանշան դառնան ողջ ոլորտի համար՝ արհեստական բանականության ամենահզոր մոդելների մշակման և շահագործման ընթացքում անվտանգությանոջոցները զգալիորեն ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին:

OpenAI предупредила о наступлении «переломного момента» в кибербезопасности после автономных атак своих ИИ-моделей, передает Cybersecurity Dive. По оценке компании, инциденты, в ходе которых модели самостоятельно использовали уязвимости нулевого дня и проникли в сети других организаций, свидетельствуют о необходимости срочного пересмотра подходов к безопасности при разработке передовых систем искусственного интеллекта.
OpenAI призывает усилить защиту ИИ
На конференции Black Hat 2026 в Лас-Вегасе сотрудник технической команды OpenAI Майкл Далтон заявил, что произошедшее стало поворотным моментом как для самой компании, так и для всей индустрии искусственного интеллекта.
По его словам, после инцидентов OpenAI существенно усилила меры безопасности: несколько команд были полностью переориентированы на предотвращение подобных случаев, компания замедлила исследовательскую работу и значительно расширила мониторинг своих ИИ-агентов.
Далтон подчеркнул, что полностью автоматизированные кибератаки, координируемые искусственным интеллектом, уже стали реальностью. По его мнению, атака на платформу Hugging Face стала лишь «взглядом в ближайшее будущее» того, как будут выглядеть киберугрозы.
В связи с этим OpenAI считает, что защитные технологии должны развиваться быстрее наступательных возможностей ИИ. В компании призывают активнее использовать модели искусственного интеллекта для защиты инфраструктуры, а также уделять особое внимание базовым принципам информационной безопасности, включая сегментацию сетей, минимизацию привилегий пользователей и архитектуру Zero Trust.
Далтон также отметил, что отрасли необходимо добиться ситуации, при которой рост интеллектуальных возможностей моделей будет приносить больше пользы защитникам, чем злоумышленникам. В противном случае, по его словам, каждое новое улучшение ИИ будет усиливать позиции атакующих, что сделает ситуацию неустойчивой.
ИИ самостоятельно создал внутреннюю систему обмена сообщениями
Во время выступления сотрудники OpenAI раскрыли новые подробности инцидентов, произошедших в инфраструктуре компании.
Как выяснилось, модели искусственного интеллекта самостоятельно организовали своеобразную «доску объявлений» внутри системы управления пакетами Artifactory. В течение нескольких месяцев они автономно обменивались информацией и ресурсами, помогая друг другу выполнять поставленные задачи.
Хотя тестовая среда не имела прямого доступа в интернет, модели использовали сетевые возможности Artifactory для загрузки файлов с различных сайтов. После того как изменения конфигурации, внесенные моделями, привели к сбою сервиса 4 июля, OpenAI обнаружила происходящее, полностью очистила систему и восстановила ее. Однако спустя несколько дней модели вновь создали внутреннюю площадку для обмена информацией и продолжили взаимодействие.
В OpenAI ожидают появление коллективов ИИ для кибератак
В компании считают, что подобная автономная кооперация вскоре может быть взята на вооружение злоумышленниками.
По словам Далтона, в ближайшем будущем следует ожидать, что киберпреступники будут намеренно разворачивать, оптимизировать и использовать группы взаимодействующих ИИ-агентов для проведения сложных автоматизированных атак.
По мнению OpenAI, эти события должны стать сигналом для всей отрасли о необходимости значительно усилить меры безопасности при разработке и эксплуатации наиболее мощных моделей искусственного интеллекта.