Mercer խորհրդատվական ընկերության կողմից հարցված գրեթե բոլոր կորպորատիվ ղեկավարները ակնկալում են, որ արհեստական բանականությունը երկու տարվա ընթացքում կհանգեցնի իրենց ընկերություններում աշխատատեղերի կրճատման։ Այսպիսի եզրակացության են եկել Mercer-ի «Տաղանդների կառավարման գլոբալ միտումներ — 2026» զեկույցի հեղինակները, ինչն ակնառու կերպով արտացոլում է աճող մտահոգությունն այն մասին, թե ինչպես է ԱԲ-ն փոխում աշխատաշուկան այն պայմաններում, երբ արտադրողականության վրա դրա ունեցած ազդեցության իրական տվյալները դեռևս մնում են հակասական, գրում է Gizmodo-ն։
Հետազոտությունը, որը հիմնված է ամբողջ աշխարհից 825 թոփ-մենեջերների և 1650 HR-տնօրենների պատասխանների վրա, պարզել է, որ ղեկավարների 99%-ը ակնկալում է անձնակազմի թեկուզ մասնակի կրճատում մինչև 2028 թվականը։ 98%-ը հայտարարել է, որ դիտարկում է կազմակերպչական կառուցվածքների փոփոխություններ նույն ժամանակահատվածում, իսն 65%-ը կարծում է, որ աշխատակիցների 11%-ից մինչև 30%-ը ԱԲ-ի ներդրման պատճառով կտեղափոխվի այլ պաշտոնների կամ կանցնի վերապատրաստում։
Երիտասարդ մասնագետներն ամենից շատն են տուժում
22-ից 27 տարեկան երիտասարդ մասնագետները գտնվում են ամենամեծ ռիսկի գոտում. ընկերություններն ավտոմատացնում են վարչական, վերլուծական և օպերացիոն առաջադրանքները, որոնք ավանդաբար ծառայել են որպես մեկնարկային կետ բուհերի վերջին շրջանավարտների կարիերայի համար, գրում է Tomshardware-ը։
Oliver Wyman-ի առանձին հարցումը ցույց է տվել, որ կրտսեր պաշտոնները կրճատելու մտադրություն ունեցող գլխավոր տնօրենների (CEO) մասնաբաժինը մեկ տարում կտրուկ աճել է՝ 17%-ից հասնելով 43%-ի, ընդ որում ղեկավարների 33%-ը վերակողմնորոշում է կադրային կազմը դեպի միջին օղակի պաշտոններ։ Արդեն իսկ աշխատող անձնակազմի զանգվածային ազատումների փոխարեն, շատ ընկերություններ պարզապես փակում են նոր մասնագետների հոսքը կարիերայի մեկնարկային փուլում։
AI-ից հրաժարվելը դառնում է աշխատանքից ազատման ռիսկի գործոն
Gallup-ի հարցումը, որն ընդգրկել է ԱՄՆ-ում ավելի քան 23,000 աշխատողի և հրապարակվել է 2026 թվականի հունիսին, ցույց է տվել. տեխնոլոգիական ոլորտի այն աշխատակիցները, ովքեր ԱԲ-ից օգտվում են ամսական մեկ անգամից պակաս, ունեն աշխատանքից ազատվելու 18% կանխատեսվող հավանականություն, ինչը երեք անգամ գերազանցում է AI-ն պարբերաբար կիրառողների 6% ռիսկը, գրում է AI weekly-ն:
Ինչպես հայտնում է The Straits Times-ը, այս տարբերությունը պահպանվում է նույնիսկ հաշվի առնելով տարիքը, կրթության մակարդակը և զբաղվածության սեկտորը։ Տեխնոլոգիական ոլորտից դուրս ԱԲ-ի հազվադեպ օգտագործումը նույնպես մեծացնում է աշխատանքից ազատվելու ռիսկը, սակայն այնտեղ տարբերությունն այդքան ընդգծված չէ։

Nearly all corporate executives surveyed by Mercer consulting firm expect artificial intelligence to lead to job cuts in their companies within two years. This is the conclusion reached by the authors of Mercer's "Global Talent Trends 2026" report, which vividly reflects growing concerns about how AI is reshaping the job market—even though real data on its impact on productivity remains mixed, Gizmodo reports.
The study, based on responses from 825 C-suite executives and 1,650 HR directors worldwide, revealed that 99% of executives expect at least partial workforce reductions by 2028. Additionally, 98% said they are considering organizational structure changes during the same period, while 65% believe that between 11% and 30% of employees will be redeployed or reskilled due to AI implementation.
Young professionals aged 22 to 27 are at the greatest risk, as companies automate administrative, analytical, and operational tasks that have traditionally served as entry-level career points for recent graduates, Tomshardware reports.
A separate survey by Oliver Wyman showed that the share of CEOs planning to cut junior positions skyrocketed in a single year—from 17% to 43%, with 33% of executives shifting their workforce toward mid-level positions. Instead of mass layoffs of existing staff, many companies are simply shutting off the influx of new talent at the entry stage of their careers.
A Gallup poll of more than 23,000 U.S. workers published in June 2026 found that tech industry employees who use AI less than once a month have an 18% predicted probability of being laid off—three times higher than the 6% risk for those who use AI regularly. As reported by The Straits Times, this gap persists even when accounting for age, education level, and employment sector. Outside the tech industry, rare AI usage also increases the risk of dismissal, though the gap is less pronounced there, AI Weekly reports.