Չինաստանը մտադիր է ավարտել BEST փորձնական թերմոզառնոյդ արտադրության ռեակտորի կառուցումը՝ այդպես կոչվող «արհեստական արևը»՝ արդեն 2027 թվականին: Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը իր X սոցցանցի հաշվում:
«Պլազմայով «վառ պլազմայով» գերհաղորդական տոկամակի փորձնական կառուցումը կավարտվի 2027 թվականին», - հայտնել է դիպլոմատը:
Աշխարհի առաջին թերմոզառնոյդ էլեկտրակայանը
Պլազմայի ֆիզիկայի Գիտությունների Գիտության ակադեմիայի Ինստիտուտը Վերֆեյ քաղաքում (Անհույ նահանգ) մշակվող տեղադրումը կարող է դառնալ աշխարհի առաջին թերմոզառնոյդ համակարգը, որը կարող է արտադրել էլեկտրաէներգիա պրոդուկցիոն մասշտաբներով:
400 տոննից ավելի կշռով ռեակտորը գործում է հսկայական գերհաղորդական «թերմոսի» սկզբունքով. հզոր մագնիտները հովացվում են մինչև –269 °C, որպեսզի պահեն դեյտերիումի և տրիտիումի կրակված պլազման:
Նախորդը և համաշխարհային ռեկորդը
BEST-ը չէ առաջին չինական նախագիծը «արհեստական արև» անվանմամբ: Նախկինում այդպես կոչվել է տոկամակ EAST-ը, որը 2025 թվականի սկզբին սահմանել է համաշխարհային ռեկորդ՝ պահելով պլազման 1066 վայրկյան ընթացքում:
Խտանալով կանխատեսումները
2025 թվականի մայիսին Bloomberg գործակալությունը կանխատեսել էր նման տեղադրման գործարկումը միայն XXI դարի կեսերին: Պեկինի նոր հայտարարությունը հաղորդում է այդ գնահատականները գրեթե երեք տասնամյակով:
Չինաստանը կավարտի BEST թերմոզառնոյդ ռեակտորի կառուցումը 2027 թվականին՝ աշխարհի առաջին տեղադրումը կառավարվող թերմոզառնոյդի հիման վրա էլեկտրաէներգիայի գեներացման համար՝ զգալիորեն հաղորդելով նախկին կանխատեսումները:

China plans to complete construction of its experimental fusion reactor BEST — the so-called “artificial sun” — by 2027, according to a statement from Chinese Foreign Ministry spokesperson Mao Ning on her official account on social media platform X.
She noted that the construction of the experimental superconducting tokamak with burning plasma will be completed in 2027.
The world’s first fusion power plant
The facility, developed by the Institute of Plasma Physics of the Chinese Academy of Sciences in Hefei, Anhui Province, may become the first fusion system in the world capable of generating electricity on an industrial scale.
The reactor, weighing over 400 tons, operates on the principle of a massive superconducting “thermos.” Powerful magnets are cooled to –269°C to confine superheated plasma made of deuterium and tritium.
A predecessor and a world record
BEST is not China’s first project to bear the title “artificial sun.” Its predecessor, the EAST tokamak, set a world record in early 2025 by maintaining plasma for 1,066 seconds.
Beating the forecasts
In May 2025, Bloomberg predicted that a similar operational fusion facility would not be achieved until the mid-21st century. Beijing’s new announcement moves that timeline forward by nearly three decades.
In summary
China intends to complete the BEST fusion reactor by 2027, creating the world’s first installation capable of generating electricity through controlled nuclear fusion — a milestone that far exceeds previous expectations.