NASA-ի Քենեդու տիեզերական կենտրոնից (Ֆլորիդա) կիրակի տեղի ժամանակով 17.56-ին (Երևանի ժամանակով 02.56) արձակվել է SpaceX ընկերության Falcon Heavy հրթիռը, որն ԱՄՆ տիեզերական ուժերի համար ուղեծիր է տեղափոխել ռազմական կապի արբանյակ և հինգ փոքր բեռ։ Այս գաղտնի առաքելությունն ստացել է USSF-67 անունը։
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, Falcon Heavy-ը բաղկացած է SpaceX-ի մոդիֆիկացված երեք առաջին փուլի Falcon 9 հրթիռներից, որոնք ամրացված են միմյանց։ Դրանցից կենտրոնական հրթիռի վրա է տեղադրված տիեզերք տեղափոխվող ուղեբեռը:
Falcon Heavy-ի առաջին փուլի արագացուցիչ հրթիռները նախագծված են բազմակի օգտագործման համար, ինչպես Falcon 9-ի դեպքում է, և դրանցից երկուսն արդեն վերադարձել են Երկիր և հաջողությամբ վայրէջք կատարել Կանավերալի հրվանդանում գտնվող տիեզերական ուժերի կայանում։ Սա այս հրթիռներից յուրաքանչյուրի համար երկրորդ վայրէջքն էր. երկուսն էլ մասնակցել են USSF-44-ին, որը Falcon Heavy-ով Տիեզերական ուժերի համար իրականացված առաքելություն է և մեկնարկել է 2022 թ․ նոյեմբերի 1-ին:
USSF-67-ի կենտրոնական ուժեղացուցիչ հրթիռը նոր սարք էր, և այն կրկին թռչելու հնարավորություն չի ստանա․ ինչպես պլանավորվել էր, կիրակի՝ թռիչքից շատ չանցած, այն ընկել է Ատլանտյան օվկիանոսում։
Falcon Heavy-ի երկրորդ փուլի հրթիռը շարունակել է թռիչքը և ուղեծիր տեղափոխել իր օգտակար բեռները: Այս հրթիռի ճանապարհորդությունից շատ բան չի ցուցադրվել, քանի որ այն պահին, երբ առաջին փուլի հրթիռները վայրէջք են կատարել, SpaceX-ը, ԱՄՆ Տիեզերական ուժերի պահանջով, դադարեցրել է հեռարձակումը։ Ամեն դեպքում պարզ չէ, թե երբ է նախատեսված բեռների տեղակայումը:
Ի՞նչ է տեղափոխվել տիեզերք
USSF-67 առաքելության շրջանակում տիեզերք տեղափոխված ուղեբեռի առաջնային արբանյակը կոչվում է Continuous Broadcast Augmenting SATCOM 2-ն է (CBAS-2), որը տեղափոխվել է դեպի գեոստացիոնար ուղեծիր՝ մոտ 35,700 կիլոմետր Երկրից հեռու:
Falcon Heavy.JPG (23 KB)
Տիեզերական ուժերից տեղեկացրել են, որ CBAS-2-ի առաքելությունն է ընդլայնել առկա ռազմական արբանյակային կապի հնարավորությունները և շարունակաբար հեռարձակել ռազմական տվյալները տիեզերական արբանյակային վերահեռարձակման կապերի միջոցով:
Ինչպես հայտնում է EverydayAstronaut.com-ը, USSF-67-ի շրջանական տիեզերք է հասցվել նաև Long Duration Propulsive ESPA (LDPE)-3A-ը, բեռնատար ադապտեր, որի վրա մինչև մինչև վեց փոքր արբանյակ կարող է տեղակայվել։ LDPE-3A-ի վրա այս առաքելության շրջանակում կա հինգ արբանյակ։
Տիեզերական ուժերի տարածած հայտարարությունում ասվում է, որ LDPE-3A-ի վրա կա երկու արբանյակ՝ Catcher-ը և WASSAT-ը։ Դրանք նախատեսված են Տիեզերական համակարգերի հրամանատարության համար, որը պատասխանատու է ամերիկյան կործանիչների համար տիեզերական կարողությունների զարգացման և պահպանման համար:
SpaceX.JPG (23 KB)
Ըստ EverydayAstronaut.com-ի՝ Catcher-ը նախատիպային սենսոր է, որը նախատեսված է տիեզերական եղանակի հետևանքով առաջացած հնարավոր վտանգները մշտադիտարկելու համար։ «WASSAT-ը, ամենայն հավանականությամբ, Wide Area Search Satellite-ի հապավումն է, այն տեսախցիկ է, որը նախատեսված է այլ արբանյակներին վերահսկելու և նրանց հետագծերի և անոմալիաների վերաբերյալ տվյալներ հավաքելու համար, ինչպիսիք են ուղեծրի փոփոխությունները»,- գրում է պարբերականը:
LDPE-3A-ի վրա տեղադրված մյուս երեք արբանյակները մշակվել են Տիեզերական ուժերի տիեզերական արագ հնարավորությունների գրասենյակի (SRCO) կողմից։ Դրանցից երկուսը օպերացիոն նախատիպեր են՝ իրավիճակային ուժեղացված իրազեկման համար, իսկ մյուսը՝ տիեզերքի և երկրի միջև անվտանգ հաղորդակցության հնարավորություն ապահովող ինտերֆեյսի կոդավորման նախատիպ է։
Հիշեցնենք, որ 2022-ի նոյեմբերի 2-ին, SpaceX-ի գերծանր Falcon Heavy-ն 2019-ից ի վեր առաջին թռիչքն էր կատարել և ուղեծիր դուրս բերել ԱՄՆ ռազմական արբանյակը։

SpaceX's Falcon Heavy rocket was launched from NASA's Kennedy Space Center in Florida at 17:56 local time—02:56 Armenia time—on Sunday, carrying a military communication satellite and five small payloads into orbit for the US Space Force. This secret mission was named USSF-67.
As Space.com reports, Falcon Heavy consists of three modified SpaceX first-stage Falcon 9 rockets attached to each other. The payload being carried into space is placed on the central rocket.
Falcon Heavy's first-stage booster rockets are designed to be reusable, as is the case with the Falcon 9, and two of them have already returned to Earth and successfully landed at the Cape Canaveral Space Force Station. This was the second landing for each of these rockets; both participated in USSF-44, a Falcon Heavy mission for the US Space Force that launched on November 1, 2022.
USSF-67's center booster missile was a new device and will not get a chance to fly again. As planned, on Sunday, not long after takeoff, it crashed into the Atlantic Ocean.
The second stage of the Falcon Heavy rocket continued its flight and carried its useful payload into orbit. Not much of this rocket's journey was shown because just as the first stage rockets landed, SpaceX, at the request of the US Space Force, stopped broadcasting. In any case, it is not clear when the cargo is scheduled to be deployed.
What has taken into space?
As part of the USSF-67 mission, the primary payload satellite is called Continuous Broadcast Augmenting SATCOM 2 (CBAS-2), which has been taken a geostationary orbit about 35,700 kilometers from Earth.
Falcon Heavy.JPG (23 KB)
The CBAS-2's mission is to augment existing military satellite communications capabilities and continuously broadcast military data via space-satellite rebroadcast links, the US Space Force said.
As reported by EverydayAstronaut.com, the USSF-67 also delivered the Long Duration Propulsive ESPA (LDPE)-3A, a payload adapter that can house up to six small satellites, into orbit. There are five satellites in this mission on the LDPE-3A.
The statement released by the US Space Force says that the LDPE-3A has two satellites: Catcher and WASSAT. They are intended for the Space Systems Command, which is responsible for developing and maintaining space capabilities for US fighter jets.
SpaceX.JPG (23 KB)
According to EverydayAstronaut.com, Catcher is a prototype sensor designed to monitor potential hazards caused by space weather.
"WASSAT most likely stands for Wide Area Search Satellite, which is a camera/sensor designed to monitor other satellites and gather data on their trajectories and anomalies like changes of their orbits," the paper writes.
The other three satellites on board the LDPE-3A were developed by the US Space Force's Space Rapid Capabilities Office (Space RCO). Two of them are operational prototypes for enhanced situational awareness, and the other is a coding prototype for an interface to enable secure communications between space and Earth.