Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է արբանյակային հաղորդակցությունների ոլորտում գործող EchoStar Corporation–ը։ Ընկերության բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում աճել են 108.61%–ով (մեկ բաժնետոմսի գինը՝ $61.79)։ Հաջորդը տվյալների բազաների ծրագրային ապահովում մատակարարող MongoDB, Inc.–ն է՝ 44.08% աճով ($315.61)։ Եռյակը եզրափակում է տվյալների պահպանման լուծումներ առաջարկող Pure Storage, Inc.–ը՝ 33.05% աճով ($77.61)։ Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը ոչ այնքան հուսադրող կանխատեսումների ֆոնին բացում է կիսահաղորդիչների արտադրությամբ զբաղվող Marvell Technology, Inc.–ը, որի բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում նվազել են 13.88%–ով ($62.87)։ Հաջորդը մսամթերքի և սննդամթերքի արտադրությամբ զբաղվող Hormel Foods Corporation–ն է՝ 13.03% անկումով ($25.44)։ Եռյակը եզրափակում է էլեկտրական ավտոմեքենաների արտադրությամբ զբաղվող չինական XPeng Inc.–ը՝ 11.49% անկումով ($21.02)։
Պատմական բարձունքների հասնելուց ընդամենը մեկ օր անց ամերիկյան ֆոնդային շուկայում անցած ուրբաթ անկում գրանցվեց, ինչի հետեւանքով S&P 500–ը շաբաթվա արդյունքներով նվազեց 0.1%–ով, Dow Jones–ը՝ 0.2%–ով, Nasdaq–ը՝ նույնպես  0.2%–ով։ Փոքր կապիտալով 2000 ընկերություններին հետեւող Russell ինդեքսը, ընդհակառակը, աճել է 0.2%ով։ Իսկ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերություններին հետեւող ինդեքսների անկումը հիմնականում պայմանավորված էր տեխնոլոգիական հսկաների բաժնետոմսերի անկումով։
S&P 500 ինդեքսի՝ ուրբաթ օրվա նվազման վրա էական ազդեցություն է ունեցել Dell–ի բաժնետոմսերի գնի անկումը՝ գրեթե 9%–ով։ Սա տեղի ունեցավ այն բանից հետ, երբ ընկերությունը հայտարարեց, որ ԱԲ սերվերների ծախսերը չափազանց բարձր են իր համար։ Միաժամանակ, Nvidia–ն անկում ապրեց 3.4%–ով, ինչի պատճառը հրապարակված ֆինանսական վատ արդյունքներն էին։ Շղթայական ռեակցիայով անկում ապրեցին նաեւ ԱԲ–ի հետ կապված մյուս խոշոր ընկերությունների բաժնետոմսերը։
Ուրբաթ օրը նվազել են նաեւ եվրոպական ֆոնդային բորսաները՝ գրանցելով առաջին շաբաթական անկումը վերջին չորս շաբաթների ընթացքում։ Հիմնական պատճառը  բրիտանական բանկերի թուլությունն էր։ NatWest–ն անկում է ապրել 4.8%–ով, Barclays–ը՝ 2.2%–ով, իսկ Lloyds–ը՝ 3.4%–ով այն բանից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանն առաջարկվել էր բանկերից հարկել այն տոկոսագումարները, որոնք նրանք ստանում են Անգլիայի բանկում պահվող իրենց պահուստներից։
Ամերիկյան բաժնետոմսերի ֆոնդերն անցած շաբաթ աննշան ներհոսք են գրանցել, քանի որ ներդրողները զգուշավոր էին ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգի անկախության հետ կապված մտավախությունների պատճառով՝ այն բանից հետո երբ նախագահ Թրամփը փորձել էր պաշտոնից հեռացնել ԴՊՀ պաշտոնյաներից մեկին։ ԱՄՆ բաժնետոմսերի ֆոնդերը 571 միլիոն դոլար են ներգրավել՝ աննշան աճ գրանցելով նախորդ շաբաթ 2.39 միլիարդ դոլար արտահոսքից հետո։ ԱՄՆ պարտատոմսերի ֆոնդերը, ընդհակառակը, շարունակում են ներգրավել միջոցներ՝ 19-րդ շաբաթն անընդմեջ։ Անցած շաբաթ դրանք 5.6 միլիարդ դոլար են ներգրավել։
Շինարարական տեխնիկա արտադրող Caterpillar ընկերության բաժնետոմսերը նվազել են ավելի քան 3%–ով այն բանից հետո, երբ ընկերությունը բարձրացրել է 2025 թվականի ծախսերի կանխատեսումը՝ հասցնելով $1.8 միլիարդ–ի, նախկինում գնահատված $1.5 միլիարդի փոխարեն։ Ծախսերի նման կտրուկ աճը պայմանավորված է նոր մաքսատուրքերով, ինչը լրացուցիչ ճնշումներ է առաջացնում արտադրողների համար։
2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 5 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2026թ. օգոստոսի 31–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 3 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 11.5 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 92.4 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 8.1 տոկոս:
ԱՄՆ-ում սպառողական ծախսերը հուլիսին բարձրացել են 0.5%–ով՝ գրանցելով վերջին չորս ամսվա ամենամեծ աճը՝ հիմնականում ավտոմեքենաների, ժամանցային ապրանքներին, հագուստի և տնային պարագաների գնումների հաշվին։  Հիմնական գնաճը (առանց սննդի և էներգիայի) հուլիսին կազմել է 0.3%, տարվա կտրվածքով՝ 2.9%։ Չնայած չափավոր գնաճին՝ տնտեսագետները կարծում են, որ աշխատաշուկայում տիրող անկայունությունը  կստիպի Դաշնային պահուստային համակարգին սեպտեմբերին նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։
Եվրագոտու արտադրական ոլորտը օգոստոսին՝ առաջին անգամ 2022 թվականի սկզբից ի վեր, աճ է գրանցել։ PMI–ը բարձրացել է՝ հասնելով 50.7–ի։ Աճը հիմնականում պայմանավորված էր բարձր ներքին պահանջարկով, նոր պատվերները հասել են վերջին 3 ու կես տարվա առավելագույնին։

Among companies with a capitalization of at least $10 billion, the largest increase last week was recorded by EchoStar Corporation, a satellite communications company. The company's shares increased by 108.61% in a week—to $61.79 per share. Next is database software provider MongoDB, Inc., with a 44.08% increase—to $315.61 per share. This top three is closed by data storage solutions provider Pure Storage, Inc., with a 33.05% increase—to $77.61 per share.
The top three of large-cap companies that recorded the biggest losses last week, amid less encouraging forecasts, is opened by semiconductor manufacturer Marvell Technology, Inc., whose shares fell by 13.88% in a week—to $62.87 per share. Next is meat and food producer Hormel Foods Corporation, down 13.03%—to $25.44 per share. Rounding out this top three is Chinese electric car maker XPeng Inc., down 11.49%—to $21.02 per share.
Just a day after reaching historic highs, the US stock market fell last Friday, as a result of which the S&P 500 fell by 0.1% for the week, the Dow Jones—by 0.2%, and the Nasdaq—also by 0.2%. The Russell index, which tracks 2,000 small-cap companies, on the contrary, increased by 0.2%. This decline in the indices tracking large-cap companies was mainly due to the drop in shares of tech giants.
The S&P 500 index fell on Friday, led by a nearly 9% drop in Dell shares. This came after the company said that the costs of its servers were too high for it. At the same time, Nvidia fell 3.4%, which was due to poor financial results. Shares of other large companies related to the industry also fell in a chain reaction.
Dell's share price fell nearly 9%, contributing to the S&P 500's decline on Friday. This came after the company said its AI server costs were too high for it. Nvidia, meanwhile, fell 3.4% after reporting poor financial results. Shares of other major AI-related companies also fell in a chain reaction.
European stock markets also fell on Friday, posting their first weekly decline in four weeks. The main reason was the "weakness of UK banks. NatWest fell by 4.8%, Barclays—by 2.2%, and Lloyds—by 3.4% after the UK government had proposed that the country’s banks tax the interest they earn on their reserves held at the Bank of England.
US stock funds saw modest inflows last week as investors remained cautious amid concerns about the independence of the US Federal Reserve after President Donald Trump tried to remove a Fed official. US stock funds attracted $571 million, a slight increase after $2.39 billion in outflows the previous week. US bond funds, on the other hand, continue to attract funds—for the 19th consecutive week. They attracted $5.6 billion last week.
Shares of construction equipment maker Caterpillar fell more than 3% after the company raised its 2025 cost forecast to $1.8 billion, up from a previous estimate of $1.5 billion. This sharp increase in costs is due to new tariffs, which are putting additional pressure on manufacturers.
Five billion drams of government bonds were placed Monday in Armenia’s stock market, which will be redeemed on August 31, 2026. The public auction had three participants, and the amount of bids submitted by them totaled 11.5 billion drams. The weighted average price of the placed government bonds was 92.4 drams, and the yield was 8.1 percent.
Consumer spending in the US rose 0.5% in July, the biggest gain in four months, led primarily by purchases of cars, entertainment goods, clothing, and household goods. Core inflation—excluding food and energy—was 0.3% in July, up 2.9% year-on-year. Despite the moderate inflation, economists believe that the instability in the labor market will force the Federal Reserve to cut the refinancing interest rate in September.
The Eurozone manufacturing sector recorded a growth in August for the first time since early 2022. The PMI rose to 50.7. This growth was mainly driven by strong domestic demand, with new orders reaching a 3.5-year high.