Ծիր Կաթինի համաստեղությունը չի ավարտվում այնտեղ, որտեղ ընդունված է համարել. մեր գալակտիկայի արտաքին եզրերը փնտրելու ժամանակ աստղագետները հայտնաբերել են 208 աստղ, որոնք կազմում են Ծիր Կաթինի եզրը։ Դրանցից ամենահեռավորը գտնվում է ավելի քան մեկ միլիոն լուսատարի հեռավորության վրա՝ Անդրոմեդայի գալակտիկա հասնելու գրեթե կես ճանապարհին:
Ինչպես տեղեկացնում է Gizmodo.com-ը, Կալիֆոռնիայի Սանտա Կրուզի համալսարանի գիտնականների կողմից հայտնաբերված աստղերը (հայտնի են որպես RR Lyrae տիպի փոփոխական աստղեր), ունեն մի հետաքրքիր առանձնահատկություն. Երկրից դիտելու ժամանակ դրանց պայծառությունը կարող է փոխվել։
Այս աստղերի պայծառությունն ուժեղանում և թուլանում է, ինչի շնորհիվ դրանք կարող են փարոսի դեր կատարել։ Հենց պայծառության այդ փոփոխությունների շնորհիվ էլ հնարավոր է որոշել, թե որքան հեռու են դրանք։
Այս աստղերի հեռավորությունը հաշվարկելուց հետո գիտնականների թիմը պարզել է, որ խմբի ամենահեռավոր աստղը գտնվում է Ծիր Կաթինի և Երկրի ամենամոտ տիեզերական հարևաններից Անդրոմեդայի գալակտիկայի գրեթե մեջտեղում:
«Մենք կարողացել ենք փոփոխական աստղերն օգտագործել որպես հուսալի ցուցիչներ հեռավորությունները որոշելու համար»,- ասել է հետազոտության ղեկավար Յութինգ Ֆենգը, որն աշխատանքի արդյունքները պետք է այս շաբաթ ներկայացնի Սիեթլում տեղի ունենալիք Ամերիկյան աստղագիտական ընկերակցության հանդիպմանը:
Ծիր Կաթինը բաղկացած է մի քանի մասերից, որոնցից հիմնականը մոտ 100,000 լուսատարի տրամագծով բարակ պարուրաձև սկավառակ է։ Մեր արեգակնային համակարգը գտնվում է այս սկավառակի թևերից մեկում: Սկավառակը շրջապատում են ներքին և արտաքին լուսապսակները, որոնք պարունակում են մեր գալակտիկայի ամենահին աստղերից մի քանիսը:
Նախկինում հետազոտողները կարծում էին, որ մեր գալակտիկայի արտաքին լուսապսակի եզրը գտնվում է կենտրոնից մոտ 1 միլիոն լուսատարի հեռավորության վրա: Այնուամենայնիվ, նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Ծիր Կաթինի արտաքին եզրը սպասվածից 40,000 լուսատարի հեռու է՝ գալակտիկայի կենտրոնից մոտ 1,04 միլիոն լուսատարի հեռավորության վրա: Հետևաբար, Անդրոմեդայի գալակտիկայի հեռավորությունը նույնիսկ ավելի փոքր է, քան նախկինում ենթադրվում էր:

Astronomers have found 208 stars that form the edge of the Milky Way in search of the outer limits of our galaxy, the most distant of which is more than a million light-years away – almost halfway to the Andromeda galaxy.
According to Gizmodo.com, the stars discovered by scientists from the University of California, Santa Cruz, known as RR Lyra variable stars have a curious feature: their brightness can vary when observed from Earth.
These stars seem to pulsate, so they can serve as a kind of beacon, which can be used to determine how far away they are.
By calculating the distance to these stars, the team of scientists found that the farthest of the group is about halfway between the Milky Way and the Andromeda Galaxy, one of our closest cosmic neighbors.
"We used variable stars as reliable indicators for determining distances," said study leader Yuting Feng, who plans to present the findings this week at the American Astronomical Society meeting in Seattle.
The Milky Way is made up of several parts, the main one being a thin spiral disk about 100,000 light years in diameter. Our solar system is located on one of the arms of this disk. The disk is surrounded by an inner and outer halo, which contain some of the oldest stars in our galaxy.
In the past, researchers believed that the edge of our galaxy's outer halo was about 1 million light-years from its center. But a new study shows that the outer edge of the Milky Way is 40,000 light-years farther away than thought – about 1.04 million light-years from the center of the galaxy. Consequently, the distance to the Andromeda Galaxy is even shorter than previously thought.