Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է Symbotic Inc.–ը։ Արդյունաբերական ավտոմատացման և արհեստական բանականության հիման վրա պահեստների ավտոմատացման համակարգեր մշակող ամերիկյան ընկերության բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում աճել են 28.93%–ով՝ հասնելով 47.91 դոլարի։ Հաջորդը NIKE, Inc.–ն է։ Սպորտային հագուստի և կոշիկի համաշխարհային առաջատարի բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում բարձրացել են 22.15%–ով՝ կազմելով 76.39 դոլար։ Եռյակը եզրափակում է First Solar, Inc.–ը՝ 18.89% աճով։ Արեւային էներգիայի ոլորտում գործող ամերիկյան ընկերության բաժնետոմսերի գինը հասել է 185.03 դոլարի։
Անցած շաբաթ ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է Centene Corporation–ը։ Առողջապահական ապահովագրություն և պետական ծրագրերի կառավարում իրականացնող ամերիկյան ընկերության բաժնետոմսերը նվազել են 37.82%–ով՝ հասնելով 33.31 դոլարի։ Հաջորդը Molina Healthcare, Inc.–ն է։ Նմանատիպ ծառայություններ մատուցող առողջապահական ընկերության բաժնետոմսերը մեկ շաբաթում նվազել են 17.69%–ով՝ կազմելով 239.58 դոլար։ Եռյակը եզրափակում է Tempus AI, Inc.–ը՝ 10.78% անկումով։ Արհեստական բանականության միջոցով բժշկական տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող ընկերության բաժնետոմսերը հասել են 60.97 դոլարի։
Ամերիկյան ֆոնդային շուկան նախորդ շաբաթ փակվել է ռեկորդային բարձր ցուցանիշներով։ S&P 500-ը և Nasdaq-ը հասել են պատմական նոր գագաթնակետերի, Dow Jones-ն էլ մոտ էր ռեկորդային մակարդակին։ Շաբաթվա կտրվածքով S&P 500-ը աճել է 1.7%-ով, Nasdaq-ը՝ 1.6%-ով, Dow Jones-ը՝ 2.3%-ով։ Այս աճին նպաստել է զբաղվածության վերաբերյալ նոր զեկույցը։ ԱՄՆ–ում հունիսին ավելացել է 147,000 աշխատատեղ՝ գերազանցելով սպասելիքները։
Ոսկու գինը շարունակում է աճել՝ պայմանավորված ԱՄՆ դոլարի շարունակական թուլացմամբ և անվտանգ ներդրումների նկատմամբ աճող պահանջարկով։ Անցած շաբաթ ոսկու գինն աճել է մոտ 1.9%-ով՝ հասնելով շուրջ $3,336 մեկ ունցիայի դիմաց։ Սա տեղի է ունեցավ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հարկերի նվազեցման վերաբերյալ օրենքի նախագիծը, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել երկրի ֆինանսական կայունության վերաբերյալ։ Ներդրողները նաև զգուշավորություն են դրսեւորում՝ սպասելով, թե ինչ տեղի կունենա հուլիսի 9-ին, երբ լրանում է Թրամփի սահմանած արտոնյալ ժամանակահատվածի վերջնաժամկետը եւ ուժի մեջ են մտնում ներմուծման նոր՝ բարձր մաքսատուրքերը։
Հուլիսի 2-ին ավարտված շաբաթվա ընթացքում $31.6 միլիարդ է ներդրվել ԱՄՆ-ի բաժնետոմսերի ֆոնդերում, ինչն ամենամեծ շաբաթական ներհոսքն է 2024-ի նոյեմբերից վեր։ Դրա մեծ մասն ուղղվել է խոշոր ընկերությունների բաժնետոմսերին, ինչը պայմանավորված է արհեստական բանականության ոլորտում գործող հսկաների՝ Micron–ի, Nvidia–ի և AMD-ի աճով և այդ ոլորտի հանդեպ եղած լավատեսությամբ։ Պարտատոմսերի ֆոնդերն ունեցել են $6.66 միլիարդի ներհոսք, որի «առյուծի բաժինը» կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ բարձր վարկանիշ ունեցող կորպորատիվ պարտատոմսերի ֆոնդերինն է։ Իսկ պետական պարտատոմսերի ֆոնդերից դուրս է բերվել են $2.11 միլիարդ։ Դրամական ֆոնդերը ներգրավել են $57.98 միլիարդ՝ ամենաբարձր ցուցանիշը վերջին չորս շաբաթվա ընթացքում։ Սա նույնպես ներդրողների զգուշավորության ցուցիչ է։
Тesla-ի բաժնետոմսերը գրեթե 7% անկում են գրանցել երկուշաբթի օրվա նախաբորսայական աճուրդի ժամանակ։ Պատճառը ընկերության գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկի հայտարարությունն է քաղաքական նոր՝ America Party անունով կուսակցություն ստեղծելու մասին։ Սա մտահոգություն է առաջացրել ներդրողների շրջանում, որ քաղաքականությունը կշեղի Մասկի ուշադրությունը ընկերության կառավարման հարցերից։ Ներդրողներին նաեւ մտահոգում է, որ ընկերությունը կարող է տուժել Թրամփի եւ Մասկի միջեւ լարվածությունից։ ԱՄՆ նախագահն արդեն սպառնացել է դադարեցնել Tesla-ի պետական պայմանագրերը։
Անցած շաբաթ չիպերի նախագծման ծրագրային ապահովման Synopsys և Cadence ընկերությունների բաժնետոմսերը աճել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հանել է Չինաստանում այս ընկերությունների արտադրանքի վաճառքի սահմանափակումները։ Մայիսին ներդրված սահմանափակումները էական վնաս էին հասցրել ընկերություններին, քանի որ Չինաստանը նրանց համար շատ կարևոր շուկա է։ Սահմանափակումների հանվելուց հետո Synopsys-ի բաժնետոմսերն աճել են 5.5%-ով, Cadence-ինը՝ 6.1%-ով։
Հուլիսի 3-ին Nvidia–ի շուկայական արժեքը կարճ ժամանակով հասել է $3.92 տրիլիոնի, ինչն այն դիրքավորում է որպես հավանական ամենաթանկարժեք ընկերությունը պատմության մեջ։ Սա գրեթե գերազանցում է Apple-ի ռեկորդը՝ $3.915 տրիլիոն, որը սահմանվել էր 2024 թվականի դեկտեմբերին։ Nvidia-ի արժեքի կտրուկ աճը պայմանավորված է արհեստական բանականության չիպերի նկատմամբ մեծ պահանջարկով։ Դրանք օգտագործվում են հսկայական ԱԲ համակարգեր կառուցելու համար, որոնք ստեղծում են Microsoft-ի, Amazon-ի, Meta-ի, Alphabet-ի և Tesla-ի նման ընկերությունները։ Օրվա ընթացքում Nvidia-ի բաժնետոմսերն աճել են մինչև 2.4%, սակայն օրվա վերջում մի փոքր նվազել են՝ այդպես էլ չանցնելով Apple-ի ռեկորդը։ Վերջին չորս տարվա ընթացքում Nvidia-ի շուկայական արժեքը աճել է գրեթե ութ անգամ՝ 2021-ի $500 միլիարդից մինչև գրեթե $4 տրիլիոն այսօր։ Այժմ ընկերությունը արժե ավելի շատ, քան Միացյալ Թագավորության բոլոր ցուցակված ընկերությունները միասին։
ԱՄՆ-ում հրապարակվել են հունիս ամսվա զբաղվածության տվյալները, որոնք առաջին հայացքից, դրական են թվում․ ստեղծվել է սպասվածից ավելի՝ 147,000 նոր աշխատատեղ, իսկ գործազրկության մակարդակը նվազել է՝ 4.2%-ից հասնելով 4.1%-ի։ Սակայն խորքային վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ աշխատաշուկան սկսում է կորցնել իր կայունությունը։ Աշխատատեղերի գրեթե կեսը ստեղծվել է պետական հատվածում, մինչդեռ մասնավոր հատվածում աշխատատեղերի աճը ամենացածրն է եղել վերջին ութ ամսում։ Բիզնեսները կրճատել են աշխատաժամերը և դանդաղեցրել նոր աշխատողների ընդունումը։ Տնտեսագետները զգուշացնում են, որ այս թուլացումը կապված է նախագահ Թրամփի առևտրային սահմանափակումների, մաքսատուրքերի, պետական ծախսերի կրճատման և արտաքսումների քաղաքականության հետ, ինչը ստիպում է գործատուներին խուսափել նոր աշխատողների ընդունումից։
Մայիսին ԱՄՆ առևտրային հաշվեկշռի դեֆիցիտը աճել է 18.7%-ով՝ հասնելով $71.5 միլիարդի, քանի որ արտահանումը զգալիորեն նվազել է, իսկ ներմուծումը մնացել է գրեթե անփոփոխ։ Արտահանումը նվազել է 4%-ով՝ հասնելով $279 միլիարդի։ Ներմուծումը նվազել է ընդամենը 0.1%-ով՝ կազմելով $350.5 միլիարդ։

Среди компаний с капитализацией не менее 10 миллиардов долларов на прошлой неделе наибольший рост продемонстрировала Symbotic Inc. Акции американской компании, разрабатывающей системы автоматизации складов на основе промышленной автоматизации и искусственного интеллекта, выросли за неделю на 28,93%, достигнув 47,91 доллара. На втором месте — NIKE, Inc. Акции мирового лидера в производстве спортивной одежды и обуви выросли за неделю на 22,15%, составив 76,39 доллара. Тройку лидеров замыкает First Solar, Inc. с ростом на 18,89%. Цена акций американской компании, работающей в сфере солнечной энергетики, достигла 185,03 доллара.
Среди компаний с крупной капитализацией, показавших наибольшие потери, лидирует Centene Corporation. Акции американской компании, занимающейся медицинским страхованием и управлением государственных программ, упали на 37,82%, достигнув 33,31 доллара. Следом идет Molina Healthcare, Inc. Акции компании, предоставляющей аналогичные медицинские услуги, снизились за неделю на 17,69%, составив 239,58 доллара. Тройку замыкает Tempus AI, Inc. с падением на 10,78%. Акции компании, занимающейся анализом медицинских данных с помощью искусственного интеллекта, достигли 60,97 доллара.
Американский фондовый рынок на прошлой неделе закрылся на рекордно высоких уровнях. Индексы S&P 500 и Nasdaq достигли новых исторических максимумов, а Dow Jones был близок к рекордному уровню. За неделю S&P 500 вырос на 1,7%, Nasdaq — на 1,6%, а Dow Jones — на 2,3%. Этому росту способствовал новый отчет о занятости. В июне в США было создано 147 000 рабочих мест, что превысило ожидания.
Цена на золото продолжает расти из-за продолжающегося ослабления доллара США и растущего спроса на безопасные инвестиции. На прошлой неделе цена на золото выросла примерно на 1,9%, достигнув около 3336 долларов за унцию. Это произошло после того, как президент США Дональд Трамп подписал законопроект о снижении налогов, что вызвало опасения по поводу финансовой стабильности страны. Инвесторы также проявляют осторожность в ожидании 9 июля, когда истекает установленный Трампом льготный период, и вступают в силу новые высокие импортные пошлины.
В течение недели, закончившейся 2 июля, в фонды акций США было вложено 31,6 миллиарда долларов, что стало крупнейшим недельным притоком с ноября 2024 года. Основная часть этих средств была направлена на акции крупных компаний, что обусловлено ростом гигантов в сфере искусственного интеллекта, таких как Micron, Nvidia и AMD, а также оптимизмом в отношении этого сектора. Фонды облигаций привлекли 6,66 миллиарда долларов, большая часть которых пошла в фонды корпоративных облигаций с высоким рейтингом и краткосрочным или среднесрочным сроком погашения. Из фондов государственных облигаций было выведено 2,11 миллиарда долларов. Денежные фонды привлекли 57,98 миллиарда долларов, что является самым высоким показателем за последние четыре недели. Это также свидетельствует об осторожности инвесторов.
Акции Tesla упали почти на 7% во время предторговой сессии в понедельник. Причиной стало заявление генерального директора компании Илона Маска о создании новой политической партии под названием America Party. Это вызвало опасения среди инвесторов, что политическая деятельность отвлечет внимание Маска от управления компанией. Инвесторов также беспокоит, что компания может пострадать из-за напряженных отношений между Трампом и Маском. Президент США уже угрожал расторгнуть государственные контракты с Tesla.
На прошлой неделе акции компаний Synopsys и Cadence, занимающихся разработкой программного обеспечения для проектирования чипов, выросли после того, как США сняли ограничения на продажу их продукции в Китае. Ограничения, введенные в мае, нанесли значительный ущерб компаниям, поскольку Китай является для них важным рынком. После снятия ограничений акции Synopsys выросли на 5,5%, а акции Cadence — на 6,1%.
3 июля рыночная стоимость Nvidia на короткое время достигла 3,92 триллиона долларов, что делает ее потенциально самой дорогой компанией в истории. Это почти превзошло рекорд Apple в 3,915 триллиона долларов, установленный в декабре 2024 года. Резкий рост стоимости Nvidia обусловлен высоким спросом на чипы для искусственного интеллекта, которые используются для создания масштабных систем ИИ такими компаниями, как Microsoft, Amazon, Meta, Alphabet и Tesla. В течение дня акции Nvidia выросли на 2,4%, но к концу дня немного снизились, не сумев превзойти рекорд Apple. За последние четыре года рыночная стоимость Nvidia выросла почти в восемь раз — с 500 миллиардов долларов в 2021 году до почти 4 триллионов долларов сегодня. Сейчас компания стоит больше, чем все публичные компании Великобритании вместе взятые.
В США опубликованы данные о занятости за июнь, которые на первый взгляд выглядят позитивно: было создано больше рабочих мест, чем ожидалось, — 147 000, а уровень безработицы снизился с 4,2% до 4,1%. Однако более глубокий анализ показывает, что рынок труда начинает терять стабильность. Почти половина новых рабочих мест была создана в государственном секторе, тогда как рост занятости в частном секторе оказался самым низким за последние восемь месяцев. Бизнесы сократили рабочее время и замедлили найм новых сотрудников. Экономисты предупреждают, что это ослабление связано с торговыми ограничениями, пошлинами, сокращением государственных расходов и политикой депортации, проводимой президентом Трампом, что заставляет работодателей воздерживаться от найма новых сотрудников.
В мае дефицит торгового баланса США вырос на 18,7%, достигнув 71,5 миллиарда долларов, поскольку экспорт значительно сократился, а импорт остался практически неизменным. Экспорт снизился на 4%, составив 279 миллиардов долларов. Импорт сократился всего на 0,1%, составив 350,5 миллиарда долларов.