Տուրիզմի ոլորտը Հայաստանի համար ռազմավարական ճյուղ է: Այս մասին HIF Yerevan – 2025 ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության փոխնախարար Էդգար Զաքարյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ կառավարությունը մշակել է 2026-2030 թվականների տուրիզմի զարգացման ռազմավարություն:
«Այս ռազմավարությունը ստեղծում է հստակ և թափանցիկ խաղի կանոններ բոլոր ներդրողների համար՝ ապահովելով բացություն և կանխատեսելիություն գործարար գործընկերների համար», — հայտարարել է փոխնախարարը:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի համաձայն, մինչև 2030 թվականը նախատեսվում է միջազգային տուրիստական այցելությունների թիվը տարեկան 10%-ով ավելացնել՝ բարձրացնելով Հայաստանի գրավչությունը, ինչի արդյունքում մինչև 2030 թվականը միջազգային այցելությունների թիվը կհասնի մոտ 3 միլիոնի, իսկ տարեկան ստացվող եկամուտը կավելանա մինչև 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
Կառավարությունը խոստանում է…
Զաքարյան փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է ենթակառուցվածքների ինտենսիվ զարգացմանը, հատկապես երկրի պատմամշակութային կենտրոններում, զգալի ներդրումներ ներգրավելով:
«Սա թույլ կտա ստեղծել կայուն և բարձրորակ պայմաններ ներդրողների համար», — ընդգծել է նա:
Փոխնախարարը նշել է, որ իշխանությունները ակտիվորեն աջակցում են միջազգային ապրանքանիշերի մասնակցությանը տուրիստական ոլորտի զարգացմանը՝ ներդրողների համար խթաններ տրամադրելով: Մասնավորապես, Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու կարգավիճակը ստեղծում է բարենպաստ պայմաններ բիզնեսի համար:
«Մենք շարունակում ենք իրականացնել նման ծրագրեր և վստահ ենք, որ նոր ծրագրերի մեկնարկը կարևոր քայլ կլինի ներդրումներ ներգրավելու համար», — հավելել է նա:
Բացի այդ, իրականացվում են լայնածավալ օրենսդրական բարեփոխումներ՝ ուղղված միջազգային չափանիշներին համապատասխանող և գլոբալ գործընկերների համար գրավիչ ներդրումային միջավայր ձևավորելուն:
Անհրաժեշտ է միջգերատեսչական համագործակցություն, ոչ թե մենակատարություն
Այնուամենայնիվ, գրավիչ նպատակներ ձևակերպելը և հավակնոտ թվեր հնչեցնելը խնդրի միայն մի մասն է: Stone Development ընկերության գլխավոր ռազմավարական տնօրեն Զավեն Այվազյանը նշել է, որ հայտարարված ցուցանիշներին հասնելը ենթադրում է զգալի աճ, մասնավորապես՝ միջազգային այցելությունների թվի 1,5 անգամ ավելացում: Սա, նրա հաշվարկներով, նշանակում է մոտ 30 հազար հյուրանոցային համարների լրացուցիչ ստեղծման անհրաժեշտություն:
«Տուրիզմը, որպես ոլորտ, իր բնույթով պահանջում է նույն ենթակառուցվածքը, ինչ բնակավայրերը՝ բնակարաններ, ջրամատակարարում, էլեկտրամատակարարում, տրանսպորտ, ճանապարհներ: Բայց մենք բոլորս հիանալի հասկանում ենք, թե ինչ վիճակում են այդ համակարգերը, հատկապես Երևանից դուրս», — ընդգծել է Այվազյանը:
Որպես օրինակ նա բերել է Դիլիջանը, որտեղ բարձր սեզոնին ջրի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումներ են գրանցվում:
«Եվ այս ֆոնին մենք մեզ առջև դնում ենք այդպիսի մասշտաբային նպատակներ: Անկասկած, ճիշտ և անհրաժեշտ է սահմանել հավակնոտ խնդիրներ: Սակայն կարևոր է, որ այդ հավակնությունները տարածվեն ոչ միայն տուրիստական ոլորտի, այլ նաև բոլոր փոխկապակցված ճյուղերի վրա», — հավելել է նա:
Ընդհանուր առմամբ, վիճակագրության համաձայն, մեկ տուրիստի կողմից հյուրանոցում ջրի միջին սպառումը կազմում է օրական 394-ից մինչև 677 լիտր՝ կախված տարածաշրջանից: Այսպես, Եվրոպայում՝ մոտ 394 լ/գիշեր, Հարավ-Արևելյան Ասիայի երկրներում՝ մինչև 677 լ, իսկ, օրինակ, Բարբադոսում՝ մինչև 839 լ: Մարոկկոյում տուրիստը միջինում օգտագործում է մոտ 500 լիտր ջուր օրական, ինչը 3-4 անգամ ավելի է, քան ծախսում են տեղի բնակիչները (135–150 լ):
Մեկ տուրիստի էլեկտրաէներգիայի սպառումը նույնպես զգալիորեն տատանվում է՝ բյուջետային հյուրանոցներում մոտ 15 կՎտ/ժ, միջինում՝ 30–50 կՎտ/ժ, իսկ շքեղ հյուրանոցներում՝ 60–75 կՎտ/ժ:
Այվազյանը առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել տրանսպորտային ենթակառուցվածքի և ճանապարհների վիճակի կարևորությանը, հատկապես եթե խնդիր է դրվում զարգացնել տուրիզմը տարածաշրջաններում: Այս համատեքստում, նրա խոսքով, կարևոր է ապահովել արդյունավետ միջգերատեսչական համագործակցություն:
Պետական բոլոր ոլորտների համաձայնեցված աշխատանքը բարդ խնդիր է
Իր հերթին, Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) տուրիզմի կոմիտեի նախագահ Սերժիու Գերեյրուն հայտարարել է, որ տուրիզմի զարգացումը մարաթոն է, ոչ թե սպրինտ: Գերեյրուի խոսքով՝ հաջողության գլխավոր գործոնը պետական բոլոր ոլորտների համաձայնեցված աշխատանքն է: Եվ հենց այդ մոտեցումը, որն ընդգրկում է ամբողջ կառավարությունը, մնում է բարդ խնդիր. տուրիզմը միշտ չէ, որ առաջնային տեղ է զբաղեցնում բոլոր նախարարությունների օրակարգում, հատկապես՝ կախված քաղաքական ցիկլից: Ուստի կարևոր է, որ տուրիզմը համակարգող նախարարությունը կատարի կոորդինատորի դեր: Առանց նման սինխրոնիզացիայի, ընդգծել է նա, դժվար է հասնել երկարաժամկետ նպատակների:
Գերեյրուն նաև ընդգծել է մասնավոր հատվածի հետ սերտ փոխգործակցության կարևորությունը: Նա տեղեկացրել է, որ, օրինակ, Պորտուգալիայում գործում է մշտական հանձնաժողով՝ բիզնեսի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչը օգնում է ավելի լավ հասկանալ ոլորտի կարիքները՝ լինեն դրանք հմտություններ, վերապատրաստում, թե ֆինանսավորում:
«Այսօր մենք խորհրդատվություն ենք տրամադրում ընկերություններին՝ ԵՄ-ում պարտադիր դառնալու ESG-ստանդարտներին հարմարվելու համար», — հավելել է նա:
Պետությունը, նրա խոսքով, դիվերսիֆիկացնում է ֆինանսական գործիքները, ներառյալ վարկերը, վենչուրային ներդրումները և փոխադարձ երաշխիքները՝ նվազեցնելով ներդրողների ռիսկերը:
HIF Yerevan ֆորումը Հայաստանում առաջատար մասնագիտական հարթակ է հյուրընկալության արդյունաբերության զարգացման և միջազգային ներդրումային համագործակցության ամրապնդման քննարկումների համար: Ֆորումի կազմակերպիչն է Stone Development ընկերությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության նախարարության, Տուրիզմի կոմիտեի, Հայաստանի բանկերի միության, Հայաստանի շինարարների ասոցիացիայի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD), Համաշխարհային բանկի, GIZ-ի և առաջատար միջազգային բիզնես ասոցիացիաների աջակցությամբ:

Развитие туризма — это марафон, а не спринт: Председатель Комитета по туризму ОЭСР
Сфера туризма является стратегической отраслью для Армении. Об этом, выступая на форуме HIF Yerevan – 2025, заявил замминистра экономики Армении Эдгар Закарян.
По словам замминистра, правительством разработана стратегия развития туризма в 2026-2030 гг.
«Эта стратегия создает понятные и прозрачные правила игры для всех инвесторов, обеспечивая открытость и предсказуемость для деловых партнеров», — заявил замминистра.
В целом, согласно программе, к 2030 году планируется увеличить количество международных туристических визитов до 10% ежегодно за счет повышения привлекательности Армении, доведя количество международных визитов до около 3 миллионов в 2030 году, в результате чего планируется увеличить получаемый ежегодно доход до 3 миллиардов долларов США.
В правительстве обещают…
По словам заместителя министра Закаряна, правительство Армении приверженно интенсивному развитию инфраструктуры, особенно в историко-культурных центрах страны, с привлечением значительных инвестиций. «Это позволит создать устойчивые и высококачественные условия для инвесторов», — подчеркнул он. Замминистра отметил, что власти активно поддерживают участие международных брендов в развитии туристического сектора, предоставляя стимулы для инвесторов. В частности, статус свободной экономической зоны Мегри создает благоприятные условия для бизнеса.
«Мы продолжаем реализовывать подобные программы и уверены, что запуск новых проектов станет важным шагом для привлечения инвестиций», — добавил он.
Кроме того, проводятся масштабные законодательные реформы, направленные на формирование инвестиционной среды, соответствующей международным стандартам и привлекательной для глобальных партнеров.
Необходимо межведомственное сотрудничество, а не сольное выступление
Однако, сформулировать привлекательные цели и озвучить амбициозные цифры — это лишь часть задачи. Главный стратегический директор компании Stone Development Завен Айвазян отметил, что достижение заявленных показателей предполагает значительный рост: в частности, увеличение международных визитов в полтора раза. Это, по его подсчетам, означает необходимость создания дополнительно порядка 30 тысяч гостиничных номеров.
«Туризм как отрасль по своей природе требует всей той же инфраструктуры, что и населенные пункты: это и жилье, и водоснабжение, и электроснабжение, и транспорт, и дороги. Но мы все прекрасно понимаем, в каком состоянии сегодня находятся эти системы, особенно за пределами Еревана», — подчеркнул Айвазян.
В качестве примера он привел Дилижан, где в высокий сезон фиксируются перебои с подачей воды и электроэнергии.
«И на этом фоне мы ставим перед собой столь масштабные цели. Безусловно, правильно и нужно ставить амбициозные задачи. Однако важно, чтобы эти амбиции распространялись не только на туристический сектор, но и на все взаимосвязанные отрасли», — добавил он.
В целом, согласно статистике, среднее потребление воды на одного туриста в отеле составляет от 394 до 677 литров в сутки в зависимости от региона. Так, в Европе — около 394 л/ночь, в странах Юго-Восточной Азии — до 677 л, а, например, на Барбадосе — до 839 л. В Марокко турист в среднем использует около 500 литров в день — это в 3–4 раза больше, чем расходуют местные жители (135–150 л).
Потребление электроэнергии на одного туриста также значительно варьируется: около 15 кВт·ч в отелях бюджетного сегмента, 30–50 кВт·ч — в среднем, и 60–75 кВт·ч — в гостиницах класса люкс.
Айвазян отдельно акцентировал внимание на важности транспортной инфраструктуры и состояния дорог, особенно если ставится задача развивать туризм в регионах. В этом контексте, по его словам, критически важно обеспечить эффективное межведомственное сотрудничество.
Согласованная работа всех госсекторов — сложная задача
В свою очередь председатель Комитета по туризму ОЭСР Сержиу Геррейру заявил, что развитие туризма это марафон, а не спринт.  По словам Геррейру, ключевым фактором успеха является согласованная работа всех госсекторов. И именно этот подход, охватывающий все правительство, остается сложной задачей: туризм не всегда занимает приоритетное место в повестке всех министерств, особенно в зависимости от политического цикла. Поэтому важно, чтобы курирующее туризм министерство выполняло роль координатора. Без такой синхронизации, подчеркнул он, трудно добиться долгосрочных целей.
Геррейру также подчеркнул значение плотного взаимодействия с частным сектором.  Он проинформировал, что к примеру в Португалии действует постоянная комиссия с участием представителей бизнеса, которая помогает лучше понимать потребности отрасли — будь то навыки, обучение или финансирование.
«Сегодня мы консультируем компании по адаптации к ESG-стандартам, которые становятся обязательными в ЕС», — добавил он.
Государство, по его словам, диверсифицирует финансовые инструменты, включая кредиты, венчурные инвестиции и взаимные гарантии, снижая риски для инвесторов.
Форум HIF Yerevan — ведущая профессиональная платформа в Армении для обсуждения развития индустрии гостеприимства и укрепления международного инвестиционного сотрудничества. Организатор форума — компания Stone Development, при поддержке Министерства экономики Республики Армения, Комитета по туризму, Союза банков Армении, Ассоциации застройщиков Армении, Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), Всемирного банка, GIZ и ведущих международных бизнес-ассоциаций.