Եթե որոշել եք կարիերա սկսել կամ այն շարունակել ՏՏ ոլորտում, ապա թերևս անհրաժեշտ կլինի իմանալ, թե որոնք են ՏՏ ոլորտում տասնամյակի ամենաթեժ միտումները և ինչ մասնագիտություն կարելի է ընտրել։ ITCareerFinder-ն առանձնացրել է ՏՏ ոլորտի տասը մասնագիտություններ, որոնք 2020-2030 թթ․ կունենան ամենաշատ պահանջարկը, կառաջարկեն ամենաբարձր աշխատավարձերն ու առաջխաղացման լավագույն հնարավորությունները, կունենան ամենաարագ աճը, կվճարեն ազգային միջինից ավելի բարձր աշխատավարձ (ԱՄՆ-ի հաշվարկներով), կապահովեն զբաղվածության բարձր մակարդակ և կառաջարկեն առաջխաղացման մի շարք հնարավորություններ:
Ուսումնասիրության հեղինակներն օգտվել են տարբեր աղբյուրներից, տասնամյակի լավագույն աշխատատեղերի վերաբերյալ ինֆորմացիան վերցրել են ԱՄՆ Աշխատանքի վիճակագրության բյուրոյի «Զբաղվածության աճի կանխատեսումներ»-ի ձեռնարկից, ՏՏ ոլորտի աշխատավարձերի մասին ինֆորմացիան՝ Indeed.com-ից, օգտագործել են ՏՏ ոլորտի փորձագետների հետ հարցազրույցների ընթացքում ստացված ինֆորմացիան, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում աշխատանքի ընդունման մասին վերջին միտումները (hաշվարկներն արվել են ԱՄՆ-ի համար)։
1. ՏՏ անվտանգության մասնագետ
Առաջին տեղում ՏՏ անվտանգության մասնագետն է։ ՏՏ ընկերությունների ղեկավարների և կադրերով զբաղվող մենեջերների համար անվտանգությունը կմնա հիմնական մտահոգությունը, քանի որ կիբեռհարձակումների հաճախականությունը, շրջանակը և բարդությունը շարունակում են աճել: Տարեցտարի ՏՏ ղեկավարները հայտնում են, որ ակտիվորեն փնտրում են տեղեկատվական անվտանգության հմտություններ ունեցող մասնագետներ, բայց դժվարանում են գտնել տաղանդավոր կադրերի: Սա նշանակում է, որ տեխնոլոգիայի մասնագետներն անհավանական հնարավորություն ունեն առաջ գնալ այս ուղղությամբ: Համակարգչային անվտանգության հմտություններն առհասարակ մեծ պահանջարկ ունեն և ներառում են ՏՏ գործառնությունների անվտանգություն, անվտանգ վեբ և բջջային հավելվածների մշակում, ռիսկերի կառավարում, տեղեկատվության ապահովում, ցանցային և ամպային տեխնոլոգիաների անվտանգություն։
ՏՏ անվտանգության մասնագետի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 33% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 47,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $104,000։
2. Բջջային հավելվածներ մշակող
Բջջային հավելվածների մշակումն աշխարհի ամենաարագ զարգացող մասնագիտություններից մեկն է: Քանի որ սմարթֆոններն ու պլանշետները շարունակում են փոխել այն, թե ինչպես ենք մենք հաղորդակցվում, բիզնեսով զբաղվում, սպառում նորություններ և կազմակերպում մեր ժամանցը, նոր և նորարարական բջջային հավելվածների պահանջարկն աճում է անհավատալի արագությամբ: Այս աճող պահանջարկի արդյունքում էլ ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ այսօր շուկայում բջջային հավելվածների մշակման ավելի շատ աշխատատեղեր կան, քան հմուտ մասնագետներ։ Google-ի Android և Apple-ի iOS (iPhone, iPad և Apple Watch) պլատֆորմները կշարունակեն առաջարկել կարիերային ամենաշատ հնարավորությունները բջջային հավելվածների ծրագրավորողների համար։
Բջջային հավելվածների մշակողների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 22% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 409,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $107,000։
3. Ծրագրային ապահովման ինժեներ
Չորրորդ հորիզոնականում է ծրագրային ապահովման ինժեներների աշխատանքը։ Այս մասնագիտության աշխատուժի պահանջարկը կբարձրանա տեխնոլոգիական առաջընթացին և ծրագրային ապահովման համատարած աճին զուգահեռ: Օրինակ՝ ամպային տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը խթանում է հավելվածների ծրագրային ապահովման ինժեներների պահանջարկը, որոնք կարող են ստեղծել անվտանգ և մասշտաբային ամպային ծրագրեր: Բացի դրանից, քանի դեռ համակարգչային համակարգերի տարածումը շարունակվում է, իսկ ծրագրակազմը տարածվում է նոր ոլորտներում և կիրառվում խելացի սարքերում, համակարգչային համակարգերի մշակման անհրաժեշտությունը, որոնք ապահովում են այս նախաձեռնությունների իրագործումը, աշխատատեղեր կստեղծի համակարգերի ծրագրային ապահովման ինժեներների համար:
Ծրագրային ապահովման ինժեների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 19% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 354,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $108,000։
4. Վիդեոխաղերի դիզայներ
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների շարքում 4-րդ տեղը զբաղեցնում է վիդեոխաղերի դիզայների աշխատանքը։ 140+ միլիարդ դոլար արժողությամբ խաղային ինդուստրիան վերջին տասնամյակի ընթացքում ավելի քան եռապատկվել է: Սեղանի համակարգիչների և կոնսոլների խաղերի աճող շուկային զուգահեռ բջջային սարքերի պոպուլյարությունը, դրանց ֆունկցիոնալ հզորություններն ու գրաֆիկական հնարավորությունները վիդեոխաղերի դիզայներների, նկարիչների և ծրագրավորողների համար աշխատանքի հնարավորությունների նոր աշխարհ են բացում։ Հատկապես պահանջված կլինեն բջջային հավելվածների մշակման փորձ ունեցող խաղերի դիզայներները, քանի որ սմարթֆոններն ու պլանշետները շարունակում են փոփոխություններ բերել այն իմաստով, թե ինչ սարքերի վրա են մարդիկ այսօր խաղում վիդեոխաղերը: Զարգացող տեխնոլոգիաները և լրացված (AR) և վիրտուալ իրականության (VR) հավելվածների աճող պահանջարկը նույնպես կնպաստեն վիդեոխաղերի դիզայներների աշխատանքի պահանջարկի աճին։
Վիդեոխաղերի դիզայների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 16% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 9000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $80,000։
5. Համակարգչային համակարգերի վերլուծաբան
Առաջին հնգյակը եզրափակում է համակարգչային համակարգերի վերլուծաբանի մասնագիտությունը։ Քանի որ կազմակերպությունների աշխատանքը շարունակաբար ավելի շատ է հիմնվում տեխնոլոգիաների վրա, այս մասնագետները կպահանջվեն գոյություն ունեցող տեխնոլոգիաների արդյունավետությունը բարձրացնելու և նոր համակարգեր ստեղծելու համար: Առողջապահությունը հիմնական ոլորտն է, որտեղ կնկատվի համակարգերի վերլուծաբանների աշխատատեղերի պահանջարկի աճ, քանի որ կառավարությունները, տարբեր ֆինանսական նախաձեռնությունները շարունակում են խթանել առողջապահության ոլորտում թղթաբանությունն էլեկտրոնային եղանակով կազմակերպելու գործընթացին։ ԱՄՆ Աշխատանքի նախարարությունը նաև կանխատեսում է ՏՏ խորհրդատվական ընկերություններում համակարգերի վերլուծաբանների պահանջարկի 43% աճ, ինչը նշանակում է ֆրիլանս և պայմանագրային հիմունքներով աշխատանքի հսկայական հնարավորություններ այս մասնագիտությունն ունեցող անձանց համար։
Համակարգչային համակարգերի վերլուծաբանի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 7% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 42,800 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $94,000։
6. Վեբ ծրագրավորող
Ամեն տարի ռեկորդային թվով ձեռնարկություններ իրենց առաջարկած ապրանքներն ու ծառայություններ են ներկայացնում համացանցում։ Քանի որ առցանց ապրանքների և ծառայությունների թիվը շարունակում է աճել, վեբ ծրագրավորողների ու դիզայներների պահանջարկը նույնպես կաճի։ Սոցիալական ցանցերի տարածումը կբարձրացնի վեբ ծրագրավորողների պահանջարկը, քանի որ բիզնեսները ձգտում են ներգրավել հաճախորդների նոր սերունդ և խթանել մրցակցային առավելությունն այս արագ աճող ոլորտում: Ադապտիվ վեբ դիզայն ստանալու, պարզ ու գրավիչ ինտերֆեյսի և սպառողի համար հնարավորինս հարմարավետ փորձառություն ապահովելու հմտությունները այս ոլորտում աշխատողների համար շատ կարևոր են, քանի որ վեբէջերը պետք է հարմարվեն տարբեր սարքերի տարբեր չափեր ունեցող էկրաններին, օրինակ՝ խելացի ժամացույցներին, և այլն:
Web ծրագրավորողի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 13% (միջինից արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 25,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $77,000։
7. Մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի վերլուծաբան-մասնագետ
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների հաջորդ տեղում է բժշկական հաստատություններում մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի հավաքմամբ, պահմամբ և դրա վերլուծությամբ զբաղվող մասնագետի աշխատանքը։ Ըստ ITCareerFinder-ի՝ առողջապահության ոլորտում մինչև 2025 թ․ կստեղծվեն ավելի շատ համակարգչային աշխատատեղեր, քան որևէ այլ ոլորտում: Խնդիրն այն է, որ երկրները գնում են առողջապահության ոլորտի ողջ ինֆորմացիան կենտրոնացված դարձնելու ճանապարհով, հետևաբար՝ այս տեխնոլոգիաներին տիրապետող և հավաստագրված վերլուծաբան-մասնագետների պահանջարկը նույնպես աննախադեպ աճ կունենա։ Թեև այս մասնագետները կարող են ստանալ ամենացածր մեկնարկային աշխատավարձն այս ցուցակում, այս ոլորտի համար պահանջվող կրթությունը կարելի է ստանալ շատ ավելի կարճ ժամկետում (սովորաբար ՏՏ-ն առողջապահությունում մասնագիտությամբ երկամյա ծրագիր)։ Բացի դրանից, այս ոլորտում ներկայում ուսանողները լավ հնարավորություններ կունենան կառավարմանն առնչվող պաշտոններ ստանձնելու մինչև այս ոլորտը շարունակում է աճել։
Մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի վերլուծաբան-մասնագետի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 9% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 37,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $46,000։
8. Տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջեր
Ցուցակի 8-րդ հորիզոնականը զբաղեցնում է տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջերի աշխատանքը։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մենեջերների աշխատատեղերի աճն ուղղակիորեն կապված է ՏՏ ոլորտի աշխատողների աճի տեմպերի հետ, որոնց վերահսկում են այդ մենեջերները: Տեխնիկական բնույթի տարբեր աշխատանքների պահանջարկի ռեկորդային աճը, ներառյալ ծրագրային ապահովման մշակումը, նախագծերի կառավարումը, տվյալների վերլուծությունը և ամպային տվյալների մշակումը, կշարունակվի մինչև 2025 թ․ և դրանից հետո այն իր հերթին կնպաստի ՏՏ ոլորտի տաղանդավոր մենեջերների մեծ պահանջարկին: Լրացուցիչ աճը պայմանավորված կլինի տեղեկատվական անվտանգության վրա կենտրոնացվածության ավելացմամբ և կիբեռանվտանգության լրացուցիչ անձնակազմ վարձելու հանգամանքով:
Տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջերի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 11% (միջինից արագ ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 52,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $151,000։
9. Տվյալների բազայի ադմինիստրատոր
Ցուցակի նախավերջին տեղում է տվյալների բազայի ադմինիստրատորի աշխատանքը։ Բիզնեսները հավաքում են տպավորիչ քանակի թվային տեղեկություն՝ խթանելով տվյալների բազայի վերապատրաստված և հավաստագրված ադմինիստրատորների պահանջարկին, որոնք կպահեն այդ տվյալները, ընդորում՝ դասակարգված ձևով, կվերլուծեն դրանք և ապահովեն դրանց անվտանգությունը։ Բացի դրանից, քանի որ տվյալների ավելի շատ բազաներ միացված են ինտերնետին և ամպին, տվյալների անվտանգությունը կդառնա ավելի կենսական և բարդ. տվյալների բազայի ադմինիստրատորները և ծրագրավորողները, հատկապես նրանք, ովքեր ունեն տեղեկատվական անվտանգության հմտություններ, մեծ պահանջարկ կունենան, որպեսզի կորպորատիվ տվյալները պաշտպանեն հաքերներից։
Տվյալների բազայի ադմինիստրատորի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 8% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 13,200 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $99,000։
10․ Ցանցային ադմինիստրատոր
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների ցանկի 10-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում ցանցային ադմինիստրատորի մասնագիտությունը։ Նրանց պահանջարկը կաճի, քանի որ կազմակերպությունները ներդրումներ են կատարում համակարգչային նոր համակարգերի և ցանցային տեխնոլոգիաների մեջ՝ արտադրողականությունը բարձրացնելու և մրցակցային առավելություններ ձեռք բերելու համար: Բջջային և խելացի սարքերի և ամպային տվյալների մշակման արագ տարածումը նշանակում է, որ ավելի շատ կազմակերպություններ կօգտագործեն ինտերնետը առցանց բիզնես վարելու համար, ինչը նշանակում է ցանցի մասնագետների համար աշխատատեղերի ավելացում, որոնք կարող են օգնել բիզնեսին ապահով կերպով օգտագործել այս զարգացող տեխնոլոգիաները:

Если вы решили начать (или продолжить) карьеру в сфере ИТ, вам наверняка интересно будет узнать о наиболее «горячих» ИТ-тенденциях десятилетия: это поможет определиться и выбрать себе востребованную профессию, которая еще долго будет актуальна.
ITCareerFinder выделил 10 специальностей ИТ-сферы, которые в 2020-2030 гг. будут пользоваться наибольшим спросом и хорошо оплачиваться.
Авторы списка использовали различные источники, в том числе информацию о лучших должностях десятилетия из справочника «Прогноз роста занятости» Бюро статистики труда США, информацию о зарплатах в сфере ИТ с сайта Indeed.com, информацию, полученную в ходе интервью с ИТ-специалистами, а также последние тенденции найма в сфере ИТ.
1. Специалист по информационной безопасности
Безопасность останется главной заботой ИТ-руководителей и менеджеров по персоналу, поскольку частота, масштабы и изощренность кибератак продолжают расти. Год за годом ИТ-руководители сообщают, что ищут специалистов по информационной безопасности, но с трудом находят. Это означает, что у технических специалистов есть невероятная возможность продвинуться в этом направлении.
Прогноз занятости специалистов по информационной безопасности на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 33% (намного быстрее среднего);
• 10-летний объем роста: 47 100 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 104 000 долларов США.
2. Разработчик мобильных приложений
Разработка мобильных приложений — одна из самых быстрорастущих сфер в мире. Поскольку смартфоны и планшеты продолжают менять наши способы общения, ведения бизнеса, потребления новостей и организации развлечений, спрос на новые мобильные приложения растет с невероятной скоростью. В результате рабочих мест по разработке мобильных приложений сегодня больше, чем квалифицированных специалистов на рынке.
Прогноз занятости разработчиков мобильных приложений на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 22% (намного быстрее среднего);
• 10-летний объем роста 409 000 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 107 000 долларов.
3. Инженер-программист
Спрос на специалистов в этой сфере будет расти вместе с технологическим прогрессом и широким распространением программного обеспечения. В частности, быстрое развитие облачных технологий вызывает спрос на разработчиков прикладного программного обеспечения, которые могут создавать безопасные и масштабируемые облачные приложения. Кроме того, поскольку компьютерные системы продолжают распространяться, а программное обеспечение проникает в новые отрасли и применяется к умным устройствам, необходимость разработки компьютерных систем, поддерживающих эти инициативы, создаст рабочие места для инженеров системного программного обеспечения.
Прогноз занятости инженера-программиста на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 19% (намного быстрее среднего);
• 10-летний объем роста 354 000 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 108 000 долларов.
4. Дизайнер видеоигр
Среди профессий будущего в сфере IT работа дизайнера видеоигр занимает 4 место. Игровая индустрия стоимостью более 140 миллиардов долларов увеличилась более чем в 3 раза за последнее десятилетие. Наряду с растущим рынком настольных и консольных игр, популярность мобильных устройств, их функциональные и графические возможности открывают новый мир возможностей трудоустройства для дизайнеров видеоигр, художников и программистов.
Геймдизайнеры с опытом разработки мобильных приложений будут особенно востребованы. Новые технологии и растущий спрос на приложения дополненной (AR) и виртуальной реальности (VR) также будут способствовать увеличению спроса на рабочие места дизайнеров видеоигр.
Прогноз занятости дизайнеров видеоигр на 2020–2030 годы:
• 10-летний рост: 16% (намного быстрее среднего);
• 10-летний объем роста: 9000 новых рабочих мест
• Средняя годовая зарплата: 80 000 долларов.
5. Аналитик компьютерных систем
Первую пятерку востребованных профессий завершает профессия системного аналитика. Поскольку компании, работающие в самых разных сферах, продолжают все больше полагаться на технологии, эти специалисты будут необходимы для повышения эффективности существующих технологий и создания новых систем.
Здравоохранение является основным сектором, в котором будет наблюдаться рост спроса на рабочие места системных аналитиков, поскольку правительства и различные инициативы по финансированию продолжают продвигать процесс электронной организации медицинской документации. Министерство труда США также прогнозирует увеличение спроса на системных аналитиков в ИТ-консалтинговых фирмах на 43%, что означает огромные возможности для внештатных и контрактных рабочих мест для людей этой профессии.
Прогноз занятости аналитиков компьютерных систем на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 7% (средний показатель);
• 10-летний объем роста: 42 800 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 94 000 долларов.
6. Веб-разработчик
Каждый год огромное количество компаний начинает представлять свои товары и услуги в Интернете. Поскольку количество онлайн-продуктов и услуг продолжает расти, будет расти и спрос на веб-разработчиков и дизайнеров
Навыки получения отзывчивого веб-дизайна, простого и привлекательного интерфейса и обеспечения максимально комфортного опыта для потребителя очень важны для тех, кто работает в этой области.
Прогноз занятости веб-разработчиков на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 13% (выше среднего);
• 10-летний объем роста 25 000 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 77 000 долларов.
7. Аналитик-специалист по информации о здоровье человека
На следующем месте профессий будущего в сфере ИТ стоит работа специалиста, занимающегося сбором, хранением и анализом информации о здоровье человека в медицинских учреждениях.
По данным ITCareerFinder, в сфере здравоохранения к 2025 г. будет создано больше компьютерных рабочих мест, чем в любой другой отрасли. Многие страны сегодня идут к централизации всей информации в сфере здравоохранения, поэтому спрос на аналитиков-специалистов, владеющих этими технологиями и сертифицированных, тоже будет расти.
Хотя у этих специалистов может быть самая низкая начальная зарплата в этом списке, образование, необходимое для этой работы, можно получить за гораздо более короткий период времени (обычно это двухлетняя программа со специализацией в области информационных технологий в здравоохранении). Кроме того, студенты, в настоящее время работающие в этой области, будут иметь хорошие возможности для работы на руководящих должностях, поскольку эта область продолжает расти.
Прогноз занятости аналитика-специалиста по информации о здоровье человека на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 9% (средний показатель);
• 10-летний объем роста: 37 100 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 46 000 долларов.
8. Менеджер по технологиям
8-е место в списке занимает должность менеджера по технологиям. Рост количества рабочих мест для менеджеров по информационным технологиям напрямую связан с темпами роста ИТ-специалистов, которыми руководят эти менеджеры. Рекордный рост спроса на различные технические профессии, включая разработку программного обеспечения, управление проектами, анализ данных и облачные вычисления, сохранится до 2025 года. Это, в свою очередь, будет способствовать и высокому спросу на талантливых ИТ-менеджеров. Дополнительный рост будет обусловлен усилением внимания к информационной безопасности и наймом дополнительного персонала по кибербезопасности.
Прогноз занятости менеджеров по технологиям на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 11% (выше среднего);
• 10-летний объем роста: 52 100 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 151 000 долларов.
9. Администратор базы данных
На предпоследнем месте в списке находится должность администратора базы данных. Предприятия собирают внушительные объемы цифровой информации, что повышает спрос на обученных и сертифицированных администраторов баз данных – для организации, хранения, анализа и защиты этих данных. Кроме того, поскольку все больше баз данных подключаются к Интернету и облачным сервисам, безопасность данных становится все более важной и сложной задачей.
Администраторы баз данных и программисты, особенно обладающие навыками информационной безопасности, будут востребованы для защиты корпоративных данных от хакеров.
Прогноз занятости администраторов баз данных на 2020-2030 годы:
• 10-летний рост: 8% (средний показатель);
• 10-летний объем роста: 13 200 новых рабочих мест;
• Средняя годовая зарплата: 99 000 долларов.
10. Сетевой администратор
Профессия сетевого администратора занимает 10 позицию в списке перспективных профессий в сфере ИТ. Спрос на них будет расти по мере того, как организации инвестируют в новые компьютерные системы и сетевые технологии, чтобы повысить производительность и получить конкурентное преимущество. Быстрое распространение мобильных и смарт-устройств и облачной обработки данных означает, что все больше организаций будут использовать Интернет для ведения бизнеса, что означает увеличение числа рабочих мест для сетевых специалистов, которые могут помочь предприятиям безопасно использовать эти новые технологии.