Եթե որոշել եք կարիերա սկսել կամ այն շարունակել ՏՏ ոլորտում, ապա թերևս անհրաժեշտ կլինի իմանալ, թե որոնք են ՏՏ ոլորտում տասնամյակի ամենաթեժ միտումները և ինչ մասնագիտություն կարելի է ընտրել։ ITCareerFinder-ն առանձնացրել է ՏՏ ոլորտի տասը մասնագիտություններ, որոնք 2020-2030 թթ․ կունենան ամենաշատ պահանջարկը, կառաջարկեն ամենաբարձր աշխատավարձերն ու առաջխաղացման լավագույն հնարավորությունները, կունենան ամենաարագ աճը, կվճարեն ազգային միջինից ավելի բարձր աշխատավարձ (ԱՄՆ-ի հաշվարկներով), կապահովեն զբաղվածության բարձր մակարդակ և կառաջարկեն առաջխաղացման մի շարք հնարավորություններ:
Ուսումնասիրության հեղինակներն օգտվել են տարբեր աղբյուրներից, տասնամյակի լավագույն աշխատատեղերի վերաբերյալ ինֆորմացիան վերցրել են ԱՄՆ Աշխատանքի վիճակագրության բյուրոյի «Զբաղվածության աճի կանխատեսումներ»-ի ձեռնարկից, ՏՏ ոլորտի աշխատավարձերի մասին ինֆորմացիան՝ Indeed.com-ից, օգտագործել են ՏՏ ոլորտի փորձագետների հետ հարցազրույցների ընթացքում ստացված ինֆորմացիան, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում աշխատանքի ընդունման մասին վերջին միտումները (hաշվարկներն արվել են ԱՄՆ-ի համար)։
1. ՏՏ անվտանգության մասնագետ
Առաջին տեղում ՏՏ անվտանգության մասնագետն է։ ՏՏ ընկերությունների ղեկավարների և կադրերով զբաղվող մենեջերների համար անվտանգությունը կմնա հիմնական մտահոգությունը, քանի որ կիբեռհարձակումների հաճախականությունը, շրջանակը և բարդությունը շարունակում են աճել: Տարեցտարի ՏՏ ղեկավարները հայտնում են, որ ակտիվորեն փնտրում են տեղեկատվական անվտանգության հմտություններ ունեցող մասնագետներ, բայց դժվարանում են գտնել տաղանդավոր կադրերի: Սա նշանակում է, որ տեխնոլոգիայի մասնագետներն անհավանական հնարավորություն ունեն առաջ գնալ այս ուղղությամբ: Համակարգչային անվտանգության հմտություններն առհասարակ մեծ պահանջարկ ունեն և ներառում են ՏՏ գործառնությունների անվտանգություն, անվտանգ վեբ և բջջային հավելվածների մշակում, ռիսկերի կառավարում, տեղեկատվության ապահովում, ցանցային և ամպային տեխնոլոգիաների անվտանգություն։
ՏՏ անվտանգության մասնագետի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 33% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 47,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $104,000։
2. Բջջային հավելվածներ մշակող
Բջջային հավելվածների մշակումն աշխարհի ամենաարագ զարգացող մասնագիտություններից մեկն է: Քանի որ սմարթֆոններն ու պլանշետները շարունակում են փոխել այն, թե ինչպես ենք մենք հաղորդակցվում, բիզնեսով զբաղվում, սպառում նորություններ և կազմակերպում մեր ժամանցը, նոր և նորարարական բջջային հավելվածների պահանջարկն աճում է անհավատալի արագությամբ: Այս աճող պահանջարկի արդյունքում էլ ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ այսօր շուկայում բջջային հավելվածների մշակման ավելի շատ աշխատատեղեր կան, քան հմուտ մասնագետներ։ Google-ի Android և Apple-ի iOS (iPhone, iPad և Apple Watch) պլատֆորմները կշարունակեն առաջարկել կարիերային ամենաշատ հնարավորությունները բջջային հավելվածների ծրագրավորողների համար։
Բջջային հավելվածների մշակողների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 22% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 409,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $107,000։
3. Ծրագրային ապահովման ինժեներ
Չորրորդ հորիզոնականում է ծրագրային ապահովման ինժեներների աշխատանքը։ Այս մասնագիտության աշխատուժի պահանջարկը կբարձրանա տեխնոլոգիական առաջընթացին և ծրագրային ապահովման համատարած աճին զուգահեռ: Օրինակ՝ ամպային տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը խթանում է հավելվածների ծրագրային ապահովման ինժեներների պահանջարկը, որոնք կարող են ստեղծել անվտանգ և մասշտաբային ամպային ծրագրեր: Բացի դրանից, քանի դեռ համակարգչային համակարգերի տարածումը շարունակվում է, իսկ ծրագրակազմը տարածվում է նոր ոլորտներում և կիրառվում խելացի սարքերում, համակարգչային համակարգերի մշակման անհրաժեշտությունը, որոնք ապահովում են այս նախաձեռնությունների իրագործումը, աշխատատեղեր կստեղծի համակարգերի ծրագրային ապահովման ինժեներների համար:
Ծրագրային ապահովման ինժեների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 19% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 354,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $108,000։
4. Վիդեոխաղերի դիզայներ
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների շարքում 4-րդ տեղը զբաղեցնում է վիդեոխաղերի դիզայների աշխատանքը։ 140+ միլիարդ դոլար արժողությամբ խաղային ինդուստրիան վերջին տասնամյակի ընթացքում ավելի քան եռապատկվել է: Սեղանի համակարգիչների և կոնսոլների խաղերի աճող շուկային զուգահեռ բջջային սարքերի պոպուլյարությունը, դրանց ֆունկցիոնալ հզորություններն ու գրաֆիկական հնարավորությունները վիդեոխաղերի դիզայներների, նկարիչների և ծրագրավորողների համար աշխատանքի հնարավորությունների նոր աշխարհ են բացում։ Հատկապես պահանջված կլինեն բջջային հավելվածների մշակման փորձ ունեցող խաղերի դիզայներները, քանի որ սմարթֆոններն ու պլանշետները շարունակում են փոփոխություններ բերել այն իմաստով, թե ինչ սարքերի վրա են մարդիկ այսօր խաղում վիդեոխաղերը: Զարգացող տեխնոլոգիաները և լրացված (AR) և վիրտուալ իրականության (VR) հավելվածների աճող պահանջարկը նույնպես կնպաստեն վիդեոխաղերի դիզայներների աշխատանքի պահանջարկի աճին։
Վիդեոխաղերի դիզայների զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 16% (միջինից շատ ավելի արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 9000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $80,000։
5. Համակարգչային համակարգերի վերլուծաբան
Առաջին հնգյակը եզրափակում է համակարգչային համակարգերի վերլուծաբանի մասնագիտությունը։ Քանի որ կազմակերպությունների աշխատանքը շարունակաբար ավելի շատ է հիմնվում տեխնոլոգիաների վրա, այս մասնագետները կպահանջվեն գոյություն ունեցող տեխնոլոգիաների արդյունավետությունը բարձրացնելու և նոր համակարգեր ստեղծելու համար: Առողջապահությունը հիմնական ոլորտն է, որտեղ կնկատվի համակարգերի վերլուծաբանների աշխատատեղերի պահանջարկի աճ, քանի որ կառավարությունները, տարբեր ֆինանսական նախաձեռնությունները շարունակում են խթանել առողջապահության ոլորտում թղթաբանությունն էլեկտրոնային եղանակով կազմակերպելու գործընթացին։ ԱՄՆ Աշխատանքի նախարարությունը նաև կանխատեսում է ՏՏ խորհրդատվական ընկերություններում համակարգերի վերլուծաբանների պահանջարկի 43% աճ, ինչը նշանակում է ֆրիլանս և պայմանագրային հիմունքներով աշխատանքի հսկայական հնարավորություններ այս մասնագիտությունն ունեցող անձանց համար։
Համակարգչային համակարգերի վերլուծաբանի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 7% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 42,800 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $94,000։
6. Վեբ ծրագրավորող
Ամեն տարի ռեկորդային թվով ձեռնարկություններ իրենց առաջարկած ապրանքներն ու ծառայություններ են ներկայացնում համացանցում։ Քանի որ առցանց ապրանքների և ծառայությունների թիվը շարունակում է աճել, վեբ ծրագրավորողների ու դիզայներների պահանջարկը նույնպես կաճի։ Սոցիալական ցանցերի տարածումը կբարձրացնի վեբ ծրագրավորողների պահանջարկը, քանի որ բիզնեսները ձգտում են ներգրավել հաճախորդների նոր սերունդ և խթանել մրցակցային առավելությունն այս արագ աճող ոլորտում: Ադապտիվ վեբ դիզայն ստանալու, պարզ ու գրավիչ ինտերֆեյսի և սպառողի համար հնարավորինս հարմարավետ փորձառություն ապահովելու հմտությունները այս ոլորտում աշխատողների համար շատ կարևոր են, քանի որ վեբէջերը պետք է հարմարվեն տարբեր սարքերի տարբեր չափեր ունեցող էկրաններին, օրինակ՝ խելացի ժամացույցներին, և այլն:
Web ծրագրավորողի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 13% (միջինից արագ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 25,000 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $77,000։
7. Մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի վերլուծաբան-մասնագետ
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների հաջորդ տեղում է բժշկական հաստատություններում մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի հավաքմամբ, պահմամբ և դրա վերլուծությամբ զբաղվող մասնագետի աշխատանքը։ Ըստ ITCareerFinder-ի՝ առողջապահության ոլորտում մինչև 2025 թ․ կստեղծվեն ավելի շատ համակարգչային աշխատատեղեր, քան որևէ այլ ոլորտում: Խնդիրն այն է, որ երկրները գնում են առողջապահության ոլորտի ողջ ինֆորմացիան կենտրոնացված դարձնելու ճանապարհով, հետևաբար՝ այս տեխնոլոգիաներին տիրապետող և հավաստագրված վերլուծաբան-մասնագետների պահանջարկը նույնպես աննախադեպ աճ կունենա։ Թեև այս մասնագետները կարող են ստանալ ամենացածր մեկնարկային աշխատավարձն այս ցուցակում, այս ոլորտի համար պահանջվող կրթությունը կարելի է ստանալ շատ ավելի կարճ ժամկետում (սովորաբար ՏՏ-ն առողջապահությունում մասնագիտությամբ երկամյա ծրագիր)։ Բացի դրանից, այս ոլորտում ներկայում ուսանողները լավ հնարավորություններ կունենան կառավարմանն առնչվող պաշտոններ ստանձնելու մինչև այս ոլորտը շարունակում է աճել։
Մարդու առողջության մասին ինֆորմացիայի վերլուծաբան-մասնագետի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 9% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 37,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $46,000։
8. Տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջեր
Ցուցակի 8-րդ հորիզոնականը զբաղեցնում է տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջերի աշխատանքը։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մենեջերների աշխատատեղերի աճն ուղղակիորեն կապված է ՏՏ ոլորտի աշխատողների աճի տեմպերի հետ, որոնց վերահսկում են այդ մենեջերները: Տեխնիկական բնույթի տարբեր աշխատանքների պահանջարկի ռեկորդային աճը, ներառյալ ծրագրային ապահովման մշակումը, նախագծերի կառավարումը, տվյալների վերլուծությունը և ամպային տվյալների մշակումը, կշարունակվի մինչև 2025 թ․ և դրանից հետո այն իր հերթին կնպաստի ՏՏ ոլորտի տաղանդավոր մենեջերների մեծ պահանջարկին: Լրացուցիչ աճը պայմանավորված կլինի տեղեկատվական անվտանգության վրա կենտրոնացվածության ավելացմամբ և կիբեռանվտանգության լրացուցիչ անձնակազմ վարձելու հանգամանքով:
Տեխնոլոգիաների հարցերով մենեջերի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 11% (միջինից արագ ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 52,100 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $151,000։
9. Տվյալների բազայի ադմինիստրատոր
Ցուցակի նախավերջին տեղում է տվյալների բազայի ադմինիստրատորի աշխատանքը։ Բիզնեսները հավաքում են տպավորիչ քանակի թվային տեղեկություն՝ խթանելով տվյալների բազայի վերապատրաստված և հավաստագրված ադմինիստրատորների պահանջարկին, որոնք կպահեն այդ տվյալները, ընդորում՝ դասակարգված ձևով, կվերլուծեն դրանք և ապահովեն դրանց անվտանգությունը։ Բացի դրանից, քանի որ տվյալների ավելի շատ բազաներ միացված են ինտերնետին և ամպին, տվյալների անվտանգությունը կդառնա ավելի կենսական և բարդ. տվյալների բազայի ադմինիստրատորները և ծրագրավորողները, հատկապես նրանք, ովքեր ունեն տեղեկատվական անվտանգության հմտություններ, մեծ պահանջարկ կունենան, որպեսզի կորպորատիվ տվյալները պաշտպանեն հաքերներից։
Տվյալների բազայի ադմինիստրատորի զբաղվածության կանխատեսում 2020-2030 թթ․ համար։
- 10-ամյա աճը՝ 8% (միջին ցուցանիշ),
- 10-ամյա աճի ծավալը՝ 13,200 նոր աշխատատեղ,
- Տարեկան միջին աշխատավարձը՝ $99,000։
10․ Ցանցային ադմինիստրատոր
ՏՏ ոլորտում ապագայի մասնագիտությունների ցանկի 10-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում ցանցային ադմինիստրատորի մասնագիտությունը։ Նրանց պահանջարկը կաճի, քանի որ կազմակերպությունները ներդրումներ են կատարում համակարգչային նոր համակարգերի և ցանցային տեխնոլոգիաների մեջ՝ արտադրողականությունը բարձրացնելու և մրցակցային առավելություններ ձեռք բերելու համար: Բջջային և խելացի սարքերի և ամպային տվյալների մշակման արագ տարածումը նշանակում է, որ ավելի շատ կազմակերպություններ կօգտագործեն ինտերնետը առցանց բիզնես վարելու համար, ինչը նշանակում է ցանցի մասնագետների համար աշխատատեղերի ավելացում, որոնք կարող են օգնել բիզնեսին ապահով կերպով օգտագործել այս զարգացող տեխնոլոգիաները:

If you've decided to start or pursue a career in IT, you may need to know what the hottest IT trends of the decade are and which occupation to choose. ITCareerFinder has identified ten IT occupations that will be most in demand in 2020-2030, offer the highest salaries and best opportunities for advancement, have the fastest growth, pay higher than the national average (as estimated in the U.S.), provide high levels of employment and offer a range of advancement opportunities.
The authors of the study used a variety of sources, including information on the top jobs of the decade from the U.S. Bureau of Labor Statistics' Employment Growth Forecast guide, IT salary information from Indeed.com, information from interviews with IT professionals, experts, and the latest IT hiring trends (estimates are made for USA).
1. Information security specialist
First and foremost is the IT security specialist. Security will remain a top concern for IT executives and hiring managers as the frequency, scope and sophistication of cyberattacks continue to grow. Year after year, IT executives report that they actively seek out professionals with information security skills, but struggle to find talent. This means that there is an incredible opportunity for technical professionals to advance in this area. Computer security skills tend to be in high demand and include IT operations security, secure web and mobile application development, risk management, information assurance, network and cloud security.
IT security professional employment forecast for 2020-2030:
• 10-year growth rate: 33% (much faster than average);
• 10-year growth rate: 47,100 new jobs;
• Average annual salary: $104,000.
2. Mobile app developer
Mobile app development is one of the fastest growing professions in the world. As smartphones and tablets continue to change the way we communicate, conduct business, consume news and organize entertainment, the demand for new and innovative mobile apps is growing at an incredible rate. This growing demand has created a situation where there are more mobile app development jobs today than qualified professionals in the marketplace. Google's Android and Apple's iOS (iPhone, iPad and Apple Watch) platforms will continue to offer more career opportunities for mobile app developers.
Mobile app developer employment forecast for 2020-2030:
• 10-year growth rate: 22% (much faster than average);
• 10-year growth rate: 409,000 new jobs;
• Average annual salary: $107,000.
3. Software engineer
Software engineer jobs are in fourth place. The demand for labor in this profession will grow along with technological advances and the widespread availability of software. For example, the rapid development of cloud technology is creating a demand for software developers who can create secure and scalable cloud applications. In addition, as computer systems continue to spread and software pervades new industries and is applied to smart devices, the need to develop computer systems that support these initiatives will create jobs for systems software engineers.
The 2020-2030 projection for software engineer employment:
• 10-year growth rate: 19% (much faster than average);
• 10-year growth rate: 354,000 new jobs;
• Average annual salary: $108,000.
4. Video game designer
Among the jobs of the future in IT, the video game designer job ranks 4th. The $140+ billion gaming industry has more than tripled in the last decade. Along with the growing market for desktop and console games, the popularity of mobile devices and their functionality and graphics capabilities are opening up a new world of job opportunities for video game designers, artists and programmers. Game designers with mobile app development experience will be especially in demand as smartphones and tablets continue to revolutionize the devices on which people play video games today. New technologies and the growing demand for augmented (AR) and virtual reality (VR) applications will also drive demand for video game design jobs.
Forecast for video game designer jobs for 2020-2030:
• 10-year growth: 16% (much faster than average);
• 10-year growth: 9,000 new jobs;
• Average annual salary: $80,000.
5. Computer systems analyst
The first five round out the computer systems analyst profession. As organizations continue to rely more and more on technology, these professionals will be needed to improve the efficiency of existing technology and create new systems. Healthcare is a major sector that will see an increase in demand for computer systems analyst jobs as governments and various funding initiatives continue to push the process of electronically organizing medical records. The U.S. Department of Labor also forecasts a 43% increase in demand for systems analysts at IT consulting firms, which means huge opportunities for freelance and contract jobs for people in this profession.
Employment forecast for computer systems analysts for 2020-2030:
• 10-year growth rate: 7% (average);
• 10-year growth rate: 42,800 new jobs;
• Average annual salary: $94,000.
6. Web developer
Every year, a record number of companies present their products and services online. As the number of online products and services continues to grow, so will the demand for web developers and designers. The proliferation of social media will increase the demand for web developers as businesses look to attract the next generation of customers and improve competitiveness in this fast-growing industry. Skills in obtaining responsive web design, a simple and attractive interface, and providing the most comfortable experience for the consumer are very important for those working in this field because web pages must adapt to the different screen sizes of various devices, such as smart devices, watches, etc.
Web Developer Employment Forecast 2020-2030:
• 10-year growth rate: 13% (above average);
• 10-year growth rate: 25,000 new jobs;
• Average annual salary: $77,000.
7. Health Information Technician
The next job of the future in IT is that of a health information technician in health care settings. According to ITCareerFinder, there will be more computer jobs in healthcare by 2025 than in any other industry. The problem is that countries are moving toward centralization of all health information, so the demand for specialist analysts who are proficient and certified in these technologies will also grow unprecedentedly. While these professionals may have the lowest entry-level salaries on this list, the education required for this field can be obtained in a much shorter period of time (usually a two-year program with a specialization in health information technology). In addition, students currently working in this field will have good opportunities for management positions as the field continues to grow.
Human health information analyst employment forecast for 2020-2030:
• 10-year growth: 9% (average);
• 10-year growth: 37,100 new jobs;
• Average annual salary: $46,000.
8. Technology manager
The Technology manager position ranks 8th on the list. The growth in the number of jobs for information technology managers is directly related to the rate of growth in the IT professions these managers manage. Record growth in demand for a variety of technical occupations, including software development, project management, data analytics and cloud computing, will continue through 2025, with demand for talented IT managers growing thereafter. Additional growth will come from an increased focus on information security and the hiring of additional cybersecurity personnel.
Employment forecast for technology managers for 2020-2030:
• 10-year growth: 11% (above average);
• 10-year growth volume: 52,100 new jobs;
• Average annual salary: $151,000.
9. Database administrator
At the penultimate spot on the list is the database administrator position. Businesses are collecting impressive amounts of digital information, which increases the demand for trained and certified database administrators to store, organize, analyze and protect that data. In addition, as more and more databases connect to the Internet and the cloud, data security is becoming increasingly important and challenging. Database administrators and programmers, especially those with information security skills, will be in demand to protect corporate data from hackers.
Employment forecast for database administrators for 2020-2030:
• 10-year growth: 8% (average);
• 10-year growth: 13,200 new jobs;
• Average annual salary: $99,000.
10. Network administrator
The network administrator profession ranks 10th on the list of future IT occupations. Demand will grow as organizations invest in new computer systems and networking technology to increase productivity and gain a competitive edge. The rapid spread of mobile and smart devices and cloud computing means more organizations will use the Internet to conduct business online, which means more jobs for network professionals who can help businesses use these new technologies safely.