2024 YR4 աստերոիդը, որը նախկինում համարվում էր Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր, կարծես թե այլևս չի սպառնում մեր մոլորակին։ NASA-ի նոր հաշվարկների համաձայն, նրա բախման հավանականությունը նվազեցվել է մինչև զրո։ Այս մասին հայտնում է Space.com-ը՝ հղում անելով Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Ռիչարդ Բինզելի հայտարարությանը։
Նախկինում այս 50 մետրանոց աստերոիդը գնահատվել էր Թուրինի սանդղակի երրորդ մակարդակում, իսկ բախման հավանականությունը կազմում էր 1-ը 32-ի դեմ։ Սակայն փետրվարի 23-ին անցկացված նոր աստղագիտական դիտարկումները հնարավորություն տվեցին ճշգրտել նրա ուղեծիրը և բացառել բախման հնարավորությունը։ Այժմ 2024 YR4-ին տրվել է զրոյական վտանգի մակարդակ։
«2024 YR4 աստերոիդն այժմ վերանշանակվել է Թուրինի սանդղակի զրոյական մակարդակին: Սա «վտանգի բացակայության» մակարդակ է համարվում, քանի որ աստերոիդի ուղեծրային ուղու լրացուցիչ հետագծումը նվազեցրել է Երկիրը հատելու նրա հավանականությունը 1-ը 1000-ից շեմից ցածր, - ասաց պրոֆեսոր Բինզելը: - 1-ը 1000-ը 100 մետրից փոքր օբյեկտի համար վտանգի 0 մակարդակի իջեցման համար սահմանված շեմն է, իսկ YR4-ն ունի 164 ֆուտ (50 մետր) գնահատված չափ»:
Չնայած բախման հավանականության բացակայությանը, գիտնականները շարունակելու են ուսումնասիրել երկնային այս մարմինը։ 2032 թվականին 2024 YR4-ը կանցնի Երկրից ընդամենը 268,760 կմ հեռավորության վրա՝ ավելի մոտ, քան Լուսինը։ Սա հնարավորություն կտա մանրամասն ուսումնասիրել աստերոիդի կազմը և նրա վարքը տիեզերքում։
Եթե այս չափսի աստերոիդը իրապես բախվեր Երկրին, ապա այն կարող էր տասնյակ կիլոմետրերի շառավղով ավերածություններ առաջացնել։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ նրա հարվածի էներգիան կլիներ 10-ից 30 մեգատոննա տրոտիլային համարժեքով, ինչը համադրելի է հզոր միջուկային պայթյունների հետ։

Астероид 2024 YR4, который ранее считался одним из потенциально опасных для нашей планеты, кажется, больше не представляет угрозы. Согласно обновленным расчетам NASA, вероятность его столкновения с Землей снижена до нуля. Об этом сообщает портал Space.com, ссылаясь на заявление профессора Массачусетского технологического института Ричарда Бинзела.
Ранее этот 50-метровый астероид оценивался по Туринской шкале как объект третьего уровня опасности с вероятностью столкновения 1 к 32. Однако новые астрономические наблюдения, проведенные 23 февраля, позволили уточнить его траекторию и исключить возможность удара. Теперь 2024 YR4 присвоен нулевой уровень угрозы.
«Астероиду 2024 YR4 теперь присвоен нулевой уровень по шкале Турина, уровень «без опасности», поскольку дополнительное отслеживание его орбитальной траектории снизило вероятность пересечения с Землей до уровня ниже 1 из 1000, — сказал профессор Бинцель. — 1 из 1000 — это порог, установленный для понижения до уровня 0 для любого объекта размером менее 100 метров; предполагаемый размер YR4 составляет 164 фута (50 метров)».
Несмотря на отсутствие риска, ученые продолжат изучение объекта. В 2032 году 2024 YR4 пройдет на расстоянии 268 760 км от Земли — ближе, чем Луна. Это даст возможность подробнее исследовать его состав и поведение в космосе.
Если бы астероид такого размера действительно столкнулся с Землей, это могло бы привести к разрушениям в радиусе десятков километров. По оценкам специалистов, энергия удара составила бы от 10 до 30 мегатонн в тротиловом эквиваленте, что сопоставимо с мощными ядерными взрывами.