2024 YR4 աստերոիդը, որը նախկինում համարվում էր Երկրի համար պոտենցիալ վտանգավոր, կարծես թե այլևս չի սպառնում մեր մոլորակին։ NASA-ի նոր հաշվարկների համաձայն, նրա բախման հավանականությունը նվազեցվել է մինչև զրո։ Այս մասին հայտնում է Space.com-ը՝ հղում անելով Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Ռիչարդ Բինզելի հայտարարությանը։
Նախկինում այս 50 մետրանոց աստերոիդը գնահատվել էր Թուրինի սանդղակի երրորդ մակարդակում, իսկ բախման հավանականությունը կազմում էր 1-ը 32-ի դեմ։ Սակայն փետրվարի 23-ին անցկացված նոր աստղագիտական դիտարկումները հնարավորություն տվեցին ճշգրտել նրա ուղեծիրը և բացառել բախման հնարավորությունը։ Այժմ 2024 YR4-ին տրվել է զրոյական վտանգի մակարդակ։
«2024 YR4 աստերոիդն այժմ վերանշանակվել է Թուրինի սանդղակի զրոյական մակարդակին: Սա «վտանգի բացակայության» մակարդակ է համարվում, քանի որ աստերոիդի ուղեծրային ուղու լրացուցիչ հետագծումը նվազեցրել է Երկիրը հատելու նրա հավանականությունը 1-ը 1000-ից շեմից ցածր, - ասաց պրոֆեսոր Բինզելը: - 1-ը 1000-ը 100 մետրից փոքր օբյեկտի համար վտանգի 0 մակարդակի իջեցման համար սահմանված շեմն է, իսկ YR4-ն ունի 164 ֆուտ (50 մետր) գնահատված չափ»:
Չնայած բախման հավանականության բացակայությանը, գիտնականները շարունակելու են ուսումնասիրել երկնային այս մարմինը։ 2032 թվականին 2024 YR4-ը կանցնի Երկրից ընդամենը 268,760 կմ հեռավորության վրա՝ ավելի մոտ, քան Լուսինը։ Սա հնարավորություն կտա մանրամասն ուսումնասիրել աստերոիդի կազմը և նրա վարքը տիեզերքում։
Եթե այս չափսի աստերոիդը իրապես բախվեր Երկրին, ապա այն կարող էր տասնյակ կիլոմետրերի շառավղով ավերածություններ առաջացնել։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ նրա հարվածի էներգիան կլիներ 10-ից 30 մեգատոննա տրոտիլային համարժեքով, ինչը համադրելի է հզոր միջուկային պայթյունների հետ։

Asteroid 2024 YR4, once considered a potential threat to our planet, appears to pose no danger after all. According to updated calculations from NASA, the likelihood of it colliding with Earth has been reduced to zero. This update was reported by Space.com, citing a statement from Richard Binzel, a professor at the Massachusetts Institute of Technology.
Previously, this 50-meter asteroid was classified as a level 3 hazard on the Torino Scale, with a 1-in-32 chance of impact. However, new astronomical observations conducted on February 23 refined its trajectory, ruling out any possibility of a collision. As a result, 2024 YR4 has now been assigned a threat level of zero.
"Asteroid 2024 YR4 has now been reassigned to Torino Scale Level Zero, the level for 'No Hazard' as additional tracking of its orbital path has reduced its possibility of intersecting the Earth to below the 1-in-1000 threshold," professor Binzel said. "1-in-1000 is the threshold established for downgrading to Level 0 for any object smaller than 100 meters; YR4 has an estimated size of 164 feet (50 meters)."
Although the risk is gone, scientists will continue studying the object. In 2032, 2024 YR4 will pass within 268,760 kilometers of Earth—closer than the Moon. This proximity will provide a unique opportunity to examine its composition and behavior in space more closely.
Had an asteroid of this size actually struck Earth, it could have caused devastation across tens of kilometers. Experts estimate the impact energy would range from 10 to 30 megatons of TNT equivalent, comparable to the power of major nuclear explosions.