Mission Accessible Near-Earth Object Survey (MANOS) նախագծի աստղագետների միջազգային թիմը ենթադրել է, որ անցյալ տարի մեր մոլորակի մոտ հայտնված աստերոիդը կարող է լինել Լուսնի բեկոր: Գիտնականների կարծիքով՝ 2024 PT5 աստերոիդը (կրճատ՝ PT5) կարող էր գոյանալ Լուսնի մակերեսին երկնաքարի բախումից հետո։ Նրանց աշխատանքի նախնական տպագրությունը հրապարակվել է arXiv պորտալում։
Ուղեծիրը նման է Երկրի ուղեծրին
Աստերոիդն առաջին անգամ հայտնաբերվել է 2024 թվականի օգոստոսին Հարավային Աֆրիկայի աստղագետների կողմից։ Նրա ուղեծիրը, որը գրեթե նույնական է Երկրի ուղեծրին, անմիջապես գրավեց հետազոտողների հետաքրքրությունը:
PT5-ը մանրամասն ուսումնասիրելու համար գիտնականներն օգտագործել են Արիզոնայում գտնվող Lowell Discovery աստղադիտակը: Աստերոիդի անդրադարձման և կազմի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այն բաղկացած է պիրոքսենով հարուստ ապարներից։ Այս կազմը բնորոշ է լուսնային մակերեսին, բայց շատ ավելի քիչ տարածված է աստերոիդների շրջանում, որոնց մեծ մասը պարունակում է ավելի շատ օլիվին։
Եզակի գտածո
PT5-ը միայն երկրորդ հայտնի օբյեկտն է, որը կասկածվում է լուսնային բեկոր լինելու մեջ: Ներկայումս գիտությանը հայտնի է ընդամենը մոտ 16 այդպիսի օբյեկտ։ Այնուամենայնիվ, գիտնականները կարծում են, որ դրանց իրական թիվը կարող է տասնյակ անգամ ավելի մեծ լինել:
Հետազոտության ապագա հեռանկարները
Լուսնի աստերոիդների որոնումն ու ուսումնասիրությունը պահանջում է կատարելագործված դիտարկման տեխնոլոգիաներ։ Հզոր նոր գործիքները, ինչպիսիք են Վերա Ռուբին աստղադիտարանի LSST աստղադիտակը, կարող են բացահայտել ավելի շատ նման օբյեկտներ: Այս ուսումնասիրությունները ոչ միայն կօգնեն ընդլայնել նման աստերոիդների ծագման մասին մեր գիտելիքները, այլև ավելի խորը ըմբռնում կտան Լուսնի և Արեգակնային համակարգի պատմությանը որպես ամբողջություն:
Ի՞նչ է սպասվում PT5-ին
PT5 աստերոիդը մոտակա ամիսներին կրկին մոտ կգա Երկրին։ ՆԱՍԱ-ի գիտնականները ծրագրում են դրա մանրամասն ուսումնասիրություն անցկացնել՝ օգտագործելով ռադար, որը կարող է էլ ավելի շատ տեղեկություններ հաղորդել դրա ծագման մասին:

Международная группа астрономов из проекта Mission Accessible Near-Earth Object Survey (MANOS) предположила, что астероид, который оказался вблизи нашей планеты в прошлом году, может быть фрагментом Луны. По данным ученых, астероид 2024 PT5 (сокращенно PT5) мог сформироваться после столкновения метеорита с лунной поверхностью. Препринт их работы опубликован на портале arXiv.
Орбита, схожая с земной
Астероид был впервые обнаружен в августе 2024 года астрономами в Южной Африке. Его орбита, почти идентичная земной, сразу вызвала интерес исследователей. Такие регионы пространства обычно насыщены обломками, которые могли быть выброшены с Луны в результате сильных метеоритных ударов.
Для детального изучения PT5 ученые использовали телескоп Lowell Discovery в Аризоне. Исследования отражательной способности и состава астероида показали, что он состоит из пород, богатых пироксеном. Такой состав типичен для лунной поверхности, но встречается гораздо реже среди астероидов, большинство из которых содержат больше оливина.
Уникальная находка
PT5 стал всего лишь вторым известным объектом, который, как предполагается, является лунным фрагментом. На данный момент науке известно лишь около 16 подобных объектов. Тем не менее, ученые считают, что реальное их количество может быть в десятки раз больше.
Будущие перспективы исследований
Поиск и изучение астероидов лунного происхождения требуют совершенствования технологий наблюдения. Новые мощные инструменты, такие как Обсерватория Веры Рубин с телескопом LSST, могут открыть больше таких объектов. Эти исследования помогут не только расширить знания о происхождении подобных астероидов, но и глубже понять историю Луны и Солнечной системы в целом.
Что ждет PT5?
В ближайшие месяцы астероид PT5 снова окажется близко к Земле. Ученые из NASA планируют провести его детальное изучение с помощью радаров, что может дать еще больше информации о его происхождении.