Ամերիկացի ձեռնարկատեր և Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկի կարողությունն աճել է 26,5 մլրդ դոլարով այն բանից հետո, երբ ընկերության բաժնետոմսերը ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին ֆոնին թանկացել են 15%-ով, վկայում են Bloomberg Billionaires Index-ի (BBI) տվյալները։
Չորեքշաբթի շուկայի արդյունքներով Tesla-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 14,75%-ով, ինչի շնորհիվ էլ ավելացել է Մասկի կարողությունը։ 290 միլիարդ դոլար կարողությամբ նա դեռ զբաղեցնում է առաջին տեղը BBI-ի վարկանիշում։
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններում, որոնք կայացել են նոյեմբերի 5-ին, հաղթել է հանրապետական թեկնածու, նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որն ընտրություններից առաջ հայտարարել էր, որ եթե ընտրվի, ապա իր ամենամոտ կողմնակիցներին՝ միլիարդատեր Իլոն Մասկին և քաղաքական գործիչ Ռոբերտ Քենեդի կրտսերին, պաշտոններ կտա ապագա վարչակազմում։
Դոնալդ Թրամփի հաղթանակի մասին հայտարարվել է Վաշինգտոնի ժամանակով մոտ ժամը 02։00-ին։ Այնուհետև Ֆլորիդայում Թրամփը ելույթով դիմել է իր աջակիցներին, հայտարարել հաղթանակի մասին, նաև խոսել անելիքների մասին:
Ըստ Fox News-ի թարմացված կանխատեսման՝ Թրամփը ավելի է ընդլայնել իր առավելությունը գործող փոխնախագահ Կամալա Հարիսի նկատմամբ: Հեռուստաալիքի հաշվարկներով՝ հանրապետական թեկնածուն ստացել 295 ընտրիչի ձայն՝ ընդհանուր 538-ից։ Հարրիսն իր հերթին ստացել է 226 ձայն։ Թրամփը Հարսին գերազանցել է նաև հենց քաղաքացիների հաշվարկվով: Մասնավորապես, նա ստացել է ավելի քան 72,6 մլն ձայն, իսկ Հարիսը՝ մոտ 68 մլն քվե։

American entrepreneur and Tesla CEO Elon Musk's fortune increased by $26.5 billion after the company's shares rose 15% amid the US presidential election, according to data from the Bloomberg Billionaires Index (BBI).
According to the results of the market on Wednesday, Tesla's shares rose by 14.75%, thanks to which Musk's wealth increased. With a fortune of 290 billion dollars, he still occupies the first place in the BBI ranking.
In the US presidential elections, which were held on November 5, the Republican candidate, former president Donald Trump, won, who announced before the elections that if he was elected, his closest supporters, billionaire Elon Musk and politician Robert Kennedy Jr., would be given positions. will give in the future administration.
Donald Trump's victory was announced at around 02:00 Washington time. Then in Florida, Trump addressed his supporters with a speech, announced his victory, and also talked about what needs to be done.
Trump has widened his lead over incumbent Vice President Kamala Harris, according to Fox News' updated forecast. According to the calculations of the TV channel, the Republican candidate received 295 voters' votes, out of a total of 538. Harris received 226 votes. Trump has also surpassed Harris in the calculation of the citizens themselves. In particular, he received more than 72.6 million votes, and Harris - about 68 million votes.