Dropbox-ը հայտարարել է, որ կկրճատի աշխատուժի 20%-ը, ինչի հետևանքով աշխատանքից կզրկվի 528 մարդ։ Պատճառը տվյալներն ամպում պահելու իր հիմնական բիզնեսի աճի դանդաղումն է:
Վերջին անգամ Dropbox-ում կրճատումներ եղել են 2023-ի ապրիլին։ Այն ժամանակ մոտ 500 մարդ էր ազատվել աշխատանքից աճի տեմպերի դանդաղման և արհեստական բանականության (ԱԲ) զարգացմանն վրա ավելի շատ ջանքեր գործադրելու՝ ընկերության որոշման պատճառով։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք անցած տարվա ընթացքում, որպես ընկերություն՝ մենք գտնվում ենք անցումային շրջանում», - գրել է գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Դրյու Հյուսթոնը բլոգային գրառման մեջ՝ նշելով, որ ընկերությունն այժմ աշխատում է աճի փուլի համար հող պատրաստելու ուղղությամբ այնպիսի պրոդուկտներով, ինչպիսիք են Dash for Business-ը։ Նա նաև նշել է, որ այս անցումը հնարավոր չէ իրականացնել՝ պահպանելով ներկայիս կառուցվածքը և ներդրումների մակարդակը։
«Այդ իսկ պատճառով մենք ավելի զգալի կրճատումներ ենք անում այն ​​ոլորտներում, որտեղ չափազանց շատ ենք ներդրումներ կատարել կամ որոնք անարադյունավետ են՝ ընդհանուր առմամբ զարգացնելով ավելի համապատասխան և արդյունավետ թիմային կառուցվածք»,- ասել է Հյուսթոնը:
Dropbox-ի վճարովի օգտատերերի բազան երկրորդ եռամսյակում աճել է 63,000-ով, ինչը փոքր թիվ է 18 միլիոն օգտատերերի ընդհանուր բազայի համեմատ: Ինչպես հայտնում է TechCrunch-ը, երկրորդ եռամսյակում գրանցվել է Dropbox-ի պատմության մեջ ամենադանդաղ աճը, որի հետևանքով տարվա սկզբից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ընկերության բաժնետոմսերի գինն ընկել է ավելի քան 20%-ով:
Հյուսթոնը խոստացել է, որ մոտ ապագայում ընկերությունն ավելի շատ մանրամասներ կհաղորդի իր հիմնական բիզնեսը զարգացնելու և 2025-ին նոր արտադրանքի թողարկումն արագացնելու իր ռազմավարության մասին: Նա նաև ասել է, որ բոլոր կրճատվածները կստանան օրենքով սահմանված վճարումները, որոնց մեծ մասը կկատարվի 2024 ֆինանսական տարվա չորրորդ եռամսյակում։

Dropbox объявила о сокращении штата на 20 %, что приведет к увольнению 528 человек на фоне замедления роста основного бизнеса по облачному хранению данных. Последний раз Dropbox сокращала штат в апреле 2023 года, тогда было уволено около 500 человек из-за замедления роста и решения сосредоточиться на развитии направления ИИ.
«Как мы уже сообщали в течение последнего года, компания находится в переходном периоде», — написал в блоге генеральный директор и соучредитель Дрю Хьюстон, отметив, что компания сейчас работает над созданием предпосылок для следующего этапа роста с такими продуктами, как Dash for Business, и что осуществлять этот переход, сохраняя текущую структуру и уровни инвестиций, больше невозможно.
«Поэтому мы делаем более значительные сокращения в тех областях, где мы чрезмерно инвестировали или где наблюдается неэффективность, одновременно разрабатывая более подходящую и эффективную структуру команды в целом», — отметил Хьюстон.
Во втором квартале количество платных пользователей Dropbox увеличилось на 63 000 человек, что незначительно по сравнению с общей базой в 18 млн пользователей. Как сообщает ресурс TechCrunch, второй квартал стал периодом самого медленного роста Dropbox за всю историю компании, а её акции с начала года к августу упали более чем на 20 %.
В ближайшее время, как обещает Хьюстон, компания расскажет подробнее о своей стратегии по развитию основного бизнеса и ускорению выпуска новых продуктов в 2025 году. Он также сообщил, что все уволенные получат положенные по закону выплаты, большая часть которых будет произведена в четвёртом квартале 2024 финансового года.