Dropbox-ը հայտարարել է, որ կկրճատի աշխատուժի 20%-ը, ինչի հետևանքով աշխատանքից կզրկվի 528 մարդ։ Պատճառը տվյալներն ամպում պահելու իր հիմնական բիզնեսի աճի դանդաղումն է:
Վերջին անգամ Dropbox-ում կրճատումներ եղել են 2023-ի ապրիլին։ Այն ժամանակ մոտ 500 մարդ էր ազատվել աշխատանքից աճի տեմպերի դանդաղման և արհեստական բանականության (ԱԲ) զարգացմանն վրա ավելի շատ ջանքեր գործադրելու՝ ընկերության որոշման պատճառով։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք անցած տարվա ընթացքում, որպես ընկերություն՝ մենք գտնվում ենք անցումային շրջանում», - գրել է գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Դրյու Հյուսթոնը բլոգային գրառման մեջ՝ նշելով, որ ընկերությունն այժմ աշխատում է աճի փուլի համար հող պատրաստելու ուղղությամբ այնպիսի պրոդուկտներով, ինչպիսիք են Dash for Business-ը։ Նա նաև նշել է, որ այս անցումը հնարավոր չէ իրականացնել՝ պահպանելով ներկայիս կառուցվածքը և ներդրումների մակարդակը։
«Այդ իսկ պատճառով մենք ավելի զգալի կրճատումներ ենք անում այն ​​ոլորտներում, որտեղ չափազանց շատ ենք ներդրումներ կատարել կամ որոնք անարադյունավետ են՝ ընդհանուր առմամբ զարգացնելով ավելի համապատասխան և արդյունավետ թիմային կառուցվածք»,- ասել է Հյուսթոնը:
Dropbox-ի վճարովի օգտատերերի բազան երկրորդ եռամսյակում աճել է 63,000-ով, ինչը փոքր թիվ է 18 միլիոն օգտատերերի ընդհանուր բազայի համեմատ: Ինչպես հայտնում է TechCrunch-ը, երկրորդ եռամսյակում գրանցվել է Dropbox-ի պատմության մեջ ամենադանդաղ աճը, որի հետևանքով տարվա սկզբից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ընկերության բաժնետոմսերի գինն ընկել է ավելի քան 20%-ով:
Հյուսթոնը խոստացել է, որ մոտ ապագայում ընկերությունն ավելի շատ մանրամասներ կհաղորդի իր հիմնական բիզնեսը զարգացնելու և 2025-ին նոր արտադրանքի թողարկումն արագացնելու իր ռազմավարության մասին: Նա նաև ասել է, որ բոլոր կրճատվածները կստանան օրենքով սահմանված վճարումները, որոնց մեծ մասը կկատարվի 2024 ֆինանսական տարվա չորրորդ եռամսյակում։

Dropbox announced a 20% workforce reduction, leading to the layoff of 528 employees amid slowing growth in its core cloud storage business. The last time Dropbox conducted a workforce reduction was in April 2023, when about 500 people were laid off due to slowed growth and a decision to shift focus toward AI development.
“As we’ve shared over the past year, we are in a period of transition as a company,” wrote CEO and co-founder Drew Houston in a blog post, noting that the company is now working to lay the foundation for the next stage of growth with products like Dash for Business. However, continuing this transition while maintaining the current structure and investment levels is no longer viable.
“We are therefore making more substantial cuts in areas where we’ve over-invested or that are inefficient, while also developing a more suitable and effective team structure overall,” Houston stated.
In the second quarter, Dropbox’s paid user base grew by 63,000, a slight increase compared to the total base of 18 million users. According to TechCrunch, this quarter saw Dropbox’s slowest growth in the company’s history, with its stock down over 20% since the beginning of the year by August.
In the near future, as Houston promised, the company will provide more details on its strategy to develop its core business and accelerate new product releases in 2025. He also stated that all laid-off employees would receive legally required severance, most of which will be paid in the fourth quarter of the 2024 fiscal year.