TikTok-ի սեփականատեր ByteDance ընկերության համահիմնադիր 41-ամյա Չժան Իմինը դարձել է Չինաստանի ամենահարուստ մարդը․ նա գլխավորում է երկրի ամենահարուստ մադկանց՝ Hurun China Rich List-ի այս տարվա ցուցակը՝ առաջ անցնելով շշալցված ջրի բիզնեսով զբաղվող Չժոնգ Շանշանից:
Իմինի կարողությունը գնահատվում է 49,3 միլիարդ։ Նա այս տիտղոսին է արժանանում այն բանից հետո, երբ անցած տարի ByteDance-ի եկամուտն աճեց 30%-ով՝ հասնելով 110 միլիարդ դոլարի:
Հիմնադրումից ի վեր TikTok-ն աճել է և այսօր ունի մինչև 200 միլիոն օգտատեր միայն ԱՄՆ-ում։ Երիտասարդ լսարան ունեցող հարթակի աշխատանքի հետ կապված, սակայն, մտահոգություններ կան, որոնք վերաբերում են ինչպես ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը, այնպես էլ երեխաների պաշտպանությանը:
ԱՄՆ օրենսդիրներն ապրիլին ընդունել են օրենք, որը կարող է TikTok-ն արգելել ողջ երկրում, եթե ByteDance-ը չհրաժարվի ԱՄՆ-ում իր գործունեությունից։ ԱՄՆ օրենսդիրները տարիներ շարունակ մտահոգություն են հայտնել, որ Չինաստանի կառավարությունը կարող է հասանելիություն ունենալ TikTok-ի օգտատերերի տվյալներին, ինչը TikTok-ը հերքել է:
Չնայած կարգավորող ճնշումներին՝ TikTok-ը շարունակում է աճել: Այն բախվել է սահմանափակումների բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանում, որտեղ այն ամբողջապես արգելվել է։ Արևմտյան երկրները, ինչպիսիք են Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Ավստրալիան, սահմանափակում են TikTok-ի օգտագործումը պետական ​​սարքերում:
Չժան Իմինը, ում պատկանում է ByteDance-ի 20%-ը, ընկերությունը հիմնել է Լիանգ Ռուբոյի հետ 2012-ին Պեկինում։ Թեև 2021-ին նա թողել է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ Իմինը ByteDance-ը դարձրել է չինական տեխնոլոգիաների խոշոր խաղացող, որին են պատկանում նաև Toutiao լրատվական հավելվածը և Douyin-ը՝ TikTok-ի քույր հավելվածը Չինաստանում:
Չինաստանի միլիարդատերերի այս տարվա ցուցակն էապես կրճատվել է, ինչն արտացոլում է երկրում առկա տնտեսական իրողությունները։ Միլիարդատերերի թիվը նվազել է 142-ով՝ նախորդ տարվա 895-ից իջնելով մինչև 753։ Տնտեսական դանդաղումը պայմանավորված է անշարժ գույքի շուկայում առկա խնդիրներով, տեղական ինքնակառավարման մարմինների պարտքով և սպառողական ծախսերի կրճատմամբ։

41-year-old Zhang Yiming, co-founder of ByteDance, the owner of TikTok, has become the richest person in China. he tops this year's list of the country's richest men, Hurun China Rich List, ahead of bottled water entrepreneur Zhong Shanshan.
Yiming's wealth is estimated at 49.3 billion. He takes the title after ByteDance's revenue grew 30% to $110 billion last year.
Since its inception, TikTok has grown and today has up to 200 million users in the US alone. However, there are concerns about the platform's work with a young audience, both for US national security and child protection.
U.S. lawmakers passed a law in April that could ban TikTok nationwide if ByteDance doesn't abandon its U.S. operations. US lawmakers have raised concerns for years that the Chinese government may have access to TikTok user data, which TikTok has denied.
Despite regulatory pressure, TikTok continues to grow. It has faced restrictions in many countries, including India, where it has been banned entirely. Western countries such as the UK, Canada and Australia restrict the use of TikTok on state-owned devices.
Zhang Yimin, who owns 20% of ByteDance, founded the company with Liang Rubo in 2012 in Beijing. Although he stepped down as CEO in 2021, Imin has built ByteDance into a major player in Chinese tech, which also owns news app Toutiao and Douyin, TikTok's sister app in China.
This year's list of Chinese billionaires has been significantly reduced, which reflects the current economic realities in the country. The number of billionaires decreased by 142, from 895 last year to 753. The economic slowdown is due to the problems in the real estate market, the debt of local governments and the reduction of consumer spending.