TikTok-ի սեփականատեր ByteDance ընկերության համահիմնադիր 41-ամյա Չժան Իմինը դարձել է Չինաստանի ամենահարուստ մարդը․ նա գլխավորում է երկրի ամենահարուստ մադկանց՝ Hurun China Rich List-ի այս տարվա ցուցակը՝ առաջ անցնելով շշալցված ջրի բիզնեսով զբաղվող Չժոնգ Շանշանից:
Իմինի կարողությունը գնահատվում է 49,3 միլիարդ։ Նա այս տիտղոսին է արժանանում այն բանից հետո, երբ անցած տարի ByteDance-ի եկամուտն աճեց 30%-ով՝ հասնելով 110 միլիարդ դոլարի:
Հիմնադրումից ի վեր TikTok-ն աճել է և այսօր ունի մինչև 200 միլիոն օգտատեր միայն ԱՄՆ-ում։ Երիտասարդ լսարան ունեցող հարթակի աշխատանքի հետ կապված, սակայն, մտահոգություններ կան, որոնք վերաբերում են ինչպես ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը, այնպես էլ երեխաների պաշտպանությանը:
ԱՄՆ օրենսդիրներն ապրիլին ընդունել են օրենք, որը կարող է TikTok-ն արգելել ողջ երկրում, եթե ByteDance-ը չհրաժարվի ԱՄՆ-ում իր գործունեությունից։ ԱՄՆ օրենսդիրները տարիներ շարունակ մտահոգություն են հայտնել, որ Չինաստանի կառավարությունը կարող է հասանելիություն ունենալ TikTok-ի օգտատերերի տվյալներին, ինչը TikTok-ը հերքել է:
Չնայած կարգավորող ճնշումներին՝ TikTok-ը շարունակում է աճել: Այն բախվել է սահմանափակումների բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանում, որտեղ այն ամբողջապես արգելվել է։ Արևմտյան երկրները, ինչպիսիք են Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Ավստրալիան, սահմանափակում են TikTok-ի օգտագործումը պետական ​​սարքերում:
Չժան Իմինը, ում պատկանում է ByteDance-ի 20%-ը, ընկերությունը հիմնել է Լիանգ Ռուբոյի հետ 2012-ին Պեկինում։ Թեև 2021-ին նա թողել է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ Իմինը ByteDance-ը դարձրել է չինական տեխնոլոգիաների խոշոր խաղացող, որին են պատկանում նաև Toutiao լրատվական հավելվածը և Douyin-ը՝ TikTok-ի քույր հավելվածը Չինաստանում:
Չինաստանի միլիարդատերերի այս տարվա ցուցակն էապես կրճատվել է, ինչն արտացոլում է երկրում առկա տնտեսական իրողությունները։ Միլիարդատերերի թիվը նվազել է 142-ով՝ նախորդ տարվա 895-ից իջնելով մինչև 753։ Տնտեսական դանդաղումը պայմանավորված է անշարժ գույքի շուկայում առկա խնդիրներով, տեղական ինքնակառավարման մարմինների պարտքով և սպառողական ծախսերի կրճատմամբ։

41-летний Чжан Имин, сооснователь ByteDance, владелец TikTok, стал самым богатым человеком Китая. В этом году он возглавляет список самых богатых людей страны Hurun China Rich List, опередив предпринимателя по производству бутилированной воды Чжун Шаньшаня.
Состояние Имина оценивается в 49,3 миллиарда долларов. Он завоевал этот титул после того, как в прошлом году выручка ByteDance выросла на 30% до $110 млрд.
С момента своего создания TikTok вырос и сегодня имеет до 200 миллионов пользователей только в США. Однако есть опасения по поводу работы платформы с молодой аудиторией, как со стороны национальной безопасности США, так и защиты детей.
В апреле законодатели США приняли закон, который может запретить TikTok по всей стране, если ByteDance не прекратит свою деятельность в США. Американские законодатели уже много лет выражают обеспокоенность тем, что китайское правительство может иметь доступ к данным пользователей TikTok, но TikTok это отрицает.
Несмотря на давление со стороны регулирующих органов, TikTok продолжает расти. Он столкнулся с ограничениями во многих странах, включая Индию, где он был полностью запрещен. Западные страны, такие как Великобритания, Канада и Австралия, ограничивают использование TikTok на государственных устройствах.
Чжан Иминь, которому принадлежит 20% ByteDance, основал компанию вместе с Ляном Рубо в 2012 году в Пекине. Хотя он ушел с поста генерального директора в 2021 году, Имин превратил ByteDance в крупного игрока в сфере китайских технологий, которому также принадлежат новостные приложения Toutiao и Douyin, дочернее приложение TikTok в Китае.
В этом году список китайских миллиардеров существенно сократился, что отражает нынешние экономические реалии в стране. Число миллиардеров сократилось на 142, с 895 в прошлом году до 753. Замедление экономического роста связано с проблемами на рынке недвижимости, задолженностью местных органов власти и сокращением потребительских расходов.