Meta-ն հայտարարել է, որ փորձարկում է դեմքի ճանաչման տեխնոլոգիա՝ պայքարելու կեղծ գովազդների դեմ, որոնցում կիրառվում են հայտնի մարդկանց լուսանկարները: Facebook-ը և Instagram-ը նույնպես կօգտագործեն նոր գործառույթը՝ բացահայտելու հայտնի մարդկանց կեղծ էջերը, որոնք ստեղծվել են օգտատերերին խաբելու համար։
Ինչպես բացատրում է TechCrunch-ը, այս թեստերի նպատակն է ուժեղացնել խարդախության դեմ պայքարի արդեն գոյություն ունեցող միջոցները, ինչպիսիք են ավտոմատ սկանավորումները՝ հիմնված մեքենայական ուսուցման վրա, որոնք ստուգում են գովազդները Facebook-ում և Instagram-ում: Եթե գովազդը նշվի որպես կասկածելի, անմիջապես կսկսվի նույնականացման գործընթաց՝ օգտահաշվի պրոֆիլի լուսանկարների միջոցով:
«Խաբեբաները հաճախ օգտագործում են հայտնի մարդկանց, օրինակ՝ բլոգերների կամ այլ հայտնիների լուսանկարները՝ մարդկանց գայթակղելու համար դեպի խարդախ կայքեր, որտեղ նրանցից անձնական տեղեկություններ կամ գումար են պահանջում: Այս սխեման, որը հայտնի է որպես «celeb-bait» (հայտնիների խայծ – անգլ․), խախտում է մեր քաղաքականությունը և վնասում մեր արտադրանքի օգտատերերին», - գրել է Meta-ի բովանդակության քաղաքականության փոխնախագահ Մոնիկա Բիկերտը ընկերության բլոգում: Նա ընդգծել է, որ եթե համընկնումը հաստատվի հանրահայտ անձի պրոֆիլի լուսանկարով, բայց գովազդը խաբեբայություն լինի, ապա այն կարգելափակվի։
Meta-ն պնդում է, որ դեմքի ճանաչման տեխնոլոգիան օգտագործվում է բացառապես խարդախ գովազդների դեմ պայքարելու համար, և որ ստուգումից հետո բոլոր լուսանկարները, անկախ նրանից, որ համընկնում են, թե ոչ, ջնջվում են և չեն օգտագործվում որևէ այլ նպատակով: Հանրային գործիչների փոքր խմբի մասնակցությամբ նախնական թեստերը ցույց են տվել «հուսադրող» արդյունքներ՝ կապված կեղծ գովազդի բացահայտման և արգելափակման արագության և արդյունավետության հետ: Ընկերությունը նաև մտադիր է տեխնոլոգիան օգտագործել գեներատիվ ԱԲ միջոցով ստեղծված դիփֆեյք գովազդները հայտնաբերելու համար և փորձարկում է դեմքի ճանաչման համակարգը՝ հայտնի մարդկանց կեղծված օգտահաշիվները հայտնաբերելու համար:
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ընկերությունը կսկսի ներծրագրային ծանուցումներ ուղարկել հասարակական գործիչների ավելի լայն շրջանակի, որոնց լուսանկարներն օգտագործվել են կեղծ գովազդներում՝ տեղեկացնելով նրանց, որ դրանք ավտոմատ կերպով ներառված են պաշտպանության համակարգում: Այնուամենայնիվ, ըստ Բիկերտի, ցանկացած պահի կարելի է հրաժարվել այս հնարավորությունից։
Ի թիվս այլ բաների, Meta-ն սկսել է փորձարկել վիդեո սելֆիները՝ օգտագործելով դեմքի ճանաչման համակարգը, որպեսզի արագացնի օգտահաշիվներ մուտք գործելը, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով արգելափակված էին: Այս մեթոդը հասանելիության վերականգնման գործընթացն ավելի արագ և հեշտ կդարձնի, քան անձը հաստատող փաստաթղթի լուսանկարի վերբեռնումը: Նշվում է, որ «վիդեո սելֆիի ստուգումն ընդլայնում է օգտահաշիվ մուտքը վերականգնելու հնարավորությունները, տևում է ընդամենը մեկ րոպե և օգտատիրոջ ինքնությունը հաստատելու ամենահեշտ ձևն է»։ Այս մեթոդը նման է iPhone-ի Face ID-ի միջոցով նույնականացմանը:

Meta has announced the testing of facial recognition technology to combat fraudulent ads that feature images of celebrities. Facebook and Instagram will also use this new feature to identify fake accounts of well-known individuals created to deceive users.
As explained by TechCrunch, the goal of these tests is to strengthen the existing anti-fraud measures, such as machine learning-based automated scans that check ads on Facebook and Instagram. If an ad is flagged as suspicious, the identification process will begin, using profile pictures from the account.
"Scammers often use images of famous personalities, such as bloggers or other celebrities, to lure people to fraudulent sites where they are asked for personal information or money. This scheme, known as 'celeb-bait,' violates our policies and harms users of our products," writes Meta's Vice President of Content Policy, Monika Bickert, in the company's blog. She emphasizes that if a match with a celebrity's profile picture is confirmed and the ad is fraudulent, it will be blocked.
Meta claims that facial recognition technology is used solely to combat fraudulent ads, and after verification, all images, regardless of whether a match was found, are deleted and not used for any other purpose. Early tests with a small group of public figures have shown "promising" results in terms of speed and effectiveness in identifying and blocking fraudulent ads. The company is also considering using the technology to detect deepfake ads created using generative AI and is testing facial recognition to detect fake celebrity accounts.
In the coming weeks, the company will start sending in-app notifications to a wider range of public figures whose images were used in fraudulent ads, informing them that they have been automatically included in the protection system. However, Bickert notes that this feature can be opted out of at any time through the Account Center.
Additionally, Meta has begun testing video selfies with facial recognition to speed up the process of restoring access to accounts that were blocked for any reason. This method will make account recovery faster and easier compared to uploading an ID image. It is noted that "video selfie verification expands the options for account recovery, takes only a minute, and is the simplest way to confirm your identity." This method is similar to Face ID identification on iPhone.