NEWS.am լրատվական գործակալությունը Հայաստանում առաջին լրատվամիջոցներից է, որը 2022 թամռանը պաշտոնական ալիք բացեց Viber մեսենջերում։ Ալիքը բավական արագ գերազանցեց բոլոր սպասելիքները. այսօր այն ունի ավելի քան 40,000 բաժանորդ, ընդորում՝ լսարանի ներգրավվածությունը բավականին բարձր է, իսկ ալիքն աշխատում է բարձր կոնվերսիայով։
Այժմ NEWS.am-ի և Viber-ի համագործակցությունը նոր մակարդի է հասել․ առաջին անգամ Հայաստանում լրատվական գործակալությունը թողարկում է Viber-ում սթիքերների բացառիկ փաթեթ՝ բաղկացած 8 սթիքերներից։ Դրանք ներկայացնում են լրատվամիջոցների և լրագրողների կյանքից տարբեր իրավիճակներ և զվարճալի պահեր։
viber-sticker-4
Ամենահետաքրքիր նորությունները՝ անմիջապես Viber-ում
Վերջերս մեսենջերները և սոցիալական ցանցերը գրեթե դառնում են զանգվածային լրատվության միջոցներ. այսօր շատ օգտատերեր ավելի քիչ են այցելում լրատվական գործակալությունների կայքեր, կամ դիտում հեռուստացույց և լսում ռադիո, նրանք նախընտրում են նորություններ կարդալ և այլ տեղեկություններ ստանալ անմիջապես մեսենջերներում:
Եվ շատ մեսենջերներ արդեն տալիս են նրանց այս հնարավորությունը. այս տարի Viber-ում ի հայտ է եկել օգտակար թարմացում՝ ալիքներ, որոնց միջոցով լրատվամիջոցները կարող են ավելի անմիջականորեն շփվել իրենց լսարանի հետ, ավելի լավ հասկանալ նրանց հետաքրքրությունները և հետադարձ կապ հաստատել: Օգտատերերը կարող են գտնել «իրենց» բովանդակությունը ալիքում և միևնույն ժամանակ պահպանել իրենց գաղտնիությունը։
Viber-ը Հայաստանում ամենաշատ ներբեռնվող մեսենջերներից մեկն է, և սա է շարժառիթներից մեկը, որ NEWS.am-ի խմբագրությունը որոշեց սեփական ալիքը բացել այս մեսենջերում։ Ինչպես նշել է NEWS.am-ի խմբագիրներից Սասուն Խաչատրյանը, ալիքն այսօր մեծ ժողովրդականություն է վայելում, և դրան նպաստում է այն, որ այս ալիքի հետ աշխատող խմբագիրները շատ պատասխանատու մոտեցում ունեն դրանում տարածվող նյութերն ընտրելիս։ Ալիքում հիմնականում հրապարակվում են ժամանցային նյութեր, որոնք հետաքրքիր են Viber-ի լսարանի համար, հոդվածներ նոր տեխնոլոգիաների, գիտության և խաղային արդյունաբերության մասին, ներառյալ գործակալության նոր նախագծի՝ NEWS.am Tech-ի պատրաստած բովանդակությունը։
Լրագրողների կյանքը՝ NEWS.am-ի նոր սթիքերներում
Այժմ Viber մեսենջերում ի հայտ է եկել NEWS.am-ի սթիքերների բացառիկ փաթեթը, որը հետաքրքրություն է մտցնում լսարանի հետ շփման մեջ։ Սթիքերները նվիրված են զվարճալի դրվագներին այն մարդկանց առօրյայից, որոնք օր ու գիշեր աշխատում են ընթերցողներին և հեռուստադիտողներին թարմ և վստահելի տեղեկություններ տրամադրելու համար: Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն իրենք այդ սթիքերներում կգտնեն շատ ծանոթ իրավիճակներ։
Օրինակ՝ «BREAKING NEWS» սթիքերում կտեսնեք լուրերի մեկնաբանի, որը շտապում է եթեր դուրս գալ, սակայն չի հասցրել ամբողջությամբ հագնվել։ Կադրում նա ձեր առջև հայտնվում է բաճկոնով և փողկապով, միանգամայն լուրջ տեսքով, իսկ կադրից դուրս նա կարող է լինել շորտերով և նապաստակի տեսքով հողաթափերով։ Եվ հիմա, երբ ամեն անգամ լուրերի մեկնաբանին տեսնեք եթերում, դուք վստահաբար կհիշեք այս սթիքերը։
viber-sticker-1
Մյուս սթիքերում հաղորդավարը պատրաստվում է հեռարձակմանը և նա ակնհայտորեն ավելի շատ ժամանակ ունի, քան վերևի սթիքերից իր գործընկերը։ Մինչ նրան դիմահարդարում ու սանրում են, նա աչքի է անցկացնում այն նյութերը, որոնք պետք է կարդա եթերում։
viber-sticker-2
Սթիքերները չեն խնայել օպերատորներին ու լուսանկարիչներին, որոնք երբեմն աշխատում են արտակարգ իրավիճակներում։ Լուսանկարիչը, կախվելով ծառից և մի ձեռքով բռնվելով դրանից, որպեսզի չընկնի, փորձում է լուսանկարել։ Թերևս մեր լուսանկարիչներից ոչ բոլորն են ստիպված եղել լուսանկարելու համար ծառ բարձրանալ, բայց նրանցից շատերը մեկ անգամ չէ, որ լավ կադր ստանալու համար բարձրացել են տանիքներ, լուսանկարել պատշգամբներից։
viber-sticker-6
Վիդեոօպերատորը կարող է աշխատել, նույնիսկ երբ ոտքերից մեկը կրակի մեջ է, իսկ մյուսը՝ ջրի: Յուրաքանչյուր օպերատոր, որը գոնե մի քանի օր աշխատել է մեդիայում, հատկապես Հայաստանում, հաստատ իրեն կտեսնի այս սթիքերում։
viber-sticker-8
Սթիքերներում պատկերված են նաև հասարակական գործիչներ և փորձագետներ, որոնք հարցազրույցներ են տալիս լրագրողներին։ Երբեմն հարցերն այնքան շատ են լինում, որ զրուցակիցը չի կարողանում ուշադրությունը կոնկրետ մեկ բանի վրա կենտրոնացնել։
viber-sticker-7
Մյուս սթիքերում հերթական պոտենցիալ զրուցակիցը փորձում է փախչել լրագրողներից, որոնք ակնհայտորեն բազմաթիվ հարցեր ունեն նրան տալու։ Այս իրավիճակը ցավալիորեն ծանոթ կթվա հայաստանյան ինչպես լրագրողների և օպերատորների մեծ մասին, այնպես էլ հասարակական շատ գործիչների։
viber-sticker-3
Մեդիայի աշխատանքի բարդ և զվարճալի կողմերը պատկերող այս և մյուս սթիքերները կարող եք անվճար ներբեռնել Viber-ում անցնելով հետևյալ հղումով:

Летом 2022 года информационное агентство NEWS.am одним из первых из числа медиа в Армении открыло официальный канал в мессенджере Viber. Канал довольно быстро превзошел все ожидания: уже сегодня в нем более 40 000 подписчиков, причем вовлеченность аудитории довольно высокая, а сам канал работает с высокой конверсией.
Теперь сотрудничество между NEWS.am и Viber выходит на новый уровень: информационное агентство впервые в Армении выпускает эксклюзивный стикерпак в Viber, состоящий из 8 стикеров, на которых показаны различные ситуации и забавные моменты из жизни СМИ и журналистов.
Самые интересные новости – прямо в Viber
В последнее время мессенджеры и социальные сети становятся почти что средствами массовой информации: многие пользователи сегодня меньше заходят на сайты информационных агентств, смотрят телевизор и слушают радио, они предпочитают читать новости и получать другую информацию прямо в мессенджерах.
И многие мессенджеры им такую возможность уже дают: в этом году в Viber появилось полезное обновление – каналы, с помощью которых СМИ могут более непосредственно общаться со своей аудиторией, лучше понимать ее интересы и получать обратную связь. Пользователи же могут находить на канале «свой» контент и при этом сохранять свою приватность.
Viber – один из наиболее часто скачиваемых мессенджеров в Армении, и это – одна из причин, побудивших редакцию NEWS.am завести в этом мессенджере свой канал. Как рассказал Сасун Хачатрян, один из редакторов NEWS.am, канал сегодня пользуется большой популярностью, и способствует этому и тот факт, что редакторы, работающие с этим каналом, с большой ответственностью относятся к выбору материалов для него. В основном в ленту канала попадают интересные для аудитории Viber развлекательные материалы, статьи о новых технологиях, науке и игровой индустрии, в том числе – контент из нового проекта агентства – NEWS.am Tech.
Жизнь журналистов – на новых стикерах NEWS.am
Теперь в мессенджере Viber появился и эксклюзивный стикерпак от NEWS.am, который разнообразит общение с аудиторией. Стикеры посвящены забавным моментам из жизни людей, которые работают день и ночь, чтобы обеспечивать читателей и зрителей свежей и достоверной информацией. Сами же представители СМИ увидят множество до боли знакомых ситуаций.
На стикере «BREAKING NEWS», например, можно увидеть диктора, который спешил выйти в эфир и не успел полностью одеться. Вот он предстает перед вами в пиджаке и с галстуком, весь такой серьезный, а за кадром он может быть в шортах и тапочках с зайками. И теперь вы, наверняка, будете вспоминать этот стикер каждый раз, когда будете видеть диктора в эфире.
На другом стикере ведущий готовится к эфиру, и у него в запасе явно гораздо больше времени, чем у его коллеги со стикера наверху. Пока его гримируют и причесывают, он просматривает материалы, которые должен будет читать в эфире.
Операторов и фотографов, порой работающих в экстремальных ситуациях, стикеры также не обошли. Свесившись с дерева и держась за него одной рукой, чтобы не упасть, фотограф пытается сделать фото. Возможно, не всем нашим фотографам приходилось залезать на деревья, но с балконов и крыш многие из них свисали далеко не раз.
Видеооператор и вовсе может работать, стоя одной ногой в огне, другой – в воде. Наверняка любой оператор, кто хоть несколько дней проработал в СМИ – особенно в Армении – узнает себя на этом стикере.
На стикерах показали также публичных людей и экспертов, дающих интервью журналистам. Вопросов иногда бывает так много, что глаза интервьюируемого разбегаются во всех смыслах слова.
Другой потенциальный интервьюируемый пытается убежать от журналистов, у которых к нему явно много вопросов. Эта ситуация также покажется до боли знакомой как большинству журналистов и операторов в Армении, так и многим публичным людям.
Эти и другие стикеры, иллюстрирующие и сложные, и прикольные стороны работы СМИ, можно бесплатно скачать в Viber по ссылке.